Voda

Odpovědět
peteres
Příspěvky: 267
Registrován: 13.06.2011 10:06

Re: Voda

Příspěvek od peteres »

Teplota půdy kolísá v denních a ročních cyklech v závislosti na teplotě vzduchu nad povrchem a na dopadajícím slunečním záření. V našich zeměpisných šířkách je teplota půdy ovlivňovaná "shora" do hloubek cca 10-30m v ročním cyklu, tedy když se zakopete nějakých 20m pod povrch tak už podle teploty moc nepoznáte jestli je nahoře léto nebo zima, protože tam bude celý rok přibližně stálá teplota. Půda u nás promrzá do hloubky 90-120cm podle polohy a typu půdy. Proto se vodovodní potrubí ukládá s krytím alespoň 120cm. Teplo ze zemského jádra se u povrchu projevuje tepelným tokem cca 65mW/m2, vliv energie slunce je na povrchu půdy asi desettisickrát silnější než vliv tepla zemského jádra.

Pokud nechceš aby ti voda venku zamrzla, tak ji musíš zakopat pod zem až do nezámrzné hloubky, pokud nebude dost hluboko tak ji v mrazech zakrývat dodatečnou izolací. Pokud ji nezakopeš, musíš ji v mrazech ohřívat (nebo do ní nalít fridex). Samotná izolace bez zdroje tepla ji před zmrznutím neuchrání, je to jen otázka času, jak už psal Josef.

Pokud to má být nouzová zásoba vody, tak bych ji zamrznout rozhodně nenechával, i když bych měl vyřešeno jak ji dostat zmrzlou z nádoby. Rozpustit led zpátky na vodu spotřebuje hodně energie a trvá to taky nějaký čas. Je lepší mít vodu připravenou k použití protože ji můžeš potřebovat zrovna v době, kdy nemusíš mít k dispozici dost energie na rozmražení nebo dost času na hraní si s ledem.
Uživatelský avatar
marish
VIP
Příspěvky: 654
Registrován: 12.01.2011 21:29
Bydliště: Liberec

Re: Voda

Příspěvek od marish »

Jen doplním, že fridex bych do vody nepřidával, ani ho nenechával v blízkosti vody apod. Sice ho dneska výrazně obarvují, ale jed a voda by se měli důsledně oddělovat.
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Voda

Příspěvek od Terminated Account »

Jakákoliv nemrznoucí kapalina je jed. Zejména chladící kapaliny. Hodně dětí se tím přiotrávilo, když chutnali, co má tatínek v garáži za dobroty - obarvené = velmi lákavé pro děti. Navíc ty nejhorší směsi mají výrazně sladkou chuť. Někteří lidi se tím pokoušejí i vraždit. Viděl jsem chladící kapalinu používat i jako deratizační přípravek. V jednom autoservise to lili potkyšům na misku - prý to funguje, ale nemám ověřeno.

BTW: Jednou jsem si v Německu, kde jsme bydlel v podnájmu nechal dvoutaktní olej v garáži, který byl stočený do lahve od Pepsi s neporušenou etiketou. Vstoupil jsem do garáže, když se majitel zrovna chystal napít a stihl jsem ho zarazit. Vyletěl málem z kůže, protože měl doma dva malé prcky... Už si na to dávám velký pozor co kde nechám povalovat. Nechci svoje ani jiné děti přiotrávené. Holt vlastní zkušenost je nepřenositelná.

Ale teď zpátky k vodě.
Rozpadlík87
Rozpadlík
Příspěvky: 107
Registrován: 26.02.2012 12:45

Re: Voda

Příspěvek od Rozpadlík87 »

Měl bych otázku na všechny co mají doma studnu a zároveň domácí vodárnu. Chtěl bych mít připravenou náhradu za domácí vodárnu, která je zavislá na elektrice. Vodárna je model co má integrovanou tlakovou nádobu, takže bez elektriky je dle mého názoru úplně mrtvá. Z toho důvodu bych chtěl zakoupi tlakovou nádobu(http://www.vkcerpadla.cz/vodarny-a-cerpaci-stanice.htm) např:tlaková nádoba VAV 50 litrů a ruční čerpadlo.

S tím ruční čerpadlem mám trochu problém. Ty na která jsem narazil se mi moc nelíbí. Finální řešení by mělo být podobné tomuhle: http://youtu.be/CZ4I6x9oiNc
Má někdo z vás s něčím podobným praktickou zkušnost?
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Voda

Příspěvek od Josef »

Pokud nebudeš mít k dispozici levnou energii (např. elektrickou), je pokus o tlakový systém podobající se dnešnímu vodovodu přílišný luxus. Příliš se nadřeš, aby jsi vytvořil tlak, který pak ve finále zmaříš syčením přiškrceného kohoutku. Za dob starého pana Sigmunda (zakladatele firmy na čerpadla v Lutíně a Hranicích) se to řešilo samospádově a prodávaly se k tomu příslušné komponenty. Na tento systém můžeš přejít prakticky kdykoliv, aniž by jsi nějak zásadním způsobem rozkopával dům. Elektrické čerpadlo nahradíš ručním pístovým (velkoobjemovým), např. typu "Lila" (http://www.shop-elektro.cz/obrazky/2683 ... iginal.jpg). Na jeho výtlačné potrubí dáš zpětný ventil, aby se voda nevracela do čerpadla. Vhodný je mosazný ventil s plastovým talířkem, ale s oddělanou pružinkou, aby se snadno otevíral nebo můžeš použít koženou klapku. Na libovolném místě původního vodního okruhu vyvedeš trubku (nebo hadici) na půdu nebo jiné místo, které bude nejméně o jeden metr výš, než je nejvyšší kohoutek či sprcha v domě a napojíš ji velkou nádrž u jejího dna. To bude vodojem. Nádrž bude beztlaká, nahoře jen volně přiklopená, aby do ní mohl vzduch. Můžeš použít velký plastový sud nebo IBC-konteiner. Pozor, plná nádrž může být docela těžká, proto musíš vybrat dostatečně pevné místo, třeba nad nosnou zdí. Bude-li na půdě, musíš ji dobře tepelně zaizolovat, aby nezamrzla, stejně i přívody a vývody z ní. Asi 10 cm od vrchu nádrže musíš udělat přepad - trubkou nebo hadicí většího průřezu než přívod u dna. Pokud je nádrž blízko u místnosti s čerpaldem, vyveď přepad např do umyvadla, aby jsi vyděl, že z něj voda vytéká. Pokud to nejde, vyveď ho v nouzi mimo dům (třeba z půdy do okapu). Funguje to tak, že pumpuješ vodu do domovního rozvodu a ona plní nádrž tak dlouho, až začne voda přepadem přetékat, což je znamená, že je nádrž plná. Když pak otevřeš libovolný kohoutek, voda z nádrže se vrací do rozvodu a kohoutkem vytéká. Pumpou zvládáš jen rozdíl hladin mezi studnou a nádrží, což je mnohem méně, než kdyby jsi chtěl vytvořit tlak stejný jaký je ve vodovodu. Na běžné použití vystačíš s tlakem třeba jen 0,5 baru, který ti samovolně vznikl pouhou výškou nádrže. Jak už jsem uvedl, snažit se každodenně vytvářet tlak 3 až 6 barů ručně, to by byla strašlivá otročina.

Kdybych to zakreslil do tvého původního obrázku, vypadalo by to nějak takto:
domácí-spádový-vodovod.jpg
Pokud jsi očekával nějaké jiné, více Hi-Tech řešení, tak to bohužel nemám...
Naposledy upravil(a) Josef dne 29.02.2012 6:37, celkem upraveno 2 x.
jaromir
Rozpadlík
Příspěvky: 224
Registrován: 20.01.2012 14:12
Bydliště: podkrkonoší

Re: Voda

Příspěvek od jaromir »

Rozpadlík87 »
Josef »

Tak tento systém používáme (máme v záloze) už 15let stím rozdílem že máme studnu víš než dům takže je před vodárnou udělaná odbočka a v kuchyni jsou dva kohoutky (jeden samospád druhej tlaková teplá a studená)

u "nádrže" bych nezapomenul na zpětnou klapku před- za čerpadlem aby se voda nevracela zpátky do studny (jako to je u normální vodárny)
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Voda

Příspěvek od Josef »

Konkrétně přes Lilu se voda nevrátí. Jak v pístu tak i pod ním jsou ventily. Navíc sací koš má taky klapku. Nicméně, pokud by někdo oddělal ten uzávěr, co je na výtokovém hrdle pumpy (pro čerpání do kýblu), pak by se mohlo stát, že by mu pod nohy vytekl celý vodojem dříve, než by se mu podařilo nasadit uzávěr zpátky. A v tom případě máš naprostou pravdu v tom, že by nad pumpou zpětný ventil být rozhodně měl. Nebo alespoň kulový kohout, kterým by se dal zbytek potrubí od pumpy dočasně oddělit a např pumpu opravovat. Díky za upozornění. Už jsem to do obrázku doplnil. Samozřejmě zpětný ventil musí jít co nejlehčeji otevírat, protože překonávání jeho nadměrného odporu by zbytečně ztěžovalo pumpování. Neměl by proto být pružinový, ale zavárat se jen vlastní váhou. On si ho sloupec vody nad ventilem svým tlakem už sám dostatečně přitlačí.
joseff
Příspěvky: 63
Registrován: 08.04.2012 20:04

Re: Voda

Příspěvek od joseff »

Pro jednoduché filtrování drobných nečistot, jako je rez bych doporučil
HYDRA M-RSH samočistící filtr se zpětným proplachem.

Nepotřebuje elektřinu, filtr (síto) je možno proplachovat, takže pár let vydrží.
Přes průhledný plast je možno kontrolavat stav za provozu.

Toto zařízení nijak nezměkčuje vodu, ani neničí bakterie, pouze zachycuje nečistoty.

Dálší zajímavá věc je Ion ScaleBuster.
Toto zařízení nepotřebuje žádné napájení, změkčuje vodu, odstraňuje vodní kámen
a usazenou rez v trubkách. - starší zanesené trubky za několik měsíců úplně pročistí

http://www.sionex.cz/ion-scalebuster-10.html

Pouze jediné, co mi vadí je troch vyšší cena za takovou malou trubičku.

Neznáte někdo podobný produkt od jiného výrobce, za rozumnou cenu?
JimmyJazz
Příspěvky: 819
Registrován: 31.01.2011 12:41

Re: Voda

Příspěvek od JimmyJazz »

O vikendu mne napadlo nouzove zarizeni na zachytavani vody - obraceny destnik :) Mesicni prumerny urhn srazek v Praze se pohybuje okolo 35mm/m^2 coz odpovida 35 litrum (cca). Pokud tedy clovek nema moznost natahnout plachtu, ktera by byla jeste ucinejsi.
BOGOVIK
Příspěvky: 507
Registrován: 12.11.2011 15:09
Bydliště: JMK

Re: Voda

Příspěvek od BOGOVIK »

K vode mam otazku, dovedu si predstavit system, ktery v hrubem nacrtu bude: ze strechy do bedonove jimky, odtut dle potreby do nadrze na pude. Filtrace "nepitna" pro zachod + mozna sprchu. Pitnou filtraci jenom pro piti resit necim co ukazoval Mrak(katydyn). Stim, ze jednou za mesic by se nadrz prosvitila germicidni zarivnkou. Nu klasicka filtrace si poradi s necistotama, bakterie by resila germicidni a na piti by byl posledni stupen katydyn. Jedine co je pro me neznamou v systemu, chemicke latky s destove vody. Mate nekdo predstavu nebo uz vite jak se toto resi(jednoduse a levne).
joseff
Příspěvky: 63
Registrován: 08.04.2012 20:04

Re: Voda

Příspěvek od joseff »

pro zachod + mozna sprchu
Jen tak rovnou na sprchování bych vodu ze střechy nepoužil ani v dnešní době.
Děšťová voda splachuje holubí trus ze střech, který obsahuje docela dost svinstva.
Při sprchování se dostává voda do očí a tím vše špatné do těla. :mrgreen:
Tuto vodu z okapu filtrovat + germicidní + možná chlór :?:

Déšť by se musel rovnou zachytávat pomocí nějakého trychtýře z plechu o průměru 2 metry
a v době bez deště by se zakrýval plachtou, nebo prkny.
Touto vodou bych se nebál osprchovat i bez jakékoliv úpravy.
Uživatelský avatar
Milli
Příspěvky: 346
Registrován: 28.12.2011 22:52
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha, Znojmo

Re: Voda

Příspěvek od Milli »

Dobrý večer Rozpade,

Máme rodinou chatu na Vranovské přehradě. Pro vodu jezdíme na lodi k prameni vzdálenému cca dva kilometry (http://www.estudanky.cz/1140-pramen-u-cermaka). K přepravě a skladování používáme plastové kanistry o objemu 5 a 10 litrů, lépe se s nimi manipuluje než s velkými barely.

K ošetření vody používáme obyčejné Savo.

Když na jaře ze špajzu vytáhnu prázdné barely tak v těch, na kterých zůstala utažená zátka a v nich zbytek vody (nenechaly se vyschnout) je na dně zelená řasa. Ani vypláchnutí nepomáhá k jejímu odstranění.

Ať jsou kanistry jakkoli "zařasené" normálně je u pramene vypláchnu, napustím vodu a přidám Savo. Po dvou dnech je chlor vybělí zevnitř tak, jako by byly nové. Takto ošetřená voda vydrží v chladnu a stínu určitě půl roku.
Je-li voda z kanistru cítit chlorem, stačí trocha kyseliny citronové, slupka z jablka, nebo jakákoli jiná kyselina a ta chlor za chvíli z vody vytěsní, stejně jako var.

Pamatuji jako dítě, že kdysi byl ve špajzu plastový tank a v něm na vlasci visela stříbrná lžíce, kterou čas od času, když zčernala, babička vydrhla pískem.



Co se týče dešťové vody, byl bych opatrný, respektive neznám jediný rozumný důvod proč se v ní mít nebo ji pít. Kdysi za komančů jsem byl na školení na UV 2000. Pokud si dobře pamatuji, tak nám bylo řečeno, že pro zpitnění vody je nejvhodnější tekoucí voda, nevhodná je stojatá a dešťová. Ono totiž vyhubit ve vodě bakterie je mnohem jednoduší než z ní odstranit chemické příměsi a dešťová voda posbírá ze vzduchu zejména chemické nečistoty.

Hezký večer
BOGOVIK
Příspěvky: 507
Registrován: 12.11.2011 15:09
Bydliště: JMK

Re: Voda

Příspěvek od BOGOVIK »

2Joseff:

na sprchovani bych se destove nebal, kor kdyz to prozenes filtrem (neco jako toto: www.filtrovani.cz/vodni-filtry-atlas-filtri.php), a kdyz jeste pouzijes mydlo, tak rasy, bakterie nemaji sanci.

Ale jak psasl Milli, jedine problem co ja vidim, je to chemicke svinstvo. Sice ten katydyn je ukazovan na youtube kaluze apod., ale realne dlouhodobejsi? Na druhou stranu earthship je postavena prave na prijmu destove vody jako jedineho zdroje vody, kde to pouzivaji... Tam to vidim na nejakou filtraci, ale nikde sem nenasel zminku co obsahuje, jenom odkaz na firmu v USA(tam jenom reklamni recicky).

Tak ja nerikam, ze ted je duvod toto delat. V zajimave dobe to muze byt, ale jedina rozumna(bezpecna) moznost. Zdroj vody muze byt otraven, nebude bezpecne k nemu jit atd.
joseff
Příspěvky: 63
Registrován: 08.04.2012 20:04

Re: Voda

Příspěvek od joseff »

Ano, sám jsem se o HYDRA M-RSH zmínil. Koupil jsem ho zde:
http://akvinaservis.cz/Podle-vyrobce/AT ... ody-1.html

Jen místo plastového jsem koupil nerezový filtr. Plastový vydrží pár měsíců, nerezový několik let.
Dále se k tomu dá koupi další jedna nebo dvě nádobky s patronou, která obsahuje nějakou dezinfekci.

Tady jsem našel něco levnějšího na odbourávání vodního kamene bez nutnosti napájení:
http://www.centrum-zeny.cz/c-domaci-ele ... ho-kamene/

Bohužel oproti Ion ScaleBuster vodu nezměkčuje.
Supertok pouze zabraňuje usazování vodního kamene a odbourává starý vodní kámen.

To by měl umět IPS Iontový polarizační systém, který zabraňuje tvorbě vodního kamene a koroze a zároveň napomáhá jejich odstraňování.
http://www.centrum-zeny.cz/c-vse-pro-zd ... i-kamen-1/

Znáte? Máte? Doporučíte něco lepšího též bez napájení?
peteres
Příspěvky: 267
Registrován: 13.06.2011 10:06

Re: Voda

Příspěvek od peteres »

Dešťová voda je ze své podstaty velmi čistá, prakticky jde o destilovanou vodu. Pokud ale v oblasti, kde spadne, delší dobu nepršelo, tak je ovzduší i povrchy znečištěné a tyto nečistoty voda nachytá a spláchne. Pokud tedy vodu zachytáváte a chcete ji použít i k pití, je třeba si počkat až naprší několik málo milimetrů a pak teprve si nachytat vodu už poměrně čistou. Pokud krátce předtím pršelo a povrchy nevyschly, tak voda z dalšího deště bude taky poměrně čistá. Jen je třeba myslet na to, že dlouhodobé pití dešťové vody vám vyplavuje z těla minerály - dešťová voda je bez minerálů a tělo minerály potřebuje.
BOGOVIK
Příspěvky: 507
Registrován: 12.11.2011 15:09
Bydliště: JMK

Re: Voda

Příspěvek od BOGOVIK »

To peteress:

neni nejaky jednoduchy zpusob jak vodu obohatit o tyto mineraly? Napr. neco na zpusob filtru (ted varim hodne z vody) kde doplnujes ci menis sutraky-pisek apod.?

Tak jsem neco vystrachal na tema vodni hospodarstvi:
http://k41.cz/school/voda.html
BOGOVIK
Příspěvky: 507
Registrován: 12.11.2011 15:09
Bydliště: JMK

Re: Voda

Příspěvek od BOGOVIK »

Tak je dalsi moznost vyroby(ziskani) vody:

www.osel.cz/index.php?clanek=6240
peteres
Příspěvky: 267
Registrován: 13.06.2011 10:06

Re: Voda

Příspěvek od peteres »

Obávám se, že jednoduchý způsob na remineralizaci vody není. Existují postupy jak zvýšit tvrdost vody mletým mramorem nebo vápenným mlékem, ale jde jen o úpravu jinak pitné vody, ne o úplnou remineralizaci demineralizované vody. Zkus si něco najít o odsolování vody, tam se to určitě řeší.

Zdravotní rizika pití demineralizované vody jsou popsaná na adrese http://www.treoz.cz/ostatni/demivod.htm.
Zdravotní význam tvrdosti pitné vody na http://www.vak.cz/soubory/tvrdost.pdf.
Dan
Příspěvky: 54
Registrován: 11.03.2012 13:17

Re: Voda

Příspěvek od Dan »

1,5 l PET lahve (saquaro) se po zime narovnaly ale nepraskly
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Voda

Příspěvek od Terminated Account »

Upravit destilovanou/demineralizovanou vodu pro pití se doporučuje vyluhováním/vyvařením jakékoliv příměsi rostlinného druhu (kořínky, listí, kůra, dřevo, byliny atd.). Zároveň je dobré dbát, aby příměs nebyla jedovatá, nebo nepoživatelná. Jednoduše řečeno - čaj z čehokoliv co neublíží a u kterého je chuť až na posledním místě ;)
Odpovědět