Nouzové zásoby pitné vody

Odpovědět
Jenda
Příspěvky: 288
Registrován: 24.12.2013 9:46
Bydliště: JO70FB
Kontaktovat uživatele:

Re: Nouzové zásoby pitné vody

Příspěvek od Jenda »

michalurban píše:Nebo bych do ni mel davat treba savo (a kolik?)?
Prý dost pomůže dát tam trochu peroxidu. A přijde mi to „zdravější“ to pak pít než Savo. Ale osobně jsem to nezkoušel.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Nouzové zásoby pitné vody

Příspěvek od sigmark »

Savo za půl hodiny vycichne (chlor) . Vubec bych se ho nebal, bo to mam vyzkoušený
michalurban
Příspěvky: 28
Registrován: 09.10.2014 12:34
Pohlaví: muž

Re: Nouzové zásoby pitné vody

Příspěvek od michalurban »

A kolik Sava na litr vody?
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Nouzové zásoby pitné vody

Příspěvek od sigmark »

Plne víčko na sud, promichat, netrepat
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Nouzové zásoby pitné vody

Příspěvek od sigmark »

Určitě tomu dej aspon 24 hodin na vycichnuti nez to zacnes testovat
michalurban
Příspěvky: 28
Registrován: 09.10.2014 12:34
Pohlaví: muž

Re: Nouzové zásoby pitné vody

Příspěvek od michalurban »

Sud mas na mysli velkej zahradni (u nas na zahrade mame tri 200l, tak jsem si predstavil ty)?
PS.: Protrepat nemichat? To zni dobre!!! :)
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Nouzové zásoby pitné vody

Příspěvek od sigmark »

Jo myslel jsem ty velky 200litrovy. Chlor vyteka rychle.
michalurban
Příspěvky: 28
Registrován: 09.10.2014 12:34
Pohlaví: muž

Re: Nouzové zásoby pitné vody

Příspěvek od michalurban »

sigmark píše:Jo myslel jsem ty velky 200litrovy. Chlor vyteka rychle.
Diky za odpoved! :)
Milan_rozpad
Příspěvky: 139
Registrován: 29.10.2014 21:40

Re: Nouzové zásoby pitné vody

Příspěvek od Milan_rozpad »

mám dotaz, jaká je reálná životnost balené vody skladované mimo světlo ve sklepě ?
zaráží mne jak krátká trvanlivost je na lahvi ...

přijde mi že by to mělo být prakticky neomezené, leda by při výrobě něco po ...
a tedy sycená vydrží nejdéle ? ale nikde jsem nedogooglil kolik :)
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Nouzové zásoby pitné vody

Příspěvek od sigmark »

a nedogooglis. na pitnou vodu z kohoutku jsou mam pocit prisnejsi normy nez na balenou. Cela myslenka utraceni penez za vodu ve flaskach je nesmyslna, jen abysme si dokazali ze na to mame. Kup si kanystry, natoc to do nich, do kazdyho kapicku chlorovyho sava, zavrit, neresit.
Yossarian
Příspěvky: 3
Registrován: 03.06.2015 10:23
Pohlaví: muž

Re: Nouzové zásoby pitné vody

Příspěvek od Yossarian »

Ahoj rozpadlici - potreboval bych od vas zkusenejsich trochu zpetne vazby.
Snazim se premyslet o tom, jak by nase rodina mohla fungovat v pripade nejakeho mensiho az stredniho "kniku" a podle toho se zarizovat a rad bych, abyste mi moje plany zhodnotili a poradili, co by slo udelat jinak/lip.
Konkretne bych v tomhle prispevku rad shrnul, jak se budeme pripravovat a jak fungovat v situaci, kdy 30 dni nepotece z kohoutku pitna voda. (Tech 30 dni jsem si urcil vicemene "od oka" pro planovani vsech priprav jako dobu, ktera se da jeste pokryt relativne snadno z vlastnich zasob, ale zaroven je dost dlouha na zhodnoceni nove situace a dava cas na dalsi pripravy, kdyby mel byt knik dlouhodobejsi.)
Kontext: Jsme mala rodina, ja, manzelka a rok a pul stara dcera. Bydlime v panelovem dome na kraji Brna, s moznosti ustupu do rodinneho domu u manzelcinych rodicu necelou hodinu jizdy autem od nas.

Takze co a jak s vodou:

Svoji spotrebu vody zajistime ze dvou zdroju:

Pitna voda:
Nouzove zasoby pitne vody z vodovodu v kanistrech ve sklepe pripadne doma, urcene primarne k piti.

Uzitkova voda:
Voda z prirodnich zdroju, kterou budeme domu v pripade potreby rucne nosit/vozit v kanistrech z okolnich zdroju, pro ostatni spotrebu.

Jako zdroje uzitkove vody v okoli poslouzi nekolik studanek vzdalenych od nekolika set metru do tri kilometru od domu, potok cca kilometr daleko nebo vodarensky objekt vedouci k dalsimu potoku svedenemu do podzemi (Tento objekt je uzavreny zeleznymi dvermi se dvema prisroubovanymi zavorami, prez ktere by bylo nutne se nejdriv dostat.)

Nouzove postupy:

Potrebu vody v pripade nouze pokryjeme nasledujicim zpusobem:

Piti
Ze zasob pitne vody.

Sprchovani, myti rokou, apod.
Sprchovat a myt se budeme uzitkovou vodou, vodu po sprchovani a myti pouzijeme na splachovani zachodu. Ke sprchovani pouzijeme misto sprchy PET lahev s deravym vickem a vodu pri sprchovani zachytime do detske vanicky.

Cisteni zubu
Pro namoceni kartacku a jeho oplachnuti pouzijeme pitnou vodu v hrnicku, kterou pak pridame k uzitkove vode ke splachovani zachodu.

Myti nadobi
Abychom nemuseli umyvat nadobi, budeme pouzivat nadobi jednorazove plastove nebo papirove. Kazdy kus budeme pouzivat nanejvys jeden den, pak kvuli hygiene vyhodime
Konzervy budeme ohrivat primo, bez pouziti hrncu, abychom je nemuseli potom umyvat.

Vareni
Varit (krome caje, kavy, ohrivani konzerv a vody na kase apod.) nebudeme; v zasobach na 30 dni budeme mit jen potraviny, ktere se varit nemusi.

Prani
Prat nebudeme, pokud to nebude nutne; v takovem pripade pouzijeme k prani uzitkovou vodu a vypereme rucne ve vanicce.

Pripravy:

Zasoby pitne vody
Ocekavana spotreba je 2 litry na cloveka a na den, celkem pro tri na tricet dni 180l + rezerva 20l – celkem potrebujeme zasobu cca 200 l.
Pitnou vodu budeme skladovat ve sklepe v desetilitrovych stohovatelnych kanistrech. Protoze se uskladnena voda muze casem kazit a natahnout pachut z kanystru, vodu budeme pravidelne jednou mesicne kontrolovat a podle potreby zkazenou vodu vymenovat za cerstvou.

Uzitkova voda
Pro dopravu uzitkove vody od zdroju potrebujeme mit pripravene dalsi kanystr nebo kanystry o objemu alespon 20, ale lepe 40 litru litru, k tomu idealne krosnu nebo popruhy pro jejich pohodlenejsi prenaseni.

Jednorazove nadobi
Odhadem budeme na den potrebovat:
• Pro rodice: 2 talire, 2 misky, 2 kelimky, 2 kompletni pribory (lzice, nuz, vidlicka) (nadobi budeme sdilet)
• Pro dceru: 2 misky, 2 vidlicky, 2 male lzicky, 2 kelimky, 2 brcka
(Cisla jsou radeji nadsazena)
Celkem bychom meli mit doma 60 talirku, 120 misek, 120 kelimku, 60 lzic, 60 nozu, 120 vidlicek, 60 malych lzicek, 60 brcek. Misky a kelimky by mely byt odolne vuci varici vode, aby v nich bylo mozne udelat si instantni polevku, kavu, caj, apod.

Tak... a ted ocekavam konstruktivni kritiku :D
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Nouzové zásoby pitné vody

Příspěvek od kregan »

Ač se to nezdá, voda se celkem rychle kazí. A obměňovat 200l vody v 10l kanystrech bude pěkná pruda.

Osobně mi takový zásoby vody přijdou zcestný. Já mám vody cca na tři dny, důkladně zmapovaný alternativní zdroje v okolí a zásobu dezinfekce vody (ale už sem tu někde psal, že moje požadavky na pitnou vodu jsou trochu jinde).

Pokud jsi opravdu rozhodnutý skladovat vodu v kanystrech, doporučuju jí aspoň preventivně ošetřit. "Na hulváta" Savem, hypermanganem, chloraminem... elegantněji pár kapkama Sanosilu nebo chlorovou "A" složkou Aquasterliu.
Čím víc víš, tím míň neseš.
Uživatelský avatar
Dagobert
Příspěvky: 581
Registrován: 28.05.2014 12:21
Pohlaví: muž

Re: Nouzové zásoby pitné vody

Příspěvek od Dagobert »

Nebylo by lepší řešit to přístupem ke zdroji a kvalitním filtrem a desinfekčními prostředky? Jak píše Kregan, voda zase tolik nevydrží.
Milan_rozpad
Příspěvky: 139
Registrován: 29.10.2014 21:40

Re: Nouzové zásoby pitné vody

Příspěvek od Milan_rozpad »

Pravda já mám RD a řešení následující :

zásoba balené vody kterou průběžně obnovuji cca na 14 dní pro celou rodinu
2 m3 zásobníky na dešťovku na užitnou vodu + Savyer k tomu když by byla potřeba pitná nebo na čundr
3l sava jako pojistka pro ten samý účel

problému s pitnou vodou se neděsím, jiné věci budou problém :)

Milan
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Nouzové zásoby pitné vody

Příspěvek od sigmark »

chlapi, když ntočíte kohoutkovou do kanystru, tak vám půl roku vydrží bez jakýchkoli úprav. teď jsem opetvřel kanystr co jsem vozil od listopadu v autě ( nepraskl ani když zamrzl), a voda byla naprosto nezávadná. je to již několikátý pokus, neposral jsem se ani jednou
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8795
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Nouzové zásoby pitné vody

Příspěvek od Fabulous »

To že ses neposral svědčí o kvalitě tvých ocelových střev, nikoliv vody ;)

Jakmile voda potká na své cestě do kanystru byť jen jedinou bakterii, tak je jen otázkou času, jak masivně se namnoží. Neupravenou vodu bych po třech dnech nepil. Předem desinfikovanou a vhodně skladovanou v chladu a temnu, průzračnou a nepáchnoucí bych snad pozřel i po delší době.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Nouzové zásoby pitné vody

Příspěvek od sigmark »

vždyť nám z kohoutků teče prochlorovaná až až :-) kromě Dejvic, nebo kde to bylo. Povrchovku ve studni ošetřujeme jednou ročně a po počáteční adaptační fázi, kdy se z ní posere každý nový člen rodiny už na ní nikdo nedá dopustit :-D

samozřejmě dlouhodobou uloženku bych ošetřil, ale jak ji jednou vychloruješ, bakterie se nemají moc kde vzít, pokud je správně uzavřená nádoba.
Uživatelský avatar
Dagobert
Příspěvky: 581
Registrován: 28.05.2014 12:21
Pohlaví: muž

Re: Nouzové zásoby pitné vody

Příspěvek od Dagobert »

Taky mám ověřené, že balená voda v petkách mně vydržela v pohodě půl roku při běžné pokojové teplotě, takže možná místo napouštění kanystrů z kohoutku by nebylo od věci koupit takové ty několika galonové PET soudky do fontánek. Ty by taky měly mít nějakou rozumnou technologii plnění, aby jim vydržely ve skladech.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8795
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Nouzové zásoby pitné vody

Příspěvek od Fabulous »

Na trhu je voda Cristaline se zárukou 2 roky. Mají ji třeba v Makru. Všechny nouzové zásoby mám z této vody.
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Nouzové zásoby pitné vody

Příspěvek od Josef »

Já mám v současnosti dva obyčejné dvacetilitrové kanystry z průhledného PE. Oba naplněné obyčejnou studniční vodou s přídavkem chlorové dezinfekce doplněné o stabilizací vody stříbrem (nyní používám konkrétně kapalný Certisil Combina, ale určitě najdete i lepší a účinnější přípravky). Kanystry jsou uschované v chodbě (de facto na "evakuační trase"), v chladnu a tmě. Vlastně to mám jen pro případ, kdybych musel někam natrvalo a rychle vyjet autem (abych se nezdržoval plněním kanystrů pumpou, třeba v situaci, kdy by nešla elektřina), nebo pro případ, že by se něco stalo přímo se studnou (kontaminace - ať už náhodná nebo někým záměrně provedená). Půl roku to v kanystrech vydrží. Po této lhůtě s tím v klidu zaliju trávník a napustím vodu novou. Dokud je v tom stříbro a kanystr se vypouští jen výpustným kohoutkem, nějaké velké infikování vody nehrozí. Navíc i při hodně velkém šetření (výhradně na pití a vaření), když už při táboření kanystr načne, je za necelý týden spotřebovaný. Zatím jsem z toho nikdy zažívací potíže neměl. No a po vyčerpání zásob by se dostal ke slovu keramický filtr... Jak naznačil Kregan, zapracovat si do turistické GPS z internetu "studánkovou mapu" (http://www.estudanky.eu/) nemusí být taky úplně od věci. Alespoň ty poblíž tras plánovaných přesunů.
Odpovědět