Výběr vysílačky

Vysílačky, mobily, kódy a šifry...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Výběr vysílačky

Příspěvek od Bill Masen »

Co Baofeng BF-T1?
turista
Příspěvky: 67
Registrován: 27.08.2013 14:32

Re: Výběr vysílačky

Příspěvek od turista »

Nebo BF-T6 90g , vyměnitelná Lion baterie.
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Výběr vysílačky

Příspěvek od devlop »

já koupil pro dcery Silvercrest SFG 8000, bylo dostupné v Lidlu v akci za cca 600Kč obě, tak jsem to tam nemohl nechat
- IPX2 odolnost
- odnímatelný klips
- napájení 3x AAA NiMH
- možnost nabíjení přes micro USB přímo na stanici

problém je, že se už moc nedají sehnat, spíše Aukro apod.

https://www.youtube.com/watch?v=DG41qMD6I2s
https://www.youtube.com/watch?v=cGPFIHkHWAo&t=971s (od 1:59)
dako
Příspěvky: 230
Registrován: 02.10.2012 9:43
Pohlaví: muž
Bydliště: RTD

Re: Výběr vysílačky

Příspěvek od dako »

Mám Alinco DJ-FX446, alinca jsou u radioamaterů celkem dobře hodnocena, otázka je, jak je to u PMR. Nicméně tyhle konkrétně mě vyhovují. V každém případě bych se poohlížel pouze po těch, co mají funkci ctcss.
Радист не знает tелеграф - радиоинвалидa :D
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Výběr vysílačky

Příspěvek od Ulfhednar »

Mám dotaz na zkušenější radioamatéry. Chci se posunout od normálního pětkového Baofengu trochu dál. Na Bafíkovi mi vadí nulová odolnost vůči vodě a absence filtrů na vstupu (mimochodem kdyby někdo chtěl levně dva Bafíky, extra anténu, kabel a baterii, tak mi napište SZ). Takže přemýšlím o trošku lepší ručce.
Chci se zeptat:

-preferovali byste do ručky superhet(dneska už vzácné a drahé) nebo už jen DSP? Resp. stojí superhet za ty peníze?
-zvažujete přechod na digitál? A pokud ano, klasický DMR, nebo třeba C4FM, který má v Evropě asi méně protistran, ale kvalitou je lepší?

Konkrétně zvažuji (pokud bych byl jen u analogu):
-Alinco DJ-50. Tam se mi libí i letecké pásmo, výrobce a hlavně mimořádná odolnost
-Yaesu 65 (to sice moc neumí, ale podle všeho je dost povedené)
-Wouxun UVH8. Po odblokování mimořádný rozsah a výkon, ale zase Čína a asi vyšší poruchovost

U digitálu Alinco 5, nebo Yaesu 70.
Láká mě i kombo TYT-77 (hrát si s "opensource" digitálem) a třeba Yaesu 65, nebo 4, jako jendoduchá spolehlivá ručka "do pole".
Díky za případné názory.
Óðinn á yðr alla
dR94HWVa
Příspěvky: 95
Registrován: 21.07.2016 14:00

Re: Výběr vysílačky

Příspěvek od dR94HWVa »

Ulfhednar píše: 24.06.2021 10:06 Mám dotaz na zkušenější radioamatéry. Chci se posunout od normálního pětkového Baofengu trochu dál. Na Bafíkovi mi vadí nulová odolnost vůči vodě a absence filtrů na vstupu (mimochodem kdyby někdo chtěl levně dva Bafíky, extra anténu, kabel a baterii, tak mi napište SZ). Takže přemýšlím o trošku lepší ručce.
Chci se zeptat:
Baoeng filtr má, dokonce dva, jeden pro VHF a druhý pro UHF. Ale s odolností na tom je opravdu špatně.
Ulfhednar píše: 24.06.2021 10:06 -preferovali byste do ručky superhet(dneska už vzácné a drahé) nebo už jen DSP? Resp. stojí superhet za ty peníze?
Superheterodyn je jen způsob směšování/selekce přijímaného signálu a nevylučuje se s DSP, respektive s SDR ačkoliv tomu tak v praxi bývá. DSP se většinou používá až na IF nebo audiosignálu. SDR je většinou přímosměšující. Moje preference je většinou uživatelských funkcí a tam vede asi DSP.
Ulfhednar píše: 24.06.2021 10:06 -zvažujete přechod na digitál? A pokud ano, klasický DMR, nebo třeba C4FM, který má v Evropě asi méně protistran, ale kvalitou je lepší?
Ano, ale ne do doby PA. Co přináší digitál? Cca -3dB na bilanci spoje. Šifrování? TG, CC? Umíš to nastavit z klávesnice bez počítače a příslušného sw? V ČR je radioamatérská sít OK-DMR a pak rozšířenější Braindmeister kde můžeš pomocí satelitů (rpi+sdr nebo barehw) připojit do sítě cokoliv od Fusionu (wires-x se zmiňovanou modulací C4FM) nebo DMR, nebo třeba D-STAR. Dokonce i klasické SIPkové volání aka VOIP tam zapojíš. Kvalitou čeho je lepší? Hovoru? Slyšel jsi to někdy na živo za jízdy po dálnici, kdy Ti občas vypadne nějaký paket?
Ulfhednar píše: 24.06.2021 10:06 Konkrétně zvažuji (pokud bych byl jen u analogu):
-Alinco DJ-50. Tam se mi libí i letecké pásmo, výrobce a hlavně mimořádná odolnost
-Yaesu 65 (to sice moc neumí, ale podle všeho je dost povedené)
-Wouxun UVH8. Po odblokování mimořádný rozsah a výkon, ale zase Čína a asi vyšší poruchovost

U digitálu Alinco 5, nebo Yaesu 70.
Láká mě i kombo TYT-77 (hrát si s "opensource" digitálem) a třeba Yaesu 65, nebo 4, jako jendoduchá spolehlivá ručka "do pole".
Díky za případné názory.
Ty rádia jsem nikdy nevlastnil. Na blbnutí do lesa vždycky sáhnu do krabice pro baofenga. Když mu občas něco odpadne, tak si vezmu jiného. Na ama portably beru Yaesu FT2-DR a GD-77 s tím "opensourcem" (což je v podstatě totožné s tou TYT-77).

Když vezmu na víkendový výšlap jakékoliv rádio od baofenga za pětset až třeba po tu FT2-DR za deset, tak službu udělají stejnou, protože na call 2 m a 70 cm mi málokdo odpoví, takže volám Pepu z Liťáku a Frantu z Berouna na PMR kanálu č. 7. Je to jako se střílením, spousta diskuzí, ale kdy jsi naposledy vzal do ruky rádio a udělal s někým "na slepo" direktní spojení, které nebylo předem domluvené? Vem nejlevnější PMRko z bazoše a udělá Ti z 90% stejnou službu jako rádio co umí APRS, digitál ale budeš na něm lovit PMRka.

Já se většinou snažím lidem vnutit radioamatérské zkoušky. Přípravou se člověk dozví spoustu věcí, nebo si je alespoň osvěží. A ty možnosti, které tím získá za to rozhodně stojí. Chodíš střílet bez zbrojáku? Tak proč bys vysílala bez koncese? Nebo Ti přijde vzduchovka/PMR dostatečná? Věřím, že se mi v případě nouze hodí více rádio než pistole, ale to už je na každém.
JOBU
Příspěvky: 1796
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Výběr vysílačky

Příspěvek od JOBU »

Ja som nakoniec šiel do základovky YAESU FT-897D, s automatickým tunerom, a beriem v podstate všetky pásma a modulácie. Na také "domáce" vysielanie a počúvanie stačí :)
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Výběr vysílačky

Příspěvek od Ulfhednar »

dr94: děkuji za evidentně fundovanou odpověď. :yes O licenci perspektivě uvažuji. Teď ale chci jen ručku, která může trochu zmoknout a nebude na kopcích hluchá.
S těmi filtry: na nějakém blogu jsem viděl fotky vnitřností Bafika a YAESU 4 (to nejlevnější), a ukazovali tam, že i když mají stejného brouka (DSP), deska Yaesu je osazena dalšími komponentami, filtry a ten Bafik byl opravdu hodně "prázdný". To mně možná zmatlo.

Jinak já mám raději věci, kde 70% běžně nevyužiji, než když mi 10% chybí. Mám dost materiálu, který neovládám dokonale, ale ke všemu mám vytištěné vše podstatné. Kdyby nastala potřeba, jsem připraven se to doručit a využít výbavu na max.
Óðinn á yðr alla
dR94HWVa
Příspěvky: 95
Registrován: 21.07.2016 14:00

Re: Výběr vysílačky

Příspěvek od dR94HWVa »

No, to nevím co jsi viděl a do jaké míry Tvoje znalosti můžou dělat nějaké objektivní závěry. Ale co já mám zkušenost, tak zrovna UV-5R je ještě udělaná poměrně rozumně, ikdyž v porovnání s renomovanými značkami dost špatně :lol: Na výstupu je dvoustupňový zesilovač, impedanční přizpůsobení a filtr 3. řádu. Vsup má předzesilovače pro každý band, to se dneska taky hodně šulí u ostatních čínských radiostanic.
Přílohy
Výstřižek.JPG
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Výběr vysílačky

Příspěvek od Ulfhednar »

Vycházel ze článků na amaradio.cz, kde píší, že Baofeng 5 na vstupní filtraci rezignoval. Nejsem odborník, pro mě je to amaradio zdroj poznání, který prostě beru. Jsem rád, když se dozvím víc.
Každopádně chci prostě ručku, která bude primo používána jako PMR (já vím, že se to nesmí, ani s tím bafíkem), budu si na ní poslouchat a učit a pokud (či spíše až) si udělám licenci, tak možná zkusím i nějaké vysílání.
Zároveň jí chci i pro případ nějakého průšvihu, kde se nebude hledět na ČTU a bude potřeba komunikovat. Tím nemusí být jen nějaké PA. Třeba ve skalách kolem Tisé a Ostrova je mizerný signál všeho a klidně si umím představit, že pro záchranu zraněného kamaráda horolezce zavolám "nekorektně".

V užším výběru:
Alinco DJ-VX 50 (https://elix.cz/produkt/alinco-dj-vx50- ... rijem-air/).
-líbí se mi vysoká odolnost, letecké pásmo a slušné recenze. Japonská značka
Yaesu FT-65 (https://elix.cz/produkt/yaesu-ft-65e-no ... 144430mhz/)
Dobrý výrobce, dobré recenze, ale jinak "mnoho navíc neumí"
WOUXUN KG-UV8H (https://elix.cz/produkt/wouxun-kg-uv8h- ... w-3200mah/)
Nevyrovnaná kvalita, Čína, ale 10W a dá se odblokovat na neskutečný rozsach frekvencí. zdá se, že pokud funguje dobře, je super.

A teď babo raď :D
Óðinn á yðr alla
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Výběr vysílačky

Příspěvek od devlop »

Tak už je doma, nakonec jsem šel do ALINCO DJ-VX50, přesvědčila mne recenze na amaradio.cz.
Přišla již naprogramovaná na 30 kanálů, byl přiložen i papírek se seznamem kanálů. Večer tedy bude v duchu seznamování se s menu a ovládáním :)
Jinak po dlouhé době vidím na krabici něco jiného než Made in China :lol:
IMG_20210713_175940.jpg
IMG_20210713_175730.jpg
IMG_20210713_175706.jpg
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4499
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr vysílačky

Příspěvek od Serža »

ta tabulka je super, díky, archivuji :-)
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Výběr vysílačky

Příspěvek od Ulfhednar »

Do toho Alinca také jdu, hned po návratu z dovolené. :yes
Óðinn á yðr alla
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Výběr vysílačky

Příspěvek od devlop »

Poznatky z dovolené - Alinco zatím dělá jen radost, jak už jsem psal jinde, na PMR se podařilo spojení přes 1,5km s vysílačkami z Lidlu, já stál na hrázi Klíčava s Alincem a holky dole na cestě do Zbečna, žádná přímá viditelnost a mezi námi lesy z akátů, nebo co jim to tam v té oboře roste :) Zítra ještě zkusím Baofeng a Alinco na nějakém VHF kanálu. Co se týče příjmu letecké komunikace - podařilo se mi chytit komunikaci Ruzyňského letiště (název letiště Václava Havla nikdy neuznám) a 737čky, která nám přelétavala nad hlavou na frekvenci 120,525MHz.
Jen info - Alinco neumí na airbandu kanálový rozestup 8,33kHz, na který se přešlo, frekvence můžete zadat jen na škále 25 kHz. Takže např. Praha radar "nově" jedoucí na 120,530MHz do něj nedostanete, musíte původní 120,525Mhz, viz https://www.aeroweb.cz/clanky/5216-prec ... -za-dvermi
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Výběr vysílačky

Příspěvek od Ulfhednar »

Elix?
Óðinn á yðr alla
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Výběr vysílačky

Příspěvek od devlop »

jj na Elix jsem ji kupoval. Ale asi to ničemu nevadí, na 120,525MHz jsem včera po celý den chytal komunikaci letadel s letištěm při odletech a příletech.
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Výběr vysílačky

Příspěvek od devlop »

věděl by někdo, co je to za anténu a vysílačku, co má před sebou to talibanské hovado na stole? To vypadá na nějakou CB nebo ne?
Screenshot_149.jpg
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Výběr vysílačky

Příspěvek od Ulfhednar »

Icom
Óðinn á yðr alla
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Výběr vysílačky

Příspěvek od Ulfhednar »

Konkrétně bych si tipnulze že jde o ICOM IC-V8.
http://icomamerica.com/en/products/amat ... fault.aspx
Je tam hooodně populární.
Óðinn á yðr alla
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Výběr vysílačky

Příspěvek od devlop »

Ulfe: jo to bude určitě ono, díky
Jo a to s tou oblibou této ruční radiostanice je skutečně fakt, viz google a PDF níže

Preparing the Mujahidin:
The Taliban’s Military Field Manual
https://ctc.usma.edu/wp-content/uploads ... 0-Art3.pdf
Chapter seven provides detailed
information on various communication
tools such as the ICOM IC-V8 and
Kenwood TH22 radio transceivers
Odpovědět