Jihoamerická masná morčata

Permonik
Příspěvky: 501
Registrován: 01.11.2016 10:32
Pohlaví: muž
Bydliště: JM

Re: Jihoamerická masná morčata

Příspěvek od Permonik »

Přemýšlím, že to přeci jen zkusím... ale jen ze zvědavosti, než z praktičnosti. Teď jsem zas četl, že nějaký cestovatel psal, že to chutná jak kuře. Další poznámka byla od veterináře, že nedoporučuje zkoušet jíst dospělá koupená morčata, protože se u nás chovají spíš pro výstavy, takže mají očkování, antiparazitika a i další chujoviny v krmných směsích, které z nich dělají nejedlé (rezidua ve svalovině by neprošla přes veterinární hygienické limity pro konzumaci).

Co jsem hledal informace dál, tak má i nějaké nevýhody v expanzi chovu. Samice se sice může nechat připustit hned po porodu, ale není to vhodné, protože během březosti a kojení mláďat zeslábne, takže doporučují ji nejprve vykrmit na původní váhu před předchozím připouštěním a to prý dá zhruba dva měsíce. Navíc v porovnání s králíkem má prý obvykle zhruba čtyři mláďata, takže to poněkud zabere času.

Jinak pro aktuální ne-PA dobu je to i finančně úplně mimo, protože za cenu jen měsíc živeného mláděte minimální velikosti můžete koupit pět kilo hovězího či vepřového masa.
Johan
Příspěvky: 53
Registrován: 08.04.2015 10:53
Pohlaví: muž
Bydliště: Opavsko

Re: Jihoamerická masná morčata

Příspěvek od Johan »

Morče jsem měl před 14 dny. Parádní. Chutí něco mezi králíkem a vepřovým, ale jemné a rozpadavé. Pekl jsem ho se zeleninou. Bohužel mi moje CUY morčata nevyrostla a měla velikost normálního morčete, kolem 1 kg živé váhy v 8 měsících. Takže s nimi nepokračuju. Teď jsem si je nechal jen na zpestření králíkárny. Ale bašta je to dobrá. Nicméně oproti králíkům toho hodně sežerou.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8795
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Jihoamerická masná morčata

Příspěvek od Fabulous »

V Jižní Americe je náramně oblíbený chov masných morčat. Jelikož je to v chudých zemích, tak předpokládám, že je to z důvodu nenáročnosti chovu. Máte někdo bližší informace, příp. o jakou odrůdu morčat se jedná a zda je dostupná i v Česku?
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4510
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Jihoamerická masná morčata

Příspěvek od Serža »

to bude nějaká kapybara, ne?
nebo pak morče - tzv Guinejské prase?
https://en.wikipedia.org/wiki/Guinea_pig
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Jihoamerická masná morčata

Příspěvek od proforma »

Mozna buch to mela dat do tematu Kralici, ale ono to vlastne patri do obou. Vzpomnela jsem si, jak jsem driv vidavala na vesnici chovat moracata spolu s kraliky dohromady. Byla to takova ta normalni morcata ze zverimexu, v kazdem kralicim kotci 1 nebo 2. Ptala jsem se tehdy, proc to tak je, a pry kvuli nemocem. Ze pokud neco je, chytnou to morcata a kralici ne nebo az pozdeji, takze chovatel ma cas s tim nejak bojovat. Nevim, co je na tom pravdy a jestli je to opravdu ucinne, byla jsem tehdy mala. Pokud by to skutecne takovy efekt melo, tak by ani naklady na chov (masnych) morcat asi nemusely byt az tak velke, neb by se podelili s kralikama, a jeste ta pridana hodnota k tomu?
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4366
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Jihoamerická masná morčata

Příspěvek od bivoj »

proforma píše:...pry kvuli nemocem. Ze pokud neco je, chytnou to morcata a kralici ne nebo az pozdeji, takze chovatel ma cas s tim nejak bojovat. Nevim, co je na tom pravdy...
Není na tom pravdy zbla, je to jen pověra. Potvrdí každý veterinář.

Nicméně chovat se dohromady v případě nouze můžou (pokud se daní jedinci v kotci snesou) ale úplně optimální to není - ale to je na hodně dlouhou diskusi.
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
Haluziak
Příspěvky: 1135
Registrován: 18.09.2018 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Jihoamerická masná morčata

Příspěvek od Haluziak »

Jedno z těch videí, po kterých jsem rád, že si maso můžu koupit v masně. Ne, že bych nikdy nic nezařízl k obědu ale nemůžu říct, že bych to dělal rád. Ona masna je prostě pohodlnejší.

K chuti masa, i můj děda říkal, že když máš dost česneku tak se dá sníst všechno.
Beware of old men in profession where men die young.
Z východu, natož z Ruska ještě nikdy nic dobrého nepřišlo!
Odpovědět