Nácvik navazování spojení

Vysílačky, mobily, kódy a šifry...
Odpovědět
xb.h
Příspěvky: 43
Registrován: 06.03.2015 19:15
Pohlaví: muž

Nácvik navazování spojení

Příspěvek od xb.h »

S několika členy z fóra preppers.cz jsem se domluvil, že v sobotu 28.5. zkusíme spojení v rámci různých preppers skupin v rámci ČR. Zapojit se může každý. Zveřejňuji tedy harmonogram:

Spojení pod volacím znakem Platan.
Cílem této akce je, aby se volací znak Platan z Alexova videa ( https://www.youtube.com/watch?v=OL0wtcTz-jA )dostal více do povědomí a vy z vás, kdo nepoužíváte v běžném životě radiostanici jste si osvojili základní dovednosti. Celou akci bych chtěl koncipovat jako radioamatérský závod, aby tato akce nebudila v éteru zbytečně zvýšený zájem (proto se nenechte zmást, když v éteru uslyšíte „výzva závod“). Z důvodu dostupnosti jsem zvolil radiostanice CB a PMR, které má většina z vás doma či v autě.
Každý účastník akce bude potřebovat znát svůj volací znak (například já budu mít Alfa-1, zvolte si libovolný) a musí znát svůj lokátor (já kupříkladu JO70MI). Lokátor si vygenerujete kliknutím do mapy na odkaze http://www.cbpmr.cz/lokatorova-mapa-gps.html. Pokud nechcete provařit své vysílací stanoviště, uveďte záměrně lokátor z jiné části mapy.

Akce se uskuteční dne 28. 5. 2022. V čase 20-21:00 budu vysílat na PMR pásmu na kanále 7 (kanál 8 bude záložní pro případ rušení) a v čase 21-22:00 budu na CB pásmu na kanále 14 (kanál 33 bude záložní pro případ rušení). Výzvu budu dávat opakovaně, ale vždy se budu snažit, aby byla v pětiminutových intervalech (například 21:05, 21:10, 21:15 apod.), abyste hned měli jasno, jestli relaci slyšíte nebo ne.

Odkud vysílat?
Vyberte si ve svém okolí místo s nejvyšší nadmořskou výškou, ideálně bod, který je mimo zástavbu s velkým rozhledem do krajiny (hlavně v případě vysílaní v PMR pásmu je to důležité) bez zbytečného průmyslového rušení (to je zase problém na CB pásmu). Ideální je kopec v přírodě někde za městem bez přítomnosti BTS apod.

Jak bude spojení vypadat?
Já začnu výzvou ve 20:00 na PMR pásmu, bude vypadat nějak takhle: Platan, Platan, já Alfa-1, dávám všeobecnou výzvu v závod, kdo máte zájem o spojení, pojďte volačkou.
Prosti stanice, co mne uslyší, například odpoví: Alfo-1, tady Alfa-34. Vysílám z lokátoru JO70QF, slyšitelnost za 5 (kdo má na radiostanici ještě s-metr, může doplnit ještě sílu signálu). Já zase odpovím svým reportem, můžeme chvíli podiskutovat nebo se rozloučit.
V tomto duchu může dávat výzvy každý z vás, popřípadě vyčkávat, jestli neuslyší cizí výzvu v éteru.

Tak tedy ještě souhrn na závěr:
Datum konání: 28. 5. 2022 od 20:00 do 21:00 na PMR 7 (446.08125 MHz), záložní PMR 8 (446.09375 MHz). Na CB od 21:00 do 22:00 na CB CH14 (27.125 MHz), záložní CB CH33 (27.335 MHz). Společný volací znak „Platan“. Každý účastník musí znát svůj volací znak a lokátor.
step
Příspěvky: 374
Registrován: 04.04.2015 17:50
Pohlaví: muž

Re: Nácvik navazování spojení

Příspěvek od step »

Jsem na kopci
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Nácvik navazování spojení

Příspěvek od Ulfhednar »

Četl jsem až teď. Na PMR v lokalitě s výhledem od Klinovce přes Doupov, Milešovku po Sedlo je strašidelné ticho...
Óðinn á yðr alla
step
Příspěvky: 374
Registrován: 04.04.2015 17:50
Pohlaví: muž

Re: Nácvik navazování spojení

Příspěvek od step »

Já nic na obou pásmech. Prakticky ticho na všech frekvencích.
xb.h
Příspěvky: 43
Registrován: 06.03.2015 19:15
Pohlaví: muž

Re: Nácvik navazování spojení

Příspěvek od xb.h »

Tak to já se spojil s Tomášem Žatec, Tuloma 1, Tom Praha, Kevina Praha, Libor Modletice, Almaz 1 a Radek Praha na PMR pasmu a na CB jenom s Almaz 1. Pak jsem bral ještě čtyři další stanice slabě ale to nebylo na komunikaci.
Odpovědět