Skladovací box na potraviny a další důležité věci

Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Skladovací box na potraviny a další důležité věci

Příspěvek od K4cer »

Neumím to přesně zdůvodnit, ale bylo mi to vysvětlováno nějak f tom smyslu, že nejlíp to chladí dyš náplň nezmrzne, nebo když zmrzne jen lehce, dál prej nemá smysl zmrazovat. Nevím jesli to tak voprafdu funguje, ale asi ano, jinak by stačily láhve s vodou. Ale jesli to někdo ví líp, tak já se rád nechám poučit.

To s tím Fridexem jsem vokoukal v dávný minulosti, dyš žádný náplně do ledniček nebyly - přivezli jsme na chatu polystyrenovou krabici zmrazenejch flašek (nejlepší byly ty hranatý vot destilky) a naukládaly se do jiné izolované bedny naspodek, na ně taková mříška co se dávala do koupelen, a na to pak v kbelíku maso na guláš a samozřejmě pivo, a fungovalo to. Nikdo se nevotrávil, nejsem naprosto blbej abych si buřty polil fridexem né?
To že američani musej mít na tuškovejch baterkách napsáno Do Not Eat neznamená, že co rozpadlík to blbec.

Dneska už na chaty moc nejezdíme, spíš jedu sám a pod širák, a náplně do ledničky mám origo, primárně proto že sem jich měl krabici zadarmo - a je v nich nějaký modrý svinstvo, tak zvědavej abych je pitval jsem nebyl, ale esli je to jedlý bych pochyboval.

Nasycená slaná voda mrzne při mínus tuším vosumnácti, jesli si dobře pamatuju, tak i to by mělo fungovat.

A mimochodem, rozpadlictví (tedy alespoň pro mě, vostatní laskavě prominou) je spíš vo tom, že si umím poradit s tím co mám nebo umím sehnat, né vo tom že mám speciální hypernano náplně za dlouhý peníze, a bez nich sem v hajzlu.. ?
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Skladovací box na potraviny a další důležité věci

Příspěvek od DeadMan »

:lol: v Decathlonu ty náplně stojí cca 1EUR.

Jinak zde je recept na samo domo:

https://m.youtube.com/watch?v=3k210f6aTAU
https://beforeicountto3.wordpress.com/2 ... ice-packs/

Zjednodušeně 4 šálky vody, 1 šálek soli, 1 šálek kukuřičného škrobu a případně potravinářské barvivo na efekt.

Ale proč bych se s tím teď měl patlat, když to stojí nula nula nic?
You cannot kill me as I am already dead!
krvfx
VIP
Příspěvky: 1617
Registrován: 15.08.2013 9:25
Pohlaví: muž

Re: Skladovací box na potraviny a další důležité věci

Příspěvek od krvfx »

k4cer: Podle mě je daleko lepší, když jsou zmražené - čistě z fyzikálního hlediska. Při podchlazení využíváš jenom tepelnou kapacitu, ale při dalším podchlazení ještě skupenské teplo tání a dál tepelnou kapacitu ledu. Teplo spotřebované na tání ale tvoří hlavní složku. Pro vodu platí zhruba tahle čísla: tep. kapacita 4.2 kJ/(kg.K), led 2.1 kJ/(kg.K), teplo přeměny 334 kJ/kg.

Dejme tomu, že směs tuhne při -10 °C a pro jednoduchost, uvažujeme účinnou teplotu max 5°C a 1 kg směsi. Takže zchlazením odebereš 63 kJ. Zmrazením odebereš dalších 334 kJ (tedy 5x tolik!) a dalším zchlazením na -20 °C 21 kJ.

Z toho vyplývá, že ideální je látka, která tuhne při teplotách dosažitelných v běžném mrazáku a nemá cenu podchlazovat níže.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Skladovací box na potraviny a další důležité věci

Příspěvek od K4cer »

krvfx: moc díky za vysvětlení, to jsem nevěděl. Takže s tím fridexem jsme to celá léta dělali blbě, tímto se všem vomlouvám za uvedení nesprávné informace - ale nějak to fungovalo, to zas né že né.

(edit k tomu fridexu: vono nám to nějak zmrzlo myslím, akorát né na kost, byla z toho taková kaše. Ale jsou to už léééta a moc si to nepamatuju, mrazil to kolega co měl v práci mrazák a toho se už nezeptám)


Deadman: nejde o to co to stojí, jde o to že je to jednoúčelová věc kterou buď máš a nebo nemáš. Dnes v době vrcholícího konzumu jde koupit všechno, té jasný. Ale v osumdesátejch létech jsi buď improvizoval z toho cos dokázal donést z fabriky, nebo si to neměl, a nějak jsme si museli poradit. Origo náplně jsou fajn a jak jsem psal tak je mám teď taky, ale nutnost improvizace neleze vyloučit ani v budoucnu a právě z principu rozpadu mi přijde vhodné vědět nejen kde jdou levně koupit, ale hlavně čím dostupným jdou nahradit.

Na vojně jsme svítili v petrolejce naftou, nebo i bez petrolejky pomocí plechofky vot džusu nebo čeho a tkaničky do kanad; nebylo to ani dokonalý, ani bezpečný, ale bylo to lepší než sedět potmě; to že si dneska můžu koupit baterky je sice pravda, ale né argument.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
krvfx
VIP
Příspěvky: 1617
Registrován: 15.08.2013 9:25
Pohlaví: muž

Re: Skladovací box na potraviny a další důležité věci

Příspěvek od krvfx »

Neříkám, že jste to dělali blbě, jenom možná ne maximálně efektivně:) Mám vyzkoušeno, že když se dají nachlazená piva do takového toho "polystyrenového" boxu s několika PETkami se zmraženou vodou, tak přežijí celý víkend v pitelné teplotě a PETky ani nestačí rozmrznout.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Skladovací box na potraviny a další důležité věci

Příspěvek od dracekvo »

ja myslim,ze cele to kouzlo je v te teplote tani. protoze obyc voda taje pri 0 stupnich. Kdezto, kdyz voda se spetkou soli taje treba pri -7 stupnich, tak daleko lepe udrzuje teplotu v chladicim boxu, protoze je onen rozdil teplot mezi tajicim mediem a vnitrnim prostorem dale vetsi.
Tohoto efektu se vyuziva, v karavanovych lednickach.
Nuwara
Příspěvky: 553
Registrován: 17.02.2012 11:07
Pohlaví: muž

Re: Skladovací box na potraviny a další důležité věci

Příspěvek od Nuwara »

Má s tím někdo zkušenosti?
https://www.novinky.cz/zena/styl/464044 ... otach.html

Nejde mi o dost předražený pytel, spíš o ten princip, že v temnotě a suchu, ale za pokojové teploty stačí přidat ke skladovaným bramborám pytlík s kmínem a ono to pak nehnije , neplesniví, ale hlavně neklíčí?
„Náhoda nepomůže tomu, kdo si nepomůže sám.“
Sofoklés
Uživatelský avatar
gasoline
Příspěvky: 108
Registrován: 09.12.2012 20:47

Re: Skladovací box na potraviny a další důležité věci

Příspěvek od gasoline »

Zkušenost nemám, ale dá se to snadno otestovat. Pokud kmín funguje, tak super!

A ten jutový "designový" pytel na brambory s add-on pytlíčkem na kmín za 500 mi spravil náladu. :rofl
Srdce každého správného hipstera a lumbersexuála zaplesá. Doufám, že pytel je kompatibilní jen a pouze s bio fair-trade bramborama. :rock
Přílohy
brambory.JPG
brambory.JPG (23.9 KiB) Zobrazeno 8008 x
Nuwara
Příspěvky: 553
Registrován: 17.02.2012 11:07
Pohlaví: muž

Re: Skladovací box na potraviny a další důležité věci

Příspěvek od Nuwara »

No, mě to taky pobavilo, to jo.
Otestovat to můžu, ale tuhle zimu už to nestihnu, proto se ptám na zkušenosti...
„Náhoda nepomůže tomu, kdo si nepomůže sám.“
Sofoklés
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Skladovací box na potraviny a další důležité věci

Příspěvek od štaflík »

Tak věřím, že to má přístup na web, kde přes appku můžeš v kavárně od sojového macchiata a kozího čískejku online sledovat stav svých brambor.

Vážně: myslím si, že na dnešní brambory ze supermarketu to moc fungovat nebude. Jak jsou omyté, aby byly krásné a tak, tak výdrž nebude. Na obyčejný pytel brambor od zemědělce by slušná porce kmínu vhodně distribuovaná mezi bramborami fungovat mohla. I když nevím, dneska ta půda je taková dobitá a plodiny ani výživově ani výdrží nejsou co byly...
Nuwara
Příspěvky: 553
Registrován: 17.02.2012 11:07
Pohlaví: muž

Re: Skladovací box na potraviny a další důležité věci

Příspěvek od Nuwara »

Jde mi o to, že prostě žiju v paneláku. Na podzim koupím brambory od zemědělce, to jo. Ono opravdu není těžké si ho najít a ve finále je to možná i levnější. Hodím je do sklepa, který je vlastně kóje v nevytápěném panelákovém přízemí. No a ty potvory klíčí už před koncem kalendářního roku.
A tak se ptám, je ten kmín k něčemu? Že by to mohlo fungovat, jsem se dočetl v tom článku pro hyper ultra in a moderní lidi. Proto k téhle informaci přistupuji poněkud opatrně. :-)
„Náhoda nepomůže tomu, kdo si nepomůže sám.“
Sofoklés
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Skladovací box na potraviny a další důležité věci

Příspěvek od Cep »

Budeš to muset vyzkoušet :-) V panelákovém sklepě je teplo a docela světlo, takže klíčí. Otázka je, kde budeš shánět kmín v dostatečném množství...
Atraidis
Příspěvky: 81
Registrován: 26.01.2017 10:47

Re: Skladovací box na potraviny a další důležité věci

Příspěvek od Atraidis »

V Makru kmín prodávají po kilech.
Na skladování brambor je potřeba mít teplotu 5-8 stupňů a vlhkost okolo 55% což se v panelákovém sklepě asi nedosáhne. ( Bude tam tepleji).
Odpovědět