Zavařování potravin

Odpovědět
bacil

Re: Zavařování potravin

Příspěvek od bacil »

Aoo, zjistil jsem, že jen čtvrt kila soli a nesmí tam být cibule, jinak to hnije. Rychlá polívka se z toho dá udělat s máslem, vodou a nudlema.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
ozon 2,5ppm/30min
Rafael
Pohlaví: muž

Příspěvek od Rafael »

Cibuli jsme tam nikdy nedávali tak nevím. Ale obecně nemá v tom směru dobrou pověst.
Zkušenosti a ani vzpomínky nemám, tak nemůžu kecat.
*
Jen, že matka kdysi celkem jednoduše a hodně zavařovala do skla játru s bůčkem. Ale jestli to bylo i s cibulí fact nevím.
*
Na druhou stranu, Kunovjanky, Moravanky apod. cibuli obsahují...
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
bacil

Příspěvek od bacil »

Jenže tohle se nezavařuje, to je jen zasyrova prosypané solí a dobře promíchané. Dodatečně upřesněno, 5kg zeleniny a 1kg soli. No slaný to bylo dost, chodil jsem na to. Okusovat hráškovou polívku v kostkách a tuhle zeleninu.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
ozon 2,5ppm/30min
Jason
Sponzor serveru

Příspěvek od Jason »

Ty moravanky jsou delane nakyselo a hlavne zavarene..

Ja takhle se soli nakladam houby - houby na platky a prosypane soli. Slevam vodu co to vytahle a pprad pridavam. Takto hotove skladuji prinpokojove teplote a rekl bych ze trvanlivost neomezena...
Říkali mi, že můžu být čím chci. Tak jsem se stal ostudou své rodiny.
Rafael

Příspěvek od Rafael »

Ale jo, bavíme se o nakládaní zeleniny do soli bez tepelné úpravy nebo nějakého zavařování. Jen zasyrova rozmělněnou promíchat se solí a nacpat do sklenek.
*
Já ty Moravanky apod. použil jen jako takovou asociaci. Když se cibule nekazí v nich, tak proč by se měla kazit v soli?
Jaký je vlastně rozdíl mezi zavařením, výrobou těch zel. směsi a naložením do soli?
Konzervace je obojí, ne?
*
Já jen, že v tom nemám jasno a cibuli jsme do těch solených směsí nikdy nedávali. Nechtěl jsem kecat o tom co nemám vyzkoušeno...
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
step

Příspěvek od step »

itchy355 píše: 27.06.2020 18:39 Nevěřím tomu, že materiál ze kterejch se vyrábí ty sáčky je o tolik moc jinej, než ten ze kterejch se dělaj retorty

Proč to praská - moje teorie je, že ty sáčky od vacstaru jsou prostě na tu teplotu slabý a nebo průběh tlaku a teploty hlavně při chlazení v obyčejným tlakáču je skokovej a tedy moc namáhá. Obecně přece tlak tý páry by měl držet sáčky ,,pokopě'', protože prostě tlak uvnitř sáčků nemůže být větší než venku! .. dokud ,,neodskočí'' ventil a tlak uteče a sáčky rupnou. Možná. Proto bych hrozně rád poprosil pana stepa, jestli by nebyl ochotnej můj sáček zkusit v tom americkým bazmeku.. klidně jich pár pošlu poštou a až budeš něco zavařovat zkus to pak normálně s vodou .. pokud nemáš zatavovačku tak asi můžu poslat zatavenou vodu :) když to pořádně zabalim, myslim není co řešit.
Konečně jsem to vyzkoušel v tlakovém hrnci. Pokovené Mylar sáčky se mi nepodařilo vůbec zatavit, chtělo by to lepší stroj. Ty silnostěnné průhledné sáčky jsem naplnil vodou, zelím a masem a dle možnosti zbavil vzduchu. Zatavil dvěma sváry o šířce 5mm a zavařil při 121 st. v tlakovém hrnci. Po zavaření jsem hrnec nechal přirozeně zchladnout.
Výsledek je rozpačitý. Některé sáčky byly prasklé, některé natlakované k prasknutí a praskly mi před očima, některé vydržely. Hned po otevření hrnce jsem je hodil do studené vody, ty co nepraskly tak splaskly a jsou úplně v pohodě.
Závěrem: domnívám se, že část těch co nepraskly, nepraskly z důvodu nekvalitního sváru, kdy mohl přebytečný tlak utéci při chladící fázi do okolí.
pozn. - při plnění do hrnce si představit sáčky v nafouklé fázi, aby mezi nimi bylo dost prostoru, když jsem je vytahoval, nešly ven jak byly mezi sebou natěsno.
Vážení přátelé, tudy cesta nevede.
Možná řešení:
1. nezatavovat sáček celý, nechat malý kousek nezatavený pro možnost úniku přebytečného tlaku a zatavit tento kousek až po zchlazení , riziko kontaminace je téměř nulové. Nevýhodou je možný únik malé části obsahu a znečištění místa sváru - svár potom hůře drží.
2. zlepšit kvalitu sváru do nezničitelna a doufat, že vydrží ten tlak
3. "vylepšit" tlakový hrnec přidáním autoventilku a v chladící fázi udržovat uvnitř uměle přetlak, toto bych viděl jako jednoduché kompromisní řešení.
4. bod 3 + další vstup do hrnce pro chladící sprchu, čímž se výrazně zkrátí doba přirozeného chladnutí a zkrátí celý cyklus. Ovšem to už se mi zdá dost složité.
Lyster
VIP

Příspěvek od Lyster »

Dneska jsem si v Lidlu koupil vakuovačku Silvercrest SV 125 C3 za 599 Kč a k tomu sadu fólií a musím říct, že za ty prachy vypadá super, zatím jsem zavakuoval jen 4 věci, ale vypadá to že funguje jak má a za tu cenu si asi nemůžu stěžovat.

https://www.lidl-shop.cz/p/silvercrest- ... 0307322002
DeadMan

Příspěvek od DeadMan »

Vyprodáno :(
You cannot kill me as I am already dead!
Lyster
VIP

Příspěvek od Lyster »

Od dneška na prodejnách... (viz aktuální leták.) :) (Odkaz jsem poslal jen pro info výrobku.)

Mají tam i fólie, 20x300cm (tři role) a 28x300cm (dvě role) za 169 Kč.
Odpovědět