Filtr na vodu, filtrace vody

Odpovědět
jaromir
Rozpadlík
Příspěvky: 224
Registrován: 20.01.2012 14:12
Bydliště: podkrkonoší

Re: Filtr na vodu, filtrace vody

Příspěvek od jaromir »

něco málo o de mě...

mám MSR miniworks + jeden náhradní keramický filtr (sanosil v záloze, doma savo na vodu ze studny.)
plánuji použití a životnost filtru při průseru na 20-100 l na jeden filtr:!!!

a proč?
největší problém u nás nejsou bakterie a viry - snadno se dají odstranit (převaření tablety atd..)
ale co chemické znečištění??? třeba obyčejná nafta olej atd...
kde nabrat vodu při přechodu podobně znečištěného území???
http://cs.wikipedia.org/wiki/Vojensk%C3 ... .C3.ADrodu


ještě pár odpovědí:
na MSR se dá bezproblémů dát hadička a čepovat do láhve.. (mám použitý kousek origo přímo na keramické vložce)
v mrazech prostě filtr nosit na těle aby nezamrzl (hned vedle baterií léků...)
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Filtr na vodu, filtrace vody

Příspěvek od sigmark »

Jaromíre, i ve VVP Ralsko jsou zdroje pitné vody. jezdím tam pravidelně a nikdy mě nepostihla ani sračka. samozřejmě je to tam promořené hlavně od rusáků fest. zkus kouknout na http://kontaminace.cenia.cz, tam to uvidíš v celorepublikovém měřítku. zajímavý je, že to co MŽP označuje jako neznámý zdroj zamoření je obvykle bývalý ruský vojenský prostor. obzvlášť když se zaměříš na zamoření radiační.
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Filtr na vodu, filtrace vody

Příspěvek od goral »

100 litru mi pripadne jako hodne ujety.
miniworks vylozene pocita s filtraci chemickeho znecisteni
Uživatelský avatar
hangys
Příspěvky: 202
Registrován: 04.01.2013 19:38
Pohlaví: muž
Bydliště: Východní Čechy

Re: Filtr na vodu, filtrace vody

Příspěvek od hangys »

Zdravim,
toto je muj prvni prispevek zde, snad bude uzitecny ...

Pri brouzdani po internetu me neprijemne zarazily az prekvapily ceny chemikalii a filtru pro upravu vody.
Proto jsem patral po ekonomictejsich resenich ... a tady jsou;


1) chemicke prostredky na bazi chloru

Desam Solid, sacek 7,5g, chemicky Cl2O, skladovatelnost 18 mesicu, cena 11 Kc (!)
Vyrobce na webu primo uvadi pouziti pripravku pro upravu pitne vody a to pri davkovani (a ted pozor) 1,5g / m3.
Sacek tedy vydezinfikuje 5000 litru vody. Doba expozice 15 minut (a opet pozor) plati pro spory. Spory jsou samozrejme mnohem odolnejsi, nez aktivni potvurky, takze tahle vec zabije jednoduse naprosto vsechno. Neutralizaci bych videl
na kys. citronovou / ocet, v horsim pripade nechat chlor vyprchat. Jediny problem, ktery s touhle latkou mam
je logisticky - jak proboha odmerit davku 0,0015g ktera staci do cutory. Ovsem pri vidine litru ciste vody za 0,0022 Kc
a pri pomeru litry/jistota/hmotnost to zkusim nejak vymyslet :)
http://www.bochemie.cz/dezinfekce/zdrav ... lid-1.aspx

Chloramin T, pytel 1 kg (nejmensi baleni), chemicky C7H7ClNO2S·Na, skladovatelnost 24 mesicu, cena ca 187 Kc
Situace podobna jako vyse - primo urcen (mimo jine) na vyrobu pitne vody. Davkovani 10g / m3, expozice 30 min.
Tahle legracka je vlastne to, co zname pod znackou Aquasteril a dalsi podobne. Jenom vychazi priblizne 600x levneji.
Vzhledem k uvadenym vlastnostem bych jako jistotu videl expozici ca hodinovou. Neutralizace stejna jako vyse.
Problem Chloraminu T je v onom obrovskem baleni vs 24 mesicu trvanlivosti. Kdo ma ovsem na chalupe suche WC, prebytky jiste vyuzije. Davka do cutory (1 l) 0,01g, cena litru vody 0,00prd (presneji 0,00187 Kc).
http://www.bochemie.cz/dezinfekce/zdrav ... n-t-6.aspx


2) vodni filtr

Kdyby se filtry daly nakoupit za ceny jako v zemi puvodu, neni problem. Ale platit zhruba dvakrat tolik mi prijde
nemravne. Takze dnes jsem si objednal toto;
http://obchod.netcabinet.net/obchod/pot ... x-0,45-mcr a k tomu toto;
http://obchod.netcabinet.net/obchod/pot ... -sx-as-1-2 .

Pokus o low cost filtr. Idea je takova, ze pres redukce napojim akvarijni hadicky. Na vstup samozrejme predfiltr a plovak, na vystup pak komoru s aktivnim uhlim (porovnejte cenu Carbosorb / akvarijni). Netusim, jestli by prutok vody vyresil samospad, kazdopadne po nejake pumpicce se poohlednu. Hosi na vyse uvedenych strankach dodavaji i zdvojene filtracni teleso a uhlikove filtry, takze by to slo postavit jeste kompaktneji ... ale za cenu vymen tovarnich uhelnych kartusi. Na strankach se da najit i 10in keramicky filtr vcetne uhli, ale opet je to o vymenach za ojra.

No a vzhledem k tomu, ze je filtr dimenzovany na klasicke vodovodni potrubi (8 mPa), hodlam do kapsy pribalit i kousek klasicke pulpalcove hadice + redukce a prozenu tim vodu z kazdeho C. a K. nadrazniho kohoutu :)

Co vy na to? Diky za pripominky!

hangys
felix5
VIP
Příspěvky: 685
Registrován: 04.07.2012 17:20

Re: Filtr na vodu, filtrace vody

Příspěvek od felix5 »

nad něčim podobnym sem už taky přemejšlel . nemuselo by to bejt vůbec špatný . až to sestavíš tak se určitě pochlub. zajímalo by mě jak kompaktních rozměrů se ti povede dosáhnout.
urbanwarrior
VIP
Příspěvky: 810
Registrován: 24.08.2012 22:16

Re: Filtr na vodu, filtrace vody

Příspěvek od urbanwarrior »

Problém s řešením dávkování jsem nevylomil ani ze studnařských firem - obecně se drží spíš zásady méně není více, neboli více je lépe. Dávkování lopatou je podivné a dtto s neutralizací. Většinový postup vypadal tak, že raději vodu ve studni předávkují, všechno živé pozabíjí a následně odčerpají. Já mám blbý pocit z neutralizačních kalů, které logicky ve studni zůstanou. Jenže i když je vyčerpám kalovkou, kde mám záruku, že se mi studna zase časem nezaneřádí? Pevně doufám, že je to jen moje obsese, přece nebudu obden dělat rozbory... :lol:
lonewolf64
Příspěvky: 101
Registrován: 16.09.2011 17:29

Re: Filtr na vodu, filtrace vody

Příspěvek od lonewolf64 »

Pridavam svoju videorecenziu na filter Katadyn: https://www.youtube.com/watch?v=y6moS64yv28
Dracula-Paja
Příspěvky: 6
Registrován: 15.01.2013 19:00
Pohlaví: muž

Re: Filtr na vodu, filtrace vody

Příspěvek od Dracula-Paja »

Ahoj, po přečtení celé diskuze bohužel stále nejsem rozhodnutý pro jeden jediný filtr. Stále přemýšlím, zda si koupit MSR miniworks nebo Katadyn Vario. Jsem si téměř jist, že ať si koupím kterýkoliv z nich, neprohloupím, ale... Měl bych proto na vás(majitele filtrů) pár dotazů:

1.u katadynu varia se udává rychlejší odfiltrování pitné vody než u MSR miniworks hlavně díky dvoucestnému ventilu. Je ale opravdu rychlejší odfiltrování i za předpokladu, že u katadynu neobejdeme prefilter s hrubostí 0,1 mikronu? když MSR má 0,2 mikronu tak by to mělo být rychlejší ne? (když bude vyřazen pre filter 0,1 u katadynu tak samozřejmě bude rychlejší, když vnitřní filtr má 0,3mikronu..)

2.řešil se tu taky katadyn pocket a jeho úžasný filtr. po shlédnutí tohoto videa http://www.youtube.com/watch?v=C0hGPPKU ... r_embedded se mi zdá náramně podobný filtru používaného u MSR miniworks - viz http://www.youtube.com/watch?v=rfVB3GAxHmQ - pokud je opravdu použita stejná technologie filtru (a že to tak vypadá) tak by logicky znamenalo, že MSR miniworks musí být lepší než katadyn vario..

3. vzhledově je určitě hezčí katadyn vario než MSR, ale tak to je druhotné a jen věcí osobního vkusu...

4. zajímala by mě také tuhost (nerozbytnost) samotných plastů - hlavně pumpy (zda není moc měká a při silnějším pumpování třeba nehrozí zlomení)

5. u MSR miniworks a jejího filtru se píše, že má ve svém středu taktéž aktivní uhlí - jak se ale mění? pokud nejde vyměnit, je to trochu nepoměr výdrže samotného keramického filtru a aktivního uhlí uvnitř...To by zase měl navrch katadyn Vario, kde se dá uhlí měnit.

6. koncovka hadiček obou typů je pro mě dostatečně vybavena košem proti největčímu bordelu a případně jdou obé doplnit fitrem už tam - takže vyrovnané

7. oboje se používá v armádách - vyrovnané

8. MSR je na trhu delší dobu, tudíž je lépe odzkoušený, oproti tomu je jasné, kde bral katadyn inspiraci při kopírování svého varia a s tím spojené vylepšení původního MSR (lepší ventil, přípoj na hadičku atd)-odzkoušená věc je tedy zase o něco málo vylepšená - otázkou je zda prefiltr stačí..

9. navíc když se zdržím u prefiltru, který má hrubost 0,1 mikronu tak proč mám vlastně za ním další filtr s hrubostí 0,3 mikronu?? No přeci úplně k ničemu že jo. Jen je v něm to aktivní uhlí. vnitřní filtr tedy bude k něčemu pouze tehdy když budeme čerpat "narychlo" s vyřazením prefiltru. Můj osobní názor je ten, že když už někdo má takový filtr tak bude vždy čerpat přes co nejmenší hrubost-tedy přes prefiltr (je tedy dosti tlustý na to, aby mi při stálém čištění něco vydržel?někde jsem četl, že pprakticky přežije mechanické části filtru - nějak se mi to nezdá když se prefiltr pořád otírá a čistí-oškrabuje jako u MSR, kterej také ubývá..

10. pokud vlastníte někdo všechny doposud zmíněné filtry, jsou rozdíly v hmatové tvrdosti filtrů? (MSR keramický, Vario prefilter a pocket keramický)

Když to sečtu suma sumárum, u MSR mi vadí asi nemožnost měnit aktivní uhlí (prosím o případné vyvrácení) a těžké pumpování a u katadynu varia mi vadí fakt, že vnitřní filtr mi bude k ničemu protože to vždy a pouze budu filtrovat přes prefilter-proto se bojím co vydrží a zda není moc malý (propustnost viz bod 1)

Když sem to tu tak sepsal tak se více přikláním k MSR jen to aktivní uhlí je škoda..

Děkuji za reakce a omlouvám se, pokud jsem něco napsal nepravdivě-nebylo to úmyslem a rád se doberu pravdě.
Dracula-Paja
Příspěvky: 6
Registrován: 15.01.2013 19:00
Pohlaví: muž

Re: Filtr na vodu, filtrace vody

Příspěvek od Dracula-Paja »

Jejda, omlouvám se, při hledání jsem se opětovně dopátral, že u katadyn varia je předfiltr 1 mikron nikoliv 0,1 jak jsem psal výše...Tím si sám odpovídám na některé otázky (rychlost, životnost atd..)

našel jsem docela zajímavý text v angličtině.. http://woodtrekker.blogspot.cz/2010/07/ ... ilter.html

Jinak já mám jasno. Jdu do MSR miniworks hlavně z důvodů:

1. dá se u nás sehnat o dost levněji než katadyn
2. odfiltruje více breber atd když má jemnější filtr
3. keramický filtr dle mě vydrží při dobrém zacházení mnohem více než filtr u katadynu
4. tento bod je spíš proti ale napíši ho sem taky (pro objektivnost)- nejde měnit (stále nevím jistě) uhlík ve filtru jako u katadynu, ale to snad už nějak zvládnu bez toho (to uš je spíš pro kosmetickou úpravu vody než pro životně důkežitou věc...(katadyn pocket stojí asi 4x víc a nemá ho vůbec)
5. dostupnost náhradních dílů je po celým světě v hojné míře
6. mnoholetá spokojennost uživatelů
7. tento bod je opět proti - a to je rychlost pumpování, ale většinou zase až tak nespěchám aby mi vadilo zda to budu mít za minutu nebo za dvě no...

Tak snad sem někomu pomohl a ne jen sobě. Mějte se a pijte jen "živou" vodu:-)

Jen ještě dodám, že kdybych využíval ten filtr opravdu pořád a na každém rohu, rozhodně bych zvažoval zmíněný katadyn pocket. Stejná technologie jako u MSR až na to že není uhlí, ale tak to je vesměs detail bych řekl. Ale pro mé potřeby stačí levnější protože 20000litrů bych asi hned tak nepřefiltroval.
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Filtr na vodu, filtrace vody

Příspěvek od goral »

MSR:
-Uhlik ve filtru nejde urcite menit (on tam nejaky je? :) ). Keramicka vlozka je vymenna pouze jako celek.
-Realna rychlost pumpovani je nizssi, nez udava vyrobce
-doporucuju udelat predfiltrik z kindrvajicka a cajovyho filtru
-jakkoliv ma katadyn velmi agresivni a zaplacenou kampan v CR, tak fak je proste ted, ze MSR je etalon vsech filtru na trhu. Je na trhu nejdyl, nejosu s nim zadne problemy, ma nejvic spokojenych zakazniku
-plastu bych se nebal. Kdo to mel v ruce tak vi
Dracula-Paja
Příspěvky: 6
Registrován: 15.01.2013 19:00
Pohlaví: muž

Re: Filtr na vodu, filtrace vody

Příspěvek od Dracula-Paja »

Díky za info tak teď budu mít i klid v duši, že si nemyslím sám, že je MSR lepší:-) Jinak by mě zajímal ten předfiltr z kindrvejce..sice tady v diskuzi je odkaz na video, ale to není funkční..Samozřejmě si dokážu představit, že variant prefiltru je nespočet, jen by mě zajímal již odzkoušenej...Pokud máš bližší info (fotky, odkaz atd) tak bych tě poprosil o vložení sem.
Díky
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Filtr na vodu, filtrace vody

Příspěvek od goral »

Fotky tedka nevim covece.
V praxi asi takhle:

-sezen si kindrvajicko (mmj pro me velke prekvapeni ze se delaji uplne jiny nez si je pamatuju - je tam nejaky spojujici plast mezi dvouma skorapkama - ale funguje to v podstate jeste lip nez by to fungovalo se starym)

- do vrcholku udelej diru tak velkou, aby tim prosla hadicka a do vajicka samotnyho udelej hromadu malych direk (delal jsem to bodlem na svycaraku)

-sundej hadicku z filtru, nasun tam vajicko

-samotnou klicku obal cajovym filtrem (ja ho vetsinou zastrihavam na polovinu delky)

-zascvakni vajicko a funguj
Uživatelský avatar
hangys
Příspěvky: 202
Registrován: 04.01.2013 19:38
Pohlaví: muž
Bydliště: Východní Čechy

Re: Filtr na vodu, filtrace vody

Příspěvek od hangys »

Je to teda jen takova blbost, ale potesi :)
Přílohy
2013-02-13-172.jpg
2013-02-13-173.jpg
2013-02-13-174.jpg
vrbodol
Příspěvky: 633
Registrován: 14.07.2012 21:08

Re: Filtr na vodu, filtrace vody

Příspěvek od vrbodol »

Napadlo mě jestli by šlo nouzově použít na filtraci vody uhlí z filtru od masky,případně ho použít jako živočišný uhlí?
Uživatelský avatar
hangys
Příspěvky: 202
Registrován: 04.01.2013 19:38
Pohlaví: muž
Bydliště: Východní Čechy

Re: Filtr na vodu, filtrace vody

Příspěvek od hangys »

Radeji bych se tomu vyhnul. Filtry jsou necim preparovany, po namoceni nazelenale barvi. Mozna nejdriv vylouhovat/vyvarit a nechat uschnout ... ?
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Filtr na vodu, filtrace vody

Příspěvek od goral »

http://www.indiegogo.com/projects/h2go- ... ifier-h2go

Velmi zajimavy projekt od tvurce MSR MIOX (jiz neni na trhu).
Pouziva k dezinfekci elektorlyzu. Stejne jako puvodni miox ma nevyhodu v pohaneni baterii, ovsem tohle na jedno nabiti umi o nejaky 150 litru vody vice a predevsim ma integrovanou solarni nabijecku.

Je to zatracene mala vecicka, ktera oproti mechanickym filtrum umi zneskodnit i kompletne vsechny viry. Nevyhoda je zrejma - je potreba mit vodu bez necistot a nebo predfiltraci.
Uživatelský avatar
snoopee
Příspěvky: 62
Registrován: 16.03.2013 18:18
Pohlaví: muž

Re: Filtr na vodu, filtrace vody

Příspěvek od snoopee »

no, prečítané komplet. Videl som asi 20 videí na juuutjube. Prečítal som 3 americké fóra o porovnaní dvoch favoritov.
Katadyn vs MSR. Zatial čo až na pár výnimiek sa v tejto téme teoretizuje (myslím že len Mrak má Katadyn Pocket a pár ludí má MSR - pričom každý háji to svoje).
Reakcie na amerických fórach sa nesú v duchu "mám takéto skúsenosti ...", čo je pre mňa adekvátnejšie. V skratke zosumarizujem:
MSR (miniworks) - výborný na bike, výborný na turistiku, tak na dvojdňový trip. Zodpovedajúca cena cca USD90. Prekvapil ma počet negatívnych reakcií, ale potom som pochopil prečo. Jednoducho si ten filter kúpili ľudia na iný účel. On je totiž vážne stavaný na také to "domácí žvýkání". Hodiť hadičku do akvárka, napumpovať vodu a pred udivenými hosťami ju vypiť. Alebo keď dôjde voda vo flaške na biku. Proste outdoor, nie SHTF. MNOHO reakcií bolo typu "kým filtruje je ok, väčšinou už druhý deň nejde, treba ho prevariť atp."
Katadyn pocket - sakra drahá hračka. Veď ten masívny marketing treba nejak zaplatiť. Ale pozor. Pri užívateľoch (nie teoretikoch) som nenatrafil na výtku (okrem tej nehoráznej ceny). Zhodli sa že je to najlepší filter na trhu, ale treba prihliadať na účel. Ak to chce človek na prezentáciu pitia vody z akvárka kde sa čvachtajú rybičky, tak katadyn nebrať. Ak by som mal doma studňu alebo akvárko, katadyn by som nebral. (na conserva.de je cena €279 + 10 delivery, na amazone USD270 + delivery)

Studňu nemám. Ani akvárko.

PS: dosť príspevkov som tu preskočil, tak sorry ak som niečo opomenul. Ale viesť debatu či keramický filter odstráni ortuť, alebo konkrétne kmene vírusov ma nebavilo. Je mi jasné že neodstráni všetko. Len minimalizuje riziko. Ak bude čas a materiál, tak vodu po filtrácii radšej prevarím, ak nie, filter a chlastám.
Reccol
VIP
Příspěvky: 551
Registrován: 19.09.2011 14:43

Re: Filtr na vodu, filtrace vody

Příspěvek od Reccol »

Má někdo osobní zkušenost s Katadyn Hiker? Podle netu vypadá lehkej, použitelnej a prověřenej. Četl jsem i report od chlapa, co s ním prošel celý Pacific Crest Trail, což už je poměrně slušně vypovídající.
jaromir
Rozpadlík
Příspěvky: 224
Registrován: 20.01.2012 14:12
Bydliště: podkrkonoší

Re: Filtr na vodu, filtrace vody

Příspěvek od jaromir »

hangys: taky přidám
Přílohy
P1010087.JPG
Uživatelský avatar
hangys
Příspěvky: 202
Registrován: 04.01.2013 19:38
Pohlaví: muž
Bydliště: Východní Čechy

Re: Filtr na vodu, filtrace vody

Příspěvek od hangys »

... no a nebo tak :)
Odpovědět