Výběr vysílačky

Vysílačky, mobily, kódy a šifry...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8790
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr vysílačky

Příspěvek od Fabulous »

Dvě variace na téma levná PMR vysílačka - Makro Průhonice
obrázek 2-6.JPG
obrázek 3-6.JPG
gubernator
Příspěvky: 3
Registrován: 31.05.2011 16:58

Re: Výběr vysílačky

Příspěvek od gubernator »

Mám možnost levně koupit tuto vysílačku Yaesu FT-60E a zajímá mě váš názor, doposud jsem používal jen CB.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Výběr vysílačky

Příspěvek od Maximus »

To gubernator:
Na forech je obecně dost chválená:
http://www.cbradio.cz/forum/read.php?28,78128,page=4
http://www.cbradio.cz/forum/read.php?28,45378

Svého času, kdy jsem uvažoval o pořízení nějaké kvalitnější vysílačky, tak tento model postoupil do nejužšího výběru, ale zatím jen kupuji ty PMRka od Cobry - zatím jsou jiné priority ;).
GOD
VIP
Příspěvky: 712
Registrován: 09.05.2012 11:18

Re: Výběr vysílačky

Příspěvek od GOD »

Mam podvedomy odpor k LCD skučiastkam, volenych do naročnych podmienok. Analogove ovladadanie cez potenciometre sa mi zda viac odolné a aj opravitelné.
Sú moje obavy opodstatnene? Má význam investovat energiu do hladania PMR, CB bez displeju, ktory prevažuje?
Ja len že, ak sa mi pokazí potenciometer, tak som ho ako neelektrikar schopny vymenit a skor zohnat nahradu ako LCD.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8790
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr vysílačky

Příspěvek od Fabulous »

Pokud chces PMR bez LCD tak zvol treba profi pristroj Maas PT558. Mam ho take a funguje dobre. Ma 16 kanalu a vsechny lze naprogramovat z PC. Cenovka je samozrejme o trochu vyssi nez u beznych pristroju.

Edit: Jinak máš pravdu - když odejde displej, tak je ovládání vysílačky velmi ztížené. Ale kvalitní PMR vyšších tříd se dělají podle vojenských specifikací, takže je u nich předpoklad velmi vysoké odolnosti. Většina vysílaček, které mám mají např. kovový vnitřní rám a jsou skutečně velice pevné.
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Výběr vysílačky

Příspěvek od Karlos »

Výběr vhodného scanneru oddělen: Výběr scanneru (přehledového příjímače)
GOD
VIP
Příspěvky: 712
Registrován: 09.05.2012 11:18

Re: Výběr vysílačky

Příspěvek od GOD »

Aky rozdiel je medzi ALIANCO DJ-S45 CQS/CQL a ALIANCO DJ-V17E ?

DJ-S45 je PMR to znamená 446,0 - 446,1 MHz max 0,5W
DJ-V17E pracuje v inom frekvenčnom rozsahu: T: TX144 - 147.995MHz RX130 - 173.995MHz . Znamená to, že s nou nechyitím PMR ani CB? Láka ma pre jej vodotesnost. Ale obávam sa vysokej spotreby pri udavanom 5W režime. Je možné u týchto vysielačkach prepnút na 0,5W? alebo je to uplne ina kategoria?
Niekedy popisy predajcov stoja za dve veci.

Neviem na čo je dobrých 200 kanalov v pameti. Znamená to že radiostanica je schopná naladit 200 kanálov? V porovnaní s 8 v PMR to je dost.

čo znamená dvojpásomová? to je napr.:ALINCO DJ-V57E FM DUAL , k čomu je to dobré?
Uživatelský avatar
Artifex
VIP
Příspěvky: 1066
Registrován: 26.03.2012 17:08
Bydliště: Brno

Re: Výběr vysílačky

Příspěvek od Artifex »

DJ-V17E: Nechytíš na tom PMR ani CB protože je to dvoumetrovka, ne 70cm
Většina vysíraček jde přepnout Low/high takže 1W/5W
200 kanálů= 200 kmitočtů které máš prostě v paměti s nějakými parametry (odskok příjmu,DCS,whatever) a nemusíš je pokaždé přes menu bušit ručně. Já mám 128 pamětí a pomalu mi začínají docházet :D
Dvoupásmo=Dualband zvládá jak 70cm tak 2m nejčastěji nebo jiná pásma vedle sebe (6+4m atd.)
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Výběr vysílačky

Příspěvek od Josef »

Se stanicí Alinco DJ-S45 mám určité zkušenosti. Takže mohu sdělit následující:
Primárně je to prodávané jako klasická PMRka. Po odblokování (otevřít a přestřihnout k tomu účelu nachystaný drátek) zůstane původní funkce PMR zcela zachovaná, ale původní omezený kmitočtový rozsah se rozšíří, takže stanice funguje v celém pásmu 70cm. Což v praxi znamená, že je použitelná jak v radioamatérském pásmu 70cm (kde lze vysílat s rad-ama licencí) a to včetně provozu přes radioamatérské převáděče, které vyžadují tzv. subtón a odskok. Dostane se i na frekvence sdílených kmitočtů (na kterých lze volně bez licence vysílat), což bylo tuším na 448,490MHz a 449,810MHz (ale prověř si to, zda to ještě platí). Dostane se i na frekvence některých profislužeb, např. taxislužby či městské policie (zde bych však vysílání rozhodně nedoporučoval). Jezdí na 2 tužkové AA a vydrží s nimi docela dlouho. Jde samozřejmě i externě napájet (napětím od =3 do =6V). Ač vysílačkami běžně neházím, ale občas v terénu k nějaké té nehodě dojde a poznatek z toho je, že ustojí i docela krkolomné pády (protože je lehká), bohužel jen plastový záchytný zobáček víčka na baterie nevydržel, tak jsem ho raději vypiloval z hliníku a od té doby je klid.

Jak je to se všemi možnostmi u Alinco DJ-V17E nevím přesně, sice jsem ji držel v ruce, ale nebyla moje, takže jsem se v ní (myslím tím i menu) příliš hloubkově nehrabal. Ale třeba to podrobněji poví někdo kdo ji má...

To GOD:
Já bych nedělil vysílačky na to, zda mají potenciometr nebo nemají potenciometr, ale na stanice, které mají jen "softwarový" vypínač (tlačítko vyp./zap.) a ty co mají skutečný "mechanický" vypínač nebo spínač spojený s potenciometrem, který opravdu fyzicky baterie odpojí. Je to takový sichr, když zapomeneš ve stanici baterie po nějaké akci třeba pět měsíců. Ty co mají jen "softwarový" vypínač totiž mohou při postupném vybíjení nevytažených baterií "umřít v digitální agónii" (smazat si firmware).
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Výběr vysílačky

Příspěvek od Karlos »

Josef píše:Ty co mají jen "softwarový" vypínač totiž mohou při postupném vybíjení nevytažených baterií "umřít v digitální agónii" (smazat si firmware).
Díky to je velice užitečná poznámka, zvláště pro dobu PA. Já čistě laicky bych totiž čekal přesně opak (tedy že toto hrozí pokud není pamět přístroje občas/pořád pod napětím)...
GOD
VIP
Příspěvky: 712
Registrován: 09.05.2012 11:18

Re: Výběr vysílačky

Příspěvek od GOD »

Dakujem
takže je vhodnejšie ist do PMR, lebo je rozširenejšia.
ešte zvažujem ALINCO DJ-V-47-E, pretože ma IPx7 - dočasne ponorenie do vody. rozsah: 430 - 439,995 MHz (400-480 MHz rozšiřitelná) .
Ten rozsah znamená, že normalne PMR neni, a po rozšírení príjma/vysiela aj na PMR= 446,0 - 446,1 MHz?

Aby ste pochopili moj pohlad na vec. Chcel by som mat jednu fakt dobrú a ODOLNU radiostanicu. Ktora znesie aj vodu. Napr. Dnes som bol prvý krát na jachtingu. Zobral som zo sebou iba občiansky, kartu poistenca, kluče a mobil. Všetko vodu znáša, ale mobil som dal do lubrikovanej špricky (prezervativ) (lebo nelubrikovany som nemal pri sebe) a zauzloval. Mobli sa do špricky pekne vlezie. Lenže ručky su dlhe. A tam kde je napetie, tam to rado praská, trhá...
Samozrejme že som sa vykúpal aj z inventárom, ale všetko OK.

Ale mam pocit že PMR sa s IPx7 a nedajbože IPx8 nevyrabaju. A s neakými MIL STD to nebude zas slavné.
Takže najhorucejši kandidát je Alinco DJ-S45 asi z elix-u. Ma demonotvatelnu antenu a vypinanie na tvrdo?

Okrem ručky zvažujem aj RF-10. Najprv jednu, potom možno dalšiu ako stacionarku zo slušným rozsahom. Pochopil som spravne že je možné pracovat aj v PMR?

Ladění po 1 MHz od 44 do 53
Ladění po 100 kHz od 0 do 9
Ladění po 25 kHz od 00, 25, 50, 75

Dakujem za rady, ste fakt borci, ja s radiotechnikou začinam prave teraz. Ručku som držal 4x v živote. Vždy mi na potenciometri nastavili číslo, skúsili spojenie, a poslali do ... a displej nemali. Bolo to bud na lodnej doprave po Dunaji, alebo u ACR. Ja som predpokladal, že stanica ma 8 kanálov nastavených na tvrdo a nič sa s tým nedá robit. Tak isto som čakal že ked je uvádzané u PMR 8 kanálov, tak možem vysielat/príjmat iba na 8 kanaloch, samozrejme iba na jednom. A preto sa mi LCD zdalo neopodstatnené. A hovorím, potenciometrov sa vála na okolí všade mraky. Stačilo by bud kupit do zasoby, alebo zmerat charakteristiku a hladat rovnaku na smetisku. Ale to si predstavujem asi velmi jednoducho.


v elixe mi vysvetlili, že ručky bez displeja je nutne programovat cez PC. A to sa mi nezdá ako vhodné.
Dalšia vec, na ktorú sa chcem opýtat. Nieje možný neaký adaptér do PC, tak aby fungoval ako radiostanica? Spracovanie signálu by PC mohol spravit digitálne. Ostatne, digitalne spracovanie, mam pocit že dnes prevažuje u meracej techniky, prečo nie u radio techniky?

dvojpásomová je teda univerzálnejšia?

celé pásmo 70cm, znamená od kolko do kolko MHz?
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8790
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr vysílačky

Příspěvek od Fabulous »

Anteny u PMR musi byt ze zakona napevno. Alinco ma antenu sroubovaci, ale zalepenou lepidlem. Prodejce mi poradil pouzit hrubou silu a pak nasroubovat kabel na externi nebo delsi antenu. Na to jsem ale nemel koule :-)
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Výběr vysílačky

Příspěvek od Karlos »

GOD píše:Okrem ručky zvažujem aj RF-10. Najprv jednu, potom možno dalšiu ako stacionarku zo slušným rozsahom. Pochopil som spravne že je možné pracovat aj v PMR?

Ladění po 1 MHz od 44 do 53
Ladění po 100 kHz od 0 do 9
Ladění po 25 kHz od 00, 25, 50, 75
Ne není, RF10 má kmitočtový rozsah 44,000 až 53,975 MHz, kdežto PMR jede na cca 10x vyšší frekvenci...
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Výběr vysílačky

Příspěvek od Josef »

U některých PMR je přímo na plošném spoji zapájený anténní mikrokonektor umožňující měření stanice při výrobě a k vestavěné anténě odtud vede drátek. Dík tomu si šikovný kutil dokáže do stanice implementovat normální anténní konektor nebo alespoň z ní vyvést regulérní koaxiál. Pominu-li právní otázky spojené s porušením licence, je tu stále ještě otázka, kam tím vlastně dospěje. Pokud chce připojit extrení anténu pro pásmo 70cm, pak musí mít tuhle anténu řádně vyladěnou, jinak to nebude řádně fungovat a navíc poškodí stanici při vysílání. Jenže, jak takovou anténu vyladit a proměřit? SWR-metr na vyšší frekvence než nějakých 145MHz není zrovna věc, co si jen tak za odpoledne scínujete od oka z plechovky od sardinek, koupený zase nemusíte dokázat nízkým výkonem PMR-ky dostatečně vybudit. Nejsnažší způsob je, připojit takovou anténu na radioamatérskou stanici, která má SWR-metr vestavěný. No a pokud takovou stanici vlastníte, máte ji nejspíš jako domácí základnovou (včetně dobré externí antény) a tím pádem ztrácí konektor u ruční stanice smysl, protože s ní v terénu stejně běháte jen s krátkou pendrekovou anténou.
Pokud "základnovou" stanici nevlastníte a nemůžete uvedené parametry externí antény ověřit, myslím, že uděláte lépe, když necháte PMR-ku v původním provedení, nebudete se v ní rýpat, ale pokusíte se pro ni najít místo co nejlepšího příjmu. Určitou alternativou jak zvýšit v členitém terénu dosah, je napojit na PMR stanici hovorovou soupravu (sluchátka s mikrofonem a PTT tlačítkem) pomocí dlouhých drátů, pak stanici nějakou gumou upevnit na dlouhý "klacek", zapnout, vyladit kanál a vztyčit co nejvýše*. Tohle zvládne i ryzí začátečník a nic přitom neriskuje. Ušetří ztráty od nedokonale přizpůsobené externí antény i ztráty v anténním koaxiálu (zatím co ztráty v přívodu k hovorové soupravě citlivost nesnižují, naopak působí jako anténní protiváha).

*) To co popisuji používal svého času kamarád v Praze i jako stacionární provedení (na jednom předem zvoleném kanále). Vzal vodotěsnou plastovou elektroinstalační krabici, našrouboval ji třmenem přes výložník k anténnímu stožáru vysoko nad střechu domu, do krabice vložil PMR radiostanici (samozřejmě samu o sobě s dlouhou "CQL" anténou) a přes vodotěsné průchodky vyvedl až do bytu (vícežilovým stíněným vodičem) napájení, mikrofon a reproduktor. Na ovládání to není úplně luxusní, ale co je hlavní - funguje to.
GOD
VIP
Příspěvky: 712
Registrován: 09.05.2012 11:18

Re: Výběr vysílačky

Příspěvek od GOD »

celé pásmo 70cm, znamená od kolko do kolko MHz?
možno sa pýtam zle, ale ako to teda funguje?
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Výběr vysílačky

Příspěvek od Josef »

70-ti centimetrovým pásmem se rozumí frekvence v rozsahu od cca 400 do cca 500MHz. Budeme-li se bavit konkrétně, tak "odblokované" Alinco DJ-S45 proladíš v rozsahu od 420,000MHz do 473,995MHz.
GOD
VIP
Příspěvky: 712
Registrován: 09.05.2012 11:18

Re: Výběr vysílačky

Příspěvek od GOD »

Josef, dakujem.

pri Alinco DJ-S45 CQS/CQL je varianta s kratkou a dlhou antenou. Dočital som sa že s dlhšou antenou je samozrejme lepši signal...
Ale ako je to v praxi? o kolko je horšia kratka antena?
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8790
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr vysílačky

Příspěvek od Fabulous »

Mám sice obě verze, ale na krátkou vzdálenost jsem rozdíl nepoznal. Ale vysílání je hlavně o anténách a zisku dB, takže delší je jednoznačně lepší. Můžeš si zakoupit sólo anténu a přehazovat je, jsou na závit (zalepený :( ) Také mám náhradní delší anténu.
felix5
VIP
Příspěvky: 685
Registrován: 04.07.2012 17:20

Re: Výběr vysílačky

Příspěvek od felix5 »

neznáte někdo nějaký stránky kde bych se dozvěděl základy o vysílačkách tak abych byl schopnej sám si vybrat co mi nejvíc sedí ?
popřípadě dokázal by někdo poradit s výběrem ?
požadavky :

Nízká spotřeba
AA baterie
Sluchátkovej výstup aby se krajinou nerozhlejhalo uplně všechno.
maximální spolehlivost
rozumnej dosah například v lese
a pokud možno něco menšího aby to nemělo držadlo jak od kufru a mohl to člověk sebou "pořád" nosit
když by to mělo nějaký kodování aby to nemohl někdo odposlouchávat taky to nebude na škodu
a v poslední řadě rozumná cena


Je to myšleno na RA dobu.
Uživatelský avatar
Pepe
VIP
Příspěvky: 792
Registrován: 22.12.2010 14:14

Re: Výběr vysílačky

Příspěvek od Pepe »

Puxingy a podobné, nejlíp koupit přes ebay nebo Honk Kong shop (Já kupoval weierwei zde: http://radioshop888.com/)
edit: nebo koukni na stránky nějakých "lepších" airsofťáků, ale většina teď používá právě Puxing, Weierwei, Yaesu apod. Dají se sehnat za cca 2 ooo,-
Pěkná recenze třeba zde: http://onpov.blog.cz/0803/puxing-px-777-plus-uhf
Odpovědět