Možnosti nezávislé komunikace v rámci celé ČR

Vysílačky, mobily, kódy a šifry...
Odpovědět
dako
Příspěvky: 230
Registrován: 02.10.2012 9:43
Pohlaví: muž
Bydliště: RTD

Re: Možnosti nezávislé komunikace v rámci celé ČR

Příspěvek od dako »

Dneska večer jsou supr radiové podmínky

Obrázek

takže i ty nejvíce hlucho-tupé websdr příjímače najednou oživli :).

Takhle chodil můj signál v Holandsku.
Obrázek

Pak jsem byl ještě slyšen v Polsku, Ziolona Gora a pak ještě RX u Muzurských jezer, a také v Německu.
Ten poslední RX ve Finsku je tupý na 60m jak poleno, tam jsem slyšet nebyl.

Tady jsou:
http://websdr.ewi.utwente.nl:8901/
http://websdr.sp3pgx.uz.zgora.pl:8901/
http://dj3le.spdns.de:8901/
http://websdr.printf.cc:8901/
http://newengine.dyndns.org:8000/

Jestě zvukový záznam z holandského RX.
http://ulozto.cz/xx4RtgRs/websdr-record ... 17-55z-wav

Při výkonu 300mW do 40m drátovky to je excelentní.
Радист не знает tелеграф - радиоинвалидa :D
dako
Příspěvky: 230
Registrován: 02.10.2012 9:43
Pohlaví: muž
Bydliště: RTD

Re: Možnosti nezávislé komunikace v rámci celé ČR

Příspěvek od dako »

Dneska opět, bezva signál v Enschedu, hraju tam jak Rádio Praha v Praze :), signal S7. Když se dívam na, jejich stránky
http://websdr.ewi.utwente.nl:8901/qrt.html
jaký tam mají "antenní setup" tak sedám na pr*el, to není možný.
Радист не знает tелеграф - радиоинвалидa :D
dako
Příspěvky: 230
Registrován: 02.10.2012 9:43
Pohlaví: muž
Bydliště: RTD

Re: Možnosti nezávislé komunikace v rámci celé ČR

Příspěvek od dako »

Podmínky trochu opadly, ikdyž je stále dobrá sluneční aktivita, na signálech to jde poznat (úniky), nicméně další možnost jak komunikovat pro rádiu je tzv. slowCW nebo také QRSS, tento mod je sice nejvíce provozován na VLF, nebo-li velmi dlouhých vlnách typicky pod 30khz a komunikovaly tím (ve době slávy) především ponorky. Komunikační účinnost je hrozná, při QRSS3 je to cca půl slova za minutu, nicméně na fuzzy zobrazovači (např. Spectran) je možné rozpoznat signály pod úrovní šumu, které už lidské ucho nemá šanci slyšet.

Takhle to vypadá:
Obrázek

červené dílky vespod, jsou 10vteřinové indexy, zde je vidět, že tři písmena se vysílaly 70 sekund, přijmuto na websdr Vantaa ve Finsku (mimochodem odemě vzdáleném 1250km), na ucho to není šance slyšet, viz sampl.

http://ulozto.cz/x8XFJBNx/websdr-record ... t20-43-wav

ten zvonivý zvuk je způsoben značnou filtrací na úrovní pouhých 140Hz (narrow CW), což je celkem už mazec.
Радист не знает tелеграф - радиоинвалидa :D
dako
Příspěvky: 230
Registrován: 02.10.2012 9:43
Pohlaví: muž
Bydliště: RTD

Re: Možnosti nezávislé komunikace v rámci celé ČR

Příspěvek od dako »

Ještě k tomu předešlému příspěvku, zde se také už projevuje nestabilita oscilátoru RockMite, jde to vidět, že značky nejsou v přímce, ale je to mírně zvlněné. RM totiž nemá stabilizaci napětí pro oscilátor a ten je napájen přímo ze vstupního konektoru společně s driverem a koncovým stupněm, což není moc dobře řešené, zvlášť pokud je to napájené z baterií. Při klíčování totiž impulzní zátěží koncového stupně a jeho odlehčováním kolísá napětí na oscilátoru, který pak mění kmitočet. Takže je zde námět na úpravu napájení.
Радист не знает tелеграф - радиоинвалидa :D
Frank
VIP
Příspěvky: 247
Registrován: 05.06.2012 14:36

Re: Možnosti nezávislé komunikace v rámci celé ČR

Příspěvek od Frank »

K čemu je komunikace, když ji musíš zobrazovat na PC? Po rozpadu to asi nebu moc efektivní, nebo se pletu?
dako
Příspěvky: 230
Registrován: 02.10.2012 9:43
Pohlaví: muž
Bydliště: RTD

Re: Možnosti nezávislé komunikace v rámci celé ČR

Příspěvek od dako »

Otázka čemu říkáš "efektivní". Samozřejmě, že příjem telegrafie nevyžaduje PC a pro PA dobu je tímpádem daleko vhodnější. Ovšem příjem na PC je v tomto ohledu efektivnější, PC dokaze rozeznat signál hluboko pod úrovni šumu, což je lidským uchem nemožné. Nicméně, tyhle pokusy dělám pořád jedním a tím samým TX, čili kdykoliv je možné vyměnit klíčování interfejsem PC za klíč nebo vstup zvukové karty nahradit reproduktorem/sluchátky.
Радист не знает tелеграф - радиоинвалидa :D
dako
Příspěvky: 230
Registrován: 02.10.2012 9:43
Pohlaví: muž
Bydliště: RTD

Re: Možnosti nezávislé komunikace v rámci celé ČR

Příspěvek od dako »

Opravdu se nenajde nikdo, kdo by takhle experimentoval?

Např. postavit si něco takového na dřevěném špalku :)

Obrázek

nebo s lampičkou

Obrázek


Úplná nádhera, rádiotechnické srdce jen zaplesá :) Vhodné i do vitríny
Máme tu podzim, zima na krku, na 60m to večer teď chodí.
Радист не знает tелеграф - радиоинвалидa :D
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Možnosti nezávislé komunikace v rámci celé ČR

Příspěvek od Josef »

Tak s tím zkus někdy dát výzvu na Miloše OK2BJR. Ten s takovýma prkennýma udělátkama běžně vysílá na osumdesátce i na čtyřicítce a fakt mu to chodí výborně.
dako
Příspěvky: 230
Registrován: 02.10.2012 9:43
Pohlaví: muž
Bydliště: RTD

Re: Možnosti nezávislé komunikace v rámci celé ČR

Příspěvek od dako »

No to sice tzv. "můžu", ale já chci spíše motivovat podobně zaměřené z řad rozpadlíků nebo např. z řad členů domobrany, zájemci o radiotechniku nebo "spojaře", kteří se nebojí experimentovat a chtějí se někam posunout, o vytvoření určité "národní" krátkovlnné sítě, která by fungovala jako %subject%, a né o navazovaní spojení s radioamatéry.
Радист не знает tелеграф - радиоинвалидa :D
Uživatelský avatar
diego
Příspěvky: 51
Registrován: 30.08.2013 19:41
Pohlaví: muž
Bydliště: Žamberk
Kontaktovat uživatele:

Re: Možnosti nezávislé komunikace v rámci celé ČR

Příspěvek od diego »

dako píše:Podmínky trochu opadly, ikdyž je stále dobrá sluneční aktivita, na signálech to jde poznat (úniky), nicméně další možnost jak komunikovat pro rádiu je tzv. slowCW nebo také QRSS, tento mod je sice nejvíce provozován na VLF, nebo-li velmi dlouhých vlnách typicky pod 30khz a komunikovaly tím (ve době slávy) především ponorky. Komunikační účinnost je hrozná, při QRSS3 je to cca půl slova za minutu, nicméně na fuzzy zobrazovači (např. Spectran) je možné rozpoznat signály pod úrovní šumu, které už lidské ucho nemá šanci slyšet.

Takhle to vypadá:
Obrázek

červené dílky vespod, jsou 10vteřinové indexy, zde je vidět, že tři písmena se vysílaly 70 sekund, přijmuto na websdr Vantaa ve Finsku (mimochodem odemě vzdáleném 1250km), na ucho to není šance slyšet, viz sampl.

http://ulozto.cz/x8XFJBNx/websdr-record ... t20-43-wav

ten zvonivý zvuk je způsoben značnou filtrací na úrovní pouhých 140Hz (narrow CW), což je celkem už mazec.
Tak se mi zkusil pohrát s tou nahrávkou a povedlo se mi vyluštit tohle.

Docela švanda :-D
Přílohy
Snímek obrazovky pořízený 2016-12-23 11-32-14.png
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Možnosti nezávislé komunikace v rámci celé ČR

Příspěvek od dracekvo »

dako píše:No to sice tzv. "můžu", ale já chci spíše motivovat podobně zaměřené z řad rozpadlíků nebo např. z řad členů domobrany, zájemci o radiotechniku nebo "spojaře", kteří se nebojí experimentovat a chtějí se někam posunout, o vytvoření určité "národní" krátkovlnné sítě, která by fungovala jako %subject%, a né o navazovaní spojení s radioamatéry.
Počítám, že na provoz podobných udělátek je potřeba licence, nebo ne?
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Možnosti nezávislé komunikace v rámci celé ČR

Příspěvek od Josef »

:nod
Bez licence na KV ani píp (s výjimkou CB pásma zastřešeného VOR).
Samozřejmě nic dakovi nebrání zkusit požádat ČTU o přidělení "soukromé" frekvence. Ale nemyslím, že by pochodil a jen tak dostal někde dole na KV volné pásmo. Rozdělení krátkovlnných pásem totiž je (vzhledem k šíření) věc celosvětové dohody a úmluvy, není to jen interní záležitostí ČR a těžko to někdo bude jen tak předrbávat. Při hodně velkém štěstí by mohl dostat nanejvýš jediný kmitočet po nějaké službě, která jej opustila (tedy obdobný stav, jaký se udál, když vznikly VKV sdílené kmitočty), ale možná by jej musel koupit a draze platit.

Spíš očekávám, že by mu bylo Českým telekomunikačním úřadem navrženo (pokud by byl takové snaze hóoódně vstřícný a bral takovou soukromou iniciativu skutečně vážně) pracovat právě na AMA, třeba v určitém úzkém segmentu a s ohledem na aktuální brannou situaci s možností příslibu prioritního provozu (za klidu jen cvičně, v regulích AMA a na sekundární bázi). Radioamatérská služba už podobnou funkci za minulého režimu v rámci Svazarmu (kromě výcviku branců) plnila, dnes se o něco podobného alespoň na Slovensku snaží A.R.E.S. V ČR to sice nějak umřelo, ale ČTÚ asi nebude mít zájem něco zbytečně duplovat, spíš oživit původní (v ČR se to jmenovalo TRASA), když ví, že stávající radioamatéři (tedy někteří, ale je jich dost) by byli použitelní a možná by měli i zájem, jen to už pár let postrádá dostatečně angažovaného centrálního koordinátora.

Ono dále stojí za zamyšlení i hledisko jaké použít zařízení. Pokud by to byla služba mimo AMA, lidová tvořivost se nepřipouští, takové zařízení nemůže být garážový slepenec s koncovou elektronkou ze staré televize přišroubovanou na prkénku. Dovedu si reálně představit, že movitější zájemce dokáže běžně sehnat oficiálně homologovaný AMA KV transceiver se zdrojem a funkčně prověřenou anténou. Ale nedovedu si představit, jak by nějaký prvotní organizátor takové radiové sítě sám ze svých investic ještě před jejím vznikem řešil vývoj, výrobu a homologaci krátkovlnného zařízení, plus vyjednal a právně ukotvit nějakou legislativu ohledně úředních zkoušek (kteří by určitě operátoři museli u ČTÚ skládat). Protože pokud by nebyl zakladatel zájemcům hned od začátku schopen dát do ruky schválené funkční a otestované zařízení (nebo alespoň říci: "Tady na tomto e-shopu to kup, je to pro daný účel od ČTÚ schválené."), je to stejné jako kdyby někdo zakládal oficiální vojenskou jednotku bezezbraní, a chtěl po nich, aby si ty chybějící pušky včetně střeliva vyráběli doma v garáži.
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Možnosti nezávislé komunikace v rámci celé ČR

Příspěvek od Josef »

Ještě dodatek...
Nerad bych, aby to budilo dojem, že si Dakových prkýnkových vysílačů nevážím, či snad jimi pohrdám. V žádném případě, naopak! Moc se mi tato jednoduchá a funkční technika líbí. Ona totiž skutečně funguje a v případě nějaké krize může zachránit i mnoho životů...

To co chci říci je, že situace v současné legislativě je taková, že tyhle roztomilé hračičky dovoluje stavět jen osobám věci znalým, odborně způsobilým (prokázáno zkouškou), zodpovědným a provozovat je výhradně v pásmech k tomu určených tak, aby nezpůsobovaly rušení jiným službám. A těmito pásmy, kde se dají tyhle věci regulérně provozovat, jsou jen a pouze pásma radioamatérská. Na nich mohou být provazovány nejen komerčně zakoupené, ale i amatérsky podomácku vyrobené přístroje (pokud technicky splňují, to co mají - stabilitu, spektrum aj.). Na všech ostatních pásmech se smějí používat pouze oficiálně schválené a homologované přístroje. Tedy ne "lidová tvořivost". (Je to vlastně stejné jako s auty i jinými výrobky. S podomácku upraveným závodním speciálem taky nemůžete s rodinkou jen tak k moři na dovolenou po mezinárodní dálnici, ale jste omezeni na závodní dráhu, kde můžete předvést co dokážete.)
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Možnosti nezávislé komunikace v rámci celé ČR

Příspěvek od dracekvo »

Jo, to sem si myslel, že to nebude jen tak.
Motivovat je sice hezká věc, ale třeba u mě je právě ta licence překážkou. Koníčků už mám dost a na další nezbejvá prostor. Takže holt zůstanu věrný svému CB pásmu :)
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Možnosti nezávislé komunikace v rámci celé ČR

Příspěvek od Josef »

Mimochodem "celorepubliková" nebo měl-li někdo namysli spíš "transrepubliková" radiová síť je v akutní nouzi řešitelná i Síbíčkem, těžce a náročně, ale v krajním případě by i to šlo. Bohužel musela by se využívat přednostně jen přízemní vlna, a proto by muselo být v řetězci tolik stanic, aby každá z nich pracovala s tou druhou jen na skutečně spolehlivý dosah (tedy dejme tomu po nějakých 15 či 20 km trasy jedna). Ale v principu to není úplně nemožné. Konec konců možná znáte různé úspěšné CB a PMR štafety. Navíc přes celou republiku by se přeci odehrával přenos jen výrazně menšího počtu zpráv. Největší hustota provozu je v zásadě vždy regionálního charakteru a pro něj je CB pásmo docela výhodné.

Jenže to má háček - jedna věc je taková funkční síť (ať už jakákoliv, KV, CB, UKV, to je jedno), ale druhá věc je logisticky vyřešit přenos zprávy od nějakého konkrétního člověka č.1 (Co má udělat? Kam zajít? Komu má svou zprávu sdělit, aby ji odvysílal, když sám sice má závažnou informaci, zná adresu adresáta, ale není operátor?) aby se dostala k člověku č.2 (Jak mu ji poslední operátor doručí? Jak ho kontaktuje? Odejde od stanice? Jak vyřešit odpověď? atd.). Je to důležitější, než samotné technické provedení přenosu zprávy radiostanicí. A to zatím není bohužel stoprocentně dořešeno v žádné krizové radiové síti (v příspěvcích jinde jsem se tím zabýval a zkoušel nastiňovat možná řešení, ale opět u toho visí spousty otazníků). Na to potřebujete perfektní provázanost s místní samosprávou nebo obecním zastupitelstvem a pod. Další problém je, že v některých případech (konkrétně pokud v nekrizové době normálně funguje telefon a by byl to přenos zprávy pro "třetí osobu") což koliduje s legislativou. Pro krizové situace a krizovou komunikaci je povolena pro tyto účely výjimka.
dako
Příspěvky: 230
Registrován: 02.10.2012 9:43
Pohlaví: muž
Bydliště: RTD

Re: Možnosti nezávislé komunikace v rámci celé ČR

Příspěvek od dako »

Ano, je to přesně jak napsal Josef, i kdybych byl hodně přičinlivý a měl to štěstí, že by nějakou takovou frekvenci resp. kanál povolili jako individuální povolení, vždy by se jednalo profesionální službu, na které musí být používané i profi vysílače, certifikované akreditovanou zkušebnou apod. Jenže tohle odpočátku záměr nebyl, a už jsem o tom takto výše psal.

To Diego:
Ano, švanda to je, používat na "dekódovaní" Audacity, tj. něco, co je určeno na úplně jiný účel :). Ale, jinak mám tu pro tebe tip, (teď užvlastně) dnes vysílá opět Alexandrův generátor z Grimmetonu http://grimeton.org/sandningar-med-saq/?lang=en
Výhoda je, že na to i stačí obyč zvukovka, (do MIC se píchne dostatečně dlouhý drát), poslouchá se na 17,2kHz, "profíci" se mohou blejsknout s Audacitym :lol: , my ostatní použijeme Spectran.
Dobrý bude určitě Holandský SDR http://websdr.ewi.utwente.nl:8901/ ten ještě nikdy nezklamal. Hezké vánoce.
Радист не знает tелеграф - радиоинвалидa :D
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Možnosti nezávislé komunikace v rámci celé ČR

Příspěvek od K4cer »

Za předpokladu dobré organizace by to šlo.

Já mám k vysílačkám blízko do té míry, že léta funguju na CBčku, v posledních několika málo letech sem tak nějak přešel na PMR - ale CBčko mám furt a poslouchám ho. Obojí mám jen na praktický účely a nemám ambice dělat spojení jen pro samo spojení, nebo si dělat zkoušky na HAM pásma - prostě proto že mě to nebaví a nepovažuju to za přínosné.

Ale: v dosahu CB mám nejmíň dva radioamatéry, kteří vesele operují na všech možnejch freqencích. Tito mohou přijmout zprávu na amatérském pásmu, a předat ji na CB, kde ji převezmu, a buď ji můžu poslat dál, nebo ji můžu převysílat na velmi lokální PMR.
Obdobným způsobem by to fungovalo i opačně.

HAM mezi vzdálenými městy, v rámci okresu CB, a v rámci obce PMR - takže na funkci nám stačí několik málo radioamatérů v každým městě, několik málo CBček v každé obci, a nějaký PMRka mezi běžnou populací. PMRka má dneska snad každej desátej člověk, takže je nějaká šance, že alespoň některý napadne je v případě nějakýho průseru zapnout. Není vůbec nutný aby se každej člověk uměl spojit s Plzní i Košicemi, naco?

Poslední článek by se zřejmě řešil osobním setkáním (pokud nebude fungovat žádné jiné spojení, předpokládám že se většina stejně sleze u kostela alespoň jednou denně) nebo případně polním telefonem, pokud je Artifex všechny nevykoupil.
Ale myslím že naprostá většina zpráv bude obecnějšího charakteru, typu "rusové vyjeli třemi Uraly a míří qám, číhejte" nebo "tady Horní Lhota, nejde nám elektřina, voda, ani facebook, jak to vypadá u vás?".. Nenapadá mě zase tolik důležitejch zpráv, který by směrovali nutně k jednomu člověku (pokud to nebude velitel čehokoli, ale ten na spojení bude stejně).

Nejzásadnější problém kterej vidím je ofšem technickýho charakteru, né organizačního - a to že během 24 hodin všem kromě mě dojdou baterky. A s tím nejde nic dělat, protože vytvořit síť odpovědných spojařů v každým paneláku a v každý vesnici pro případ války, je čistá utopie, to se nám všichni vysmějí.
V naprostým zoufalství můžu ještě jezdit po vokolí a bučet informaci do megafonu - dokonce bych ji (pomocí noťasu krmenýho solárním vostrůvkem) uměl nahrát přes komp na usb klíček a přehrávat z auta přes rádio a VRZ.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Možnosti nezávislé komunikace v rámci celé ČR

Příspěvek od dracekvo »

Mě taky baterky jen tak nedojdou. Klidně si ke mě můžete chodit nabíjet :D
Už mám anténu z baráku sundanou, ale dřív sem vysílal na CB aktivně. A vím, že když kluci dělali expedice, tak nebyl problém na 4W udělat spojení třeba 100km. Jinak normálně mezi základovkama mi to chodilo, protože jsem na kopci cca 480mnm těch 40-60 km. Dokonce sem se od nás ze středních čech dohulákal až na sněžku nebo na šumavu.
A to nemluvím o tom, když by se přitopilo třeba na 200W. On dosah sice roste ze čtvercem, tj. když chci dvojnásobnej dosah, tak musím mít 4x větší výkon, jestli se dobře pamatuju.
Ale co sem chtěl říct. Na CB existujou i opakovače, jen nevím jestli ještě existujou. Dřív sem na pár z nich znal i kód pro odemčení. Šikovně umístěnej opakovač na kopci o kterej by se někdo staral by mohl docela slušně rozšírit možnost komunikace. V dnešní době levnejch microchipů a paměťových karet, by ani nebyl problém ubastlit opakovač se zásnamníkem / periodickým vysíláním namluvené zprávy a nevím čeho ještě.

Imho napadlo mě, že by bylo stálo za to udělat anonymní mapu, aby se vidělo jestli v okolí lze kontaktovat nějakýho rozpadlíka. Tak mě napadá, že bych si mohl nějakou základovou anténu na CB pořídit.
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Možnosti nezávislé komunikace v rámci celé ČR

Příspěvek od Josef »

Dojdou baterky? A zrovna do vysílačky? :shock: - to je dobré slovo do pranice pro rozpadlíka. To ani omylem! To by člověk nesměl být čtenářem tohoto fóra, aby se mu tohle stalo. Klidně můžete svítit petrolejkou (nebo tou raději hned od začátku), ale elektřinu pro vysílačku musí vždy mít, šetřit a umět i vyrobit. Nejsnáze asi solárem, ale v nouzi třeba i půl hodinky nastartované auto* dobije autoakumulátor na mnoho desítek hodin dalšího vysílání, když to nebudete přehánět s výstupním výkonem vysílače. Ale to už bych zabředával do mnoha jiných témat - oklikou bychom se dostali k tématu antén, které nám jako jediné umožní vyjít i s malým výkonem pro běžná spojení, pak o náhradních zdrojích či "klikotočích" (+ zapřahání rodinných příslušníků do nich, ve jménu obecně prospěšné služby) atd...

*) sice nejhorší možná varianta, ale stejně vám ho jinak vybije vlastní spotřeba elektroinstalace v autě

(Se CB opakovači i AMA převaděči v krizových scénářích raději zatím nepočítejte. Jsou napájeny z elektrické sítě a jejich funkce stojí a padá s ní.)
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Možnosti nezávislé komunikace v rámci celé ČR

Příspěvek od K4cer »

Dracekvo: nj, jenže ty seš spíš výjimka, než pravidlo. Nevím kolik lidí tady má funkční solární vostrůvek, ale dle masivních reakcí v příslušném vláknu soudím že asi ne všichni. Já jsem to letos uznal jako prioritu (právě kvůli tomu, že bez mikrovlnky a pod. se obejdu, ale bez nabitýho telefonu/vysílačky/svítilny jen velmi těžko) takže mám mrňavej 100Wp a baterku z náklaďáku a tydle malý (ale nepostradatelný) odběry dokážu pokrýt na libovolně dlouhou dobu.

Ještě k tomu CB: na meziměstský spojení bude fakt lepší nějaká HAM freqence, na to nám ovšem stačí v kažým městě jeden nebo (jako záloha) dva radioamatéři. CB sice někdy dokáže udělat 100km, ale taky dokáže neudělat ani 5 (dvě pětivosminy na vrchu paneláků křížem přes město), protože je rušení za 9+ - to že to funguje v noci z kóty kopce je fajn, ale na to se spolehnout nejde.
Papoušek je fajn, ale opět, musel by ho někdo zřídit, udržovat, a hlavně k němu vyřešit napájení při výpadku sítě. Jakmile použiješ argument "pro případ krize/války", tak se s tebou v obavě vo svůj život bleskem rozloučí.

Josef: pointa byla v tom, že nemusí být radioamatér v každý skupině (domů třeba), a využilo by se to, že mezi lidma je 10x toli CBček jako HAM rádií, a 10x tolik PMRek jako CBček - převysíláním zprávy z dálkové HAM na lokálnější CB a pak ne ještě lokálnější PMR s vysokou hustotou stanic dostane zprávu blíž ke konečnému přijímateli a redukuje tak problém posledního článku v řetězci na vzdálenost nanejvýš jedné obce/skupiny domů/jednotku.
Je jasný že jeden ze tří radioamatérů ve městě nemůže sednout na kolo a jet hledat nějakýho frantu, ten má právě povinnost sedět u vysílačky. Ale na PMRkách je šance, že toho frantu někdo zná a že bydlí ve stejným baráku, nebo na stejným konci vesnice.

Jenže přesto že je mezi lidma velké množství PMRek, naprostá většina je má jako hobby, na vejlety s rodinou, nebo na spojení v práci - a těmdle lidem dojdou baterky.
Většina z nás tady má nějakou krabici baterek - jenže jakákoli zásoba problém neřeší, jen voddaluje. Teď vám vydrží baterky týdny, protože zprávy sou v rádiu/televizoru a naprostá většina komunikace se děje telefonem a přes net - pokud klekne proud a tedy i tyhle média, půjde všechno přes vysílačky a spotřeba elektřiny na ně stoupne řádově. Do toho připočítejme že bude tma jak v prdeli, takže se bude furt svítit (ne vždy je petrolejka použitelná, a spousta lidí bude prostě svítit baterkama protože je mají, nepočítaje s delším výpadkem) - no, na jak dlouho máte baterky teď?
A tohle bohužel platí (asi, nevím) i pro značnou část radioamatérů, protože to maj jen jako koníčka a nepočítaj s nutností zálohovat zdroj elektřiny. Rozpadlíků a zároveň radioamatérů (s licencí a vybavením vysílat přes celý československo) je tady kolik, deset? No, tak ti to nevytrhnou.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Odpovědět