Nouzové zásoby stravy

Odpovědět
Uživatelský avatar
gravedigger
Příspěvky: 449
Registrován: 22.01.2011 20:40

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od gravedigger »

Ten seznam je stavěnej asi konkrétně na tebe nebo je špatně nastavenej.

5kg čaje - jeden sáček má cca 2gramy(pickwick ranní 25ks/43,75g) takže na rok 5000:2 = 2500 sáčků, to je skoro 7 sáčků denně + 10kg ten granulovanej čurbes

15kg kafe celkem je taky hodně, v práci piju tak 4 denně a 1kg jihlavanky mi vydrží tak 2 měsíce

1litr slivovice je málo, to má moravák tak na 3dny
Uživatelský avatar
herman
Příspěvky: 1881
Registrován: 26.12.2013 17:51
Pohlaví: muž
Bydliště: Ostrava

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od herman »

gravedigger píše:.....
1litr slivovice je málo, to má moravák tak na 3dny
No Valach tak na dopoledne
Až v pekle nebude volného místa, pak mrtví budou bloudit po zemi.
sokar
Příspěvky: 23
Registrován: 29.08.2013 21:29
Pohlaví: muž

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od sokar »

Už to předělávám. Jak dlouho vydrží mouka ?
Nedal jsem ji tam protože nevím kolik let vydrží.
Uživatelský avatar
herman
Příspěvky: 1881
Registrován: 26.12.2013 17:51
Pohlaví: muž
Bydliště: Ostrava

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od herman »

přesně nevím, ale kdysi když mi zemřela prababička, když se se vyřešilo dědické řízení, cca 2 roky, tak jsme na chalupě našli mouku. Máti z ní upekla klasické kynuté buchty. Jak dlouho ji tam nebožka prabába měla, netuším. Ale buchty (takové ty klasické "české" krychle pečené v pekáči) byly normální.
Až v pekle nebude volného místa, pak mrtví budou bloudit po zemi.
sokar
Příspěvky: 23
Registrován: 29.08.2013 21:29
Pohlaví: muž

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od sokar »

Vycházím z toho co je většinou prvozáklad a dlouhá životnost. Pšinici i kukuřici si můžu ručním mlýnkem rozemlít. Zkoumal jsem možnost hotovýho chleba v plechovkách, ale je drahý a nemá tolik kcal jako pšenice. Lepší je si vyrobit chleba sám. Konzervy jsou v podstatě mix. Slivovice mám doma tak 100 litrů a nikdo ju nepije. Beru ju jen jako dezinfekci. Za rok nevypiju ani 10ml. Hledal jsem na netu a tam je balíček na rok za 90tisíc. Mě to vyšlo pod 35000Kč. Samozřejmě lze poměry různě upravovat.
Přílohy
Výstřižek2.JPG
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od K4cer »

Mě ten seznam přijde příliš "umělý" a to nebude dobře fungovat. Prostě idea opsaná z nějaké hurá příručky a pozměněny čísla.

To podstatné už bylo napsáno - skladuj primárně to co jíš/vaříš běžně. Cukr, sůl, kolínka, jiné těstoviny, fazole, čočka, (nemáš tam hrách), rýže, ... - jde skladovat v desítkách kg v rámci běžné životnosti. Ročně sním odhadem 10 kg rýže, takže mám asi 50 kilo a když dorazím jeden karton, tak operativně přikoupím další.
Dtto paštiky, rybičky - pokud si jen jednou týdně bereš paštiku na svačinu, to máš padesát paštik ročně. Krát 4 (roky záruka na paštiku) je 200 paštik, to máš na půl roku snídani. Paštiky pravidelně doplňovat, FIFO.
Kompoty, zavařeniny - opět, zavařuju tak abych měl po zavaření dvouletou zásobu, pro případ blbé úrody v následujícím roce. Já mám zhruba 400 sklenic, ale to je silně závislé na tom co všechno jíš a nejíš; mě se třeba náramně osvědčila zavařená kořenová zelenina v slaném nálevu (na špalky nebo kostičky), tu pak i s nálevem dávám do polévky těsně před dovařením.
Zavařit jde taky maso nebo hotová jídla, zavařuju např. segedýn, vždy uvařím kotel jak pro rotu vojáků a co se nesní hned se zavaří do sklenic, když přijdeš hladovej z práce jako by si našel.
Dost rozhodující je jestli a jak dlouho si schopnej udržet v provozu mrazák, ten ti umožní mít k té rejži taky nějaký maso; pokud máš živý tak je to obrovská výhoda. Nakoupit metrák hovězího v konzervách sice můžeš, ale pokud je nejíš běžně (E250!) tak je to dost luxus, co s nima pak, žeano.
Brambory, cibule, česnek, jablíčka, ...
Pes je taky jedlej, zejména cizí

Pokud nemáš většinu provozních zásob téměř v maximu (trvanlivosti), nemá moc smysl nakupovat zásoby které za normálních okolností nekozumuješ. Nevím si představit co bych dělal s 20kg sušenýho mlíka, páč je to hnus fijalovej. Až když sou strategický zásoby v plné výši, bych uvažoval o nákupu menšího množství "alternetivních" zásob, jen pro zvýšení komfortu, s tím, že je po záruce obětuju a nasypu slepicím nebo bezdomovcům.

Nemám žádný hardcore rozpadlický zásoby, mám jen dobře zásobenou spíž a sklep, a myslím že bych z toho rok přežil. Víc nemá smysl, páč nám to stejně seberou... ale to je již jiný téma.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od goral »

pro inspiraci - overeny seznam rocni spotreby z dob davnych:

http://www.rozpad.cz/forum/download/fil ... &mode=view


http://www.rozpad.cz/forum/viewtopic.ph ... a&start=20

(v tomto topicu jsou k tomu i recepty...)
"The era of procrastination, of half-measures, of soothing and baffling expedients, of delays, is coming to a close. In its place we are entering a period of consequences."
Heike
VIP
Příspěvky: 527
Registrován: 25.06.2013 11:07
Pohlaví: muž

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od Heike »

Osobně mi tam chybí koření a dochucovadla. Dal bych víc oleje, pro případ potřeby zasycení víc lidí, pod litr za měsíc mi to přijde divné, při klasickém vaření. Když už, bych přidal křížaly, nejsou li tam nějak popsané. Kukuřici nevím proč, nejsme na ní v tomhle kraji moc zvyklí.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3473
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od Hohepa »

Burákové máslo 5kg a Vitacit 5kg na rok ?
Tohle množství by mi stačilo nadosmrti a ještě by po mně dědili po pěti kilech od každého.
Burákové máslo jsem koupil jednou ochutnal a zbytek šel do koše .
Osobně to považuji za hnus. Tedy myslím burákové máslo , ne Nutelu a podobné .
Vitacit , což je jen cukr a kyseliny citronová a askorbová, bych když už tak radši nahradil šumivým C, minerály a podobně. Osobně preferuji čaje , ovocné nebo bylinkové po vychladnutí za studena místo limonády.

Místo toho o 10 kg vic musli.. :D
... se dá za studena nebo uvařit na kaši . I dnes mi ten 750g pytlík vydrží cca měsíc.
Jako nouzovka při hladu se dá chroupat suché za pochodu. Ověřeno vlastními čelistmi.
Nosím ho v Petce se širokým hrdlem od ledového čaje.
JirkaK
Příspěvky: 411
Registrován: 23.12.2013 20:14
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihomoravský kraj

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od JirkaK »

Osobně bych z redukoval sušené mléko, sušené vejce, burákové máslo - pokud to konzumuješ, tak to tam klidně měj, jinak je to škoda peněz.
Při vytváření zásob skladuj pouze potraviny, které konzumuješ a pak je toč, jinak pouze vyhazuješ peníze.
Osobně preferuji skladovat rýži (uloženo v sudu), konzervy fazole, kukuřice a hrachu, ryb a masa atd., sůl, cukr, olej, atd.
Mám také spoustu zavařenin, ze zahrady brambory, česnek, cibuli, kukuřici atd.
Pro případ velkého průseru a rychlého odchodu z domova mám několik balíčků NRG 5.

Potraviny pravidelně točím a proto skladuji pouze to, co celá rodina konzumujeme.

Jinak každý preferuje různé druhy potravin, proto bude mít každý rozpadlík svůj osvědčený recept na skladbu potravin.
denydol
Příspěvky: 4
Registrován: 28.06.2015 12:51
Pohlaví: žena

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od denydol »

Ahoj, pokročily jste někdo s těmi seznamy? Fandím Sokarovi, že se snaží to nějak zpracovat. Pro mě je celkem těžký někde dohledat. V podobných diskuzích spousta lidí pouze žbrblá, že někdo skladuje blbosti, ale sami konkrétní čísla neudají. Byla bych docela ráda, kdyby se mohlo pár domácností domluvit a porovnat si průměrnou spotřebu různých potravin i jiných potřeb v domácnosti... My jsme dva a zatím jsem vypozorovala, že spotřebujeme cca 40 kg brambor, 25 kg rýže, 30 kg cukru, 50 plechovek tuňáka, 50 plechovek sardinek a cca 2000 sáčků čaje. Pokud jde o skladování mouky, tak většinou mám doma aspoň 20 kg a pokud jí nechám projít mrazem, vydrží i několit let, to samé ostatní potraviny. Např. ořechy skladuju v zavařovačkách, který napěchuju a nahřeju v mikrovlnce, pak pouze utáhnu víčka, otočím dnem vzhůru a teď mám z poslední sklizně třetí rok a paráda. Co třeba tyhle seznamy rozšířit i o další běžný věci do domácnosti jako jsou hygiena a úklidové prostředky? Máte třeba pro svý ženský v zásobě vložky nebo tampony?
Doc
Příspěvky: 148
Registrován: 16.07.2014 20:20
Pohlaví: muž

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od Doc »

Já osobně žádný čísla nemám, něco málo odhadem, že tolik a tolik tam toho je a jak něco víc ubude, tak to dokoupím. Přístup k tomu asi jako většina tady. Taky nerad jezdím na nějaký větší nákupy do velkých obchodů, tak se toho snažím vzít vždycky víc ať mám na nějakou dobu klid.
K těm hygienickým prostředkům a podobným serepetičkám, tak za mě osobně ano - mám zásobu toaleťáku, mýdla, sava, vložek a tamponů, sáčky do koše, ... kterou se taky snažím nějak spotřebovávat při běžným úklidu v domácnosti apod. a pak prostě dokoupit. Mám třeba i zásobu zdravotního materiálu jako obvazový materiály, dezinfekce, léky, ... tady je u mě docela velká spotřeba, takže není problém to využít a pak dokoupit, takže většina "neprojde". Ale to už patří do jinýho vlákna, pardón. :angel Možná by ale bylo taky fine takové založit a podělit se jak, co, kdo skladuje (krom toho jídla).
denydol
Příspěvky: 4
Registrován: 28.06.2015 12:51
Pohlaví: žena

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od denydol »

Jj, to by bylo super. Nejlíp hlavní vlákno ZÁSOBY a to pak klidně dělit na potraviny, hygiena, nářadí apod. Já se tu teprve orientuju, tak by to chtělo aktivního zkušeňáka :)
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od K4cer »

Nejjednodušší způsob ověření funkčnosti zásob je přestat nakupovat, pro pokročilé možno kombinovat s vypnutím hlavního jističe/vody/plynu.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Johan
Příspěvky: 53
Registrován: 08.04.2015 10:53
Pohlaví: muž
Bydliště: Opavsko

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od Johan »

K4cer píše:Nejjednodušší způsob ověření funkčnosti zásob je přestat nakupovat, pro pokročilé možno kombinovat s vypnutím hlavního jističe/vody/plynu.
To by asi naštvalo, kdyby nastal rozpad v době ukončování několika měsíčního úspěšného testu a v té době již prázdnou spižírnou. :lol:
sokar
Příspěvky: 23
Registrován: 29.08.2013 21:29
Pohlaví: muž

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od sokar »

Pokud to někomu pomůže tak přikládám můj výtvor. Pro ty kdo nevěřili, že je to moje tvorba. Zatím sem si vytvořil takovou základní sumarizaci, protože spousta jen řečnilo a já to mám rád na papíře. Hodnoty se dají přepsat a celkově se přepočítají samy. Jinak tampony a podobně musím ještě dořešit. Třeba bez žiletek by se mi žilo blbě.
Pokud to někdo doplní a postne sem zpět doplněné, budu rád. :D
Přílohy
jidlo.xlsx
(11.65 KiB) Staženo 393 x
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od K4cer »

Mě to nejde votevřít :(
Nešlo by to v .xls?
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
sokar
Příspěvky: 23
Registrován: 29.08.2013 21:29
Pohlaví: muž

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od sokar »

Toš OK.
Přílohy
jidlo X.xls
(29.5 KiB) Staženo 288 x
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od K4cer »

Díky.

Ale furt mi to přijde takový (já netvrdím žes to nesepsal) jak okouknutý z nějaký příručky, kde teoretik napíše "pro přežití musíte mít metrák rejže a kilo zubní pasty". Asi je to silně individuální, já netuším co bežně jíš/vaříš, ale já si neumím dost dobře představit, co z toho chceš vařit. Jako jo, žrádlo to je, ale po půl roce na takovýhle dietě se dobrobolně hlásím na frontu.

- rejže: ok, ta se jí, vydrží deset let i víc, klidně přidej
- granko: já ho piju sporadicky, takže neumím vodhadnout, dejme tomu. Ale kde je mléko?
- pšenice: já ti nevím. je levná a dlouho vydrží, ale běžně ji rozhodně nevařím. pokud máš dost místa tak soudek ve sklepě proč ne.
- čaj, med, bonbony: ok. pod bonbony řadím veškerý cucu, včetně žvejk a horalek. skladuj to co jíš běžně.
- cukr: 10 kilo je podle mě zoufale málo. kdyby byl hlad, budeš chtít zavařit vše co se bude dát. cukr se nezkazí a levnější nebude, přidej alespoň jednu nulu. Sůl detto, konzervování masa zeleniny.
- fazole čočka hrách: po 10 kilo stačí, bohatě. za chvíli ti to poleze krkem. sojový boby nejím, ale asi to samý.
- těstoviny: klidně víc. neomezuj se na kolínka, sou různý nudle, špagety. výborná je tarhoňa (slovenský výrobek, těstovinové minikuličky, připravuje se a jí jako rejže, bejvala k dostání v lidlu nebo v jednotě myslím).
- kafe? mouka? strouhanka? zavařeniny sladký, kyselý, slaný? sušený ovoce/zelenina/houby? trvalivý mlíko/smetana? kečup/hořčice? masox/vomáčka na špagety/polotovary všeobecně? sádlo/volej? předpokládám zásobu veškerýho koření.
- pití? jednak nějakej sirup nebo tak něco, jednak vitamíny (šumivý skladuju já). pivo je taky k pití.
- brambory? cibule česnek? kyselý zelí?
- s konzervama vopatrně. ano, na jedný straně je to (pokud předpokládáme výpadek lednice) téměř jedinej zdroj masa, na druhý straně jíst je furt není zrovna zdravý, a pokud je zásoba větší než konzumace tak vzniká problém co s těma na konci životnosti. no, nakonec je můžeš dát psům. psí konzervy sou taky jídlo, mimochodem (granule taky, co by za ně dali ve stalingradu).
- instantní polívky: pokud je jíš, ano. instantní polévka je i knedlík nebo palačinky v prášku?

Já to takle striktně nepropočítávám, prostě všechno co jím, se snažím mít v zásobách v maximu, který spotřebuju do konce záruky, ale že bych si rozpočítával, kolik mám za tejden sníst rejže a kolik to má kalorií, to fakt ne.

Vařič bych spíš asi doporučil na propanbutan, stačí dvouplotýnka (nebo sada trysek a šroubení s hadicí a regulátorem na předělání stávajícího na zemní plyn) a pár flašek PB; na rok ti stačí 40kg PB, i s rezervou. Ale petrolej je taky funkční, to né že né.

EDIT: ocet sem zapoměl! viz sůl.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
sokar
Příspěvky: 23
Registrován: 29.08.2013 21:29
Pohlaví: muž

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od sokar »

Klidně ten seznam předělej a doplň podle uvážení. Rád si z něho vytáhnu co uznám za vhodný. Klidně vyměním pšenici za mouku, ale nevím kolik let se dá skladovat. Počítal jsem tak, že si prostě mouku ručním mlýnkem namelu. Ten seznam není restaurace, takže žádná hitparáda, ale přežít by se na tom dalo. Sojový boby sem nikdy nejedl, ale podle tabulek mají dobou kcal hodnotu. Vodu neřeším bo mám dvě studny a i kdyby ty nefungovali tak mám v baráku bazén 10x4x2 takže bude trvat než to vypiju, resp. vyčistím od chloru a pak až. Nechci řešit trvanlivost na 2 roky a výst si diář co kdy do kdy. Prostě hledám to co vydrží dlouho - řekněme 10 let a pak pokud se nic nestane tak to obměním.

Pokud někdo ten seznam značně rozvede budu rád.

Jinak já mám v plánu skladovat v tomto :

http://www.obalcentrum.cz/inshop/script ... ItemIdx=58
Odpovědět