Půst (fungování bez jídla)

Uživatelský avatar
JIP
Příspěvky: 346
Registrován: 12.08.2012 19:38
Bydliště: Indie
Kontaktovat uživatele:

Půst (fungování bez jídla)

Příspěvek od JIP »

Je pro mě s podivem, že jsem tady tohle téma ještě nenašel.

Krátkodobý půst nemůže uškodit a naopak pomáhá i podle současné lékařské lobby. Pokud vezmeme pravidelné dodržování nejmírnější varianty - 1 den v týdnu, dá se za rok ušetřit bezmála dva měsíce jídla (plus příznivé zdravotní efekty).

Je to skvělý trénink sebeovládání a odolnosti proti hladu. Proč se stresovat tím, že mám zrovna teď hlad, když ani za měsíc určitě neumřu? :)

Někde jsem četl oficiální lékařské vyjádření dle "moderní" medicíny, že půst do tří dnů nemůže uškodit a je prospěšný každému.

Není to tak těžké. Nic nejíst a normálně fungovat. Žádné jídlo, džusy, nic slazeného. Jen vodu a neochucené čaje či jiné výluhy rostlin.

Je bezva umět fungovat bez podvolování se komukoliv a zatmívání mozku jen kvůli hladu. Jeden z nejznámějších českých půstařů se prý živí jako pilot dopravního letadla a pilotuje například i více než po měsíci zcela bez jídla.

Je to široké téma, ale v prvním příspěvku tady na fóru by mělo být zmíněno, že extrémně málo jídla je horší než nic -> cesta k podvýživě. Malé dávky nedají dost energie a orgány se musí zabývat trávením mála, místo aby se samočistily.
Navíc to většině lidí i jejich tělům, zvyklých se celý život přejídat, působí stres navíc.

Lidé v minulosti dodržovali půsty běžně. Léčba půstem byla snad ještě častější. Myslím, že se ta doba vrací.

Zajímalo by mě kolik lidí ze zdejšího fóra o tomto vůbec slyšelo, přemýšlelo a kolik zkoušelo?
Antonin
Příspěvky: 10
Registrován: 06.11.2012 15:11
Pohlaví: muž

Re: Půst (fungování bez jídla)

Příspěvek od Antonin »

Tim pilotem mate na mysli tohoto pana???

http://www.exotopedia.org/wiki/Pavel_M%C3%A1cha

Tak tam bych byl opatrnej..

Ale jinak souhlasim, pozitivni ucinky pustu jsou znamy.
cipis
Příspěvky: 4850
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Půst (fungování bez jídla)

Příspěvek od cipis »

Mno, já jak mám hlad, tak se mi začne motat hlava a je to v háji. A ten hlad mám klidně i dvě hodiny po předchozím jídle. I po velkém obědě. Takže u mě půst rozhodně nehrozí :)
Uživatelský avatar
Sehr
Příspěvky: 265
Registrován: 11.01.2012 21:04
Pohlaví: i černoch by záviděl
Bydliště: Praha/Kolin

Re: Půst (fungování bez jídla)

Příspěvek od Sehr »

vyzkouseno az 7 dni.
Antonin
Příspěvky: 10
Registrován: 06.11.2012 15:11
Pohlaví: muž

Re: Půst (fungování bez jídla)

Příspěvek od Antonin »

Jako normalne se da vydrzet az dva tri dny o vode..., to neni problem, ale tyden uz je naloz. To uz se musi umet.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Půst (fungování bez jídla)

Příspěvek od dracekvo »

Proto se to nikdy nedělá tak, že zničeho nic se začne držet 7 denní půst.
Nejhorší je držet půst doma. To pak každej kéruje, dej si už konenčně něco k jídlu, ty ještě pořád nejíš. Je ti něco? A tak podobně. Nejlepší by bylo se na tu dobu uklidit do lesa :)
Leto II.
VIP
Příspěvky: 109
Registrován: 24.02.2011 14:11

Re: Půst (fungování bez jídla)

Příspěvek od Leto II. »

Mám za sebou bezpočet jednodenních půstů (36 hodin) a pár delších (některé nepovedené - přišla příležitost).

Považuju to za skvělý způsob trénování psychické odolnosti - prostě bez jídla nepanikařím. Naopak myšlenky na jídlo jsou nejsilnější ke konci prvního dne a po třetím dni úplně odezní, plus člověk zažívá silný nárůst energie, nechce se spát a podobně (možná je to ale obranná reakce organismu - strádáme, tak nespi a běž něco ulovit).

Věřím, že se dá bez problému vydržet třeba měsíc. Organismus si odpočine, opraví, co může a člověk má mnohem lepší pocit. Samozřejmě takový Pavel Mácha je už docela silné kafe, mám k němu dost rezervovaný přístup.

Co se ale dočtete, když se tímto tématem budete zabývat, a co mohu 100% potvrdit, je, že obtížnější něž samotný půst (jen voda, i ty čaje tam nemají co dělat) je takzvaná "návratovka", tedy přechod na "normální" stravu (i když přiznejme si, jak moc "normálně" jíme). Tento přechod má svá přísná pravidla, musí trvat podobně dlouho, jako půst. Tedy po třídenním nemůžete zakončit "úspěch" bavorskou sekanou s knedlíky, hořčicí a tatarkou (já už to projistotu nežeru vůbec). První jídlo má být napařená zelenina (kostky mrkve, celeru, hrášek, cibulka, květák, brokolice), množství tak "do hrsti", tj max 20 dkg. Druhé jídlo podobně, s trochou olivového oleje a hlavně ne po hodině či dvou, ale až opravdu zase ucítíte hlad.

Já jsem jednou po dvou dnech neodolal výborné večeři (sice jen těstoviny se špenátem, houbami, bazalkou, česnekem, pestem a sýrem) a ošklivě jsem to odskákal. Bylo mi zle a rozjela se mi brutální rýma a kašel (a to jsem před tím šest let neměl ani chřipku, ani nachlazení).

Takže nepodceňovat! Během "návratovky" (po 7 denním půstu dalších 7 dní) se vyhněte mléčným výrobkům (kromě zakysaných pro mikroflóru), masu, lepku a hlavně smaženým a "průmyslovým" jídlům (ideální je omezit je natrvalo). Taky by bylo vhodné v této době omezit alkohol, cigarety a kávu. Uvědomte si, že se znovu "učíte jíst" jako batolata. Po odstavení od prsa taky dítěti nevrznete steak.

Takže když mám vůli jen na 7 dní, lépe udělám, když dám třídenní půst a čtyřdenní návratovku, než sedm dní nic a pak návrat k hranolkům, pizze a hamburgerům.

Tělo dokáže divy, ale musíme se k němu slušně chovat.
felix5
VIP
Příspěvky: 685
Registrován: 04.07.2012 17:20

Re: Půst (fungování bez jídla)

Příspěvek od felix5 »

silný nárůst energie ? to já na sobě každoročně kvuli lékařskejm zákrokům pozoruju pravej opak. po 3 dnech na projímadle si připadám jak po tejdnu toho nejtvrdšího tréningu na světě. nicméně 1 denní půst je uplně v pohodě když má člověk co dělat ...já sti kolikrát ani neuvědomim že sem celej den nejedl a na večer už se futrovat nechci . naproti tomu v kanceláři nebo u televize bych klidně vyžral celou ledničku i bez hladu.
Uživatelský avatar
Sehr
Příspěvky: 265
Registrován: 11.01.2012 21:04
Pohlaví: i černoch by záviděl
Bydliště: Praha/Kolin

Re: Půst (fungování bez jídla)

Příspěvek od Sehr »

Doporucuji Vam se podivat a prodiskutovat na jednom forum,kde skutecne vedi jak drzet pust. Jak skutecne zacit a jak skoncit. Jak se pripravit. Co se da ocekavat atd. Muzete tam rovnou bavit s lidmi,kteri drzi aktualne. Osobni zkusenosti techto lidi jsou cennejsi nez vyctene z nejakych knizek. Tedy pokud se o to vazne zajimate. Ja beru jidlo jako nejvice dulezitou polozku v zivote. Je to nase achylovka.

Kód: Vybrat vše

http://forum.vitarian.cz/viewforum.php?f=3&sid=a32332bd113526f322caac79784cad57
Leto II.
VIP
Příspěvky: 109
Registrován: 24.02.2011 14:11

Re: Půst (fungování bez jídla)

Příspěvek od Leto II. »

praalien: Možná jsem se špatně vyjádřil. Spíš než nárůst energie je to nárůst činorodosti. Samozřejmě, že fyzické výkony se po druhém a třetím dnu jdou dolů - složit pět kubíků dřeva bych pátý den půstu nedoporučoval. Ale člověk přestane mít nutkání přijít domů a padnout na pohovku a pustit bednu, ale naopak musí něco dělat - já uklízím, srovnávám knihovničku a dělám miliony dalších věcí.

Ušetří se obrovské množství peněz (a v období "nepůstu" tak člověk může kupovat kvalitnější potraviny) a spousta času (příprava jídla, jídlo, úklid po jídle). Ale ty pocity jsou těžko popsatelné, chce to zkusit.
felix5
VIP
Příspěvky: 685
Registrován: 04.07.2012 17:20

Re: Půst (fungování bez jídla)

Příspěvek od felix5 »

jasný. jinak ona ta chuť svalit se a ani se nehnout je po některejch jídlech normální. když si dám kachnu s dvanácti a dva orosený navrch tak se i u mě následná chuť k práci rovná nule :-D
Uživatelský avatar
Sehr
Příspěvky: 265
Registrován: 11.01.2012 21:04
Pohlaví: i černoch by záviděl
Bydliště: Praha/Kolin

Re: Půst (fungování bez jídla)

Příspěvek od Sehr »

Ja beru vyhodu hlavne to,ze clovek vi presne co zvladne. Nemusi se stresovat,ze umre hlady. Od te doby nenosim ani susenku. Proste zadne jidlo. Jen vodu a zas vodu.

Inspiroval jsem se lidmi,kteri v patek po praci zbali jen batoh se spacakem,baterkou,celtou a lahvi vody a vrati se z tury v nedeli vecer. Pokud nenajdou postacujici mnozstvi jidla pro sebe,tak ani neji.
Nobody
Příspěvky: 589
Registrován: 18.07.2012 1:17

Re: Půst (fungování bez jídla)

Příspěvek od Nobody »

No ono hlady sice neumřeš, ale zbytečně přicházíš o svalovinu. Krátkodobé půsty několikrát do roka jsou jistě fajn, ale jinak doporučuji jíst co 2-3 hodiny.

Držet hladovku týden vám imho dost rozbourá metabolismus.
Uživatelský avatar
Sehr
Příspěvky: 265
Registrován: 11.01.2012 21:04
Pohlaví: i černoch by záviděl
Bydliště: Praha/Kolin

Re: Půst (fungování bez jídla)

Příspěvek od Sehr »

Nobody: Kazdy si musi zhodnostit jestli mu to dela dobre a nebo jeho telo to bere jako problem. Proto se zacina vzdy pomalu. Sleduje co dela jeho telo. Proto studium a zas studium nez clovek zacne testovat na sobe. Nekdy je to fakt nebezpecne pokud ma nemoc o ktere nevi.
urbanwarrior
VIP
Příspěvky: 810
Registrován: 24.08.2012 22:16

Re: Půst (fungování bez jídla)

Příspěvek od urbanwarrior »

Tři dny je myslím pro netrénovaného jedince až dost a nejsem si jistý, jestli už se to nezačíná odrážet v metabolismu. Kdysi jsme byli na túře v Transylvánii a když jsme končili, šli jsme přes nějaké pohoří přes hřebeny. Došlo nám jídlo, ale když jsme viděli v dálce ve strašné hloubce malinké vesničky, rozhodli jsme se jít dál a nedoplňovat zásoby. Bylo to hodně krušné a bylo vidět, že se to tělu nelíbilo. Byli jsme všichni kluci lehce přes dvacet, fyzička bez chyby, ale přesto jsem poznal, že lidi se malinko změnili - byli hádaví, podráždění, zkrátka nálada nic moc. Když pak kluk, co nás vedl, malinko zakufroval, málem dostal naložíno.
U krátkodobých půstů 1-2 dny je to pohoda, i když já mám třeba problém, že pomocí přestávek na jídlo si člením den, a přestože by to nemělo mít žádný vliv na člověčí fungování, mě myšlenka, že nebude pauza docela vadí a rozlaďuje. Něco jako je pořekadlo -hladu se nebojím, ale bojím se, že nebude co jíst. Je to taková nepopsatelná nervozita. Naproti tomu po půstu nemám vůbec potřebu "dožrat", co jsem zanedbal. Naopak, tělo se mi rozjíždí pomalu a zhruba tři dny trvá, než mám chuť zase jíst "normálně" (tedy tři jídla denně). Vloni v létě jsem udělal experiment, že jsem jedl jen jedno běžné jídlo přes den a zkoumal jsem, jak mi bude. Nakonec jsem zjistil, že nejlépe snáším jedno velké jídlo večer. Fungoval jsem tak zhruba pět týdnů v kuse a šlo to, přitom kombinace kancelářská práce/ těžká manuální (zedničina). Kupodivu jsem ani nijak valně nezhubnul (cca 5kg).
Leto II.
VIP
Příspěvky: 109
Registrován: 24.02.2011 14:11

Re: Půst (fungování bez jídla)

Příspěvek od Leto II. »

Nobody: Mluví z tebe Cajthamlová. Jíst každé 2-3 hodiny je oblíbená poučka, ale obávám se, že v historii lidé taky takhle nejedli. Naopak najíst se, až mám hlad, klidně jednou denně, nebo obden, nemusí vůbec vadit.

Při dlouhodobém půstu (nad 3 dny) přechází metabolismus na vnitřní (endogenní) trávení a začíná trávit "bordel" - srůsty, počátky rakovinného bujení - věř, že toho balastu má v sobě každý dost na "nakrmení" metabolismu po mnoho dní. Než se dostaví dlouhodobé projevy podvýživy, bude to hodně dlouho trvat.

Naopak "evropský" otesánek má většinou nedostatek esenciálních aminokyselin, takže trpí podvýživou, i když má 130 kilo a jí 6 krát denně. Odborně se přebytku výživy v prázdných cukrech a nekvalitních tucích s nedostatkem bílkovin říká kwashiorkor. Proto mají ty děti v Africe nafouknutá bříška. Ale trpí tím každý druhý Čech.

Půst ti metabolismus nenabourá, ale opraví.
Nobody
Příspěvky: 589
Registrován: 18.07.2012 1:17

Re: Půst (fungování bez jídla)

Příspěvek od Nobody »

Sehr: Tak ono zpomalení metabolismu, nebo ztrátu svaloviny v těhle rozdílech asi ani nepocítíš. Naopak, tělo nezatížené trávením se cítí prvních pár dní lépe, nicméně to automaticky neznamená, že mu to svědčí.

Osobně si myslím, že je dobrý občasný jednodenní půst. Jednou týdně mi to přijde už zbytečně časté, zvlášt když se člověk věnuje nějak intenzivněji sportu.

Mnohadenní naprosté půsty mi přijdou nerozumné, ztratíte při nich i dost svaloviny a tělo zpomalí metabolismus. Rozumná mi přijde lehká strava, čaje atd. pro pročištění, ale se zachováním dostatečného množství bílkovin a zeleniny.

Ale záleží samozřejmě i na lifestylu a prioritách každého.

Leto II. Mluví ze mě sportovec. Ano, nejedli. Ale ne proto, že by nechtěli, ale protože nebylo co. Kdyby měli co jíst, tak taky jedí několikrát za den. Pokud bordelem nazýváš vlastní svalovinu, tak tu začne trávit už mnohem dřív. Že první tři dny žije tělo ze zárodků rakoviny, je teorie hodná zastánců Aštara.

Ano, evropský otesánek mnohdy trpí podvýživou, i když má jídla mraky, ale náprava je v pravidelné kvalitní stravě a ne v hladovění.

Půst (dlouhodobější) ti metabolismus neopraví. Tělo přejde do režimu, kdy šetří každou kalorii. Život ti to neohrozí, ale jako sportovci mi jde o pravej opak. A proto i pravidelně jím kvalitní věci.

Doporučuji Klinickou dietologii od Svačiny. Co je tam psáno je podloženo studiemi a dá se z toho vycházet mnohem lépe, než z bulvárních teorií. I když chápu, že racionalita je mnohem méně zajímavá, jak časákové počtení, řešící vše velice snadnou cestou. A ten člověk jen chce, abychom byli nemocní :).

Krátkodobý půst několikrát do roka nezpochybnuji, stejně jako jsou rozumné několikadenní očistovací půsty. Ale na tom jíst jenom jednou denně, nebo držet pravidelně několikadenní půsty bez žádného jídla, skutečně nic dobrého nevidím (pokud to člověku nedoporučí lékář)
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Půst (fungování bez jídla)

Příspěvek od Maximus »

To Leto II: Rozumný půst asi ne, ale delší hladovění určitě.

To Nobody: Souhlas :yes.
Uživatelský avatar
Sehr
Příspěvky: 265
Registrován: 11.01.2012 21:04
Pohlaví: i černoch by záviděl
Bydliště: Praha/Kolin

Re: Půst (fungování bez jídla)

Příspěvek od Sehr »

Pravda je,ze to neberu vedecky. Prestal jsem to resit a presel jsem na osobni zkusenosti lidi a zkusenosti predku. Proto nikdy nerikam jak to ma clovek delat,ale jen odkazuji,kde to delaji. Clovek si musi sam udelat na to nazor. Pust neni o tom,ze rano vstanu a reknu,ze nebudu jist,ale je to o dlouhe priprave,kdy clovek vi,ze jedl spravne a ma tedy zasoby drzet pust.To jsem ale dost odbocil.
Leto II.
VIP
Příspěvky: 109
Registrován: 24.02.2011 14:11

Re: Půst (fungování bez jídla)

Příspěvek od Leto II. »

Sehr - je pravda, že půstu musí předcházet příprava. Chce to zkusit a vidět.

Nobody - samozřejmě, že správná výživa má větší význam. Nejsem zastánce jednoduchých, z časopisu vyčtených teorií a rozhodně nechci přejít na pránu :-). Nicméně s tou frekvencí jídla nesouhlasím - je to skutečně individuální a pokud někomu vyhovuje jíst obden, nevidím na tom nic špatného. S půstem mám hodně zkušeností, jinak bych to nepsal. Úbytek svaloviny nepozoruji. Ale ohledně těch dietických rad je to těžké - například někdo nedá dopustit na mléko, jiný ho zatracuje. Pak si vyber. Ale trávení a oprava "chyb" nastává skutečně výrazně dříve, než úbytek svaloviny.
Odpovědět