Výběr vysílačky

Vysílačky, mobily, kódy a šifry...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Výběr vysílačky

Příspěvek od Josef »

Když už to Kocour nakousl, ještě bych zmínil další, technicky docela zajímavý způsob auto-squelche. Bohužel se používá jen u mála stanic (namátkou mě napadá například CB-stanice Elix-77S). Je to celé postavené na zjištění, že reálný signál protistanice zabírá jen úzké kmitočtové pásmo (vysílá se NFM), zatím co technické rušení a podobné nežádoucí "pazvuky" jsou prakticky vždy širokopásmového charakteru. Squelch, o kterém chci hovořit, má (velmi zjednodušeně řečeno) dva pásmové filtry. Jeden je naladěný přesně na požadovanou frekvenci (MF), druhý lehce vedle. Pokud se objeví detekovatelný signál pouze za přesně naladěným MF-filtrem a za druhým (po straně naladěným) filtrem žádný signál není, usoudí elektronika stanice, že to co přijímač právě přijímá, je skutečná protistanice (protože produkuje "kultivovaný" úzký signál) a v takovém případě ochotně pustí zvuk do reproduktoru. Pokud se však objeví signál za oběma filtry současně, elektronika usoudí, že přijímaný signál je na slušnou seriózní protistanici moc "široký", že to tedy asi nebude žádná vysílačka, ale jen nějaké rušení na pásmu a reproduktor nepřipojí. V tomto případě nerozhoduje síla signálu protistanice, ani rozdíl mezi šumem na pozadí a vysílanou informací, ale pouze šířka pásma jakou vysílající protistanice zabírá na přijímaném kanále. K ovládání tohoto systému není zapotřebí žádný ovládací prvek na panelu, který by musel operátor za provozu podle aktuálních podmínek nastavovat. Malé rozšíření tohoto způsobu u dnes prodávaných stanic přičítám určité náročnosti na prostor, kterou vyžaduje vestavba druhého filtru do mezifrekvenčního řetězce přijímače a tomu, že filtry, má-li být rozlišení dokonalé, musejí být přesné a stabilní. To je v určitém rozporu se snahou výrobců stance miniaturizovat, zjednodušovat a výrobně zlevňovat.
JozoKing
Příspěvky: 3
Registrován: 24.02.2016 15:22
Pohlaví: muž

Re: Výběr vysílačky

Příspěvek od JozoKing »

Ahoj, mám na vás dotaz ohledně výběru vysílaček na hory. Jezdíme s partou kamošů často na hory a chtěl bych nám pořídit nějaké vysílačky, abychom se mohli pohodlně domluvit. Jsme amatér a spolehlivě znám pouze značku Motorola, i proto se mi zalíbily tyto: http://motorola-t80/ . Každopádně tam nabízejí i Italskou značku Brondi (přesněji tyto: http://brondi-fx332-twin/, a jelikož Italové jsou také hodně hor znalí, přidává to tomu váhu.

Jaké používáte vy? Cena do 2500. Díky za rady
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8792
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr vysílačky

Příspěvek od Fabulous »

1. Brondi je pouze rebrandovaná čína
2.Za komerční odkazy příště BAN.
postak
Příspěvky: 84
Registrován: 23.03.2013 10:26
Pohlaví: muž

Re: Výběr vysílačky

Příspěvek od postak »

mrkni se na PMR INTEK u firem v čr ktere to servisují ja mam Baofenga ( UV5R nyni snad jdou koupit i do 1k Kč) ale ten není uživatelsky přívětivý (spousta funkcí pro zdatné) je to spíše pro hračičkáře. Intek a Motorlola na hory jsou top ale je to asi o osbních zkušenostech a potřebách. Dost dlouho ale použivam i levne PMR z Tesca ty dam dětem a ja je na lyžích buzeruju 5W a oni mají jen 0,5w v bundě PMR
JozoKing
Příspěvky: 3
Registrován: 24.02.2016 15:22
Pohlaví: muž

Re: Výběr vysílačky

Příspěvek od JozoKing »

Postak: Moc jsem toho nerozumněl, ale asi mi stačí to, že je Motorola top :D hahaha

Admin: za link sorry
Pongo.pygmaeus
Příspěvky: 92
Registrován: 26.12.2015 23:53
Pohlaví: muž
Bydliště: tu i onde

Re: Výběr vysílačky

Příspěvek od Pongo.pygmaeus »

Máte někdo Baofenga GT3-tp? Nějaký zkušenosti? postřehy? Mně přišel z Číny okolo vánoc a má neuvěřitelnou výdrž baterky. Chvíli jsem si myslel, že číňan vymyslel perpetuum mobile.
Uživatelský avatar
Nicotinick
Příspěvky: 2799
Registrován: 14.03.2014 10:38

Re: Výběr vysílačky

Příspěvek od Nicotinick »

Zdravím, jako absolutní radioamatér zelenáč se omlouvám za případnou naivitu. :)
Od jednoho "zeměměřiče v důchodu" mám možnost koupit 2 roky starou ručku Motorola GP344 s jednou baterií Li-Ion, vč. nabíječky a originál HF mikrofonu za cca 5 tisíc kreditů. Údajně bezvadně funkční.
Ale...neporadil by někdo jak v rychlosti:
- vyzkoušet stav baterie
- správnou funkčnost vysílačky
- jak zjistit nastavené frekvence (zřejmě asi pouze nějakým softwarem ?)
- na co si dát obecně pozor

Nechci být za úplnou kavku :oops:

Není lepší raději prachy zainvestovat do dalších 2 Baofňuků UV 5R s příslušenstvím a zárukou ?

Díky moc
"Konspirátoři jsou největšími optimisty. Nepřestávají věřit tomu, že ten bordel opravdu někdo řídí."
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Výběr vysílačky

Příspěvek od Josef »

Žádný dotaz není najivní... (to se může zdát jen tomu, kdo už nalezl odpověď). :)
Hlavní otázka je však směřovaná na tebe a zní: "Na co to chceš použít?" A to si musíš právě nyní ujasnit.
Ta Motorola (pokud jsem se koukal na internet) je pouze UHF "monoband". Tedy umí jen jedny vlny - 70cm. Ale na druhou stranu je to profi stanička, velmi dobře mechanicky stavěná a v praxi osvědčená. Pokud ji budeš používat převážně na komunikaci dvou osob a nic víc, tak to není špatná volba (pokud ti do ní někdo naprogramuje např. volně přístupné tzv. sdílené kmitočty). Dva roky stará baterka, je zhruba v polovině své životnosti - víceméně bez ohledu na to, jak často byla používaná.
Naopak Baofeng UV-5R je svou koncepcí "duálband" - obsáhne radioamatérské pásmo "dvoumetr" (145MHz) i radioamatérskou "sedumdesátku", k tomu frekvence PMR i tzv. sdílené frekvence. Umí samozřejmě i práci přes převáděče a podobná kouzla. Má prostě více voleb, více možností vysílání i více možností poslechu (včetně FM rozhlasových stanic). Navíc se k němu dá dokoupit poměrně široká škála příslušenství (za ne moc drahý peníz). Mechanicky samozřejmě nečekej žádný zázrak, je to prostě "čína", ale za ty peníze dostaneš docela dost "muziky". Pokud nechceš jen komunikovat ve dvojici, ale do budoucna si i tak trochu pohrát s radiovými vlnami nebo dokonce časem uvažuješ o radioamatérských zkouškách, dává ti Baofeng mnohem více možností. (Už jen tím, že na něj můžeš poslouchat radioamatérské převaděče a dozvíš se od tamních hovořících občas i nějaká užitečná moudra.)
Omlouvám se, že to beru jen tak filozoficky zeširoka, mohu srovnávat jen z všeobecného pohledu. Podrobněji nemohu, protože vlastním jiné typy radiostanic. Pokud budeš potřebovat zodpovědět nějaké detailní dotazy, asi ti už víc poradí přímo vlastníci jednoho či druhého přístroje...
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8792
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr vysílačky

Příspěvek od Fabulous »

Dva roky starou, používanou zeměměřičem v terénu? Tak už to je odpověď na tvůj dotaz ;)
Jenda
Příspěvky: 288
Registrován: 24.12.2013 9:46
Bydliště: JO70FB
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr vysílačky

Příspěvek od Jenda »

Pongo.pygmaeus píše:Máte někdo Baofenga GT3-tp? Nějaký zkušenosti? postřehy? Mně přišel z Číny okolo vánoc a má neuvěřitelnou výdrž baterky. Chvíli jsem si myslel, že číňan vymyslel perpetuum mobile.
To by mě zajímalo. Kolik vydrží? UV-5R má podle mého měření ve standby nějakých 20-25 mA, tedy s 5000mAh baterkou by měl dát týden nonstop.

Nicotinick: baterie: Velmi hrubou představu může dát připojení žárovky a změření úbytku napětí. Funkčnost, programování: to právě bude problém, když to nemá displej… Osobně bych takovou stanici právě proto nechtěl, snadno se může stát, že budeš muset „v terénu“ změnit konfiguraci (třeba kvůli nastavení převaděče) a co s tím pak bez počítače budeš dělat.
Uživatelský avatar
RjR
Příspěvky: 8
Registrován: 07.12.2014 17:09

Re: Výběr vysílačky

Příspěvek od RjR »

Zdravím, jelikož mi vykradli auto tak musím koupit i nové vybavení :/

A mám dotaz, máte někdo zkušenost s těmito modely? Má smysl o nich uvažovat nebo vzít "klasiku" ?
GT-3 mark 3
GT-5
10/100
Uživatelský avatar
Ibex
VIP
Příspěvky: 784
Registrován: 20.11.2015 8:48
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihočech

Re: Výběr vysílačky

Příspěvek od Ibex »

tak jsem měl objednaný baofeng uv5-r a po týdnu přišlo info, že bohužel, problém s dodávkou a další bude za 3 měsíce :shock:
Obchodník mi navrhl změnu na jiný výrobek a to Intek KT-980 HP - prý je na chlup stejný + sem tam něco navíc, třeba výkon... Peníze + 400,- k ceně Bafa. Máte zkušenosti s tímto výrobkem?!
Jeste se nestalo, aby to nejak nedopadlo..
Uživatelský avatar
Desouza
Příspěvky: 813
Registrován: 02.08.2012 19:07
Pohlaví: muž
Bydliště: Za koncem světa

Re: Výběr vysílačky

Příspěvek od Desouza »

Ahoj ,

ja Inteky mám a je to stejné jako Baofeng , jen výkon je větší . Nicméně při testování jsem významný rozdíl nepozoroval . Stejně se bez radiolicence tímto výkonem vysílat nesmí . :)

Takže ty 4kila na víc za to nestojí ...

( v pásmu 446 MHz PMR max 500mW , v pásmech 172MHz a 448MHz sdílenky 5W )
Intek má max 8W tuším .
Vincit omnia veritas .
ropas
Příspěvky: 109
Registrován: 11.01.2014 18:11
Pohlaví: muž

Re: Výběr vysílačky

Příspěvek od ropas »

Prispejem vlastnou skusenosťou. Na pracu som si kupil pmr topcom 9100 a som velmi spokojný. Je vceku odolna, dosah 10km by som tiež veril, no neskušal som, ale prevadzka v ramci arealov železiarni a elektrarni(samé kovové haly) je uplne bezproblemova.
Ma samostatne nabíjacie stojany(pre tých, čo si chcu kupit set na polovcu s niekym), ma aj nabíjačky do autozapalovača, no mna hlavne oslovilo pripojitelne kecatko, takže vysielačka može byť vo vačku a mikrofon možno mať na clipe niekde pripnutý a aj ked sa nahodou odopne, je dosť odolný voči otrieskaniu.
cele je to v plastovom kufríku, takže na skladovanie netreba nič vymýšlať a nehrozi poškodenie ako pri balení do kartonovej škatule.
baterka vydrži dva a pol dna prace bez nabíjania(na noc vypnute).
už mi aj zmokla, polial som ju farbou, na beton spadla niekolko krát a stale funguje.
pre fanušikov mlitary možno bude nevýhodou, že je oranžová. :roll:
predtým som mal binatone a topcom5010. použival som aj profi motoroly(požičane, neviem typ), ale čo sa týka užitkovosti v pomere k cene, pride mi ako pmrkovy ideal.
Henry13
Příspěvky: 1
Registrován: 02.05.2016 16:23

Re: Výběr vysílačky

Příspěvek od Henry13 »

Zdravím mám Wouxun KG-UV9D je tu někdo kdo ho taky vlastní nějaké tipy triky ;-)
Original-WOUXUN-KG-UV9D.jpg
Ref
Příspěvky: 6
Registrován: 10.05.2016 10:40

Re: Výběr vysílačky

Příspěvek od Ref »

Zdravím všechny rozpadlíky :-)

Měl bych jednu prosbu o pomoc s výběrem vysílaček. Jsem v tom úplný amatér a rozumím tomu jen na úrovni, že jsou určité kanály (čím víc tím líp), určitý dosah a to je asi tak vše :D. Proto Vás prosím o radu s výběrem. Na konci mám nějaké tipy, ovšem pokud někdo poradí něco lepšího za obdobnou cenu, vůbec se nebudu zlobit.

Pro příklad použití uvádím modelovou situaci:
Vypukla občanská válka, mobilní síť nefunguje, jelikož je přetížena např. vlivem paniky obyvatelstva. Jsme doma se ženou a s dětmi, tudíž nemůžeme všichni najednou vyrazit k autu (cca 300 m za barákem), musím nejprve pro něj dojít a pak je všechny do něj naskládat. Já vyrazím na parkoviště vzdálené cca 1 blok a žena kontroluje přístupovou cestu z okna bytu a podává mi informace o volně přístupné cestě, abych mohl z parkoviště vyrazit. Po odjezdu z města jsme u úkrytu, v okolí jsou lesy, pole, louky a malé vesnice. Já jdu zkontrolovat zda je úkryt bezpečný, zatímco manželka mi hlásí podezřelý pohyb na okolních komunikacích a ve vesnici, vzdálenost mezi námi je např. 2-3 km. Následně se pohybujeme po lese, abychom vykopaly zásoby, jsme od sebe cca kolem 2 km.

Zde jsou kritéria vysílaček:
2 vysílačky v balení cena kolem + - 1 500 Kč
snadné ovládání
slušný dosah
funkčnost v budovách, ve městě i mimo - např. v lese
funkčnost z budovy (bod A) do bodu B, který se nachází mimo budovu (např. park o dva baráky jinde)
možnost napájení AA, nebo AAA bateriemi
co nejdelší výdrž baterie

Doplňková kritéria, která nejsou podmínkou, ale byla by super:
handsfree v balení vysílaček
aktivace hlasem
skenování
šetřič energie
odolnost - voda, prach

Níže přikládám tipy, které jsem našel. Které balení by podle Vás asi tak nejvíce odpovídalo požadavkům? Za jiné tipy budu ovšem vděčný. Děkuji a přeji pěkný den všem :-)

(seřazeno od nejlevnější po nejdražší)
Cobra MT615

TOPCOM Twintalker 5010

TOPCOM Twintalker RC-6411

Sencor SMR 600 Twin

MAXCOM WT 360
SAW
Příspěvky: 44
Registrován: 17.11.2014 11:41
Pohlaví: muž

Re: Výběr vysílačky

Příspěvek od SAW »

Hmmm no ja som si vyhliadol INTEK MT-3030.

Jednoduché vysielačky pre pásmo PMR a LPD (netreba žiadnu licenciu na prevádzku).
Ovládanie podľa mňa zložité nie je.
Čo sa týka dosahu vonku a v budovách tak tam ti asi nikto nebude vedieť jasne povedať že určite ti to pôjde vtedy a vtedy lebo záleží od okolností.
Napájanie je pomocou AAA akumulátorov.

Čo sa týka tých doplnkov tak v balení máš handsfree.
Aktivácia hlasom je možná (2 úrovne citlivosti a samozrejme vypnutie).
Skenovanie má a dokonca Dual Watch ktorá umožňuje sledovanie kombinácie dvoch rôznych kanálov / kódov CTCSS
Šetrenie energie je automatické .

Možno pomôže návod na obsluhu pre lepšiu predstavu:
http://www.produktinfo.conrad.com/daten ... __2_KS.pdf
Ref
Příspěvky: 6
Registrován: 10.05.2016 10:40

Re: Výběr vysílačky

Příspěvek od Ref »

Super, díky moc za tip :) Vypadá to velmi zajímavě a to jsem přesně tuto vysílačku vyřadil, jelikož to vše naznačovalo tomu, že je to cena za 1ks a ne 2 :D :head Tudíž nyní se stává pro mě favoritem onen Intek :-) Zatím mi to přijde jako nejlepší varianta cena/výkon. Ale uvidíme, třeba někdo přijde ještě s dalším nápadem :-)
Ref
Příspěvky: 6
Registrován: 10.05.2016 10:40

Re: Výběr vysílačky

Příspěvek od Ref »

Ještě mě napadla tahle varianta Intek MT-5050 - sice nemá např. HF, ale prý je výkonnější, dávají se tam AA a dá se naprogramovat i na větší výkon. Ovšem nevím, zda bych byl schopen na výše uvedené činnosti (viz. modelová situace), výkon poznat?
SAW
Příspěvky: 44
Registrován: 17.11.2014 11:41
Pohlaví: muž

Re: Výběr vysílačky

Příspěvek od SAW »

Zákon upravuje aký maximálny výkon môžu mať vysielačky v akom pásme a to by sa nemalo prekročiť (Niekde sa istou úpravou dá zvýšiť výkon keby prišlo k nejakej udalosti že potrebuješ pomoc a tvoj život je v ohrození vtedy môžeš pracovať s vyšším výkonom lebo ide vlastne o núdzovú situáciu.

To že má vysielačka namiesto AAA akumulátorov akumulátor typu AA znamená len vyššiu kapacitu teda dlhšie vydržia baterky ak ide o rovnakú spotrebu u oboch modelov (ak majú rovnakú spotrebu energie MT 3030 a MT 5050)
Odpovědět