Jak zachytit radioamatérskou komunikaci

Vysílačky, mobily, kódy a šifry...
Odpovědět
Uživatelský avatar
gannicus
Příspěvky: 229
Registrován: 23.05.2012 8:31

Jak zachytit radioamatérskou komunikaci

Příspěvek od gannicus »

Ahoj,

pořídil jsem si radiopřijímač tecsun PL-365. Cíle mám dva - mít nezávislý zdroj informací v případě kníku a jakési seznámení se s radioamatérským provozem. Potíž je v tom, že se mi nedaří žádné radioamatéry zachytit. Poslouchám na SW (rozsah 1711~29999), přepínám na USB/LSB a skenuji, ale prakticky nic nezachytím. Občas se sken zastaví, ale buď to dost šumí, nebo je to jinak nezřetelné. Skenuji doma (cihlák v posledním patře) s plně vysunutou anténou v různých časech (dle stránek ČRK: "3,5 - 3,8 MHz (tam lze poslouchat hlavně od večera do časného rána), 7,0 - 7,1 MHz (kde jsou radioamatéři slyšet celý den) a 14,0 - 14,35 MHz (příjem přichází v úvahu obvykle jen přes den).".

Jsem naprostý amatér, takže možná mám jen špatné nastavení nebo dělám jinou školáckou chybu. Nijak třeba neřeším BFO, je to potřeba?

Nějaký tip jak se pohnout dále?

Díky
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Jak zachytit radioamatérskou komunikaci

Příspěvek od bacil »

Myslím, že ti chybí správná anténa a vzhledem k dnešnímu rozšíření spínaných zdrojů a placatých zobrazovačů můžeš to mít hluché kvůli elektromagnetickému smogu. Ještě před 5-7 lety jsem chytil jen tak v pokoji půlku světa. Dnes už mám problém vůbec něco chytit, doma je to samý spínaný zdroj, mobily... Musím na kopec.

BFO potřebuješ pro poslech SSB a CW, USB/LSB je nesmysl přepínat, dokud nechytíš nějaký signál.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Jak zachytit radioamatérskou komunikaci

Příspěvek od Josef »

Radioamatéři vysílají, když vědí, že je šance se někam dovolat. Takže během dne vyhledávají konkrétní hodiny a ty se liší podle konkrétního pásma, protože podmínky šíření na různých pásmech se během dne silně mění. Pro první pokusy bych doporučil pásmo 80m někdy odpoledne. Nescanuj stále dokola celé široké pásmo. To máš menší šance, protože české (silné) stanice vysílající mluveným slovem (v češtině) se vyskytují většinou jen v horní části tohoto radioamatérského pásma a relace může být natolik krátká, že ji scaner mine. Zkus si navolit modulaci LSB a naladit rádio na kmitočet 3,773 MHz. Je to dost často používaný kmitočet českými a moravskými radioamatéry. Číhej na něm od 15:00 do 18:00 hodin odpoledne nebo brzy ráno, okolo 7:00 hod. V jinou dobu to nemá význam. (Časy které udává ČRK platí pro spojení na větší vzdálenosti, ale pro vnitrostátní komunikaci to může být problém.) Dříve nebo později na 3,773 něco zaslechneš a pak musíš velmi jemně a pečlivě stanici doladit, aby byl hovor srozumitelný a nezkreslený. Když budeš mít štěstí, podaří se to i na prutovou anténu z domu, protože některé ze stanic, co na tomto kmitočtu rády vysílají, mají výkon i 300W. Telegrafní radioamatérské stanice zaslechneš na spodním konci pásma, lehce nad 3,5 MHz (zvol modulaci CW), ale na první poslech jejich rychlou telegrafii asi číst nestihneš.

Pro radioamatérská pásma 1,8 MHz, 3,6 MHz a 7,1 MHz, pokud chceš poslouchat mluvené slovo, přepni na modulaci LSB. Na 1,8 MHz toho moc nechytneš, tam dnes málo kdo vysílá, ale na 7,1 MHz bývá aktivita trvale, ale převážně zahraniční radioamatérské stanice. Pro ryze telegrafní radioamatérské pásmo, jakým je pásmo 10 MHz přepni na CW. Pro radioamatérská pásma 14 MHz a 21 MHz přepni na USB. Na těchto pásmech asi žádnou česky hovořící stanici neuslyšíš, tyto vlny k nám letí z větších vzdáleností a jen za mimořádně příznivých okolností, takže je to o štěstí. Přepnout na LSB nebo USB můžeš klidně ještě dříve než zachytíš stanici, protože na zmíněných pásmech se používá právě jen ta konkrétní modulace a šance, že by jsi narazil na někoho, kdo použije jinou je velmi mizivá.

Provoz je jiný v pracovním týdnu a jiný o víkendu. Z jedno či dvoudenního poslechu se nedá nic usuzovat. Někdy bývají o víkendech závody a po nich další den bývá třeba i ticho, jak někteří ty probdělé noci dospávají. Zrovna 30.4. byl celostátní závod "Čarodějnice" a od 20:00 do 22:00 hodin by jsi na 3,7...MHz LSB určitě nějaký provoz zaslechl (i když Moravu dost potrápily silné bouřky).

Rušení je hodně nepříjemná věc, ale bylo by na přijímači slyšet jako silné chrčení nebo vrčení. Mnohem častěji se stává, že v určitých denních hodinách (v určitých ročních obdobích více, v jiných méně) je krátkovlnné pásmo prostě hluché. Není slyšet žádná stanice, ani rušení, jen šum. Ale to není vada ani přijímače, ani operátora - to jsou prostě neoblomné přírodní zákony...
Uživatelský avatar
gannicus
Příspěvky: 229
Registrován: 23.05.2012 8:31

Re: Jak zachytit radioamatérskou komunikaci

Příspěvek od gannicus »

Díky moc za odpovědi, obzvláště Josefovi za tak obsáhlou. Ještě to tedy vyzkouším :)
dR94HWVa
Příspěvky: 95
Registrován: 21.07.2016 14:00

Re: Jak zachytit radioamatérskou komunikaci

Příspěvek od dR94HWVa »

Pokud bys to chtěl škádlit, tak sem hoď čas kdy budeš mít zapnuto a najde se tu dost lidí, kteří Ti i legálně můžou udělat jednoduché QSO zakdákáním Tvého nicku na konkrétní frekvenci do éteru abys vyzkoušel třeba polohu antény. Já můžu prakticky kdykoliv 22:00+, ideálně na 20 metrech / 14 MHz.
Uživatelský avatar
gannicus
Příspěvky: 229
Registrován: 23.05.2012 8:31

Re: Jak zachytit radioamatérskou komunikaci

Příspěvek od gannicus »

Nejsem si jistý jak svůj nick skloňovat, takže se omezím na první dvě písmenka :) - díky doktore na nabídku, píšu PM.
dR94HWVa
Příspěvky: 95
Registrován: 21.07.2016 14:00

Re: Jak zachytit radioamatérskou komunikaci

Příspěvek od dR94HWVa »

Můj nick je úplně jedno, domluvíme se i bez toho.

Vím minimálně o dalších dvou koncesovaných radioamatérech tady, proč neudělat hromadnější akci.
Kdo bude chtít, tak se nebojte připojit, dám v 20:00 (UTC) / 22:00 (místního) výzvu na volnou frekvenci a pak budu volat české země na kmitočtu 14 150 kHz, modulace USB. Volám z nějakého čtverce poblíž Kaučuku dipólem směrem na východ a západ, ale chodí mi dobře i kolmé směry.
dR94HWVa
Příspěvky: 95
Registrován: 21.07.2016 14:00

Re: Jak zachytit radioamatérskou komunikaci

Příspěvek od dR94HWVa »

V kontextu puvodniho topicu jsem si ted uvedomil, ze je dneska na dvoumetru MOON contest. Prolad mezi 20:00 a 22:00 naseho casu frekvence mezi 145 200 a cca 145 500 kHz s modulaci FM, byva tady hodne velky provoz.
Uživatelský avatar
gannicus
Příspěvky: 229
Registrován: 23.05.2012 8:31

Re: Jak zachytit radioamatérskou komunikaci

Příspěvek od gannicus »

Díky za tip, projedu si to.
dako
Příspěvky: 230
Registrován: 02.10.2012 9:43
Pohlaví: muž
Bydliště: RTD

Re: Jak zachytit radioamatérskou komunikaci

Příspěvek od dako »

Bohužel, uslyšíš toho tak i tak málo, pokud nemáš alespoň drátovku z okna nebo balkonu. A taky máš lepší výstup rádia rovnou připojit do mikrofonu zvukové karty s příslušným programem. Ono totiž většina amatéru jezdí digitální mody, v kurzu je teď FT8, viz tady, manuál.
https://www.physics.princeton.edu/pulsa ... g_Tips.pdf

Pokud chceš sledovat denní podmínky a nemáš čas sedět celý den u rádia, nalaď si požadované pásmo a spusť wsjt, začni třeba na 80m, 60m a 40m. Ale jak říkám, chce to drátovku z okna, alespoň 40m na strom nebo lampu. jinak uslyšíš prd. Časem stejně zjistíš, že to rádio je bez filtrů tupé (zacpané) blízkými vysílači.
Радист не знает tелеграф - радиоинвалидa :D
Kocour
VIP
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 22:29

Re: Jak zachytit radioamatérskou komunikaci

Příspěvek od Kocour »

Nemůžu si odpustit jeden příběh: hledal jsem na nějakém anglojazyčném fóru něco k používání JT65 (to je předchůdce FT8, až do loňska nejpoužívanější) a tam někdo napsal: "Kdo je to ten Joe Taylor, K1JT, z ničeho nic se tu objevil na fóru a je hned nějakej moc chytrej...", a druhý mu odpověděl: "Ale to je jeden takovej radioamatér, a kromě toho nositel Nobelovy ceny za fyziku". :)

(pro upřesnění JT v JT65 je Joe Taylor, a FT u FT8 je Franke-Taylor.)
Kocour
VIP
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 22:29

Re: Jak zachytit radioamatérskou komunikaci

Příspěvek od Kocour »

A ještě něco technického: pořídil jsem si s PL660kou ještě přenosnou SV/KV aktivní anténu Degen DE31MS a musím říct, že to je rozdíl. Nejde čekat úplné zázraky, ale tím, že je anténa laditelná, dokáže do jisté míry odfiltrovat zarušení.

Na střední vlny ji nemám jak připojit, protože PL660 nejde přepnout na externí anténu a s Degenem dodávaná vazební cívka (alespoň u mne) nefunguje. Na druhou stranu amatérské 180m pásmo je blízko za horním okrajem rozhlasových středních vln, takže se dá Degen použít i tam.

Anténa je smyčková ve tvaru kosočtverce o úhlopříčce asi 60cm, konstrukčně řešená k zavěšení za horní roh, postranní rohy jsou rozepřené malou teleskopickou anténou (která má tady jenom mechanickou funkci) a dolní roh je zatížený krabičkou s elektronikou, na které je přepínač SW/MW. Odtud vede spojovací kablík několik m dlouhý do ovládací krabičky, na které je vypínač, točítko ladění a napájeno je to 2x AAA článkem. Nepokryje celé KV, schopnost ladit je zhruba mezi 4300 a 18500 kHz, po obou stranách funguje částečně jako anténní předzesilovač, ale vytáhnout signál ze šumu už nedokáže. Zato okolo 40m pásma ladí úplně ostře (až tak, že jsem si nejdřív myslel, že nefunguje, protože jsem optimální naladění přeskakoval a všude jinde to byla bída). Při miniaturním provedení ovládacího točítka to chce docela jistou ruku. Některým stanicím zvýší odstup od šumu, jiným ovšem ne. To zřejmě záleží na povaze rušení.

Celé provedení je tak skladné, že v dóze, ve které nosím v batohu Tecsun mám anténu bez problémů přibalenou do mezer. Nevýhodou je, že je vše až moc tenké, použité jsou kablíky asi jako k peckovým sluchátkům, takže se mi v poslední době kablík u 3.5mm jacku, co se zastrkuje do anténního vstupu rádia, překlesal. Asi to zkusím rozkuchat a při té příležitosti se mrknu taky na ladění. Předpokládám, že tam je otočný kondenzátor, a kdyby se k němu paralelně ještě připojila nějaká kapacita přes vypínač, mohl by směrem dolů naladit i 80m pásmo. Uvidíme. Další nevýhoda je použití AAA článků místo AA, což je ovšem výrazně ve prospěch skladnosti (na jedny baterky vydrží desítky hodin, takže když jsou na počátku nabité, nemusí se na běžnou akci ani brát náhradní).

Na střední vlny existuje pasivní stolní smyčková/rámová anténa Tecsun AN-cosi s ladícím kondenzátorem. Rádio se buď připojí 3,5mm jackem, nebo se vloží celé do smyčky a signál se přenáší vazbou mezi vestavěnou feritkou a smyčkou. Zřejmě by se to dalo celé zbastlit, uvažuji o náhradě pevného rámu smyčky něčím pružným, co by se dalo smáčknout do batohu.
dako
Příspěvky: 230
Registrován: 02.10.2012 9:43
Pohlaví: muž
Bydliště: RTD

Re: Jak zachytit radioamatérskou komunikaci

Příspěvek od dako »

To, co popisuješ je rámová anténa, cívka s vysokým Q, s doplněnou kapacitou tvoří laděný obvod, což je určitá preselekce jednak pro ziskový zesilovač a hlavě pro připojený příjmač, což pro Tecsun nebo Degen je hodně žádoucí, díky absenci pásmových filtrů. Rámovku lze doplnit i drátovou anténou a taky je dobré mít (spíš tedy i nutnost) možnost regulovat zisk toho předzesilovače, jinak hrozí zahlcení příjmače a taky riziko, že se to celé rozkmitá.
Радист не знает tелеграф - радиоинвалидa :D
lukaku
Příspěvky: 3
Registrován: 17.09.2019 17:24

Re: Jak zachytit radioamatérskou komunikaci

Příspěvek od lukaku »

Jak zachytit? No přece tady:

http://websdr.ewi.utwente.nl:8901/ :clap
Odpovědět