Možnosti nezávislé komunikace v rámci celé ČR

Vysílačky, mobily, kódy a šifry...
Odpovědět
dako
Příspěvky: 230
Registrován: 02.10.2012 9:43
Pohlaví: muž
Bydliště: RTD

Re: Možnosti nezávislé komunikace v rámci celé ČR

Příspěvek od dako »

Pro ty, kteří se zajímají o agenturní techniku nebo se chcou něco dozvědet o způsobech agenturního vysílaní, mají rádi historii, nebo zajímají se o činnostech paraskupin za Protektorátu Čechy a Morava,
mají jedinečnou příležitost, Libuše volá Londýn

https://www.facebook.com/RotaNazdar?fref=ts

mohlo by to být velice zajímavé a bude se i skutečně vysílat.
Радист не знает tелеграф - радиоинвалидa :D
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4240
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Možnosti nezávislé komunikace v rámci celé ČR

Příspěvek od Lyster »

Kocour
VIP
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 22:29

Re: Možnosti nezávislé komunikace v rámci celé ČR

Příspěvek od Kocour »

Hm, potíž je v tom, že je to vlastně stanice systému Iridium, čili ta komunikace není až tak nezávislá...

Respektive, všechny systémy družicové komunikace jsou víceméně nezávislé na České republice, ale předpokládám, že nezávislostí v názvu vlákna se myslí nezávislost obecně na třetích stranách mimo vliv komunikujících stanic.
dako
Příspěvky: 230
Registrován: 02.10.2012 9:43
Pohlaví: muž
Bydliště: RTD

Re: Možnosti nezávislé komunikace v rámci celé ČR

Příspěvek od dako »

Trochu to tu oživím, poslední rok frčí mezi radioamatérama velice vydařená stavebnice malého transceiveru QCX
https://qrp-labs.com/qcx.html
vyjímečnost oproti "ostatním" konstrukcím je, že krom jinak dnes už běžného digitálního VFO (zde Si5351) je příjmací část tvořena kvadraturním detektorem (FST3253), srovnatelné snad s letitou konstrukcí rádio Nivea vyvinutou v mlab.
Firmware je velice propracované, vč. dekode Morse :) (kterému moc nevěřím, ale budiž), elektronickému klíči, pamětem, možnosti funkce majáku (automatickému módu), WSPR a jiné. Ale hlavně, cena (49 doláčů), kapesní rozměry a typicky "americký" konstrukční návod, tedy pro úplné (censored) :).
Má to jednu, pro většinu, nevýhodu, je to telegrafní věc.
Радист не знает tелеграф - радиоинвалидa :D
Kocour
VIP
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 22:29

Re: Možnosti nezávislé komunikace v rámci celé ČR

Příspěvek od Kocour »

"je to telegrafní věc" - to spraví FeldHell :)
dako
Příspěvky: 230
Registrován: 02.10.2012 9:43
Pohlaví: muž
Bydliště: RTD

Re: Možnosti nezávislé komunikace v rámci celé ČR

Příspěvek od dako »

Nicméně, ještě chvilu počkat, a bude QSX, a ten už bude s SSB. Sice to už nebude mít kouzlo "kvadraturní krystalky" ale povalí to, snad, rovnou i natívním digitálem. Takže, vlastně další hřebík do rakve telegrafii.
Радист не знает tелеграф - радиоинвалидa :D
Kocour
VIP
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 22:29

Re: Možnosti nezávislé komunikace v rámci celé ČR

Příspěvek od Kocour »

Zrovna jsem to o QSX četl, jdu to sem napsat a ono už to tady je :)

Ono to hlavně podporuje všech 10 krátkovlnných pásem (puristé by možná namítli, že 180 m je středovlnné, tak budiž).
dako
Příspěvky: 230
Registrován: 02.10.2012 9:43
Pohlaví: muž
Bydliště: RTD

Re: Možnosti nezávislé komunikace v rámci celé ČR

Příspěvek od dako »

Ono se to dá naladit kamkoliv, mám to na 60m 5,2MHz , ale mám i jiné konstrukce (rockmite), jen kdyby byly ještě dobré atmosférické podmínky a více testerů :), ještě že existují v evropě webSDR.
Радист не знает tелеграф - радиоинвалидa :D
dako
Příspěvky: 230
Registrován: 02.10.2012 9:43
Pohlaví: muž
Bydliště: RTD

Re: Možnosti nezávislé komunikace v rámci celé ČR

Příspěvek od dako »

Poslední dobu se mezi radioamatéry rozšířila komunikace přes Oscar QO-100. Setup relativně jednoduchý, downlink - sat parabola s upraveným LNB konvertorem a SDR přijímač. Uplink - vysílač, transvertor na 2400MHz, anténa šroubovicová helical nebo se dá použít i staré vyřazené wifi síto.
Pokrytí, půlka světa vč. celé Evropy. Těžko říct, zda-li to pokládat za nezávislou nebo závislou komunikaci.

https://eshail.batc.org.uk/
vč. websdr, a němců a francouzů je tam jak much :)
Радист не знает tелеграф - радиоинвалидa :D
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Možnosti nezávislé komunikace v rámci celé ČR

Příspěvek od Pez »

Přečetl jsem snad vše co tady je a i na jiných webech a pro jistotu, že jsem něco nepřehlédl, mám dotaz.
Je nějaká jiná možnost obousměrné komunikace v rámci ČR ( potřebuji dosah cca 150km) než HAM s koncesí?
Nezávislé na internetu, el. síti, satelitech.
Nemusí nutně jít o mluvené slovo. Kdyby to byla morseovka, tak nejlépe zařízení s překladačem z psaného textu na morseovku a na příjmu opačně. Nejlépe automatický provoz na příjmu.
Krátké zprávy, jednou denně.
Jde spojení s členy rodiny v případě delších výpadků mobilů nebo el. sítě a tedy i internetu. Krizová komunikace.
mart0
Příspěvky: 984
Registrován: 09.08.2020 21:39

Re: Možnosti nezávislé komunikace v rámci celé ČR

Příspěvek od mart0 »

Tak leda poštovní holubi.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5322
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Možnosti nezávislé komunikace v rámci celé ČR

Příspěvek od Rafael »

Nedělal bych si z těch holubů srandu. Možná by si zasloužili i vlastní vlákno:

"...Moderní poštovní holub je především sportovní plemeno. V letu dosahuje rychlostí 80-100 km/h a během
jednoho dne se dokáže vrátit i ze vzdáleností blížících se 1000 km...."
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
Damianus
Příspěvky: 15
Registrován: 07.12.2014 17:07
Pohlaví: muž

Re: Možnosti nezávislé komunikace v rámci celé ČR

Příspěvek od Damianus »

Dobrý den všem,

zkusím trochu oživit. Nedávno jsem propadl kouzlu rádiové komunikace a ve spojitosti s PAE jsem zvažoval takovou to komunikaci. Došel jsem k pár závěrům a budu rád, když je budete chtít diskutovat.

V době PAE bude rádiová komunikace mezi zbytkovým "běžným" obyvatelstvem nejpravděpodobněji probíhat skrze PMR a CB. Dokonce bych řekl, že to PMR bude tak z 90%. Pokud opomenu vojenské technologie, satelity a jiné úzkoprofilové komunikace, tak PMRko je blbuvzdorné, nepotřebuje programování, nemá tisíce různých kombinací a kmitočtů a vystačí s pár bateriema, případně nabíjením o pár W/V. No a dosah, v podmínkých DX velice slušný reálně i nějaké stovky KM. Není to sice na běžkou komunikaci, ale účelu by to posloužilo.

CB by posloužilo stejně ale je při stejném výkonu žravější.

Sdílené pásma a HAM pásmo atd.. beru jako domluvenou výsadu pár jedinců, kteří by v době PAE měli předem řádně naprogramovanou stanici a byli schopni provozovat na zdroje náročné HAM vysílání v řádku desítek a stovek W, což se pro mě rovná již k warlordům, nebo organizovaným skupinám, kteří by bránili nějaké dobré QTH. Nicméně na ten běžnější lidský kontakt nelze PMR porazit, nebo ano? 8-)
dR94HWVa
Příspěvky: 95
Registrován: 21.07.2016 14:00

Re: Možnosti nezávislé komunikace v rámci celé ČR

Příspěvek od dR94HWVa »

Odpověď: NE

Ale tahle problematika je složitější jako spousta věcí. PMR má uzké kanály, nasázené blízko u sebe a ještě ke všemu minimální výkon. Jak bude složité něco takového "vypnout" zeptej se kteréhokoliv středoškoláky z elektra co umí udělat přímosměšující oscilátor.

Pokud budeš chtít komunikovat v PA, jdi za nejbližším radioamatérem. Existuje spousta úchylných disciplín včetně digitální komunikace pod hranicí běžného šumu (WSJT), odrazem od měsíce (EME), radioamatéři mají desítky satelitů na LEO, i jeden na GEO.

Jozef tady má krásné publikace na PA téma, četl jsi to? Doporučuji!
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Možnosti nezávislé komunikace v rámci celé ČR

Příspěvek od DeadMan »

Vypadá to, že potřeba nezávislé komunikace je reálnější, než se mohlo zdát

https://www.idnes.cz/mobil/mobilni-oper ... ratori_LHR
You cannot kill me as I am already dead!
Uživatelský avatar
Damianus
Příspěvky: 15
Registrován: 07.12.2014 17:07
Pohlaví: muž

Re: Možnosti nezávislé komunikace v rámci celé ČR

Příspěvek od Damianus »

dR94HWVa píše: 22.06.2021 14:14 Odpověď: NE

Ale tahle problematika je složitější jako spousta věcí. PMR má uzké kanály, nasázené blízko u sebe a ještě ke všemu minimální výkon. Jak bude složité něco takového "vypnout" zeptej se kteréhokoliv středoškoláky z elektra co umí udělat přímosměšující oscilátor.

Pokud budeš chtít komunikovat v PA, jdi za nejbližším radioamatérem. Existuje spousta úchylných disciplín včetně digitální komunikace pod hranicí běžného šumu (WSJT), odrazem od měsíce (EME), radioamatéři mají desítky satelitů na LEO, i jeden na GEO.

Jozef tady má krásné publikace na PA téma, četl jsi to? Doporučuji!
Nejde mi o vypnutí ani o rušení, to si bude moci dovolit provozovat pouze nějaký warlord. Šlo mi o to, že největší šanci mají pmrka z důvodu jednoduchosti a rozšíření. Žádné stavení, žádné součástky nebo počítač a programování. Jen znárodnit třeba lidl a pár baterek a člověk je na pár dní tzv online. Samo zdejší fórum si zakládá na technologické jednoduchosti blbuvzodrnosti dostupnosti a reálné provozuschopnosti. To co zmiňuješ mi opravdu nepřijde reálné jako prostředek masové komunikace v postapo. Už jen představa živení ručky v podobě Cb mi přijde nereálná.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4352
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Možnosti nezávislé komunikace v rámci celé ČR

Příspěvek od bivoj »

Mno, jakožto totálnímu neználkovi v radio, který za poslední léta jen těžce proniká do tajů radioamatérů musím říct toto:

Na scanning jsem si pořídil:
Tecsun PL-680
Yaesu FT-857D
A na "spojení" (i když hodně toho zvládne i to Yaesu FT-857D)
Motorola Talkabout T82
a naprosto tradiční Baofeng UV-5R

Snad se se vším naučím pracovat a neudělal jsem ve výběru moc blbě...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Možnosti nezávislé komunikace v rámci celé ČR

Příspěvek od Ulfhednar »

První dva "stroje" mám stejné. A samozřejmě šuplík těch posledních. Ale teď pasu po nějaké (ve všech směrech) odolnější ručce. A také začínám mírně a s respektem objevovat tento svět.
Mimochodem Bafiky jsou třeba ve Švýcarsku zakázané...
Óðinn á yðr alla
dako
Příspěvky: 230
Registrován: 02.10.2012 9:43
Pohlaví: muž
Bydliště: RTD

Re: Možnosti nezávislé komunikace v rámci celé ČR

Příspěvek od dako »

FT-857D je dobrá volba. Pro "lite" verzi je pak ještě dobrá FT-817 a FT-818
Радист не знает tелеграф - радиоинвалидa :D
dako
Příspěvky: 230
Registrován: 02.10.2012 9:43
Pohlaví: muž
Bydliště: RTD

Re: Možnosti nezávislé komunikace v rámci celé ČR

Příspěvek od dako »

Nevím kde to dát, tak to dávám sem.
Je možné konečně začít provětrávat RF10. Zítra a pak každou druhou sobotu v měsíci bude 6mfm párty, od 12 - 15h.
51.500 je svolávací frekvence. Pokud máte kompletní sadu RF10, využijte radši ten origo beverage, z kopců by to mohlo pěkně chodit.

Startuje to už zítra 11.12.

https://6mfmparty.nagano.cz/prop.php
Радист не знает tелеграф - радиоинвалидa :D
Odpovědět