Sušené maso

Odpovědět
Frank
VIP
Příspěvky: 247
Registrován: 05.06.2012 14:36

Re: Sušené maso

Příspěvek od Frank »

Odepřel sis luxusu elektrické trouby a dopřál luxusu elektrické lednice? Moc tomu nerozumím.
Thorn
Příspěvky: 54
Registrován: 02.04.2015 17:18
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha

Re: Sušené maso

Příspěvek od Thorn »

Ani nevím, jestli to má cenu komentovat, každopádně pro úplnost: ve sklepech na obou potenciálních lokalitách je teplota velmi podobná lednici, zatímco teplotu trouby bych dosáhl možná krátkodobě na půdě...
Frank
VIP
Příspěvky: 247
Registrován: 05.06.2012 14:36

Re: Sušené maso

Příspěvek od Frank »

IMHO rozdíl je v tom, že lednice vysušuje a ve sklepech bývá vlhko. Zkus to ve sklepě a uvidíš.
Thorn
Příspěvky: 54
Registrován: 02.04.2015 17:18
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha

Re: Sušené maso

Příspěvek od Thorn »

Aby ta sůl nenatáhla vlhkost ze vzduchu v lednici, je to stejně celé v celofánu a sůl by se měla alespoň jednou vyměnit za suchou. Tak jsem se to dočetl a maso opravdu bylo zčásti vysušené, pokud bych vyměnil a čekal dalších pár dní, asi by to i vyšlo, ale jak jsem psal, neměl jsem už k masu důvěru. Dotáhl to někdo tímto způsobem?
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Sušené maso

Příspěvek od Baca »

Mal som kilo hovadzieho stehna v soli nalozene pol roka. V plastovej nadobe, v hrubej (okolo 4mm zrno) morskej soli vo vetracej skrini v panelakovej kuchyni. Po skonceni bolo meso o polovicu mensie a lahsie. Konzistencia podrazky, chut kua slana, nie velmi chutna handrova. Po namoceni do prevarenej vody a na druhy den normalne udusene s cibulou a cesnakom pozivatelne, nevalnej takmer papierovej chuti. Zdravotne nasledky ziadne :-) Bol to pokus o solene hovadzie, ktory velmi nevysiel. na styry mesiace som na to skratka zabudol :-D
Prežiť !!!
donovanstangiano
Příspěvky: 293
Registrován: 11.11.2013 9:47
Pohlaví: muž

Re: Sušené maso

Příspěvek od donovanstangiano »

Tak jsem vyzkoušel sušení dle návodu od Stepa (výše a děkuji). Maso jsem nakrájel, naložil do směsi vinného octa, soli, koření, bazalky a sojovky.
2 hodiny na 80°C a pak 12 hodin na 50 °C.

Maso je úplně šedé, myslel jsem, že barvu neztratí, ale asi jsem přehnal tu prvotní teplotu a prostě jsem ho připekl.
Chuťově je to ovšem výborné.
Jak vychází barva Vám?
"Vždycky se najde někdo, kdo vám zkazí aspoň den, když ne celý život." Ch. Bukowski
Thorn
Příspěvky: 54
Registrován: 02.04.2015 17:18
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha

Re: Sušené maso

Příspěvek od Thorn »

Vzhledem k množství sojovky a chilli byly jedny kousky černé jak bota a druhé tmavě hnědé. Při těch 80°C by se to ještě nemělo zatáhnout a upéct, ale nevím, co s tím udělá ten ocet.
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Sušené maso

Příspěvek od Baca »

Kysle prostredie odfarbuje. V podstate zrusi hemoglobin :-)
Prežiť !!!
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8789
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušené maso

Příspěvek od Fabulous »

Když maso umyješ v horké vodě, tak zešedne. Když mu dáš 80 stupňů, tak nepochybně také :)
step
Příspěvky: 374
Registrován: 04.04.2015 17:50
Pohlaví: muž

Re: Sušené maso

Příspěvek od step »

Při sušení používám těch 80 st. jen co nejkratší dobu (30 minut), abych se zbavil potenciálních mikroorganismů na masu (např. Salmonela). Jinak bez tohoto kroku, by vlastní sušení za nízké teploty sloužilo jako ideální inkubátor bakterií s neblahými důsledky na zažívání. Pracujeme se syrovým masem, tak je třeba dodržovat elementární hygienické zásady (důkladné omytí rukou i nástrojů, zabránění křížové kontaminaci).
Při delší době sušení na vyšší teploty již dochází k denaturaci bílkovin, tj. tepelné úpravě a maso je potom spíše pečené než sušené. (sám konfituji husu v sádle přes noc na 80 st. 12 hodin a je dokonale upečená, stačí jen udělat kůrčičku při vyšší teplotě)
Maso má po sušení sytě tmavě hnědou barvu, v místech lomu masa bývá šedobílé.
Uchovávám v lock a lock krabičce v lednici, ale suché chladné a větrané místo by posloužilo stejně.
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Sušené maso

Příspěvek od Baca »

Hmm, tak teraz som na pochybach. Podla vsetkych historickych opisov stare narody susili maso bez akehokolvek ohrievania. Nasolili nakorenili a zavesili do prievanu a na slnko. Nikto sa nezmienil ze by cele indianske kmene posrali polovicu kontinentu :-) Nepochybujem vsak, ze sa sem tam chybicka nestala a pol okresu osrateho bolo :-)
Prežiť !!!
Uživatelský avatar
Joezbrna
Příspěvky: 192
Registrován: 27.08.2013 14:00

Re: Sušené maso

Příspěvek od Joezbrna »

Salmonela je relativně sranda oproti třeba svalovci. Nevím, jakým promořením svalovcem trpěli bizoni, buvoli nebo co to indoši sušili, ale u divoce žijících zvířat je podcenění tepelné úpravy ruská ruleta. U masožravců a zvláště mrchožroutů dokonce varianta s plnějším bubínkem :roll:
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Sušené maso

Příspěvek od Baca »

Suhlasim, len mi je zahadou, preco na parazity ci nakazy nevymreli cele kmene. :-)
Prežiť !!!
step
Příspěvky: 374
Registrován: 04.04.2015 17:50
Pohlaví: muž

Re: Sušené maso

Příspěvek od step »

Jak jsem psal v předchozích příspěvcích, maso nejprve zmrazím na 14 dnů a poté ho po částečném rozmrazení krájím na plátky (jde to lépe když je polozmrzlé). Zmrazením si zajistím likvidaci parazitů viz. třeba http://www.svujihlava.cz/intranet/publi ... 044-49.pdf (odstavec kdy je zmrazené maso lepší)
Následně zahřátím masa na 30 min. při 80 st. dorazím bakterie a mohu sušit maso bez zdravotního rizika. Jinak na maso musím pohlížet jako na syrové i když sušené. Samozřejmě, že pokud jsem v nouzi, tak postup poruším, ale s vědomím toho, že je sušené maso třeba před konzumací tepelně opracovat a nelze ho jíst rovnou. Uváděl jsem zde postup pro sušené maso s normálním obsahem soli, aby šlo rovnou konzumovat. Při pořádném nasolení to bude asi jiný případ, ale takové maso se asi bez další kuchyňské úpravy vzhledem k obsahu soli asi také nedá jíst, jak už zde psali jiní.
V zálesácké kuchařce zmiňuje autor F.A.Elstner zajímavý způsob sušení masa u transsaharských kamionů - koupili si na začátku cesty jehně a pověsili jej dozadu na kamion, působením suchého teplého vzduchu se údajně uchovalo poživatelné celou cestu bez známek kažení.
Ohledně rizikovosti konzumace sušeného masa si zkuste představit, že bylo usušeno staletými postupy třeba v Maroku nebo v Egyptě, já bych ho do huby nedal asi ani po tepelném zpracování.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Sušené maso

Příspěvek od Hohepa »

Baca píše:Suhlasim, len mi je zahadou, preco na parazity ci nakazy nevymreli cele kmene. :-)
No je potřeba si uvědomit, že třicátník byl pro ně starý kmet :cry: .
Ono stačí liška s tasemnicí, co ti před konzumací posere borůvky a na průser máš také zaděláno :ne

Jen pro příměr , domací psi se pravidelně odčervují a dožívají se i patnácti let.
Divocí (či vlci) tak max pěti sedmi.
PetrNovak72
Příspěvky: 156
Registrován: 05.04.2015 14:05

Re: Sušené maso

Příspěvek od PetrNovak72 »

našel jsem jihočeské jerky(hovězí, kořeněné), 2 malé pytlíčky zatavené.. skladované v 18 stupních v temnu..

spotřebovat do 1.3.2015 - mám to risknout? nebo je to safe?
Uživatelský avatar
Opi
Příspěvky: 19
Registrován: 16.05.2015 8:02
Pohlaví: muž

Re: Sušené maso

Příspěvek od Opi »

Petře, řekl bych, že to safe bude. Pokud to nesmrdí, tak se při nejhorším pokadíš :-D
In Modern War... You will Die like a Dog for no good reason.
Uživatelský avatar
Max
Příspěvky: 295
Registrován: 25.01.2011 16:31
Bydliště: Severní Čechy

Re: Sušené maso

Příspěvek od Max »

Už jsem snědl několik sáčků sušeného masa, od 1 do 4 měsíců prošlého a nikdy jsem nepozoroval žádný problém nebo změnu chuti. Ať už Jack Links, Indiana Jerky nebo jiné. Řekl bych, že vzhledem ke všem těm konzervantům by bylo poživatelné ještě mnohem déle po expiračce.
Uživatelský avatar
Opi
Příspěvky: 19
Registrován: 16.05.2015 8:02
Pohlaví: muž

Re: Sušené maso

Příspěvek od Opi »

sušené maso je taková bezkovová konzerva.. vydrží hrozně dlouho..
In Modern War... You will Die like a Dog for no good reason.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Sušené maso

Příspěvek od Hohepa »

......akorát ti co měli smůlu na Botulotoxin
už své zážitky nejsou schopní napsat na net
Odpovědět