Houby, hříbky atd.

Uživatelský avatar
Foxy
VIP
Příspěvky: 534
Registrován: 13.10.2012 18:39
Bydliště: Jižně od Prahy

Re: Houby, hříbky atd.

Příspěvek od Foxy »

Ještě ke kvašeným houbám:
Tina píše:JimmyJazz: Jenže to jsou pak jen kyselé, ne? Z toho se špatně vaří. Jako chuťovka vynikající, jako kyselý salát výborné, ale co s tím dál? Maso na houbách z toho neuvaříš. Maximálně krkonošské kyselo, tam se to ztratí.
Kvašení hub má jednu vlastnost navíc:

Houby nejsou rostliny.
Tělo hub (plodnic) je tvořeno bílkovinami. Jenomže pro lidi jsou tyto bílkoviny nestravitelné či stravitelné jen obtížně (jsou svojí chemickou stavbou blízké hmyzímu chitinu). Je známo, že třeba lišky člověkem projdou natolik nezměněné, že by je "stačilo jen oprat a znovu použít." :o

Proces mléčného kvašení buněčné stěny hub nabourá natolik, že se jejich stravitelnost podstatně zvýší a houby se tak ze spíše pochutiny stanou skutečnou poživatinou. Konečně, totéž se děje s obtížně stravitelnou celulosou při kysání (mléčném kvašení) zelí.

Právě tento tradiční ruský, velmi nenáročný způsob konzervace hub výrazně zvyšuje jejich jinak nevalnou výživnou hodnotu - takže otázka jejich kyselé chuti se v krizových situací stává podružnou.
Uživatelský avatar
Foxy
VIP
Příspěvky: 534
Registrován: 13.10.2012 18:39
Bydliště: Jižně od Prahy

Re: Houby, hříbky atd.

Příspěvek od Foxy »

Leon Chamel píše:Foxy, ta konzervace mléčným kvašením mě zaujala, setkal jsem se s něčím podobným zatím jenom na návštěvě u jedné běloruské rodiny v Litvě, kde šlo o malé kousky neidentifikovatelných lupenatých hub s cibulí. Zkoušel jsi tímto způsobem zpracovat i hřibovité houby? (Mohlo by to být řešení nadúrody některých "méně kvalitních" druhů, třeba klouzků a babek..?)

Zatím ne, tyto hřibovité "plívy" suším; nakrájené na tenko a sušit co nejrychleji, snadno chytají bílou plíseň - vlastně ta plíseň je nedohub, parazitická vřeckovýtrusná houba, a ta by podle některých houboznalců snad měla být i poněkud jedovatá. Takže je sušit v horkém průvanu, klidně i na sluníčku, v sušičce, v troubě, hlavně ale rychle. A do těsně uzavřených sklenic je pak možno přidat i pytlíček se silikagelem.

Kvašení zatím používám hlavně pro hořké a pálivé ryzce, kterých je dost a dost a které jsou jiným způsobem nevyužitelné. Zatím to vypadá, že stejně dobrá metoda je to pro palčivé holubinky (které jsou stavbou těla ryzcům příbuzné).
Uživatelský avatar
Foxy
VIP
Příspěvky: 534
Registrován: 13.10.2012 18:39
Bydliště: Jižně od Prahy

Re: Houby v zimě

Příspěvek od Foxy »

Na houby je možno s úspěchem vyrazit i v zimě. Má to výhodu v tom, že ve sněhu ty nejhorší jedovatiny zaručeně nerostou.
Takže na starých mrtvých kmenech listnáčů je možno nalézt hlívu ústřičnou (Pleurotus ostreatus) a penízovku sametonohou (Flammulina velutipes, případně Collybia velutipes).

Zde jsou hlívy:
P1010475.jpg
P1010481.jpg
a zde jsou penízovky:
P1010477.jpg
P1010478.jpg
P1010483.jpg
Všechno jsou to výborné jedlé houby. Z penízovek byla perfektní bramboračka, hlívy tvořily základ bílé smetanové omáčky.
Protože těch penízovek nakonec byly skoro 2Kg, ještě jich dost zbývá na další zpracování - čekají na mrazu na svou chvíli.

Hezký den!
Uživatelský avatar
Jason
Příspěvky: 662
Registrován: 19.11.2012 11:30
Pohlaví: muž

Re: Houby, hříbky atd.

Příspěvek od Jason »

Ted jsem byl o vikendu venku v lese se psem tak jsem se podival na houby - cca 0,5kg jedlych hub behem hodiny s tim ze jsem sel temer porad po ceste, zadne extra hledani. A to jsem byl hodne vysoko na Sumave, teplota lehce nad nulou, misty snih.

Jinak v lete co nejvice hub zamrazim, male nakladame a zbytek vse susim. Zezbytku pripadne ruznych kousku (nohy od bedel, obcas cele bedly) si delam koreni - vse usisim, pak na par minut do trouby na min 100 stupnu (opatrne a hodne hlidat) a nakonec vse na jemnou rozdrtim - je z toho super polevkove koreni. Pripadne lze smichat s bylinkama dle chuti a takto skladovat
Uživatelský avatar
Foxy
VIP
Příspěvky: 534
Registrován: 13.10.2012 18:39
Bydliště: Jižně od Prahy

Re: Houby, hříbky atd.

Příspěvek od Foxy »

Tak, vážení, opět dnes úspěšný sběr hub, na mrtvém jilmovém kmeni asi 2Kg hlívy ústřičné a u pahýlu jakéhosi keře dva bohaté trsy penízovky sametonohé... tyhle houby holt nezklamou.
Bramboračka s penízovkami excelentní - a guláš s hlívama jedna báseň.
No, vejlet to byl úplně na houby :lol:
Uživatelský avatar
zizla
Příspěvky: 51
Registrován: 10.03.2013 15:11
Pohlaví: muž
Bydliště: Krno

Re: Houby, hříbky atd.

Příspěvek od zizla »

Nedohub:

Pozor ale na obyčejné babky, při sušení se na nich množí parazit nedohub. "Babka se tak stane zdravotně závadnou. Nedohub (Verticillium), který po požití ohrožuje slinivku, se při sušení rozšiřuje i na všechny ostatní houby. Připravíte si tak dokonalý jed," varuje mykolog Jiří Baier.

Zdroj: http://hobby.idnes.cz/jak-si-poradit-s- ... _houby_mot
Uživatelský avatar
Foxy
VIP
Příspěvky: 534
Registrován: 13.10.2012 18:39
Bydliště: Jižně od Prahy

Re: Houby, hříbky atd.

Příspěvek od Foxy »

Babky?

Ono to s těmi babkami zas není tak horké, od toho Baiera je to tak trochu hoax, navíc hoax už velmi starého data.
Viz třeba:
http://borovicka.blog.idnes.cz/c/277724 ... ovinu.html
Skoro bych tu radši Honzu Borovičku citoval:

- - -

Jan Borovička, pondělí 2. červenec 2012, 08:08:

V pátečním bulvárním deníku AHA! se na titulní straně objevila informace, která zaujala nejednoho houbaře: oblíbené houby babky prý způsobují rakovinu střev. Jako slepice po flusu skočil po tomto tématu i sobotní BLESK. Poselství obou článků je v souhrnu takovéto: „uznávaný mykolog“ Jiří Baier varuje před konzumací hub „babek“, protože jsou napadány mikroskopickou houbou nedohubem a konzumace napadených plodnic podle něj vede rakovině střev a slinivky.

Je nutno poznamenat, že první sdělení tohoto charakteru od J. Baiera se objevilo již v roce 2011 v pořadu Českého rozhlasu 6, poslechnout si jej můžete ZDE; jako velmi závažné je třeba označit především tvrzení, že „mykologická společnost“ o této věci již léta ví, ale před veřejností ji záměrně tají. Text z AHA! (níže) je k dispozici i na internetu, článek z Blesku je ZDE.


SHRŇME SI FAKTA:

1/ Jako „babky“ jsou lidmi označovány některé hřibovité houby z rodu Xerocomus (resp. Xerocomellus). V běžných atlasech jsou obvykle zastoupeny jen několika druhy; mezi nejznámější patří suchohřib žlutomasý (X. chrysenteron) a suchohřib sametový (X. pruinatus). Ve skutečnosti je však v tomto okruhu druhů více a jejich rozlišování je pro běžného houbaře prakticky nemožné, protože vyžaduje podrobné mykologické znalosti a mikroskopické studium plodnic. Z hlediska jejich konzumace to však nehraje roli, protože jsou všechny jedlé.
„Babky“ patří mezi nejhojnější hřibovité houby, rostou po celém našem území a prakticky každý houbař je sbírá. Jejich nevýhodou je velmi měkká dužnina, která za dešťů hodně nasává vodu, má silnou tendenci plesnivět a je často napadána larvami hmyzu. Osobně tuto houbu vůbec nesbírám – kromě výše uvedených nevýhod mi vadí její vůně, ale jsem v tomto směru spíše výjimka.

2/ Mikroskopické houby (běžně označované jako „plísně“) napadají celou řadu druhů hub, některé z nich jsem představil na svém blogu již dříve v článku Houby na houbách. „Babky“ jsou k plesnivění extrémně náchylné, a to především za vlhkého počasí. Jednou z „plísní“, co je napadá, je nedohub zlatovýtrusý (Hypomyces chrysospermus), který vytváří nejprve bílé, později žlutě zbarvené povlaky.

Houbám napadeným plísněmi je třeba se při sběru vyhýbat – to se dočtete v každém atlase – a nestačí přitom napadené části vykrojit: přítomnost plísně prostě značí, že houba je nevhodná ke konzumaci. „Plísně“ totiž mohou produkovat metabolity, které jsou pro člověka toxické a vyvolávají tzv. „nepravé otravy“, kdy po konzumaci jedlého druhu houby dojde k nepříjemným zažívacím obtížím.

Máme tedy „babky“ vyřadit z našeho jídelníčku, jak doporučuje Jiří Baier?

Tvrzení J. Baiera jsou zavádějící, ničím nepodložená, a některá dokonce lživá.

A/ Není mi jasné, odkud J .Baier čerpá informace o o schopnosti „plesnivých babek“ vyvolávat rakovinu. Ve vědecké databázi WEB OF KNOWLEDGE jsem žádné takové informace nenašel. Jedinou zmínku o nedohubu a rakovině jsem nalezl ZDE - s naším tématem však vůbec nesouvisí, stejně tak jako tento článek o hemolytických látkách v nedohubu. Je jistě možné, že některé potraviny nebo mikroskopickými houbami napadené potraviny mohou mít negativní vliv na zdraví – informace o tom si však nelze cucat z prstu.

B/ Nenašel jsem ani žádné informace, které by potvrzovaly údaje o škodlivosti křemenáčů, pan Baier je chce asi sbírat sám...

C/ Tvrzení, že mykologická společnost* před veřejností záměrně zatajuje informace o „babkách“ a jejich vlivu na lidské zdraví, jak J. Baier tvrdil v Českém rozhlase 6, je čirá lež. Česká mykologická společnost se proti tomuto tvrzení již ohradila a její vedení se pokusí vyvodit z této aféry další kroky. Česká vědecká společnost pro mykologii se zatím nevyjádřila.

* Termín „mykologická společnost“ se může vztahovat jak na Českou mykologickou společnost, tak na Českou vědeckou společnost pro mykologii – J. Baier je (zatím) členem obou z nich. Výrok je evidetně záměrně formulován tak, aby jeho autora nebylo možné žalovat pro pomluvu.

D/ Jiří Baier je médii prezentován jako „uznávaný mykolog“ - to je však tragický omyl. J. Baier je sice členem obou mykologických společností, které působí v ČR, v pravém slova smyslu však mykolog není – je to spíše „znalec hub“. Mykologie je vědecká disciplína a J. Baier nemá žádné odborné publikace v oboru: mezi skutečnými mykology je znám jen jako popularizátor houbaření a jako spoluautor houbových kuchařek a atlasů pro širokou veřejnost; před mnoha lety byl uznávaným fotografem. V posledních letech se na veřejnosti opakovaně dopouštěl více či méně kontroverzních tvrzení, jeho současná vyjádření v médiích lze však označit jako výplody choromyslného člověka.

Nejsem ani Dr. House ani MUDr. Chocholoušek, takže nebudu spekulovat, jaké narušení psychiky nebo jaká duševní choroba za těmito mediálními excesy J. Baiera stojí. Každopádně je však třeba jeho výroky považovat za nepodložené poplašné zprávy a média (včetně bulváru) by si měla uvědomit, že tento pán už dnes nemá s českou vědou – mykologií – prakticky nic společného...
- - -
Tolik J.Borovička.
Pokud bych si měl vybrat mezi Baierem a Borovičkou, rozhodně bych bral za věrohodnějšího právě Borovičku.
Uživatelský avatar
zizla
Příspěvky: 51
Registrován: 10.03.2013 15:11
Pohlaví: muž
Bydliště: Krno

Re: Houby, hříbky atd.

Příspěvek od zizla »

Děkuji za upřesnění, babek se tedy nadále přestanu bát :)
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Houby, hříbky atd.

Příspěvek od sigmark »

paruka dolů, Lišáku! Josefoidně encyklopedický :-)
Uživatelský avatar
Sojka
Příspěvky: 19
Registrován: 24.04.2013 21:50
Pohlaví: muž

Re: Houby, hříbky atd.

Příspěvek od Sojka »

Chtěl bych se zaptat, zda má někdo znalosti o možnostech domácího pěstování hub. Jde mi o to, zda je možné pěstovat něco při správné péči časově relativně neomezeně (při výměně substrátu po nějaké době) nebo to funguje tak, že jsou na trhu jen naočkované substráty, které vyplodí houby a pak jsou na vyhození, popř. sadby hub, které se jednorázově vysadí a pak taky šmitec.
Uživatelský avatar
Tina
VIP
Příspěvky: 593
Registrován: 21.08.2012 10:06
Bydliště: Severní Čechy

Re: Houby, hříbky atd.

Příspěvek od Tina »

Sojka:

Já vždycky měla jen ten substrát, buď kostku se žampiony nebo s hlívou. Úroda pěkná a pak to šlo většinou na zahrádku, jakože hnojivo.
Jednou jsem zkoušela naočkovat starý kmen hlívou, že tam bude trvale. Muselo se to navrtat cca na patnácti místech, naočkovat, zatlouct kolíčkama dovnitř - bylo s tím docela dost práce. Dělalo se to na podzim, přes zimu jsem to obr poleno zabalila do igelitu jak miminko, tam se pěkně zapotilo a pak čekalo do jara v chladu ve sklepě. No a na jaře, v nestřeženém okamžiku, můj natvrdlý příbuzný polínko vybalil a protože se mu zdálo málo vlhké, tak ho hodil na víkend do sudu s vodou, aby se nacucalo. A bylo po houbařském experimentu.
Do kamene tesat přísloví Po přízni řízni.

Jinými slovy jde to, ta hlíva je na dlouhodobé pěstování ideální. Prodávají i další jedlé dřevokazné houby, Polnička topolová a Shi take, mě je nejbližší ta hlíva. Našla jsem i Límcovku, obří pýchavku a bedly.
Kukni sem: http://www.dobrehouby.cz/
Uživatelský avatar
Foxy
VIP
Příspěvky: 534
Registrován: 13.10.2012 18:39
Bydliště: Jižně od Prahy

Re: Houby, hříbky atd.

Příspěvek od Foxy »

Je čas čirůvek májovek , calocybe gambosa se to taky jmenuje, je to nádherně voňavé a v trávě to raší jak divé. Nestihl jsem nafotit, už je spotřebováno a bylo to mňam. Zkusím dát fotku příště.
Uživatelský avatar
Tina
VIP
Příspěvky: 593
Registrován: 21.08.2012 10:06
Bydliště: Severní Čechy

Re: Houby, hříbky atd.

Příspěvek od Tina »

Na mě jsou májovky voňavé až moc. Mají typickou vůni, takovou nehoubovou a mě to třeba v omáčce vysloveně ruší.
Možná je to dané tím, že na ně nejsem zvyklá od mala. Jak jsem tu někde psala, naučila jsem se houbařit na Vysočině, v kraji suchohříbků a praváků a babička mi tehdy vyhodila vše, co nebyl hříbek. Až později jsem začala nosit ty "zelenofialové žabiny", (to už babička nežila) a já to postupně naučila sbírat i moji maminku. Ale májovky mě nějak míjely, nějak jsem k nim neměla důvěru a potřebovala jsem, aby mě někdo vzal na místa, kde rostou. Abych si to prošla, koukla se pod čím je najdu, kdy, s čím se to dá splést, atd. To se nikdy nestalo, v podstatě dodnes ne - vždycky dostanu od někoho košík májovek a zpracuj si to, když tak miluješ houby.
Takže bych potřebovala májovkového průvodce :-)


Jinak jsem v pátek pokusně zakoupila pár kusů Hlívy královské (foto přikládám) a musím říct, že byla vynikající. Vypadalo to jak lupenaté hříbky. Je podstatně dražší, než klasická lupenatá hlíva a taky se jinak upravuje. Nakrájet na plátky podélně, tedy co největší plocha a orestovat na pánvičce. Posolit a je z toho vynikající příloha k masu, k chlebu, nebo jen tak dietně. ;-)
Přílohy
pleurotus_eryngii2.jpg
pleurotus_eryngii2.jpg (11.42 KiB) Zobrazeno 18031 x
Uživatelský avatar
Tina
VIP
Příspěvky: 593
Registrován: 21.08.2012 10:06
Bydliště: Severní Čechy

Re: Houby, hříbky atd.

Příspěvek od Tina »

Tak jsem dneska vyrazila na ty májovky, i bez průvodce. Vyzbrojena klackem a informací, že májovky rostou, "až pokvete tahle kytka", jsem vyrazila do příměstského lesoparku. Kytkou byla míněna mařinka vonná a klacek proto, že se fakt musí rozhrnovat ty kytky, mlází a listí. Během 20 minut jsem našla půl košíku, je to jak čarodějné houby, rostou v kruhu. Okolo projíždějící cyklisté jen koukali, co dělám v květnu s košíkem v lese. A opět jsem se ujistila, že mi májovky prostě nevoní. Jsou tak moc aromatické a voňavé, až mi to vadí. Takže jsem je věnovala do příbuzenstva, kde se podivili, jaktože jim to dávám a jaktože mi to nevoní a pak pro ně s typicky ironickou intonací zahlásili, že je to vlastně dobře, aspoň zbyde víc pro ně. Po přízni řízni. Příště to raději věnuju sousedce.

Ale ani já neodešla bez hub, našla jsem na kraji lesíka pár jarních smržů. Už se těším na bramboračku s čerstvýma houbama. Takže kdo rád smrže, teď je jejich čas. Nafotím a hodím to sem, lehce poznatelná houba a vynikající. A skoro nikdo ji nesbírá, protože vzhledově teda nic moc. :-)
Uživatelský avatar
Tina
VIP
Příspěvky: 593
Registrován: 21.08.2012 10:06
Bydliště: Severní Čechy

Re: Houby, hříbky atd.

Příspěvek od Tina »

Tak nakonec těch májovek bylo 210, napoprvé slušný, ne? Smržů bylo 23, už jsou podušené na másle.

Fotku smržů přikládám, vypadají fakt divně, ale nedají se zaměnit. Všechny druhy smržů jsou jedlé a je to jedna z prvních hub, na které můžete narazit. Noha je křehoučká, s takovými zvláštními vločkami. Vůni mají lehce nevýraznou, ale po kuchyňské úpravě se rozvoní a jsou vynikající. Jdou použít do polévek, pod maso, do pomazánek, podusit na másle, do nádivek... široké upotřebení. Rostou ve smíšených lesích, na úplném kraji lesíka, často skoro na cestě. Potřebují světlo, dají se tedy sbírat podél cestiček. Dá se na ně chodit na jisto na konkrétní místa, rostou opakovaně, pokud je neznalci nerozdupou v domnění, že narazili na hadovku smrdutou.
Přílohy
smrzi.jpg
smrzi.jpg (52.37 KiB) Zobrazeno 17925 x
peteres
Příspěvky: 267
Registrován: 13.06.2011 10:06

Re: Houby, hříbky atd.

Příspěvek od peteres »

Tyhle smrže by se teoreticky daly vizuálně zaměnit s hadovkou smrdutou, ale ten hroznej zápach to asi nikomu nedovolí :)
Uživatelský avatar
Tina
VIP
Příspěvky: 593
Registrován: 21.08.2012 10:06
Bydliště: Severní Čechy

Re: Houby, hříbky atd.

Příspěvek od Tina »

Peteres: Podle mě nedaly, hadovka vyrůstá z vajíčka a má úplně jinou nohu, takovou tužší, jak třeba růžovka. Noha od smrže je opravdu křehoučká, rozpadá se v ruce, žádná jiná houba takovou nemá. I ten klobouk, smrže ho mají proplétaně děravý, hadovka ne.
Ale uznávám, že lidi, co znají jen hříbek a k tomu žampion z obchodu, těm to možná stejné připadat bude :-) Budiž tedy vodítkem pro méně znalé, že smrže rostou brzo zjara, voní a jsou křehké. Hadovka začíná v červenci, roste do pozdního září, smrdí jak zkažené maso a roste z kožovitého vajíčka.

Foto hadovky zde:
Přílohy
hadovka.jpg
hadovka.jpg (41.11 KiB) Zobrazeno 17918 x
Uživatelský avatar
cajgalamo
Příspěvky: 124
Registrován: 18.02.2012 16:41
Bydliště: Bratislava

Re: Houby, hříbky atd.

Příspěvek od cajgalamo »

Ja som dnes vybehol na menej známu hubu: Sírovec obyčajný http://www.nahuby.sk/atlas-hub/Laetipor ... zovy/ID607

Nazbieraných 20 kg :D
Zajtra mám čo robiť. Sírovec je možné spracovať všetkými možnými spôsobmi, takže budem zavárať na kyslo, sušiť (+niečo aj mlieť), nakladať do oleja. Veľké klobúky šup do vajíčka a strúhanky :rock
Přílohy
P130513_16.18.jpg
sírovec.JPG
Uživatelský avatar
Tina
VIP
Příspěvky: 593
Registrován: 21.08.2012 10:06
Bydliště: Severní Čechy

Re: Houby, hříbky atd.

Příspěvek od Tina »

cajgalamo: Krásný úlovek, 20kg, to už je nějaké potravy pro hladové krky. :-)
Jakou to má chuť, k jaké houbě bys to přirovnal? To moje severočeské příbuzenstvo je celé hotové z řízků z pýchavky (vatovec obrovský) a nedokážou pochopit, že já z toho tak odvázaná nejsem. Ano, je to dobré, ale řízek z hříbka je daleko, daleko chutnější. I obalená bedla mi přijde chutnější.
Jak chutná sírovec?
Uživatelský avatar
cajgalamo
Příspěvky: 124
Registrován: 18.02.2012 16:41
Bydliště: Bratislava

Re: Houby, hříbky atd.

Příspěvek od cajgalamo »

Ťažko popisovať. :)

Ale skúsim.
Nenapadá ma nič, čo má podobnú konzistenciu, ako sírovec.
Výhody: ešte som nenašiel červivý; nie je možné si ho s niečím pomýliť; pomer čas hľadania/výnos je neporovnateľne lepší oproti klasickým hríbom; tým, že sa jedná o stromový hríb, je úplne čistý, žiadne škrabanie, obrezávanie a podobne.
Chuť: Nakladaný v octe či oleji chutí rovnako, ako nakladané lesné hríby (odporúčam do nálevu pridať aj rôzne bylinky).
Vyprážaný chutí naozaj excelentne, určite lepšie, ako bedla. Kolega takto pripraveným rezňom bez problémov oklamal svoju sestru, ktorá nemá rada huby, že sa jedná o vyprážaný syr. Pochutnala si :lol:
Ja sírovec pripravujem najradšej na spôsob držkového perkeltu, namiesto držiek použiem sírovec. For gurman only. ;)

S vatovcom sa to nedá porovnávať. :chuckle Niekto to vie dobre pripraviť, ale je to stále "biela ryba".
Odpovědět