Prenosne radio na klicku

Vysílačky, mobily, kódy a šifry...
JimmyJazz
Příspěvky: 819
Registrován: 31.01.2011 12:41

Prenosne radio na klicku

Příspěvek od JimmyJazz »

Pokracujici diskuze kterou nakouslu Josef zde: http://www.rozpad.cz/forum/viewtopic.php?f=13&t=481

Edit MacGyver: Josef napsal: ...nespoléhejte se na to, že máte superminiaturní transistoráček, či MP3-přehrávač a v autě autorádio. Pořiďte si samostatný přijímač, který má nejméně dva rozsahy a je na obou rozsazích dostatečně citlivý. Přijímače jsou často tak miniaturizované, že do nich ani nelze zabudovat dostateně účinnou anténu na příjem středních vln (šířka přijímače min.10 cm), ani náležitě dlouhý teleskopický prut (min. 75 cm). Musíte počítat s tím, že výpadek elektřiny postihne vás, ale zřejmě i regionální radiový vysílač. Váš nouzový přijímač musí být schopen zcela spolehlivě zachytit signály vysílače z druhého konce republiky nebo i ze zahraničí. To však charakter šíření dnes nejpoužívanějších velmikrátkých vln (označovaných na přijímačích zkratkou FM) neumožňuje, proto by měl mít přijímač přinejmenším ještě středovlnný rozsah (označovaných na přijímačích zkratkou SV, MW atd.), který takový poslech umožní. K přijímači si pořiďte sadu kvalitních baterií, nejlépe alkalických. Nenechávejte je v přijímači, pouze je k němu přibalte do plastového sáčku. Je vhodné, vybrat přijímač, který je na stejné baterie, jaké používáte v ruční svítilně. V tísni pak lze do svítilny použít dočasně baterie právě z přijímače...

tak ktere byste doporucili? Ja videl v electroworldu jedno asi za 900 CZK a rozmerove by to odpovidalo tomu, co Josef popsal. Dokonce MW rozsah to melo. Myslim, ze vyrobcem byl Kenwood.
Uživatelský avatar
MRAK
Moderátor
Příspěvky: 3026
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Prenosne radio na klicku

Příspěvek od MRAK »

já mám toto:

http://www.evolve.cz/d-kombinovana-svit ... light.html

jede na solár, nebo na kličku a je v něm svítilna a nabíječka na mobil (a zase - solárko nebo klička)
přijímá FM a AM vlny
anténa je teleskopická (cca 50cm)
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1705
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Prenosne radio na klicku

Příspěvek od Josef »

Omlouvám se, ale já prostě nemám důvěru k jakýmkoliv plastovým "kličkám" a spíš bych šel do něčeho kovového. Možná, že by fungovalo home-made udělátko na níže uvedených schémátkách, využívající klasický a většinou i docela dostupný telefonní induktor (nebo to můžete napojit na svorky polního telefonu přímo, aniž byste ho rozdělávali a jakkoli do něho zasahovali). Samozřejmě, že to není megawattová jaderná elektrárna, ale prosté rádio bez magnetofonu nebo CDčka by to nejspíš utáhlo zcela bez problémů a bez vykloubeného zápěstí. Životnost s ocelovými koly a mosaznými ložisky bude někde úplně jinde než u plastových náhražek, kde se předpokládá, že majitel pro svou lenost včas zanechá zbytečného točení a raději zajde do supermarketu pro baterie, dříve než se ozubení zničí. Externí klikoelektrárnička by navíc šla přidělat svěrkou třeba ke stolu pro pohodlné točení. A rádio by bylo pohodlně jinde, třeba v místě, kde bude lepší příjem a nebude hluk či otřesy.

Verze klikoelektrárničky se stabilizovaným výstupním napětím 6V=
napajeni-radia-telefonnim-induktorem.GIF
napajeni-radia-telefonnim-induktorem.GIF (4.53 KiB) Zobrazeno 31222 x

Verze klikoelektrárničky se stabilizovaným výstupním napětím 9V=
napajeni-radia-telefonnim-induktorem-9V.GIF
napajeni-radia-telefonnim-induktorem-9V.GIF (4.52 KiB) Zobrazeno 31222 x
Je to jen technický návrh. Telefonní induktor by možná pro náročné použití zasloužil trošku delší a masivnější kličku a možná by bylo vhodné vyzkoušet na primárním vinutí transformátorku udělat několik odboček a vyzkoušet, která bude nejvhodnější pro to či ono konkrétní rádio - aby se s kličkou nemuselo zbytečně příliš rychle otáčet, aby byla co nejlepší účinnost a člověk se nenadřel. Teoreticky by to mělo jít i bez transformátoru, ale nedoporučuji. Obávám se, že se naprázdno bude indukovat až nebezpečně vysoké napětí schopné ohrozit stabilizátor, ale při reálném zatížení nakonec nesposkytne klikoelektrárnička potřebný proud a výkon pro provoz rádia. Transformátor tento poměr upravuje do přijatelných mezí. I když zařízení obsahuje stabilizaci napětí, takže otáčky kličky není zapotřebí udržovat v nějakém konkrétním přesném tempu, nikdy netočte z legrace "jako o život", ale jen tolik, kolik je zapotřebí, aby rádio spolehlivě hrálo. On ani ten nejlepší stabilizátor není úplně blbuvzdorný!
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1705
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Prenosne radio na klicku

Příspěvek od Josef »

Hodně podobný způsob usměrnění a stabilizace můžete použít, pokud by se k napájení rádia použilo standardní dynamko z jízdního kola. Čím s ním otáčet je individiální záležitost. Pokud bude umístěné na jízdním kole tak, že bude hnáno od zadního kola, lze bicykl otočit nohama vzhůru a ručně točit za pedály nebo třeba při nouzovém táboření na střed s převodníkem přidělat prodlouženou hřídel a použít nějaké primitivní vodní kolo usazené do potoka či jiný přírodní pohon ;)
napajeni-radia-dynamkem-na-kolo.gif
napajeni-radia-dynamkem-na-kolo.gif (6.48 KiB) Zobrazeno 31200 x
Uživatelský avatar
B89
Rozpadlík
Příspěvky: 217
Registrován: 16.01.2011 13:24
Bydliště: UH

Re: Prenosne radio na klicku

Příspěvek od B89 »

co sem to kdysi měřil, tak nebyl problém na výstupu z telefonu naměřit kolem 120V.
Jinak pěkné a jednoduché schémata, to by stálo to vykoušet až bude čas :)
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1705
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Prenosne radio na klicku

Příspěvek od Josef »

Jo, a to je právě ten problém telefonního induktoru, vysoké napětí, malý proud. Stabilizátor neustojí více než cca 24V na vstupu. Proto je potřeba ten transformátorek - sníží nebezpečné napětí a nejméně zdvojnásobí proud. Možná by šlo použít zapojení s doutnavkou 75V bez ochranného odporu přímo na vývody induktoru jako přepěťovou pojistku, ale to dost komplikuje opakovatelnost výroby, ne každý doutnavku má. Možná by ale šel využít standardní transformátorek na primáru 220V s odbočkou na 120V a na sekundáru s vinutím 15 až cca 24V s tím, že by se napájel z induktoru právě na tu odbočku 120V. Obecně - kdyby se udělal transformátorek s větším počtem odboček, aby se dal použít jak telefonní induktor, tak třeba i to dynamko na kolo, bylo by to úplně nejlepší.
Ještě by to šlo udělat stejně jako u ruských radiostanic - voltmetr zapojený za usmerňovač před stabilizátor. Jeho stupnice mě kdysi velmi rozesmála. Byla na ní uprostřed čárka pro vyznačení optimálního napětí. Vlevo od ní nápis MÁLO a vpravo MNÓGO :lol: :lol:
V tomto případě by ta "čárka" na voltmetru odpovídala napětí 10V= pro 6V rádio nebo 12V= pro 9V rádio, aby vždy byla pro stabilizátor určitá pracovní rezerva.
--------------------------------------------------------------

...no a tím se dostáváme ke schématu univerzálního napáječe malého rádia pro PA-dobu, které vychází se schémat předešlých. Proč mě to nenapadlo hned, že? :oops: Ale jak tak koukám, ono by to už bylo skoro na samostatné vlákno "o mikroelektrárničkách" (jestli se to ještě dále rozvine, třeba to admin příležitostně oddělí).
univerzalni-napajeni-maleho-radia.gif
Mělo by se s ním dát napájet malé rádio:
- ručně klikou, telefonním induktorem
- mechanickým pohonem, prostřednictvím dynamka na kolo
- z elektrorozvodné sítě 230V
- solárním panelem
- z akumulátoru 12V (nebo palubní sítě auta)

Mělo by to umožnit současně dobíjet i akumulátor
- mechanickým pohonem, prostřednictvím dynamka na kolo (induktorem je to nesmysl)
- z elektrorozvodné sítě 230V
- solárním panelem

Nabíjecí proud ze solárního panelu není omezován, veškerá jeho energie je vedena do akumulátoru. Při nabíjení z trafa omezuje nabíjecí proud žárovka (funkce variátoru) a brání přetížení zdroje. Žárovka má při správném dobíjení ze sítě žhnout, při závadě (zkratu, přepólování) svítit naplno. Hodnota výkonu zvolené žárovky je dost podstatná. Přístroj neumí zabránit přebíjení akumulátoru. Vzhledem k výkonu přístrije není přebití kritické a stav akumulátoru může obsluha kontrolovat voltmetrem. Přepínač č.1 je jen bezpečnostní pomůcka. Je mechanicky svázaný tak, aby se při připojení transformátoru k síti nemohlo objevit napětí i na svorkách ostatních zdrojů nebo aby při chodu dynamka či induktoru nemohlo naběhnout napětí 230V na volně položené síťové vidlici. Pokud bude vnější zdroj proudu připojován obsluhou na vnitřní svorkovnici skryté pod krytem přístroje a dotek s nebezpečným napětím bude během provozu vyloučený tím, že vývody pro jiné druhy zdrojů nebudou z přístroje vyčnívat, lze přepínač zcela vynechat. Přepínač č.2 slouží k volbě odbočky na trafu a nalezení nejvýhodnějšího provozního režimu induktoru. Lze jej nahradit "jumprem" nebo jinou variabilní propojkou. Voltmetr (klasický s otočnou cívkou) ukazuje napětí na akumulátoru (nabitý aku. 14,8V; vybitý aku. 10,5V). Pokud není akumulátor připojen, ukazuje voltmetr napětí na vstupu stabilizátoru a tím i správnost otáček dynamka či induktoru. Optimální napětí je v takové situaci od 11 do 15V=, nikdy nesmí překročit 24V=. (To, že je v tomto případě voltmetr napájený přes žárovku nezpůsobuje zásadní chybu měření, protože voltmetr má jen nepatrnou spotřebu. Řešení s diodami by způsobilo chybu podstatně větší.) Ostatní diody "v okolí žárovky" zabraňují zničení stabilizátoru a rádia v případě chyby obsluhy, pokud by nedopatřením spletla polaritu akumulátoru nebo solárního panelu. Dioda MBR zabraňuje zpětnému vybíjení akumulátoru do solárního panelu v noci. Pokud se uvažuje použití výkonnějšího solárního panelu než 15W, měla by být tato dioda připevněna na chladiči.
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1012
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Prenosne radio na klicku

Příspěvek od Venet »

A skusali ste uz niekto akuvrtacku? ked vyhodim akumulator a napojim svorky na merak, a zacnem tocit (do celusti si upevnim malu klicku) tak na meraku mi vyhodi peknych 14V - len neviem jak to bude s prudom.....
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1705
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Prenosne radio na klicku

Příspěvek od Josef »

Dobrý nápad! Odhaduji, že tam bude proud docela slušný, ale počítej s tím, že jak jej začneš odebírat, začne vrtačka klást mechanický odpor a točit kličkou nebude pak žádná pocházka růžovým sadem. Ona se ta energie někde brát musí. Jen nevím, jak na to bude reagovat vestavěná elektronika pro řízení otáček, i když předpokládám, že při zcela zmáčknutém spínači ji natvrdo přemosťuje kontakt. V takovém případě by to mělo fungovat bez problémů. Pokud by to nešlo, asi by jsi musel vytáhnout dráty přímo od motorku.
Máš-li akuvrtačku, není nic jednodužšího, než to vyzkoušet. Připoj k vrtačce žárovečku 12V/4W (tzv. "parkovačku" z reflektoru auta) nebo alespoň 12V/2W (autožárovečka na osvětlení palubních přístrojů a vypínačů). Pokud ji to rozsvítí, znamená to, že vrtačka zvládne napájet i rádio. Jen to možná bude zapotřebí trochu odrušit nějakým VF filtrem (z vysavače a pod.), protože akuvrtačka má komutátorový motorek s uhlíky. Proto očekávám, že přinejmenším na středních vlnách bude v přijmu slyšet praskot.

(Pokud by někdo chtěl připojit obdobný stejnosměrný zdroj do výše uvedeného schématu se stabilizátorem - zapojí se motorek akuvrtačky na místo solárního panelu a všechny další funkce zůstávají zachovány.)
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1705
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Prenosne radio na klicku

Příspěvek od Josef »

A co takhle rádio Eton G3? Umí to základní vlnové rozsahy i poslouchat radioamatérské stanice na krátkých vlnách. Napájení na 4 tužkové baterky, možnost připojení externí drátové antény. Váha dobrá do batohu, cena skousnutelná. Pokud to už doma někdo má, budu rád, pokud se podělí o zkušenosti.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8188
Registrován: 17.09.2011 20:33
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Prenosne radio na klicku

Příspěvek od Fabulous »

Já používám toto:

http://www.vysilacky-navigace.cz/PMR-Ca ... t-407.html

Midland Base Camp - rádio, PMR, dobíječka, světlo, atd. jede na aku i baterie a 230V. Docela dobré, jen se mi zdá, že na aku to vydrží hrozně málo. Ale asi je to problém baterií, protože to byla nějaká zaprášená skladovka.

Edit: Ale asi to nebude chytat ty správné frekvence :-(
Uživatelský avatar
rudde
Moderátor
Příspěvky: 580
Registrován: 17.03.2011 14:19

Re: Prenosne radio na klicku

Příspěvek od rudde »

Docela se mi líbí, tohle jsem k němu zatím dohledal,
krátká recenze:
http://cevela.eu/2011/02/14/svetovy-prijimac-eton-g3/

diskusní fórum (bohužel v ruštině)
http://www.radioplaneta.ru/forum/viewto ... ?f=5&t=560

Velké mínus bude toto:
"... kontrola kvality je tu velmi proměnlivá a každý kus je pravděpodobně trochu jiný"
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1705
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Prenosne radio na klicku

Příspěvek od Josef »

To je horší, já "loterii" za ty peníze moc nemusím...
optim
Příspěvky: 255
Registrován: 26.02.2012 16:46

Re: Prenosne radio na klicku

Příspěvek od optim »

Add. dynamový (induktorový) napájecí zdroj:

Tohle se může hodit i teď. Chtěl bych se o něco takového pokusit. Poradil byste mi někdo, jak na mechanickou část - ruční kliku (pokud to není blbost) - zkrátka nějakou skladnou, jednoduchou, bytelnou a odolnou konstrukci, co nejvíce ohleduplnou k tomu dynamu (induktoru).

PS: Bylo by tak možné vyřešit i nouzové napájení notebooku (typicky 19V/cca. 50 - 90W)?
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Prenosne radio na klicku

Příspěvek od alibaba »

Neni to nesmysl zde vsude to prodavaji a doporucuji ,vsak ono to stoji asi 50 $ uvnitr je dynamo a baterie ,spise akumulator asi 36 otacek klickou vydrzi na 30 minut vysilani a zase vsude to dodorucuji v pripade tornad a vsude to vypada jako po bombardovani ......treba mate clanky solarni clanky nasite na nejake dece a tu rozvinete a z toho nabijete to radio asi zase na 30 minut a tohoto vyuzivali treba polarni cestovatele roku 1990 ......
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Prenosne radio na klicku

Příspěvek od alibaba »

Jeste bych chtel dodat ze Slunce nam napaji i note book= clanky na dece ,holici strojek atd. mne temer vyhodili z fora kdyz jsem psal, ze to klepu pred svoji jeskyni, coz castecne bylo pravda sedel jsem pred garazi sveho sverence a klepal do note booku a baterie vydrzi mi asi 4 hod a pak jsem to strcil do site a sel neco zastrelit lukem/ nejake kraliky / ......
:rofl :rofl
optim
Příspěvky: 255
Registrován: 26.02.2012 16:46

Re: Prenosne radio na klicku

Příspěvek od optim »

alibaba píše:Neni to nesmysl zde vsude to prodavaji a doporucuji ,vsak ono to stoji asi 50 $ uvnitr je dynamo a baterie ,spise akumulator asi 36 otacek klickou vydrzi na 30 minut vysilani a zase vsude to dodorucuji v pripade tornad a vsude to vypada jako po bombardovani ......treba mate clanky solarni clanky nasite na nejake dece a tu rozvinete a z toho nabijete to radio asi zase na 30 minut a tohoto vyuzivali treba polarni cestovatele roku 1990 ......
Výborně alibabo! :)

Znáš nějaké konkrétní typy (příp. i link na příslušný web, kde to prodávají)? Díky. :)
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Prenosne radio na klicku

Příspěvek od alibaba »

Podivam se !!!!!!
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Prenosne radio na klicku

Příspěvek od alibaba »

Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1705
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Prenosne radio na klicku

Příspěvek od Josef »

2 Optim:
Myslíš 50...90W elektrických ? To bude vyžadovat nějakých 100...120W mechanických - to už není jen tak na nějakou kliku, ale na pořádné pedály a dobře upevněné sedátko. Ono se to nezdá, ale podávat tento výkon delší čas (potřebý na rozběh operačního systému + následná, byť by rychlá základní práce na noťasu), to bude docela úmorná makačka pro dotyčného svalovce. Krátkodobě (pro vysílačku) proč ne, ale počítač (potřebuješ volné ruce a moc se u toho nevrtět nebo se netrefíš myší) to je něco jiného, to bych raděl řešil fotovoltaickým panelem.
Roman
Příspěvky: 87
Registrován: 05.01.2012 13:26

Re: Prenosne radio na klicku

Příspěvek od Roman »

Obrázek
Ale bacha, kličku laptop ztratil někdy poté, co zůstala Kofi Ananovi v ruce při veřejné prezentaci
Zdroj: http://technet.idnes.cz/notebook-pro-af ... _denik_pka
Odpovědět