Skladovani ovoce a zeleniny

vrabi

Re: Skladovani ovoce a zeleniny

Příspěvek od vrabi »

U cibule je důležité nekupovat jí v supermarketu.
Kupuji Račetickou http://www.cibularna.cz/#utm_source=fir ... cz-2673471 a na zaskleném balkóně paneláku mi vydrží bez problémů do dubna (vydržela by asi i déle, ale v té době dojde), mám jí v zavřených papírových krabicích (cca celkem 20 kg).
Pokud není dobře usušená hned po sklizení, což už doma nedoženete, je do měsíce po ní :(
To samé dýně, poslední dýni z loňska jsem měl v červnu.
Dýně a cibule mi vydrží déle na balkóně než ve sklepě, balkon je zasklený a zateplený.

Brambory mám ve sklepě zahrady pověšené v bedýnkách pod stropem, jinak mi je žerou myši.
Mrkev v lehce navlhčeném písku ve sklepě.
Jablka jsem kvůli myším vzdal, co jde zpracuji, zbytek rozdám.
Naposledy upravil(a) vrabi dne 22.09.2020 7:49, celkem upraveno 1 x.
MartinSk
Pohlaví: muž

Příspěvek od MartinSk »

Domy v Prusku to měly dříve řešené tak, že okolo obvodové zdi byl kanál s průduchy. A ten byl zaústěn do jedné komínové šachty. Dokonalé odvádění vlhkého vzduchu...
A ochrana zeleniny proti myším - myši nepřelezou převis. Takže třeba barokní skříně na šaty měly dole velký rantlík- šaty byly drahé.
Generálmajor Carl von Clausewitz: "Laikové studují strategii, stratégové studují logistiku..."
vrabi

Příspěvek od vrabi »

Bohužel ty potvory co tam mám já, vyšplhají nebo vyskočí skoro všude. Nepomáhají ani vysoké police s kovovýma nohama. Vylezou i po svislé zdi a prokoušou se sebemenší dírou. Jedy nechci používat a pasti ani plašiče nepomáhají. Cca od prosince, když širokodaleko nemají co žrát, tak jsou čím dál vynalézavější :lol:
Je to asi dáno tím, že chata není obývaná a není v ní nic jiného k sežrání než ovoce a zelenina ve sklepě, bohudík se zatím nenaučili otvírat kompoty a lahve s vínem :lol:
Pez

Příspěvek od Pez »

FarmářJan píše: 22.09.2020 6:58
Kdyztak to jistí křížaly v sušičce nebo palírna.
Bych se uchlastal :lol: :lol: Už teď mám švestek tak 300l kvasu a ještě sbírám.
Jinak švestky v mrazáku, jablka nastrouhané taky mrazák + zavařené přesnidávky, křížaly zrovna suší žena i houby.

Sklep má oddělené a větrané místnosti, tak vaše rady půjdou bez problémů využít.
Děkuji
IMG_20200922_091234.jpg
IMG_20200922_091300.jpg
IMG_20200922_090116.jpg
FarmářJan

Příspěvek od FarmářJan »

Já to nepiju, exportuju do rodiny na Moravu. Máme velmi dobrou palírnu, tak to všichni chválí.
Ale je to nejlepší konzervace a uskladnění ovoce. Jeden rok zas není skoro žádné jablko nebo švestka, tak se to hodí.
Taky dnes v moštárnách dávají mošt do tech 5l krabic s kohoutkem a to je taky fajn.
MarS

Příspěvek od MarS »

Pez, to si měl říct hned, že bydlíš v pivovaru :lol: , v tak vlekým sklepě bych samozřejmě nějaký pažení neřešil
Count
VIP

Příspěvek od Count »

Letos jsem konečne zprovoznil "sklep". Nemaje vyhloubený pod domem, musel jsem trochu improvizovat. Požadavek byl uskladnit brambory a další kořenovou zeleninu tak, aby k ní nešlo světlo a byla přes zimu v chladu, ale nepřemrzla. Proto jsem sehnal vyřazený mrazák za odvoz, který teď stojí v garáži. Udělal jsem mu z desek límec izolovaný polystyrenem, abych nemusel prostupy řezat do izolace. Temperování řeší topný kabel s termostatem, který sepne při 3 stupních a vypne při 10. Cirkulace vzduchu zajišťují trubky na podlaze, na kterých leží přepravky s bramborami. O vlhkost se stará hliněná miska s vlhkým pískem. Průměrná teplota je 7-8 stupňů. Vleze se do něj cca 60Kg brambor a na bok v bedničkách cca 10kg mrkve. Za 14 dní, kdy při nočních mrazech byl mínus i v garáži byla spotřeba 1.3kWh. Ještě chci límec doplnit o další vrstvu polystyrenu a pořádně ho zatmelit. Co myslíte?
Přílohy
1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
Montezuma

Příspěvek od Montezuma »

Polystyrenem třeba 3cm (nebo kolik se tam po obvodě toho rámu vejde) a utěsněním po obvodě se určitě nic nezkazí. Bude to mít větší teplotní stabilitu.
dracekvo
VIP

Příspěvek od dracekvo »

Já bych řekl, že vzhledem k tomu, že jsou do toho dvě díry na větrání, nějaké extra zateplování už žádný znatelný rozdíl neudělá.
vratnikp

Příspěvek od vratnikp »

vzhledem k situaci v regálmarketech rozmýšlím, jak uchovat domácí saláty na podzim / zimu. Cvičně jsem jeden dal zmrazit, ale je asi jasné, co z toho vznikne. Dál chci zkusit salát usušit, tady je otázka jestli to bude dávat ekonomicky smysl. Neřešili jste tuhle blbost, jak uchovat salát, někdo?
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
Redneck

Příspěvek od Redneck »

Jestli myslíš klasický hlávkový, tak na to bych se vykašlal. Zas takový kulinářský šlágr to není. Pokud z nějakého důvodu preferuješ listovou zeleninu, tak bych šel cestou polníčku a podobně, dá se sklízet až do listopadu.
Ibex
VIP

Příspěvek od Ibex »

hlávkový salát jsem zkoušel i zamražovat a je to blevajs..
Přešel jsem na listový špenát - každý rok X balíčků v mrazáku - bezva na polévku i jako příloha. Často ho míchám se šruchou (taky zamražená) a je to výborný mix...
Jeste se nestalo, aby to nejak nedopadlo..
vratnikp

Příspěvek od vratnikp »

je to divný, ale polníček semi druhým rokem nedaří. Chtěl jsem ho jako podzimní listovou zeleninu, ale klíčivost mám kolem 5%.
Pěstuju stupický kamenáč a na záhonu ho preferuju proto, že ho nahrazuju rajčaty. Ted je jedinou otázkou, co s ním :lol: :D. Mou nejoblíbenější zeleninou je hovězí a 2hý týden na salátu se začíná projevovat na mém duševním zdraví. Dřív jsem to řešil darováním známým, ale ted si říkám že by bylo fajn mít domácí salát i na podzim. Polníček nebude, Rokety tolik naseto nemám a špenát a lebeda bude ke sklizni až napřesrok.
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
Venet

Příspěvek od Venet »

špenát aj lobodu vieš zbierať už tento rok, a dá sa jak zamraziť tak aj sušiť (špenát som neskúšal ale lobodu áno, a do polievok je to dobré) a tiež som skúšal sušiť žihľavu (kopřivu) a dávať ju do polievok. A je super. (ale po uvarení radšej rozmixovať :-D )
Cogito, ergo armatum sum.
Grunt

Příspěvek od Grunt »

vratnikp:
Staletími prověřená metoda uchovávání salátu:
Obrázek
Mrkni na výrobu Kimčchi. Akorát musíš mít rád tu chuť jinak ti tahle metoda uchovávání salátu moc nepomůže :D
Odpovědět