Sušené maso

Odpovědět
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Sušené maso

Příspěvek od MRAK »

kralik píše:prosim nikoliv.... to je velice nepresne = ten text je v podstatě spatne.
Lyofilizaci se dosahne naprosteho vysuseni - a pokud material zustane suchy, vydrzi vecne...
Zasadni problem ale je, ze na tohle domaci vercajk proste nestaci....
No jasně, tomu rozumím, že to nejde dělat doma - dával jsem to jako příklad sušeného masa na trhu - pokud píšeš, že to vydrží věčně, tak to potom má význam nakoupit a uskladnit ....
Ale proč tam tedy uvádějí že životnost je 18 měsíců? :-(
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Sušené maso

Příspěvek od alibaba »

Neverte moc teorii co je rozdilna od skutecnosti, susene maso vydrzi 18 mesicu a je k tomu duvod proc ,nebot do te doby se ulovi neco jine ci stada budou migrovat na jih ci na sever , a tak prumyslove vyrobene maso asi nevydrzi 2- 3 roky a pokud udelate chybu jako ja a koupite susene maso co proslou lhutu, tak tu ma takovou divnou chut ,ze to zahodite ....
Uživatelský avatar
hanpari
Příspěvky: 776
Registrován: 15.01.2011 21:10
Pohlaví: muž
Bydliště: Velká Morava

Re: Sušené maso

Příspěvek od hanpari »

MRAK píše:
kralik píše:prosim nikoliv.... to je velice nepresne = ten text je v podstatě spatne.
Lyofilizaci se dosahne naprosteho vysuseni - a pokud material zustane suchy, vydrzi vecne...
Zasadni problem ale je, ze na tohle domaci vercajk proste nestaci....
No jasně, tomu rozumím, že to nejde dělat doma - dával jsem to jako příklad sušeného masa na trhu - pokud píšeš, že to vydrží věčně, tak to potom má význam nakoupit a uskladnit ....
Ale proč tam tedy uvádějí že životnost je 18 měsíců? :-(

A neudávají prostě minimální trvanlivost? to by dávalo větší smysl.
kralik
Příspěvky: 16
Registrován: 18.01.2011 22:14

Re: Sušené maso

Příspěvek od kralik »

No, duvodu muze byt cela rada.... jako hlavni mne napada kvalita lyofilizace - udelat to poradne je i pro profesionalniho vyrobce dost drahe - jak na cas tak na spotrebu energie a i na kvalitu vercajku.... a tomu by odpovidala i cena.
Takze logicky voli kompromis.
Jinak tech 18 mesicu muze byt opravdu "minimalni trvanlivost", aby byl vyrobce kryty....
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Sušené maso

Příspěvek od alibaba »

Kazda potravina v obchode ma expiracni datum a tak kdyz chybi nekolik dnu tak se ceny snizuji o 50-70 % v nadeji ze je prodaji ,nebot je potom musi vyhodit .....normalne potraviny vydrzi daleko vice, nez je jejich expiracni datum a hlavne konzervy a to v rozmezi nekolika let a mozna desetileti ,civilni konzerva co je polevka s omezenou vlkosti vydrzi na plechovce napsano 2 roky ,ale rozhodne vydrzi 2x tolik a mozne jeste vice .....nekde jsem cetl jak to byl veliky skandal v Cesku kdyz tam nekteri obchodnici prodavali lacine jidlo co byly expiracni konzervy ....v Nemecku by je musely vyhodit a tak je nejaci obchodnici dostavaji zadarmo a prodavaji ze ziskem v Cesku kde ta kontrola nebyla tak prisne ,konzerva muze vydrzet roky po expiracni dobe bez uhony.....
vrb
VIP
Příspěvky: 898
Registrován: 13.08.2011 1:52

Re: Sušené maso

Příspěvek od vrb »

Něco z vlastní zkušenosti:
Testoval jsem sušení masa na 2kg vepřové kotletě a 0,5kg panence. Vykrojil jsem vnitřní část bez tuku. je nutné odstranit tuk aby nedocházelo ke žluknutí. Zbytek s tukem je vynikající na pečínku. Čisté maso jsem nakrájel podél vláken na tenké plátky.
Naložil jsem 0,5cm plátky masa přes noc do worchesterové omáčky s trochou soli. Druhý den předsušit v troubě při 150°C 2hodiny aby došlo k likvidaci všeho živého a potom dosušit v sušičce na ovoce.
Vznikly tak 2mm tlusté prkénka, tvrdé že se to nedalo skoro kousat, při pokusu o přehnutí se plátek prasknutím zlomil. Z toho jsem usoudil že je v mase minimum vody. Narozdíl od komerčně dostupného sušeného masa, které je spíš chuťovka tak obsahuje vodu a nevydrží- viz alibaba.

Měl jsem ho v otevřeném igeliťáku na koleji asi 3-4 měsíce a postupně jsem ho jedl. Nepozoroval jsem žádné změny struktury, vůně ani chuti. Jednou se mi do něj dokonce pustil vyhladovělý spolubydlící a ani na něm jsem nepozoroval žádné zdravotní problémy a to bylo staré 3 měsíce v otevřeném obalu. Test skončil tím, že ve zkouškovém jsem všechno dojedl.

Myslím že v ochranné atmosféře by vydrželo libovolně dlouho. Údajně vědci testovali 5000let staré vysušené maso snad z pyramidy a stále bylo poživatelné, stejně tak pšenice.

BTW: Mrak: http://www.trekneat.cz/products/hovezi-jerky-prirodni/
Popisované Jerky obsahuje 50% bílkovin - co je tedy ten zbytek? zřejmě voda aspoň 40%. je to 100g masa ze 320g originálního. pokud přidáme sůl tak to i vychází. v mase je 18-22% sušiny zbytek je voda. pokud by bylo dokonale dehydrované, tak ze 320g získáme tak 60g. Chuť je zřejmě dostřelená glutamátem a je v tom dost konzervantů navíc za nekřesťanskou cenu. Výhoda je v přímé konzumaci bez potřeby maso namáčet nebo roztloukat na prášek.

Je rozdíl v sušení masa v teple a v zimě. v Africe musí být maso usušené totálně, potom ho roztloukají na prášek se sušenými termity a moukou a pečou z toho dost výživné placky.
V severních oblastech se chycená ryba nebo bizon pověsí na strom do mrazu a dochází postupně k přírodní lyofylizaci. Maso by vydrželo i nesušené dokud ho nesežere člověk nebo medvěd protože mrzne. Pokud zrovna nemrzne tak se pod tím zapálí oheň aby na to nešly mouchy a tak bylo vynalezeno uzení.
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Sušené maso

Příspěvek od alibaba »

Kdyz na prerie na padl prvni snih byl cas lovu na bizony a za lovci sly zeny a deti a porcovaly zabite kusy co pokryvaly prerii a maso z bizonu melo vydrzet jen pres zimu a tak se rozrezalo na platky a pod nim se udela maly ohinek a dostalo se maso takove polouzene ,polosusene a maso se pak prepravovalo na zinmi stanice indianu a kdyz nevydrzelo a zima byla dlouha a snih uveznil obyvatele pouze na okoli tabora na radu prisli psi a kone a na jare si kmen pochytal nove ci ukradl kmenu co byl blizko, ale to maso nemelo vydrzet dele nez asi 3 mesice a proto bylo vlhke jako dnes co se prodava na kazde benzince co je jasne v igelitu a vlhke a ma omezenou zivotnost asi 4 mesice ,ale muze se zkazit i za 3 mesice a zalezi na mnoha faktorech.....
Uživatelský avatar
Pepe
VIP
Příspěvky: 792
Registrován: 22.12.2010 14:14

Re: Sušené maso

Příspěvek od Pepe »

Jop, jedno takové zkažené maso Jerky jsem už rozdělal a smrdělo jak měsíc starý fusakle.
Pampalíny
Příspěvky: 174
Registrován: 31.08.2012 18:04

Re: Sušené maso

Příspěvek od Pampalíny »

Přiznám se, že maso nesuším, ale hodně mých kamarádů ano. Z toho co jsem si přečetl tu myslím nezazněly 2 věci.

a) ocet - zlepšuje chuť a podílí se na desinfekci masa
b) výběr masa - my sušíme (a vycházíme snad z evropské tradice) pouze svíčkovou (vzácně kýtu) a jen z mladých kusů. V tomto případě je šance na zamoření parazity velmi malá. Navíc zemědělec svoji krávu znal a viděl zda chřadne nebo ne - tedy nemocný kus by dokázal vyřadit.

Zeptám se ještě Indiánů - ti sežrali všechno a sušení pro ně bylo základem pro přežití. Nicméně platí, že pemikan se moc jíst nedá ;)

V tomhle je nejlepší živá konzerva, sežrat celé prase - rozdělit v celé vesnici a za týden sežrat sousedovo prase :)
Uživatelský avatar
miculas
Rozpadlík
Příspěvky: 271
Registrován: 22.07.2012 19:15
Bydliště: Hanácké Athény

Re: Sušené maso

Příspěvek od miculas »

Teď se s kolegou chystáme vyrábět biltong, je to africká obdoba jerky, jen jsou to větší kusy a zřejmě to nebude tak trvanlivé. Výhodou je technologická nenáročnost výroby, biltong box na sušení se dá udělat z papírové bedny od PC a malého ventilátoru, případně pro dosažení optimální teploty doplnit žárovkou (v práci na to máme ideální místnost ;) ). Více např. zde nebo zde.
kusna
Příspěvky: 175
Registrován: 16.01.2013 16:06

Re: Sušené maso

Příspěvek od kusna »

otázka spíše pro vojáky-při kurzu přežití se vyučuje uzení masa-v podstatě vysušení masa...jakým způsobem v lese voják maso vysuší(je mi jasné,že s pomocí ohně) a jak dlouho maso vydrží?...díky za info
Brooks
Příspěvky: 37
Registrován: 25.11.2013 23:15
Pohlaví: muž

Re: Sušené maso

Příspěvek od Brooks »

bude hodně záležet na provedení ,,udírny" něco málo je zde http://www.youtube.com/watch?v=AmniCyp5HYY
GOD
VIP
Příspěvky: 712
Registrován: 09.05.2012 11:18

Re: Sušené maso

Příspěvek od GOD »

http://www.apedogs.com/viewtopic.php?f=10&t=82

pečenie - dusenie 2 prasiatok na raz, hodte to kde to bude prihodnejšie, ked som to vkladal nebol čas hladať spravne vlakno.
jameson363
Příspěvky: 633
Registrován: 29.12.2012 0:02
Pohlaví: muž

Re: Sušené maso

Příspěvek od jameson363 »

Mel jsem tedka susene maso od kamarada vojaka, ktery jiz nekolik let susi maso jen v susicce, bez zadne predchozi upravy vysimy teplotami a pry nikdy zadny problem.


Jinak slysel jsem neco o suseni masa jen soli, neco na zpusob rychlejsiho prosciutto.

Recept znel vcelku jednoduse a cca takto: Maso se po okrajeni prebytecneho tuku da do hrnce a zasype soli (asi je dobre i mit trochu soli na dne) a necha se cca dva tydny v chladnicce odlezet, sul mezitim vytahne vetsinu vody a maso zakonzervuje. Pry je dobre sul jednou/dvakrat vymenit.

Slysel jste nekdo neco na toto tema? Popripade mate zkusenosti?
Uživatelský avatar
Jason
Příspěvky: 662
Registrován: 19.11.2012 11:30
Pohlaví: muž

Re: Sušené maso

Příspěvek od Jason »

Ja si soli susim ryby a uz delsi dobu a uplne bez problemu vetsinou je to z filet z cerstveho sivena. Vzdy kdyz mi jich vice zbyde tak udelam filety normalne s kuzi a vyskladam do nadoby ktera je naplnena cca 1 cm soli. na to nandam filety a zase zasypu a tak dale. Nikde aby se mi maso nedotykalo a bylo to cele zasypane. Vyndavam po24 hodinach v chladu, je dobre treba po 12 hodinach vylejt vodu, nahromadi se ji tam hodne. Kuzi stahnu a maso je pripravene. Idealni je dat ho na den do oleje (staci slunecnicovy obyc) a potom do sklenicek a zalejt kvalitnim olivovym. Chutna to uplne stejne jako ocka z konzervy a v oleji to vydrzi hodne dlouho (ve sklepe jich mam nekolik delsi dobu a zadna sklenicka se nezkazila)
Uživatelský avatar
OlaffLudwig
Příspěvky: 87
Registrován: 30.08.2013 22:32
Pohlaví: muž
Bydliště: zatim Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušené maso

Příspěvek od OlaffLudwig »

Jameson 363:
Ahoj tady jsem odkazoval na jeden návod

http://www.rozpad.cz/forum/viewtopic.ph ... 940#p72019

ale dám to teda ještě sem...

Dělám solí sušený maso dle následujícího receptu v podstatě od chvíle, co jsem to viděl v TV a spokojenost... Maso jsem jedl i po půlroce a nic mu nebylo (ani mě) a to jsem ho pak ani nenakládal po ukončení procesu. Delší časový úsek nemám změřený, páč je to zatraceně dobrý a já nemám dost silnou vůli :D

http://www.sitalemvkuchyni.cz/recept/Fi ... e-marinato
Uživatelský avatar
miculas
Rozpadlík
Příspěvky: 271
Registrován: 22.07.2012 19:15
Bydliště: Hanácké Athény

Re: Sušené maso

Příspěvek od miculas »

Máš to po tom vysušení uložené furt v ledničce nebo jsi zkoušel i jiné uskladnění, třeba pověsit někam na větrané místo?
Uživatelský avatar
OlaffLudwig
Příspěvky: 87
Registrován: 30.08.2013 22:32
Pohlaví: muž
Bydliště: zatim Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušené maso

Příspěvek od OlaffLudwig »

Hele v lednici, ale věřím tomu, že by to zvládlo i suchý sklep s nějakou normální (do 10°) teplotou. I když jednou jsem to nechal viset měsíc ve špajzu (bydlel jsem v paneláku a neměl ještě lednici) a nic tomu nebylo.... resp mě nic nebylo, po snědení ;-)
Uživatelský avatar
HelloRust
Příspěvky: 7
Registrován: 06.12.2013 9:57
Pohlaví: muž
Bydliště: Slovensko

Re: Sušené maso

Příspěvek od HelloRust »

Má niekto skúsenosti so sušením vtáčieho mäsa? Konkrétne by ma zaujímalo bažantie a drozdie (kos). Na nete o sušenom vtáčom mäse skoro nič nie je. Sušené žabie mäso (skokany) ma tiež zaujíma, ale to sa asi pýtam zbytočne :D .
A ešte niečo, skúšal niekto sušiť vnútornosti (srdce, pečeň, pľúca) z väčších zvierat, napr. sŕn (ak nie na konzumáciu, tak aspoň na návnady)? Rád by som vedel, či to má nejaké záludnosti.
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
Příspěvky: 1607
Registrován: 30.01.2011 14:33

Re: Sušené maso

Příspěvek od Rainier Wolfcastle »

prosim o radu jaky kus hoveziho/veproveho nejlepe pouzit na suseni krom svickove?
Odpovědět