Energetické-kalorické bomby

vrb
VIP
Příspěvky: 911
Registrován: 13.08.2011 1:52

Re: Energetické-kalorické bomby

Příspěvek od vrb »

Minerály a vitamíny mi zatím nejlépe vycházejí ze sušeného ovoce. jablka, hrušky, třešně, šípky. Jakýkoliv způsob dehydratace a zahuštějí je použitelný. Já používám tři základní:
1) Zavaření - ovoce prostě zavařím do sklenic, případně přidám cukr a trochu rumu aby to mělo šmak
2) Sušení - elektřina je dodnes levná - elektrická sušička vám i v Bytě dokáže vysušit jakékoliv ovoce na šutr takže je skladovatelné skoro neomezeně, stejně tak sušené bylinky na čaj.
3) Povidla - při výrobě povidlí se ovoce koncentruje 3x až 6X podle cukernatosti a požadavků na konzistenci, vydrží dlouho.
Dále na doplnění minerálů a vitamínů bylinky a čaje - Kopřiva, přeslička, trnky, jahodník, rybíz...potom speciální bylinky ale to už spadá do tématu o léčivech.

Doporučuju nakoupit pár kilo syntetického vitamínu C, skladovatelnost neomezená. V případě problému léčí, urychluje hojení, stimulije imunitu, působí jako antivirotikum, i trochu antibioticky. Cena dnes směšná, v PA velice nedostatkové zboží. Otrava se dosáhne jen obtížně narozdíl od prošlých antibiotik. je dost kyselý tak pozor na zuby při dlouhodobém cucání - čistit, neutralizovat.
Doporučená denní dávka 0,1g vychází na 0,028Kč. Já nakupuju zde (nejen vitamíny), kvalita dobrá, jednání vynikající, jen bacha na prodavače, posledně jsme se zakecali asi na 2hodiny a já nestihl školu. :-D
http://www.fichema.cz/kyselina-askorbov ... p-838.html

Energetické bomby:
Jako doplňkovou energetickou bombu a i zásobu vápníku a minerálů jsem zvolil Tatra Salko - je to přeslazené kondenzované mléko. Mám ve sklepě referenční konzervy prošlé dva roky a celá rodina je bez problémů konzumuje, jediná změna je, že po letech je na spodu o něco hustší než nahoře, jinak voní a chutná stejně. Plechovka je velice kvalitní, takže nekoroduje a vevnitř se nemá co zkazit, protože je to cukr, vápník, minerály a bílkoviny ve tmě bez přístupu vzduchu. Ideální, pokud plánujete v PA malé děti, potom je to k nezaplacení.
v Akci v supermarketu se dá sehnat za 25Kč/plechovka 400g, v nouzi pokryje denní energetickou potřebu pracujícího muže. Za dnešní ekvivalent týdenního platu máte zásobu na přežití jedné zimy. Všeobecně využitelné i v době míru, jde použít na barter.

Tyčinky - testuju tyčinky Delissa a Tatranky prošlé půl roku - bez jakékoliv změny. Konzervantů tam bude asi ukrutně, Lepší je v neprůhledném obalu s lesklým vnitřkem. Skladné, přenosné, netřeba upravovat, okamžitě ke spotřebě. Na energetickou vydatnost dost drahé, v Akci sleva 50% a tak podobně koupit pár beden, lze použít i mimo PA.

Kulturistické směsi: Super věc, používám pro překlenutí extrémní námahy. zpravidla se jedná o čisté syntetické bílkoviny a sacharidy bez stopových prvků a minerálů. samotné to na dokrmení nestačí. V nouzi super doplněk - nemoc, úraz, extrémní námaha. Po nehodě mě něčim takovým(myslím Nutrilon nebo tak nějak) přikrmovali v nemocnici a hojení probíhalo až neuvěřitelně rychle.
Problém u těchto kulturistických přípravků je krátká trvanlivost. Bílkoviny jsou hydrolyzované pro lepší stravitelnost, a časem dochází k samovolnému rozkladu. Zkoušel jsem pozřít jedno balení s trvanlivostí rok, prošlé jen pár měsíců, smrdělo to a bylo mi z toho dost blbě, navíc sračka jako bič a dehydratace. Lze použít pro překlenutí první zimy, ale pokud neděláte fitness, tak je nepoužitelné mimo PA.

PA získatelné energetické bomby:
Cukry a zvířecí tuk -
Včelí med - neomezeně skladovatelné, obnovitelné z místních zrojů, spousta vitamínů. Náročný chov včel.
Uzený špek - Energie ideální na zimu. Technologicky náročnější - musí se nasolit, naložit, měnit nálev, nakonec udit 24h v roztopené udírně na kvalitním dřevě toho kvalitního dřeva je potřeba počítat jeden kotouč. Skladovatelnost max 3 měsíce, pak začíná žluknout.

Hanpari: No jo, jenže my ty technologie máme, tak proč nevyužít. Pokud by se dalo normálně celoročně hospodařit venku, tak to nebude PA. Ale když v zimě přijede banda vyhladovělých hrdlořezů, tak je potřeba bejt zalezlej dokud nepomrznou hladem třeba celou zimu. potom se moderní fičury hodí pro zlepšení kondice. Navíc v případě atomové zimy prostě prvních 5-10 let venku nic nevypěstuješ a musíš žít zalezlej a nevystrkovat nos. Třebas druhou zimu může hrst vitamínu C a 10 plechovek Salka dělit tvoje dítě od smrti na nějakou dnes běžnou chorobu. To by člověk potom platil zlatem. Dneska to stojí pár stovek.
Samozřejmě základ je využívat všechny dostupné zdroje a tyhle bomby mít jako poslední zálohu až bude všechno totálně v háji.

Kdo bydlíte na vesnici, zajděte se podívat do místní kroniky jak se žilo za první světové války, jak za 4 roky lidi, kteří neměli zásoby a vojsko jim zabavilo co našlo, vyhladověli v zimě až na smrt.
Uživatelský avatar
Pepe
VIP
Příspěvky: 792
Registrován: 22.12.2010 14:14

Re: Energetické-kalorické bomby

Příspěvek od Pepe »

ad kulturistické směsy... Nutrilon ti asi nedávali, spíš bych tipoval protifar, což je sice bílkovina, ale mléčná a navíc bez vitamínů atd. ale toto NENÍ kulturistická směs. Říkejme tomu raději proteiny a jelikož jsem jejich chronický uživatel, tak se o ně dost zajímám. Předem musím říct, že většina těchto proteinových nápojů obsahuje (krom bílkovin) právě vitamíny a minerály. Zrovna teď popíjím proteiňák z aukra, byl asi za 400,- (klasický balení 2,3kg) a procházel v listopadu. Naprosto v pohodě, žádný průjem, dehydratace atd... Co se týká hydrolyzátu, tak proteiny právě většinou hyydrolyzovány nejsou, protože je to docela nákladný výrobní proces. Jsou to buď koncentráty nebo isoláty syrovátky. Pokud byste si chtěli koupit opravdu kvalitní protein, tak si pak připlatíte a v takovém případě můžete mít i hydrolyzát (cca 800,- za 1kg). Právě výhodou hydrolyzátu je jeho výborná stravitelnost, nevýhodou hořká chuť.
Tady je pěkný přehled proteiňáků.

Pak je ještě (mimo třeba NO pump, kreatinů, anabolizérů...) kategorie tzv. gainerů, neboli sachariďáků. To jsou směsy na rychlé nabrání hmoty (převážně tuků). Jsou mnohem levnější než proteiny, taky obsahují vitamíny a minerály, ale je to jen směs cukrů (většinou mix, kvůli vstřebávání).

EDIT: pro inspiraci - hydrolyzovaný protein
isolát
sachariďák (kalorická bomba), jahoda\banán nemá konkurenci :yes
Dáda
VIP
Příspěvky: 98
Registrován: 13.04.2012 22:42

Re: Energetické-kalorické bomby

Příspěvek od Dáda »

- V 60. letech minulého století se prodávala Kalorka. Protože jsem byl chudý student, začal jsem si ji vyrábět sám. Do elektrického nožového mixéru jsem nasypal suché ovesné vločky, krystalový cukr a sušené mléko a rozmixoval na prášek. Poměry složek - přiměřeně, případná dodatečná úprava dosypáním některé složky. Zapíjel jsem neslazeným čajem.

- Otec podněcoval včelstva k většímu rozvoji těstem uhněteným ze zcukernatělého medu, moučkového cukru a sušeného mléka. Po ochutnání jsem si těsto začal vyrábět i pro sebe.
Magdaléna
Příspěvky: 74
Registrován: 29.07.2012 19:28

Re: Energetické-kalorické bomby

Příspěvek od Magdaléna »

Ořechy v medu

Ořechy vložíme do sklenice a zalijeme medem, můžeme přidat trochu rumu...uložíme do chladu...a pak zobeme jako kalorickou bombu, je možné přidat do jablečné náplně do štrůdlu nebo do perníku apod...
Stenny
VIP
Příspěvky: 728
Registrován: 12.05.2012 13:22

Re: Energetické-kalorické bomby

Příspěvek od Stenny »

Protože jsem na přípravu vlastních směsí dost líný, nosím s sebou na vandry jako jídlo poslední záchrany tubu Jesenky. Komu vadí, že je to moc mastné, ten vezme Pikao. Kombinace suchých mandlí a Pikaa mě bez hladu udrží na nohou i dva dny a navíc mi to chutná :D . Ne, že bych na tom chtěl být déle, ale jako rezerva to jde.
Zásadní otázka asi je, na co to vlastně chci. Na dlouhodobé uchovávání? Nebo se přemýšlí, jak zabalit jídlo s sebou, když chci nést co nejlehčí batoh?
Co se týká dlouhodobých zásob, tak jsem zastáncem přístupu "naskladním to, co je trvanlivé, ale běžně to jím". Rýže, těstoviny, mouka, luštěniny, müsli, suché plody, nějaká čokoláda a Salko, pár kilo proteinového kotejlu... rok to vydrží a průběžně to můžu protáčet.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8795
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Energetické-kalorické bomby

Příspěvek od Fabulous »

Energetické bomby jsou úžasné pro doplnění okamžitých zásob, ale dlouhodobě nepoužitelné. Pokud se podíváte na složení nouzové stravy NRG, tak uvidíte, že obsahuje kompletní směs pro udržení člověka naživu. Bílkoviny, vitamíny, atd...
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Energetické-kalorické bomby

Příspěvek od dracekvo »

Ahoj,
pro eshop mi přišla nabídka od jednoho dodavatele na Scho-ka-kolu. Je to energetická čokoláda s kofeinem. Prý vyráběná od roku 1935 a při příležitosti WWII se rozdávala i v německé armádě jako energetický doplněk.
http://en.wikipedia.org/wiki/Scho-Ka-Kola

Měl to někdo? Zajímali by mě nějaké reference, jestli má cenu nad tím vůbec uvažovat.
Uživatelský avatar
Pepe
VIP
Příspěvky: 792
Registrován: 22.12.2010 14:14

Re: Energetické-kalorické bomby

Příspěvek od Pepe »

Krabička hezká, rozhodně to vyzkouším. Co se týká obsahu kofeinu, tak aby to člověk pocítil, tak by musel sníst celou tu čokoládku a to pouze pokud není zvyklý na kávu. Pokud potřebujete vyloženě nakopnout, tak doporučuju kofeinové tablety, které se dají koupit v obchodech pro fitness, rozhodně NE v lékárně!
příklad: Smartlabs Caffeine 50 kasplí za cca 100,- (200mg/kapsle)
EXTRIFIT COFFY 100 tablet za cca 200,- (200mg tableta)
V lékárně koupíte 10tablet / á 100mg za 93,- ! (např zde)
Ale jedná se jen čistě o kofein, tzn nabudí na cca 3hodiny a někomu potom může způsobit tzv. crash, kdy se člověk cítí unaveně. Čokoládka bude mít tu výhodu, že obsahuje i kakao, cukr atd.
mara275
Příspěvky: 1
Registrován: 05.08.2013 16:47

Re: Energetické-kalorické bomby

Příspěvek od mara275 »

čau no ono to neni tak jednoduche mame nekolik druhu cukru ale enom tak z lechka :jednoduche a složetijednoduchy teho hroznovy slozity prave ta snikrska telo nedokaze odburavat slozite cukry tak dobre proto to ukláda do tuku takže snikrs urcite ne pokud bych chtel vyvazene zivyny tak bych sahl po syrovatkách.Susene stoji kolem 50 kc pul kila pouzivaji kulturisty jednoduche cukry bilkoviny a vydrzi dluho mam overeno
Uživatelský avatar
Pepe
VIP
Příspěvky: 792
Registrován: 22.12.2010 14:14

Re: Energetické-kalorické bomby

Příspěvek od Pepe »

No nevím kteří kulturisti pijou syrovátku, to se dělalo někdy v "kulturistickým pravěku". Co se týká proteinových doplňků výživy tak doporučuju spíš fóra zaměřená na cvičení např. ronnie.cz viz zmíněná syrovátka
Jinak jsem ji samozřejmě taky zkoušel a chutná mi to jak zvratky :D

mara275: až budeš mít čas, tak si prosím dej tu práci a uprav si příspěvek tak, aby se dal číst (tečky, čárky, diakritika)
jameson363
Příspěvky: 634
Registrován: 29.12.2012 0:02
Pohlaví: muž

Re: Energetické-kalorické bomby

Příspěvek od jameson363 »

Stenny píše:Co se týká dlouhodobých zásob, tak jsem zastáncem přístupu "naskladním to, co je trvanlivé, ale běžně to jím". Rýže, těstoviny, mouka, luštěniny, müsli, suché plody, nějaká čokoláda a Salko, pár kilo proteinového kotejlu... rok to vydrží a průběžně to můžu protáčet.
Souhlas, take to tak praktikuji.



Jako spravnej amikofil mi neda se optat :D Co takhle burakove maslo? Ja tu mam napriklad otevrenou jednu pixlu odhadem uz tak 5 mesicu, mimo lednicku, v pokoji s velkymi okny, takze neni ani mimo svetlo i kdyz do te policky asi primy slunecni svit nejde, furt v cajku beze zmen. Obsahuje slusny pomer tuku, cukru i bilkovin. Cena primerena, nerekl bych ani draha, ani levna. Tohle je 340g pixla z Kaufu asi za pade. 100g ma 2506kJ/599kcal. Baleni v plastove doze, nikoliv sklo, takze "nerozbitne" a vhodne tak jak je na tury.

Jinak diky za tipy, do konce tydne, az bude cas, dojdu koupil tatra salko, uz mi bylo doporucovano z vice zdroju ;-)
Uživatelský avatar
nabu
Příspěvky: 102
Registrován: 07.02.2012 11:38
Bydliště: Praha

Re: Energetické-kalorické bomby

Příspěvek od nabu »

Otestovali jsme Scho-ka -kolu a spokojenost.
Obrázek v příloze. Plechová krabička akorát do kapsy. V ní 16 kousků, trojuhelníčků po osmi ks ve dvou řadách nad sebou, mezi nimi papírová podložka.
Čokolády jsou s chutí trochu po kávě. Ale skutečně jen slabě. 4 kousky mají vydat za silnější espresso.
Trvanlivost 29.8.2015, nyní je 26.9.2013, tedy poctivé dva roky. Datum výroby uvedeno není. Cena cca 70 korun.
Tedy na každodenní mlsání to není. Cena kolem 50 by byla adekvátnější.
Krabička je z tenkého plechu, ale vypadá odolně.Tak na skautskou KPZku...
Čokoláda se ale díky ní v kapse ani batohu nerozmatlá a naopak nic do ní nenapadá.
Přílohy
scho-ka-kola II.jpg
big bang
Příspěvky: 856
Registrován: 12.10.2012 10:45

Re: Energetické-kalorické bomby

Příspěvek od big bang »

To je čokoláda čo dostavali vojaci wermachtu ale lepšia smakovica je(bola) Luftwafe schokolade a panzer schokolade pre letcov a tankistov :lol: , ale ta sa pravdepodobne už nerobí ;) :lol:
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Energetické-kalorické bomby

Příspěvek od goral »

Je to ta stejna. Jstli narazis a tu specialni edici s Pervitinem, tak ta byla tusim pro SS.

Scho-ka -kolu mam doma a casto ji nosim do hor atd - chutna mi a hodne nakopne. Cena je prada vyssi, ale horka cokolada vyssiho procenta stoji prumerne kolem 50kc, takze tak tragicky to neni a plechova krabicka je urcite pridana hodnota.
Frank
VIP
Příspěvky: 247
Registrován: 05.06.2012 14:36

Re: Energetické-kalorické bomby

Příspěvek od Frank »

A co ta mléčná, zkoušel někdo?
Uživatelský avatar
OlaffLudwig
Příspěvky: 87
Registrován: 30.08.2013 22:32
Pohlaví: muž
Bydliště: zatim Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Energetické-kalorické bomby

Příspěvek od OlaffLudwig »

Zdravim,
když se tady teda řeší ty kalorické bomby, tak přidám jeden svůj oblíbený recept na tyčinku...
V podstatě je to kombinace několika nápadů, které zde už zazněly:

Co budete potřebovat:
Mléko (cca 0,5 litru)
Ovesné vločky
Sušené ovoce nakrájené na kousky
Ořechy nakrájené na kousky - výběr je na Vás, já rád vlašské (vločky : ovoce : ořechy - 2:2:1)
Med (cca 1 sklenice od okurek :D )

Příprava:
Vločky namočíme do mléka asi na 30 minut a necháme nabobtnat( Pokud nenasáknout všechno mléko, tak je slijte)
Předehřejeme si troubu na 150 °C.
Všechno smícháme a za průběžného promíchávání přiléváme med, dokud se nevytvoří kompaktní hmota. Rozprostřeme na plech vyložený pečícím papírem a dáme do trouby.
Necháme sušit 30 - 45 minut.
Po vychladnutí nakrájejte na tvary a rozměry, které Vám vyhovují.

Výhoda:
Jednoduché a nutričně bohaté jídlo (tuky, mono i poly sacharidy, vitamíny a minerály), které lze snadno skladovat. Bohužel nemám změřeno, jak dlouho vydrží, ale med tady působí jako přirozený konzervant, takže bych sázel na neomezenost skladování

Nevýhoda:
Tepelnou úpravou dojde ke zničení toho, co dělá med tak zdravým, takže z něj zůstanou pouze ty cukry. Pokud byste chtěli med zachovat, tak celou směs dejte třeba do sklenic od okurek a někam na podlahu špajzu - skladovatelnost opět neomezená.
Dále dojde ke zničení části vitamínů a minerálů v ovoci, ale už to není tak hrozné, protože všechny tepelně náchylné vitamíny a minerály už byly zničeny při sušení.
Uživatelský avatar
the.marek
VIP
Příspěvky: 1702
Registrován: 07.04.2013 13:35
Pohlaví: muž

Re: Energetické-kalorické bomby

Příspěvek od the.marek »

Chtěl bych se zeptat, jestli se dá koupit ta Scho-ka-kola někde v Praze, popřípadě kde? Nechce se mě objednávat a platit poštovné přímo z Brna. Díky.
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Energetické-kalorické bomby

Příspěvek od goral »

Malo info k Scho-ka-kole: v Nemecku se da koupit bezne za 1,79e, coz je o vic jak 30 korun levnejsi.
Uživatelský avatar
nabu
Příspěvky: 102
Registrován: 07.02.2012 11:38
Bydliště: Praha

Re: Energetické-kalorické bomby

Příspěvek od nabu »

ano, ale bohužel cesta pro ně do Německa to zase vyrovná (pokud se nejede pro kamion)...
Kolik takové čokolády může člověk při její trvanlivosti mít? 20-30 kousků?
To je rozdíl jen 900,-Kč...Za to se cesta pořídit nedá. Benzín, čas...
Jedině objednávka z německého e-shopu, to je ale jen pro germánsky mluvící. To nejsem.
Mléčná je vlastnostmi stejná, jen jemnější. Je více podobná běžným milkačokoládám.
Odpovědět