Ochrana elektroniky proti EMP

Vysílačky, mobily, kódy a šifry...
Odpovědět
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Ochrana elektroniky proti EMP

Příspěvek od jerry.mysak »

Josef
jsem jen poučenej amatér, tak možná plácnu kravinu. A co když nebude druhá krabice, ale nějakej lapač vln. Třeba uzemněná cívka, nebo magnetický pole?
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Ochrana elektroniky proti EMP

Příspěvek od PeFi »

Však ona druhá krabice je lapač vln, aby fungovala, potřebuješ aby měla o dost jiné rezoznační frekvence, než ta první krabice.
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Ochrana elektroniky proti EMP

Příspěvek od Josef »

2 jerry.mysak:
"Lapač vln" je právě ta ocelová vata. Vlákna tvoří "tisíce cívek". Samozřejmě i klasický rezonanční obvod s cívkou a kondenzátorem "pojme" do sebe vlny z okolí, ale jen na té frekvenci, na které je naladěný. Navíc potřebuješ nakmitanou energii nějak neškodně spálit na teplo. Proto by jsi musel tu cívku ještě nějak zatlumit bezindukčním odporem, který to co se "polapí" spálí na teplo. Ocelová vata dělá obojí současně - tvoří jako by mnoho různých cívek, mnoho různě dlouhých antének, takže pohlcuje různé frekvence současně a protože svými vzájemnými dotyky tvoří i ohmické přechodové odpory, mění tu nežádoucí energii na teplo přímo v sobě.


2 Pefi
Dvě v sobě vložené krabice naštěstí mají už ze své podstaty různé vnější rozměry a tedy i různé rezonanční kmitočty, takže naštěstí vzájemně spolu "neladí". Jediné, co je potřeba pohlídat - aby vnitřní krabice nebyla přesnou polovinou té vnější, ale měla rozměry v poměru třeba "sedum devítin" či jiný "škaredý" poměr, aby se do ní nedokázala nakmitat ani druhá ani třetí harmonická z té původní frekvence (ostatní ještě vyšší harmonické už bývají obecně energeticky mnohem méně výrazné, než aby mělo význam se jimi zabývat).
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Ochrana elektroniky proti EMP

Příspěvek od PeFi »

Otázka je, které všechny rezonanční módy se tam najdou. Teoreticky jeden bude dán i tloušťkou stěny, takže ty dvě krabice by asi neměly mít ani stejnou tloušťku stěny, což je úlet, který by mě za normálních okolností taky vůbec nenapadl a myslel bych si, že to dovnitř leze "štěrbinami".
(Když jsem viděl kolik mechanických módů kmitání má hlaveň při výstřelu, tak mi mohly oči vypadnout. Takže těch rezonančních frekvencí "elektrických" tam taky může být docela dost. )
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Ochrana elektroniky proti EMP

Příspěvek od devlop »

Možná trochu OT, ale nedá mi to. Řešil jsem, čím po případném EMP měřit, aspoň napětí, proud. Současné multimetry jsou samozřejmě nadupadné, ale je to už skoro mini PC s množstvím čipů, které pokud nebude měřák zrovna zavřený v bedně, prostě při EMP odejdou do křemíkového nebe. Takže jsem hledal něco oldschool, ručičkový měřič, bez baterie. Až jsem náhodou na Aukru narazil na toto a za pár stovek jsem aukci vyhrál.
Normameter GW, z roku 1937
https://www.radiomuseum.org/r/norma_normameter_gw.html
možná až moc oldschool, ale...ono to fakt měří, a měří přesně. Po 84 letech, doprdele, to snad není možné, funguje :) . Navíc mě potěšilo, že měřák zřejmě používali ve Výzkumném a zkušebním leteckém ústavu. Rozebral jsem to a vnitřek vypadá, že přežije i atomovou bombu natož EMP.
IMG_20211209_182111.jpg
IMG_20211209_181621.jpg
IMG_20211209_182027.jpg
Uživatelský avatar
Vladimir
Příspěvky: 227
Registrován: 22.09.2016 14:04
Pohlaví: muž

Re: Ochrana elektroniky proti EMP

Příspěvek od Vladimir »

devlop :yes
Takéto oldschool kúsky mám veľmi rád (moja žena už až tak nie, hovorí že škrečkujem :D ), ale na zmeranie napätia/prúdu sa dá použiť aj obyčajný moderný panelový, ale analógový voltmeter/ampérmeter. Mám niekoľko takých kúskov s rôznymi rozsahmi. Nejaké foto pre ilustráciu:
Přílohy
01.jpg
01.jpg (19.63 KiB) Zobrazeno 3714 x
02.jpg
02.jpg (51.69 KiB) Zobrazeno 3714 x
Vladimír
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Ochrana elektroniky proti EMP

Příspěvek od PeFi »

asterix píše: 25.01.2023 20:51 Chcel som napísať už dávnejšie ale za boha mi nešlo prihlásiť sa... Riešilo sa tu znefunkčnenie polovodičov pri em pulze. Ono to nieje až také horúce ako sa tu píše, treba si uvedomiť ako klesá všesmerové em pole a aké sú princípy ochrán pred rýchlymi javmi. Niečo iné je tok neutrónov alebo intenzívna gama niekde blízko epicentra, tam ale už obvykle starosť o polovodiče odpadá. Tie epicentrá bývajú oblasti s rozlohou jednotiek km, nie stovky.
Já mám neblahý pocit, že HEMP má strmost nástupní hrany zhruba jako EFT (jednotky nanosekund) a jako bonus energii jako hrom. Jakmile máš libovolný vysokofrekvenční anténní vstup, který podporuje více než jedno pásmo, tak je to takový problém, že se vsadím o láhev své oblíbené whisky, že v kategorii spotřební elektroniky tohle žádné zařízení vyřešené nemá.

Podobně jakýkoliv krám, který má dostatečně rychlou sběrnici (HDMI, USB3.0+, Ethernet, SATA) - obrovský problém.

Pokud o tom něco víš, tak by mě zajímalo jaký konkrétně tvar pulsu a jakou předpokládáš, případně jakou úroveň ochran podle IEC 61000-4-4 (EFT) a IEC 61000-4-5 (Surge) považuješ z pohledu EMP za dostatečnou a proč.
Odpovědět