Nouzové zásoby stravy

Odpovědět
Wagoneer
Příspěvky: 159
Registrován: 20.11.2011 21:14

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od Wagoneer »

Ano, já ti rozumím. Tady ale asi bude jiný přístup rozpadlíka, který se bude presunovat např. z mésta do svého útočiště a jiný někoho, kdo již ve svém útocišti, třeba na venkově, žije. V situaci, kdy budeme s báglem zachraňovat holé zivoty, je to asi již jedno.
roguewarr
Příspěvky: 1
Registrován: 22.03.2016 20:07
Pohlaví: muž

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od roguewarr »

Trochu z jiného soudku...přemýšlím o uskladnění většího množství potravin v panelákovém sklepě. Že je při skladování jídla a dalšího materiálu potřeba dodržet určité podmínky, jako třeba skladovací teploty, sucho, temno aj. je myslím netřeba dál zdůrazňovat, nicméně jsem dostal nápad, ani ne tak na možnost udržení těchto podmínek, ale především jejich sledování. Na internetu se vyskytuje jistě dost amatérských zapojení (placená řešení nezmiňuji) např pomocí Arduina. Má představa zní takto. K tomuto nebo podobnému programátoru připojit 2 až 3 teplotní čidla rozmístěná v jednotlivých teplotních hladinách skladu, připojit by se jistě dala i čidla vlhkosti vzduchu aj. Dále by k programátoru byl připojen GSM modul, který by např. v týdenních intervalech odesílal podrobnou zprávu třeba na mobil o teplotách z uplynulého týdne a v případě překročení nastaveného rozsahu teplot by informoval okamžitě.
paja
Příspěvky: 191
Registrován: 30.03.2014 19:27
Pohlaví: muž

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od paja »

a co bys pak z těmito údaji dělal? šel bys chladit nebo nahřívat panelákový sklep?
Uživatelský avatar
Count
VIP
Příspěvky: 875
Registrován: 20.05.2015 19:11
Pohlaví: muž

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od Count »

V panelákovém sklepě bylo vždy líp, než v panelákovém bytě. Tedy alespoň v létě. Kontrolu by snad mohl upotřebit v zimě, aby jídlo nezmrzlo. Pak bych hlídal vstup do kóje pomocí sms na mobil. Ale to jsme už v jiném vláknu.
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4513
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od Serža »

jen na jeden den? to se lidi ve městech sežerou navzájem....
http://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/jak ... position-1
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4246
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od Lyster »

Zásobte se potravinami a vodou pro případ nouze, vyzve prý německá vláda obyvatele

http://zahranicni.eurozpravy.cz/eu/1662 ... obyvatele/

Na co pak se asi připravujou?
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od K4cer »

Není pod každou postelí bubák ;) *

Nejspíš de vo formální schválení nějaký třeťotřídní vyhlášky, na kterou si Němci vzpoměli, anžto Němci maj vyhlášku i na počet štětinek v zubním kartáčku. A konspirační servry dělaj z komára velblouda typicky bulvárním způsobem.

Výrazně zajímavější mi přišlo podobný vyhlášení Viktorie Šilové (АНТИВОЙНА).
https://www.youtube.com/watch?v=OSRKr9EvtWE, převzato z aktualnikonflikty.net http://www.aktualnikonflikty.eu/viewtop ... id=2&p=539
Čeká nás zlý podzim a zlá zima. Vládě už nezbývá moc času. Může se stát že nebude jídlo, plyn, elektřina. Zásobte se jídlem na dva měsíce. Ozbrojte se, byť i jen plynovou pistolí nebo lopatou.
*) teda, jedině že by byl
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od Bill Masen »

Rád bych toto vlákno restartoval.
http://zpravy.idnes.cz/nemecko-vlada-pl ... anicni_aba
Tento článek a jemu podobné jsme jistě všichni četli a zásobeni jistě dávno jsme. Nebo ne? Moje zásoba potravin je naházená ve dvou přepravkách bez ladu a skladu a potřebuje reorganizovat. :oops:
V tomto vlákně se probírají dlouhodobé zásoby v řádu měsíců. Živá zvířata, padesát kilo rýže zakopaný v lese za městem, nebo semenná banka. To je sice dobrá zásoba, ale pro spoustu lidí mimo možnosti ať už prostorové, nebo se jim do toho prostě nechce. Ani mě se nechce naplnit jednu místnost potravinami na dva roky.
Měla by to být potravinová zásoba v souladu s tímto německým doporučením. Rád bych to směřoval k denním až dvoudenním balíčkům. Prozatím bych to viděl na 14 dní a pak se uvidí. U jídel počítám s tím, že budou připravovány i bez sporáku, trouby a podobně, měli by být i lehce a rychle transportovatelné.
Třeba bychom z toho mohli udělat takovou příručku „potravinová zásoba - jak uchovávat potraviny pro krizové situace a jaké“.

Pokud admini usoudí, že si to zaslouží vlastní vlákno, nechť se tak stane.

Dávám sem tedy pár otázek a odpovědi doufám budou inspirací nejen mě, ale i těm, kteří jsou na tom stejně, nebo snad svoji potravinovou zásobu nemají.

1) na jakou dobu je máte potravinovou zásobu?

2) v jaké formě je vaše potravinová zásoba, plná spíž se systémem beru zprava, doplňuju zleva, nebo vytvořené balíčky pro celou rodinu na jeden den, dva… dny, takový kompletní rodinný BDP? Nebo jinak?

3) jakou minimální trvanlivost ukládáte a tedy po jaké době rotujete?

4) co všechno v balíčcích nebo na policích je? Nemyslím konkrétní výrobky, ty se dostatečně probírají ve vlákně http://www.rozpad.cz/forum/viewtopic.php?f=17&t=633, myslím tím jaká kompletní jídla (snídaně, oběd, večeře) pro celou rodinu se dají sestavit, aby to nebylo monotónní?

5) co k tomu ještě přidat? Vařič, bombu, kafe, cukr, alkohol, cigarety, věci, které mají neomezenou trvanlivost

6) jak potraviny uchováváte, je sklep nebo spíž nějak upravená? V případě balíčků, jsou to papírové krabice, nebo plastové bedny s víkem?

Díky za rady nad zlato
paja
Příspěvky: 191
Registrován: 30.03.2014 19:27
Pohlaví: muž

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od paja »

žiju na dědine a spíš než ze svojeho hladu mám strach z hladu okolojdoucích...
Uživatelský avatar
Desouza
Příspěvky: 813
Registrován: 02.08.2012 19:07
Pohlaví: muž
Bydliště: Za koncem světa

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od Desouza »

Napíšu to zhruba protože to mám na papíře .

Cukr 25kg
Sůl 10kg
Rýže 10kg
Mouka 40kg
Sušené mléko 5kg
Konzervy ( různé druhy ) 30ks
Zavařeniny ( různé ,od naložených hříbků po kečup ) 100ks
MRE 40ks
cca 50ks balených vod

to je takovej základ , je toho více ,ale všechno to opisovat nebudu :)

1) pro rodinu pár měsíců

2) vše se průběžně dokupuje , podle spotřeby .

3) většina je zkonzumována před minimální trvanlivostí , snad až na MRE a konzervy .

4) hromada knížek o vaření a příležitostný lov .

5) toho je hrozně moc. :)

6) zabezpečený sklad a tajné úkryty . Potraviny jsou buď v plastovejch sudech nebo krabicích.

Asi tak .
Vincit omnia veritas .
Uživatelský avatar
Ibex
VIP
Příspěvky: 784
Registrován: 20.11.2015 8:48
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihočech

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od Ibex »

mám v plastových kyblících od mazláku uskladněnou (v původních obalech) všehochuť od rýže, pohanky, kuskus, luštěniny, těstoviny až po masové konzervy. Dále rajč.protlak, koření, sůl, cukr. Pár krabiček čajů - ale spíš sušíme vlastní bylinky, pár krabic cara a kafe. Prostě vše, co běžně vaříme, nic extra.
To vše na ca 2 - 3 měsíce + nyní hromada zavařenin.
Na kbelících mám nalepený papírek s obsahem a expirací. Dle expirace nejstarší odebíráme a zpracováváme a ihned doplňujeme nové.
Jeste se nestalo, aby to nejak nedopadlo..
Uživatelský avatar
J-e-n-n-y
VIP
Příspěvky: 872
Registrován: 26.03.2015 8:56
Pohlaví: žena
Bydliště: Novojičínsko

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od J-e-n-n-y »

Já jsem to pojala z opačného konce. Nejdřív jsem si sepsala jídla, která bych mohla připravovat. Vycházela jsem z našeho běžného jídelníčku, jen ty recepty by byly v případě krize mnohem jednodušší než vařím teď, přesto základní suroviny zůstavají stejné, takže není problém zásoby točit a nic se mi nezkazí. Prioritou pro mě byla výživová hodnota, jednoduchost přípravy, pestrost, naše chuťové preference a také možnost dlouhodobějšího skladování surovin. Hodně jsem čerpala inspiraci ve starých knihách a kuchařkách, jak lidé kdysi žili, jak se stravovali a jak jídlo uchovávali (Česká strava lidová, Valašská kuchařka, Slezská kuchyně, Sandtnerová...)

Počítala jsem v případě krize se 3 jídly na den, z toho jedna polévka (snídaně nebo večeře), jeden hlavní chod a jedno naprosto jednoduché jídlo na snídani nebo na večeři. V každé kategorii mám 15 jídel a ta bych 2x měsíčně "točila". Podotýkám, že vycházím ze situace, kdy zůstáváme doma a nejsme nuceni opustit obydlí a putovat kdesi po lesích.

Pro každé jídlo jsem si sepsala potřebné suroviny, vynásobila množství počtem osob (4x = počítám porci pro dospělé, radši mít více než méně) a počtem opakování jednotlivých pokrmů (6x = zásoby na 3 měsíce). Snad to píšu srozumitelně.
Takže např. za ty 3 měsíce budeme mít 6x zelnou polévku/oukrop, 6x pohankovou kaši/lepenici a 6x křesné placky/krupicovou kaši. S masem počítám pro dospělé 2x týdně, dětem častěji, ale zase sní menší porci, takže se to v množství vyrovná.

Takže v zásobách které neustále točím mám např.: červenou čočku, čočku, zelenou čočku, hrách, fazole, kroupy, kuskus, cizrnu, jáhly, pohanku, pšenici, žito, těstoviny, rýži, ovesné vločky, müsli, kukuřičné lupínky, krupičku, mléko, kysané zelí, zavařeniny, sušené ovoce, sušené maso, cukr, sůl, konzervy s ovocem, zeleninou i masem, tuňáky, sardinky, sojové maso, paštiky, slaninu/uzené, sádlo, olej, ocet, máslo, brambory, cibuli, česnek, kořenovou zeleninu, koření, čaj, kávu, alkohol část pro barter, část pro nás na "desinfekci", pitnou vodu (tady nemám zásoby na 3 měsíce, ale máme studnu a filtr, takže zásoby v PETkách máme tak na 5 dní- to chci ještě vylepšit). Plus průběžně vlastní výpěstky na zahradě (ovoce, zelenina, bylinky). Brzy snad budou i slepice. Plus les plný zvěře v případě krize a rybníky co by kamenem dohodil ;)

No a uchovávám to všechno v plastových nebo skleněných dózách, PET lahvích, plastových sudech určených pro potraviny, ve velkých zavařovacích sklenicích atd. Vždy si na každé balení napíšu datum spotřeby a z nejstaršího průběžně vařím a nové dokoupím.
Kdo je připraven, není překvapen.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od Bill Masen »

Jo Jenny, tak nějak jsem si to představoval. Nejdříve sestavit jídelníček a podle toho balíčky. Se 40 kily mouky a plynovým vařičem bych si asi neporadil.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od K4cer »

Taky mám jídelníček a z něj vycházející seznam zásob, i když né všechny suroviny dou skladovat, takže počítám buď s omezením a častějším opakováním některých jídel, a/nebo taky s improvizací. Seznam zásob vznikl tak nějak napůl podle jídelníčku, a napůl prostým navyšováním běžně skladovaných potravin, vycházeje z premisy že fše co spotřebovávám nebo jinak používám (neplatí jen pro jídlo) musím mít náhradní, v množství korespondujícím s ostatníma zásobama.

ad 1: přesně nevím, velmi hrubým odhadem tak půl roku, podmíněně. Při zachování alespoň nějakýho přísunu potravy zvenčí i rok. Forem průseru sou stovky a já nemám přesně definovanej stav společnosti a zásobování kterej nastane, takže za různých podmínek vydržím se zásobama různě dlouho. Není ovšem problém operativně dokoupit 20kg rýže a cukru, podstatné je že mám zavedenej systém ve kterým se pak jen přepíše položka.

ad 2: plná spíž (sklep, mrazák, atd.). Vařím docela hodně a rád a nesnáším nakupování, proto se snažím nakupovat ve velkým a mít maximální (rozumný) zásoby. Skladuju samozřejmě to co jím, co nejím neskladuju (až na opravdu výjimky, dvě krabice sušenejch vajec a detto suš. mlíka).
Na nějaký kádéčka moc nevěřím, já nejsem pěchota na pochodu. Jíst 300 dní v roce konzervy s E250 nechci, a vyhazovat nebo rozdávat je nebudu. Mám drobnou operativní zásobu pro případ potřeby, viz též téma Jídlo do auta.

ad 3: nerozumět otázka. Fifo a stav takovej, aby se vše bezpečně spotřebovalo před koncem životnosti. Takže u každý potraviny individuálně, mám rýži nejmíň na rok, ale mlíko jen na čtvrt roku, páč by se mi zkazilo.

ad 4: prakticky veškerý potraviny, které dou skladovat dýl než několik dní.
- sušený suroviny: cukr krystal, cukr moučka, cukr kostkovej, sůl, rýže, tarhoňa, kolínka, nudle, flíčky, špagety, fazole, jiné fazole, hrách, čočka, strouhanka, sušená zelenina/ovoce, sušený houby, kafe (různý), čaje (různý), no snad sem na nic nezapoměl. Skladuju v 3L sklenicích, viz bod 6. Koření ve skleničkách cca 1/4L, průběžně doplňuju.
- zavařený: Vokurky, pikantní vokurky, kysaný vokurky, paprika voleji, beraní rohy, čalamáda, cibulky, qěták, zelený rajčata, feferony, zelený fazolky, dýně, lečo, lečo pikantní, houby, zelenina na polívku. Na zimu dělám zelí do sudu, co zůstane na jaře taky zavařím. Kompoty třešně, švestky, měruňky, hrušky. Višně v rumu, nějaký džemy. Vše v 0,3 a 0,7 sklenicích, jednotky až desítky ks podle toho jak mám co rád; v podstatě odhadovaná ročná spotřeba x 2.
- mrazák/lednice: v mrazáku 10-20kg masa, koupím velkej kus nebo balení a nadělám si balíčky tak aby korespondovali s jídlema v jídelníčku. Spodní šuplík mrazáku plnej fridexovejch náplní do polystyrenový ledničky (pro případ potřeby cestovat s ledničkou, nebo taky výpadku elektřiny), ale to je jiná kapitola. V lednici průběžně nakoupeno, máslo sýr, štangle salámu, špek, sádlo, atd.
- konzervy: paštiky Bůčková, Zuzenýhomasa, Játrová, Pali, Labužník/Pionýr/Matěj v desítkách ks, ty si brávám na svačinu do práce nebo na čundr, kupuju po kartonech. Sardinky, šproty detto. Rajčatovej protlak a pod., desítky ks.
Jiný konzervy moc ne, mám pár těch velkejch vepřových/hovězích od Hamé, jako nutné zlo, pro případ evakuace.
- ostatní: mlíko trvanlivý, průběžně celej a načatej karton. Vocet cca 25L (zavařuju). Nějaká běžná zásoba všeho možnýho, brambory cibule česnek, pár pytlíkovejch polívek, hořčie kečup, masox, čokoláda, granule, ...

ad 6: většina zásob je ve sklepě v policích, zejména zavařeniny, konzervy, a ony 3L sklenice. Ve spíži mám voperativní zásobu - 1-2ks od každýho kompotu, detto paštik. Tamtéž mám 15 3litráků s načatejma zásobama který používám při vaření; když něco dochází, tak to při nejbližší návštěvě sklepa vynesu (zpravidla nesu dolů prázdný sklenice a vynesu plnou preprafku - nějakej 3L, pár zavařenin, nějaký paštiky/vocet/cokoli).
3L sklenice sou hmyzu a vlhku vzdorný, a hlodafce nemáme (dveře do skepa sou mysch-proof a po celým sklepě je jed na krysy; já mám ještě navíc pastičky).

---

ad 5: té samostatná kapitola.
Zaprvní, na něčem to budeš muset vařit - plynová flaška PB a dvouplotýnka a/nebo trysky a regulátor ke sporáku. Turistickej vařič na kartuše je krátkodobý řešení a na delší vaření akorát patálie. Sporák na dřevo je ideál, ale v bytě bez komínu to naráží na značný komplikace a věřím že tady nejsem jedinej kdo bydlí f paneláku.
Zadruhý, drogerie - rozhodně k zásobám potravin patří pár flašek Jaru/Cifu, houbičky, pytle na votpad, apod. Tady by se dalo pokračovat silně nad rámec vlákna veškerým dalším spotřebním materiálem domácnosti, od drogerie domácí/osobní, přes ručníky, až po žárofky a petrolej - myslím že tohle je tady dost vopomenutý téma (je možný že se to řešilo v tématu Pistoľet Tokarev nebo Imigračním džihádu) a pokud má někdo zápal kreativity tak se mu může věnovat.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od proforma »

Kdyz jste tu tak pekne zasobovany, nemate nekdo nejakou sikovnou aplikaci na spravu svych zasob, idelane prave podle data spotreby? Ja to zatim jedu v XLS, ale obcas se zapomenu podivat... :-) Idealne kdyby to bylo nejak provazany se cteckou kodu (prijdu z nakupu a s vyndavanim veci z batohu je nactu, ulozim na misto a oni se pak treba 14 dni pred spotrebou nejak prihlasi :-D )...
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od K4cer »

... a při vydání ze skladu se se seznamu vodečte a při poklesu stavu pod uživatelem nastavenou hodnotu automaticky vloží do košíku v é-magacínu a zaplatí z karty?

Jasně že nemáme :mrgreen:


NASA zjistila, že klasický kuličkový pero nefunguje ve vesmíru.
Po osmi letech vývoje a s náklady 750.000 USD vyvinuli Američani pero, který píše ve vakuu i ve vesmíru.
Rusové používají tužky.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od proforma »

:-) Umela bych si to predstavit jako nejakou mobilni aplikaci - mobil ma jak fotak, tak ctecku kodu, i ty upominky umi. Skoda, ze tu neni nejakej sikovnej programator :-)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8795
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od Fabulous »

Takhle nakupuje konzervy rozpadlík! :)
image.jpeg
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od Bill Masen »

proforma píše:jako nejakou mobilni aplikaci
Jasně že to existuje, je to standardní výbava ledničky z roku 2020.
honzasl
Příspěvky: 323
Registrován: 10.03.2016 10:13

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od honzasl »

Proforma:

S čtečkou, aplikací, atd jsme se chvíli trápili v práci a potom jsme se vrátili k obyčejnému papírovému kanbanu.

Doporučuju "kanban" vygooglit, je to šikovný systém užívaný v průmyslu právě na správu zásob ve výrobě.

Prakticky v domácích podmínkách bych doporučil: Nejstarší zásoby vždy vpředu, nejnovější dozadu, tj z police beru vždy ty, co mají nejblíže k datu spotřeby. FIFO.

Kanban v praxi: Obaly od spotřebovaných potravin dávám na jedno místo (odpaďák) a když jedu na nákup, opíšu si obsah odpaďáku. Tím udržuju zásoby plné.

Asi jsem nenapsal nic, co by normálního člověka nenapadlo, ale poté co mě o tom vyškolil logistik ve výrobě, jsem tím nějak posedlý. Hodí se to i do dílny na spojovák atd...
Odpovědět