Ochrana elektroniky proti EMP

Vysílačky, mobily, kódy a šifry...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Ochrana elektroniky proti EMP

Příspěvek od Lyster »

Tak právě mi z eBay dorazilo pár EMP sáčků. Špané je, že zjistím jestli fungují až po nějakém tom průšvihu. Chytrý telefon to odstínilo (GSM), tlačítkový, který má asi silnější anténu nikoliv. Tak kdo ví. Budu muset doufat. Stejně ale asi ty nejdůležitější věci šoupnu ještě do alobalu. Ten mi odstínil i ten tlačítkový telefon. viz vlákno o Blackoutu.
Přílohy
EMP sáčky.jpg
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Ochrana elektroniky proti EMP

Příspěvek od DeadMan »

A k čemu to bude dobré, když nebude fungovat síť? ;)
You cannot kill me as I am already dead!
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Ochrana elektroniky proti EMP

Příspěvek od Lyster »

Třeba přenosné solární panely, baterie a powerbanky, které plánuji do těchto sáčků také dát?

Dodatek: Pardon, až teď mi došlo že si asi reagoval na to odstínění GSM. To bylo jen na zkoušku, jestli to GSM odstíní. Jinak je to primárně myšleno pro EMP puls.
Naposledy upravil(a) Lyster dne 02.10.2017 13:07, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Ochrana elektroniky proti EMP

Příspěvek od DeadMan »

Umím si představit, že pro vysílačky nebo světelné zdroje to smysl má, ale já jsem se spíše pozastavoval nad těmi mobily, tam to opravdu nebude k ničemu.
You cannot kill me as I am already dead!
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Ochrana elektroniky proti EMP

Příspěvek od Lyster »

Jak říkám, byla to jen zkouška jestli to odstíní nebo ne. Samozřejmě to primárně plánuji na LED baterky, čelovky, Dozimetr, solární panely atd.....
krvfx
VIP
Příspěvky: 1617
Registrován: 15.08.2013 9:25
Pohlaví: muž

Re: Ochrana elektroniky proti EMP

Příspěvek od krvfx »

Já tedy nevím, ale jsou to podle mě vyhozené peníze. Proti EMP stačí kovová krabice, ve které nejsou moc velké otvory a kde je víko dobře vodivě spojeno se zbytkem, nejlépe po celém obvodu. Chráněné předměty musí být od té bedny izolované. Údajně taky dobře poslouží mikrovlnka, akorát se nesmí zapnout:)

Taky jsem četl o experimentu, kdy zkoušeli bežná auta (v USA, asi 30 různých modelů). Zkoušeli je se zapnutým i vypnutým motorem, U zhruba 20 se nestalo nic, dvě auta to nerozdýchala a u zbytku došlo k vypnutí motoru, který potom normálně naskočil.

Průšvih je u dlouhých vedení a cívek, tam se indukují věci, které to již dokáží poškodit. A pokud nebude elektronika zapojená do sítě, tak by to měla ve většině případů také rozdýchat. A pokud bude v mírně upravené kovové skříni ve sklepě, tak je EMP naprosto bez šance.
acmik
Příspěvky: 42
Registrován: 04.02.2017 21:03
Pohlaví: muž

Re: Ochrana elektroniky proti EMP

Příspěvek od acmik »

krvfx píše:A pokud bude v mírně upravené kovové skříni ve sklepě, tak je EMP naprosto bez šance.
Hele tohle je ale vážně nesmysl. Proti E3 komponentě ze solární bouře OK, ale proti "rychlé" E1 a pokračující E2 komponentě je taková kovová skříň skoro zbytečná věc. Stejně tak jako běžné svodiče přepětí. Podívej se na ty časy a energie v grafu.
Přílohy
MIL-STD-464.jpg
george-baker-nuclear-emp-and-solar-gmd-effects-national-protection-impasse-and-recommended-solutions-8-638.jpg
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Ochrana elektroniky proti EMP

Příspěvek od Lyster »

krvfx píše:A pokud bude v mírně upravené kovové skříni ve sklepě, tak je EMP naprosto bez šance.
Věci které mám v těch sáčcích, mám dané ještě v malém trezoru. Takže to není jediná ochrana.
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Ochrana elektroniky proti EMP

Příspěvek od Lyster »

acmik píše:Hele tohle je ale vážně nesmysl. Proti E3 komponentě ze solární bouře OK, ale proti "rychlé" E1 a pokračující E2 komponentě je taková kovová skříň skoro zbytečná věc. Stejně tak jako běžné svodiče přepětí. Podívej se na ty časy a energie v grafu.
pro acmik: Myslíš tedy, že obalení v alobalu nebo v tomto EMP sáčků bude proti EMP ze zbraně účinější, než v ocelové skříni (trezoru)? Já tak nějak chápu že ty sáčky (snad) budou dělané na nějaké fekvence EMP pulsu, ale zas trezor má o dost silnější stěnu, než nějakých 0,4mm jako tyto sáčky.
acmik
Příspěvky: 42
Registrován: 04.02.2017 21:03
Pohlaví: muž

Re: Ochrana elektroniky proti EMP

Příspěvek od acmik »

Lyster píše: pro acmik: Myslíš tedy, že obalení v alobalu nebo v tomto EMP sáčků bude proti EMP ze zbraně účinější, než v ocelové skříni (trezoru)? Já tak nějak chápu že ty sáčky (snad) budou dělané na nějaké fekvence EMP pulsu, ale zas trezor má o dost silnější stěnu, než nějakých 0,4mm jako tyto sáčky.
Funkční princip je vždycky krabička v krabičce. Ideální pro naše "domácí" poměry je kovová skříň bez děr (velká, objem), hodně kvalitní menší kovová schánka perfektně zaizolovaná aby opravdu tvořila Faradayovu klec a v ní samotná elektronika v dobrém pokoveném sáčku. Všechno samozřejmě od sebe velmi dobře odizolované a hlavně nic neuzemňovat - tvoří to jen další anténu. Každá vrstva přidává nějaký útlum pro konkrétní frekvenční spektra, jako celek to má pak šanci zafungovat.
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Ochrana elektroniky proti EMP

Příspěvek od Lyster »

Tak nějak to plánuji, jak už jsem psal, sáčky a trezůrek. Tak snad to k něčemu bude.
krvfx
VIP
Příspěvky: 1617
Registrován: 15.08.2013 9:25
Pohlaví: muž

Re: Ochrana elektroniky proti EMP

Příspěvek od krvfx »

Jelikož to bude mít dle obrázku frekvenci řádově GHz, tak stačí řádově stovky mikrometrů kovu kolem dokola jako Faradayova klec. Vlnová délka bude taky řádově okolo 10 cm, tak pokud nebudou největší rozměry otvorů ve skříni větší než +-1 cm (a nejlépe vůbec žádné:), tak uvnitř bude intenzita elektrického pole minimální až žádná. Problémy obyčejných skříní jsou, že nemají moc dobrý vodivý kontakt kolem dveří - a tak i ten trezor je z hlediska ochrany před EMP celkem nedokonalý. Pokud není kontakt po celém obvodu, tak je to SKORO jako by tam ty dveře vůbec nebyly. Mimochodem, nejlepšího výsledku se dosáhne, pokud je ta kovová skříň na nevodivé podložce a nejlépe ještě tak metr nad zemí:)

Přepěťovky pro silové rozvody jsou nanic, ty jsou pomalé a jsou dělané na něco úplně jiného. Ale polovodičové transily jsou dost rychlé na to, aby i takhle rychlé přepětí srovnaly na únosnou mez.

A odkaz na test aut s intenzitou až 50 kV/m: https://jalopnik.com/5937778/how-to-pre ... bother/amp

Alobal je skoro super, ale problém je ten, že hliník oxiduje a tak uzavření nemusí být dokonale vodivé. Ty sáčky fungovat budou, pokud je ta kovová vrstva kvalitně udělaná a pokud je dobře a vodivě vyřešený uzávěr. Stejně dobře nebo lépe bude fungovat i mikrovlnka, proto správný rozpadlík skladuje rozbité mikrovlky jako ochranu před EMP 8-)
JOBU
Příspěvky: 1820
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Ochrana elektroniky proti EMP

Příspěvek od JOBU »

Žeby po tom emp impulze nenabehlo gama žiarenie,a tam vám tak nejak tá jedna mikrovlnka a štyri sáčky nepomôžu,pokiaľ nebudete niekde v bunkri.
To si akože fakt niektorí predstavujete,že pred emp impulzom to bude vyhlásené v telke,rádiu či na facebooku a pekne si predtým celú svoju elektrickú výstroj odložíte niekde do alobalu v mikrovlnke a pak vybalíte?Naivná predstava,proste "blik" a všetko zhasne.
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Ochrana elektroniky proti EMP

Příspěvek od viktor »

me osobne ochrana proti EMP nechava naprosto chladnym. Pokud dojde k pouziti EMP v globalnim konfliktu, je vymalovano a svet se obratem octne ve stredoveku.. v podstate na tom bude daleko hur, protože ve stredoveku lecos fungovalo :-) například doprava a vyziva obavatel.. v tom hladomoru co nastane ti bude fungujici vysílačka celkem dost nanic.. s jedinou výjimkou, mozna se dovolas dalším vybavenym a zvýšíš svoje sance.. ale sance bude v pohybu..
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
JOBU
Příspěvky: 1820
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Ochrana elektroniky proti EMP

Příspěvek od JOBU »

Viktore,pekne a stručne napísané...
krvfx
VIP
Příspěvky: 1617
Registrován: 15.08.2013 9:25
Pohlaví: muž

Re: Ochrana elektroniky proti EMP

Příspěvek od krvfx »

JOBU: Při přízemním výbuchu není třeba řešit EMP, protože, jak správně píšeš, člověk řeší jiný problém. Bavíme se o ochraně proti cílenému útoku NEMP, tedy exploze ve výšce. Udávají, že jedna 20 Mt bomba ca 400 km nad povrchem dokáže zasáhnout celé USA. Když jsem hledal článek, kde jsem to původně četl, tak jsem zjistil, že i na Wikipedii je docela pěkně zpracovaný článek: https://en.wikipedia.org/wiki/Nuclear_e ... etic_pulse

No a 400 km od výbuchu už intenzita gama záření dost klesá (se čtvercem vzdálenosti) a spousta energie toho záření se právě spotřebuje na "výrobu" toho pulsu.

Sice to také považuji za zbytečnost, ale je možné mít od každého vybavení dva kusy a jeden mít trvale uskladněný v chráněném prostoru.

A naprosto souhlasím s tím, že mnohem větší problém bude, že to odpálí přenosovou soustavu a možná i nějaký ten generátor - ale třeba vodní elektrárny ukryté v hrázích a jiné generátory umístněné v železobetonových skeletech mají šanci na přežití.

Pokud to bude jedna bomba, tak to ještě půjde. Jakmile by to někdo vzal vážně, tak je to v háji tak jako tak.
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Ochrana elektroniky proti EMP

Příspěvek od viktor »

"gumy" rozumej vojaci z povolani nebyli nikdy zrovna nadani inteligenci a o to vic peli na konzervativních ´metodách.
měli problémy se strelnym prachem, se zeleznici, letectvem a vůbec se vsim co bylo " nove".
to nove je dnes neskutecna kombinace naší prakticky totalni zavislosti na "kremiku" coz vygradovalo to neskutecny podoby během posledních 15 - 20 let a moznosti tohle všechno velice jednoduse znicit. Nikdy v dejinych nebylo snadnejsi " vypnout lidstvo " nez ted. a protože dějiny jsu plne udalosti ze jeden Blbec vybaveny dostatečnou pravomoci a zbaveny jistých zabran dokazal docela dost zahýbat svetovym denim doufam ze k tomu nedojde.
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Uživatelský avatar
malajizva
Příspěvky: 853
Registrován: 14.10.2014 20:46

Re: Ochrana elektroniky proti EMP

Příspěvek od malajizva »

Ale dojde, je to jen otázka času.
Foedum inceptu, foedum exitu.
Quis autem custodiat ipsos custodes?
Poody
Příspěvky: 22
Registrován: 09.11.2016 14:51
Pohlaví: muž

Re: Ochrana elektroniky proti EMP

Příspěvek od Poody »

Prosím elektrotechnické experty o info: Jaké baterie jsou odolné EMP? jsou to jen olověné aku, nebo i AA baterie alkalické, NiMh aku...
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Ochrana elektroniky proti EMP

Příspěvek od Lyster »

Expert nejsem, ale myslím, že většina baterií jako AA, AAA, D a i Li-on článků bude odolná proti EMP. jen nesmí mít pravděpodobně ty Li-on. nějakou elektroniku proti skratu, tekré ty kvatltnější a zančkové většinou mají. Což by byl asi problém po EMP pulzu. Ale v dnešní době mít například takový článek 18650 bez elektronické pojistky proti výbuchu je docela hazard. Teda aspoň podle mě.

Ale jak říkám, taky si nechám poradit, jestli říkám hloupost.
Odpovědět