Výběr vysílačky

Vysílačky, mobily, kódy a šifry...
Odpovědět
dR94HWVa
Příspěvky: 95
Registrován: 21.07.2016 14:00

Re: Výběr vysílačky

Příspěvek od dR94HWVa »

Kolem 50 MHz asi myslíš hasiče na 75 MHz. To není aktuální, přechází všichni buď na DMR v koordinaci s lokálníma měšťákama (vim o Děčíně, Varech, Plzni) nebo to řeší republikově přes Tetrapol nebo třeba Bolka, kde jsou dobrovolní na VHF převaděči.

Takže reálně jen ty rozhlasové stanice + zmiňované VHF, UHF.
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Výběr vysílačky

Příspěvek od Lyster »

A ten druhý konec pásma kolem těc 2GHz? (fakt to nemůžu na netu najít pardon.)
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Výběr vysílačky

Příspěvek od Pez »

Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Výběr vysílačky

Příspěvek od Lyster »

1785−1805 MHz Provozování bezdrátových mikrofonů je možné podle VO-R/10/07.2021-8.
Takže třeba ty mikrofony... díky Pez, to jsem chtěl vědět.
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Výběr vysílačky

Příspěvek od Lyster »

dR94HWVa píše: 22.12.2021 19:31 Kolem 50 MHz asi myslíš hasiče na 75 MHz. To není aktuální, přechází všichni buď na DMR v koordinaci s lokálníma měšťákama (vim o Děčíně, Varech, Plzni) nebo to řeší republikově přes Tetrapol nebo třeba Bolka, kde jsou dobrovolní na VHF převaděči.

Takže reálně jen ty rozhlasové stanice + zmiňované VHF, UHF.
A ne, stejně jsme to tu teď zmotali, v popisu toho přístroje je je od 50KHz ne 50MHz o kterém jsme se tu bavili...
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Výběr vysílačky

Příspěvek od bacil »

Nezapomeň, že taky k tomu potřebuješ anténu. Širokopásmová anténa je vždy směrová. Vícepásmové antény s oddělovacíma cívkama nejsou až tak univerzální. Nebo hodíš drát na vršek stromu a budeš doufat že na to něco chytíš? Jako děcka jsme to tak dělali...
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Výběr vysílačky

Příspěvek od Pez »

Potřebuji poradit.
Řeším nezávislou, přímou a bez převaděčů, komunikaci v rámci ČR (sever moravy - Brno) na pásmu 3,6MHz a s tím spojený nákup vysílaček. Mám předvybrané YAESU FT-818ND , 6W TRX pro HF/VHF/UHF a YAESU FT-991A , HF/VHF/UHF, 100W s tunerem.
Problém mám s anténami a tedy dosahem. U mne doma asi dokážu postavit anténu pro pásmo 3,6 MHz. Bohužel v Brně je místo pro anténu velmi omezené, je starý činžák na kopci a je to podkrovní byt s malou terasou cca 3x3m na kterou by šla nějaká anténa umístit, ke všemu pronajímatel dovolí umístit pouze nějakou menší anténu.

A tedy dotaz pro zkušené zní, zda na tuto vzdálenost a s ohledem na antény, bude stačit výkon 6W nebo bude lepší 100W, popř. Brno 100W a u mne 6W?

Není to na denní provoz, jen na nouzovou komunikaci. Na mojí straně ale chci být aktivní, učím se na zkoušky a počítám s radioamatérským provozem. Na straně Brna by to byl jen poslech a vysílání pouze v případě velkých problémů, když by nebyl mob. signál.
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Výběr vysílačky

Příspěvek od devlop »

Spíše se připojím k dotazu, nechci radit, co třeba na to pásmo 80m použít MLA (magnetic loop antena)? Dá se vyrobit v přijatelné "pokojové" velikosti. Jinak tak jako Pez se budu připravovat na amaterske zkoušky, zatím projíždím online testy a vím, že nic nevím :)

http://om6bb.bab.sk/files/Manual_MLA_M_rev1.pdf
http://www.ok1kng.netcontrol.cz/rs/view ... 2008011701
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Výběr vysílačky

Příspěvek od Pez »

Tu první anténu jsem neznal, dík za odkaz.
Ta druhá je určená, dle popisu, pro příjem.

Jde mi teď především o vysílací výkon, zda by těch 6W stačilo pro uvažované spojení na straně Brna s nějakou malou anténou, třeba tou z odkazu.
Mohl bych samozřejmě koupit levnější jen HF stanici s vyšším výkonem ale ta multibandová mi přijde zajímavější.
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Výběr vysílačky

Příspěvek od Josef »

Na pásmu 80 metrů lze použít i pouhých 6 wattů, ale pouze v kombinaci s anténou, která má plnohodnotnou délku (cca 38 metrů). Pak se s tím dá (za příznivých okolností = vhodně zvolená denní doba) dovolat přes celou republiku. Pokud bude použitá nějaká zkrácená náhražková anténa, bude zapotřebí do ní vysílat podstatně větším výkonem, třeba 50 nebo 100 watty.

Magnetická smyčková anténa velmi ostře ladí a ve svém okolí produkuje značně silné pole, které se dokáže indukovat třeba do mikrofonu a mikrofonního kabelu a zcela znehodnotit srozumitelnost modulace. Je to dobrá anténa, ale jen v rukou radioamatéra, který má zkušenosti a ví, jak si s tím poradit.

Pro začátečníka bych doporučil antény klasické. Třeba tu Yaesu FT-818 bych dal na stanoviště, kde se dá natáhnout dlouhá anténa a jako tu anténu bych použil anténu invertované-V, jejíž střed by byl ve výšce okolo 8 až 10 metrů nad zemí (pak má optimální vyzařovací diagram pro N.V.I.S. spojení). Je to jednoduchá, nezáludná anténa, která se dá připojit koaxiálem přímo ke stanici. Není potřeba žádný anténní tuner (doladí se zkracováním konců) a tím pádem nevznikají žádné zbytečné ztráty a všechen výkon se vyzáří.

Do městské zástavby, kde není místo na dlouhou anténu by se dala použít nějaká zkrácená anténa. Opět drátová, vodorovně natažená (pro N.V.I.S. spojení nutná vodorovná polarizace). Co by anténě chybělo na délce, to by nahradila tzv. prodlužovací cívka. Celek by se doladil anténním tunerem, aby to mělo správné SWR. Ale už bude zapotřebí použít 100 wattový transceiver, aby to uhradilo ztráty v anténě i v tuneru a někam to dokázalo doletět.

Pro spojení po republice se využívá nejčastěji spojení technologií N.V.I.S. (kolmý odraz o ionosféru), jak jsem už zmínil o pár řádků výše, což je odlišné oproti běžným dálkovým spojením (šikmý odraz o ionosféru). Proto doporučuji vyhledat na internetu termín "N.V.I.S." případně v kombinaci se slovy "komunikace při krizových scénářích" a podobně...
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Výběr vysílačky

Příspěvek od Pez »

Děkuji Josefe za odpověď. :yes
Přesně to jsem potřeboval vědět.
Mám od tebe nastudované všechny materiály o vysílání na N.....ý (a i ostatní materiály od tebe jsou super) a opravdu hodně mi pomáhají v přípravě na radioamatérské zkoušky.
Pořídím tedy tu 100W a budu ladit antény.
dR94HWVa
Příspěvky: 95
Registrován: 21.07.2016 14:00

Re: Výběr vysílačky

Příspěvek od dR94HWVa »

Bál bych se že NVISem budeš přesně někde v mrtvé zóně, kdy Ti to na LOS už nepůjde a odrazem ještě také ne. Mysli na to, že pro KV je nejvyšší "odrazivost" s elevačními úhly do 30 st. Navíc 3,5 MHz je často v ionogramech v mezeře mezi vrtvami E a F1, takže se to blbě čte.

Na jakou to má být vzdálenost? Pokud to bude do 50 km, tak bych osobně na terase dal UHF yagi, klidně nějakou 13 elementovou, dá se to koupit a nikdo to nerozezná od televizní antény. Na druhé straně to samé a když tím rádiem trochu zatopíš, tak bych se vsadil že úspěšnost pětkového spojení bude vyšší než na KV.
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Výběr vysílačky

Příspěvek od Pez »

Vzdušnou čarou nějakých 110km.
Ale stejně i u UHF bych potřeboval silnější než těch 6W ne?
Co jsem se díval na antény, tak oproti vysílačkám jsou poměrně levné a je tam prostor pro zkoušení.
Vezmu jednu 6W a jednu 100W a budu zkoušet. Kdyby ta 6W nestačila, tak se prodá a koupi další 100W. Nebo si ji nechám a můžu ji používat jako přenosnou.
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Výběr vysílačky

Příspěvek od devlop »

pane Josef: jestli vy, za svůj život nevydáte nějakou knihu, na způsob "Příručka pro elektrotechnika" od Klaus Tkotz, tak budu moc smutný... Vaše znalosti elektrotechniky prostě musí být zvěčněny.
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Výběr vysílačky

Příspěvek od Josef »

Pokud je v danou denní dobu na průhonickém ionogramu frekvence f0F2 vyšší, než 4 MHz, pak při vysílání na pásmu 80 metrů dochází k ionosférickému odrazu i při kolmém dopadu. V praxi to znamená, že dojde k plnému pokrytí celé oblasti, bez pásma přeslechu (ticha) v blízkém okolí vysílače. Jediný problém by mohla dělat přímá vlna, kdyby se setkala s tou ionosférickou ve špatné fázi. Pro takový případ je velmi výhodné, když na sebe obě stanice vůbec nevidí, jsou skryté za horizontem, v zástavbě nebo hlubokém údolí a jediný signál, který k mim může přicházet je ten co přichází shora "z nebe". Je jasné, že ideální ionosférické podmínky pro spojení na relativně krátké vzdálenosti nebudou splněny po celý den, ale většinou se vyskytují během dne dost dlouho na to, aby v předem domluveném čase šlo navázat spojení a sdělit vše, co mají obě vysílající strany na srdci. Ten diagram je vhodné sledovat a vypsat si časové úseky dne, které jsou v jednotlivých ročních obdobích pro spojení vhodné. Samozřejmě jsou i anomálie, ale ty většinou hrají v náš prospěch. Kupříkladu teď okolo vánoc, zcela mimořádně !! (díky slunečním erupcím), byla frekvence f0F2 přes poledne dokonce i nad 7 MHz a díky tomu bylo pro místní spojení po republice použitelné dokonce i pásmo 40 metrů (české, moravské a slovenské stanice vysílaly od 11 hod. místního času na 7,171 MHz LSB.) Chce to zkoušet - jak z domu, tak zejména z potrejblu v komplikovaném a nepřehledném terénu. Není nad praktické zkušenosti a většinou výsledky velmi mile překvapí...
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Výběr vysílačky

Příspěvek od Pez »

Tak po několika dnech zprovozňování vysílačky FT- 991A, jsem byl dnes poprvé na poslechu na 80m. Poslechl jsem si Solární předpověď, pak ještě Táborský kroužek a pár dalších stanic z celé ČR. A samozřejmě i jiné zahraniční stanice na různých pásmech.
Je to úplně jiný svět než CB a PMR. Jsem z toho nadšený i když se trochu se obávám, že to bude velký žrout času.
JOBU
Příspěvky: 1820
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Výběr vysílačky

Příspěvek od JOBU »

Tomu ver...
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Výběr vysílačky

Příspěvek od Lyster »

Hezká mašinka...

Ze zvědavosti a pro začátek obnednal RTL-SDR do PC.
https://www.aliexpress.com/item/3293633 ... 4c4d7xnJ7G
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Výběr vysílačky

Příspěvek od Pez »

Ano, je to částečně cesta.
dako
Příspěvky: 230
Registrován: 02.10.2012 9:43
Pohlaví: muž
Bydliště: RTD

Re: Výběr vysílačky

Příspěvek od dako »

Pez píše: 30.01.2022 22:02 Ano, je to částečně cesta.
A taky je cesta, naučit se "pípat", kór při 6W. Nečekej, že při LSB to bude kdoví jak chodit.
Радист не знает tелеграф - радиоинвалидa :D
Odpovědět