Tis cerveny

peteres
Příspěvky: 267
Registrován: 13.06.2011 10:06

Re: Tis cerveny

Příspěvek od peteres »

Jeden výstavní kus najdeš u Semilassa vedle budovy Sanomedu za plotem. Je to největší tis, o kterém v Brně vím.
Uživatelský avatar
Foxy
VIP
Příspěvky: 534
Registrován: 13.10.2012 18:39
Bydliště: Jižně od Prahy

Re: Tis cerveny

Příspěvek od Foxy »

Karlos píše:Celá rostlina je až na sladce chutnající červený dužnatý obal okolo semene (nepravý míšek, dozrávající v září až v říjnu), prudce jedovatá... chápu to dobře že to jedlé je pouze ta zralá červená bobule bez semene?
Bohužel už nepíší zda i bobule tisu prostředního jsou jedlé, záměna je dost snadná...
Tisůvky jsou vesměs jedlé, velice chutné a dá se z nich dělat perfektní džemík, protože báječně rosolovatí.
Mám to vyzkoušeno na vlastní tělo i duši. Semena se při přípravě džemu musí oddělovat za syrova, nejlépe pomocí odstředivky (bez drcení!!!).
Tisůvky jsou chuťově vynikající! Když na podzim chodím kolem tisů, co je mají v okolí jako ozdobné keře v plotech, naberu jich plnou hrst a cestou pak už jen kolem sebe odplivávám tisové pecičky :kiss
Pecičky tisu jsou skutečně jedovaté, ale pokud se mi jedno, dvě tu a tam podařilo spolknout, bylo to bez následků. Rozkousané by asi už docela vadilo, nerozkousané projde beze změny. Dokonce to vypadá tak, že teprve poté, co semeno projde trávicím traktem, je plně klíčivé - šíření pomocí ptactva bobulozobného. Jinak by totiž má cesta do práce musela být vroubena houštím tisových semenáčků :lol:
- - -
Jed tisu (taxus ...) byl nazván (jako obvykle, bez špetky fantazie) taxin, což je vlastně směs alkaloidů, z nichž nejdůležitější je amorfní taxin B,
Taxin.jpg
Taxin.jpg (5.4 KiB) Zobrazeno 6332 x
přičemž krystalický taxin A je neúčinný. V jehlicích je až 0,9 % taxinu. Smrtelnou dávkou je odvar z 50 g tisového jehličí.
Taxin dráždí trávící ústrojí, zastavuje dýchání a srdeční činnost.
Otrava se projeví závratěmi, křečemi, poklesem krevního tlaku až přechodem do komatu. Jed se vstřebává a působí velice rychle (a jelikož zde neexistuje účinný protijed, tak i případný výplach žaludku musí být proveden co nejrychleji); zpomaluje srdeční činnost do té míry, až způsobí jeho zástavu. Smrt může nastat v řádu desítek minut po požití rostliny.
Nižší dávky se projeví trávicími obtížemi, zejména zvracením, průjmem a zácpou, přítomností krve v moči, uzdravování je zdlouhavé.
Protože červený tis se jmenuje Taxus baccata, tak jeho další alkaloid byl nazván baccatin (deacetylbaccatin). Z toho lze připravit cytostatikum (paclitaxel), účinné u plicních rakovin.
- - -
Dalším alkaloidem tisu je efedrin. Kdyby si jej někdo troufnul bezpečně isolovat, mohl by tu být přírodní zdroj účinného stimulancia. Efedrin zabraňuje odbourávání adrenalinu, protože blokuje enzym aminoxidasu, která adrenalin štěpí.
Účinek efedrinu lze tedy srovnat s účinkem adrenalinu. Podporuje stahování cév a zvyšování krevního tlaku, stimuluje centrální nervovou soustavu. Působí jako antihypnotikum, ve větších dávkách může způsobit nespavost.
- - -
Velké nepříjemnosti mi kdysi způsobila pitomá mrňavá tříska z tisového dřeva v dlani - celá ruka mi napuchla, bylo mi pěkně blbě a dlouho se to hojilo - ale na umření to tenkrát ještě nebylo 8-) .
Proto bacha i při případném zpracovávání tisového dřeva, může to být velice zrádné!
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Tis cerveny

Příspěvek od Venet »

čo sa týka efedrínu, tak aj na Slovensku rastie ( bohužial endemiticky) chvojník dvojklasí - Ephedria distachii ;-) Ale psssssst.
Shamil
Příspěvky: 2
Registrován: 08.07.2015 21:09
Pohlaví: muž

Re: Tis cerveny

Příspěvek od Shamil »

alibaba píše:Ja se divim ,ze to tady nekdo vi a ja jsem to psal na lukostrelce a tam rvali jako blbi co jsem to za vola a to bylo asi pred 2 roky ,tam se porat obiraji tisem a snazi se z toho delat 100 liberni luky ,ale hosanci maji smulu tis te velikosti byl vykacen za stredoveku a nektere stromy na severni strane Alp byly az 600 let stare ,kaceny a svazeny do Benatek a tam pomalu vysouseny co byly rosztipany na tramky 3x3 prsty a pak jak prodavala Italie vino na sever Evropy anglicky kral si vymyslel ,ze prodavat becku vina musi jim dat jeden stave na luk .....Dnes v Cesku roste jenom tis nekde v parcich mesta a je to krap plny suku, jako strom roste pomalu tak 150 let a tak pozor tis je jedovaty a spis nam rika kdyz se rimske legie hnuly az k Dunaji asi 4 vojaci si udelali kantynu na vodu z tisu a postupne se otravili a tak jist tis tak zbohem jestli chcete spachat bolestivou sebevrazdu a kdyz pracujete s tisem tak si poradne umyjte ruce ,nebo vam bude spatne pri priotraveni se ......
Stoliberní luky jsou z hlediska přežití asi k ničemu. Osobně volím to, s čím se dá mířit. V nadšení jsem si pořídil 40 lb a to si myslím, že je Docela dost.
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Tis cerveny

Příspěvek od kregan »

Když už se na povrch dostalo téma tisu, zkuste za poledního vedra (v těhle dnech by neměl být problém) strčit hlavu do tisu a párkrát se zhluboka nedechnout :angel
Čím víc víš, tím míň neseš.
Uživatelský avatar
herman
Příspěvky: 1881
Registrován: 26.12.2013 17:51
Pohlaví: muž
Bydliště: Ostrava

Re: Tis cerveny

Příspěvek od herman »

S tisem si nezahrávat. Před cca 6 lety jsem byl převeden na extrakci tisu, látka taxol použížaná naléčbu rakoviny prsu, prostě jsem se celý osypal. Jak mi řekl závodní doktor, není to klasická alergie na taxol, ale na bleble ble. Prostě na jednu z těch tisícú jedú, které tis obsahuje.
Až v pekle nebude volného místa, pak mrtví budou bloudit po zemi.
Odpovědět