Filtr na vodu, filtrace vody

Odpovědět
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Filtr na vodu, filtrace vody

Příspěvek od MRAK »

Dnes mi dorazil filtr na vodu KATADYN POCKET + nějaké tablety Micropur,

Vypadá to opravdu schopně - vyzkouším, nafotím, napíšu poznatky.

Pokud ho někdo máte, případně nějaký jiný filtr, napište svoje poznatky.

upraven nazev topicu goral
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Filtry na vodu

Příspěvek od Karlos »

Nemáte někdo praktickou zkušenost s níže uvedeným filtrem na vodu? Je to malinkaté, nestojí to mnoho a píší že se s tím dá přefiltrovat až 200 litrů vody, což není zas tak málo. Do nějakého lehčího BoB zavazadla by to možná stálo za to přibalit... Mě by hlavně zajímalo zda dát přednost tomuto filtru před třeba tabletami na upravu vody. Samozřejmě mohu přibalit obojí ale to si mohu říci o každé položce zavazadla a nakonec místo batohu budu mít evakuační dvoukolák :)

http://www.militaryrange.com/preziti/fi ... ival-straw

Viz. popis prodejce:

Absolutně bezkonkurenční filtrační systém umožňuje pití vody v jakýchkoliv podmínkách bez ohledu na stupeň znečištění vody. Bez jakékoliv přípravy a složitých procesu můžete pít vodu ihned z láhve, hrnečku nebo přímo z potoka o vše podstatné se postará filtr, který je integrován do brčka.

Filtr odstraňuje znečištění vody od:
* chemikálií
* herbicidů
* pesticidů
* chlóru
* jódu
* těžkých kovů
* bakterií
* antraxu
* apod.

Tento filtr je schopný přefiltrovat až 200l vody což je cca 2 sklenice vody každý den po dobu jednoho roku.
* pouzdro na brčko
* igelitový sáček pro snadné pití
* filtr vyroben v USA
* výrobce: Web-Tex
Přílohy
filtr-brcko.jpg
filtr-brcko.jpg (8.24 KiB) Zobrazeno 43269 x
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Filtry na vodu

Příspěvek od Karlos »

Pátral jsem po konstrukci brčka:
Přílohy
filtr-brcko-rez.jpg
filtr-brcko-rez.jpg (16.92 KiB) Zobrazeno 43267 x
kralik
Příspěvky: 16
Registrován: 18.01.2011 22:14

Re: Filtry na vodu

Příspěvek od kralik »

uprimne receno, moc se mi to nezda... a nebo spis cesky dovozce trochu "sidi"..... ono totiz zalezi na koncentraci dotycnych skodlivin.
A uz vubec se mi nezdaji ty bakterie.. antibakterialni filtr neni problem - jenze tu porozitu 0.2um "zacpe" prvni kalna voda

kouknu co tam ma vyrobce
Uživatelský avatar
Pepe
VIP
Příspěvky: 792
Registrován: 22.12.2010 14:14

Re: Filtry na vodu

Příspěvek od Pepe »

Tohle je určitě lepší varianta - od stejné firmy, dá se koupit na ebay:
http://web-tex.co.uk/surviva-pure/cante ... _1447.html
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Filtry na vodu

Příspěvek od Karlos »

No mě se na tom brčku líbí to že je malinkaté, hermeticky zabalené a člověk ho může mít v zavazadle a použít až podle toho zda bude potřeba (někde jsem se dočetl že má trvanlivost 1 rok od prvního použití). Předpokladám že ten filtr v té butylce bude to samé jen zabudované do uzávěru flašky, což je sice praktické ale na druhou stranu pokud bych ji musel po roce vymenit tak je to drahe... resp. bud budu mit dvě butylky (jednu s filtrem druhou bez) a nebo budu mit jen jednu a to s filtrem ale pak budu nucen filtrovat i vodu u ktere je to zbytecne (vodu o ktere vim ze je pitna)...
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Filtry na vodu

Příspěvek od Maximus »

http://cgi.ebay.com/Web-Tex-Survival-St ... 230d57d94f

Pokud dobře počítám, tak při nakupu alespoň dvou kousků cca maximálně 650 kč/kus :).
Docela se mi to líbí.
Uživatelský avatar
Krocan
Příspěvky: 7
Registrován: 14.01.2011 12:07

Re: Filtr na vodu

Příspěvek od Krocan »

Už nějaký pátek mám a používám Katadyn Vario. Vzhledem k tomu, že jsem ještě neumřel, tak asi funguje, zkušel jsem ho i na vodu z kaluže a bez zdravotních potíží jsem to vydržel. Zespodu má závit kompatibilní s lahvemi typu Nalgene a většinou vaků na vodu (sám používám MSR Hydromedary).
Trochu problém je se sháněním kartuší, uhlí ve filtru se má měnit po cca 100 litrech, keramický filtr je "nesmrtelný" a mikroporézní tkanina by měla vydržet kolem 1000 litrů. Náhradní kartuše stojí kolem 1500 kč, když náhodou je na skladě, pytlíček ulí taky nějaké stokoruny. Místo originálních granulí uhlí se dá použít roztlučený Carbosorb z lékárny, který ale taky není zrovna za pár korun.
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Filtry na vodu

Příspěvek od MRAK »

Vzhledem k tomu, že jsem týden chrochtal s prasečí chřipkou, dostal jsem se k filtru až dnes.

Katadyn Pocket
Vzal jsem si ho domu, rozebral, složil (velmi prosté), přesvědčil se, že je to OPRAVDU PRECIZNÍ ŠVÝCARSKÝ VÝROBEK .
Docela rychle to pracuje - 1L/min , je to maličké, lehoučké, přesto bytelné, výborně to vypadá, a celkově to na mě působí velmi přesvědčivě 8-)

Zítra nafotím pro představu.


Tabletu Katadyn Micropur jsem jednu zkusil, kvůli chuti. Mno - voda potom smrdí jak veřejný koupaliště, chutná podobně, ale na druhou stranu to asi bude fungovat a pít se to dá, takže v nouzi výborná záležitost .....
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Filtry na vodu

Příspěvek od alibaba »

Nesmime zapominat ze filtry jsou vlasne dvoji a jedny se prodavaji pro civilni obyvatelstno a jine jsou pro survival a pro armadu . Ty pro civilni obyvatelstno se prodavaji jenom proto ze na venkove a tam kde neni verejny vodovod a vetsina lidi ma svoli studnu a cerpadlo co pohani vodu do kohoutku doma a na kohoutku je filtr co se pouziva kdyz chceme vodu pit a kdyz ne filtr se odklopi a v takoven Texasu spise pri vrtani studne narazite na ropu a studny 300 m hluboke nejsou vzacnosti a tak existuji jeste hlubsi studny a jelikoz domy jsou strasne rozhazene, kazdy musi mit studni a jasne tady jsou jenom par desitek metru hluboke , vodovod mesta zasobuje ty jenom co bydli v predmesti jako ja ,ale dale nejde ....vodovod je napajen z jezer okolo a ty jsou desitky km dlouha nehrozi nebezpeci ze vyschnou a pred nekolika lety bylo sucho a tak pouze omezily umyvani aut u nekterych umyvacek jako jsou ty automaticke . Zase to se mne netyka, nebot ja jej myji rucne za 2 dolary a mene misto za 8 dolaru u automaticke mysky za 8 dolaru ,pokud vubec umyvam auto a nepockam na pristi dest....
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Filtry na vodu

Příspěvek od alibaba »

http://www.youtube.com/watch?v=NwQ16xz9hUA

Vyroba filtru v prirode....
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Filtry na vodu

Příspěvek od Maximus »

Co říkáte na toto:
http://cgi.ebay.com/Aquamira-Frontier-E ... 588cec3724
http://cgi.ebay.com/Seychelle-Advanced- ... 588cec3995

Obojí je variace na výše zmiňované "brčko" za docela solidní cenu. Podle mě ideální do evakuačního zavazadla či jako dobrá rezerva na trek do "divočejších" oblastí.

Zde jsem objevil přehled různých filtrů, z nichž většinu jde koupit i pře ebay:
http://www.litekamper.com/water_purifiers.htm

Co mě hodně zaujalo, je tato "pumpička" s keramickým filtem, což dává naději, že tento výrobek můžu doma dobře uložit na 10 či 20 let a i pak to bude plně funkční. Na rozdíl od filtru - "brčka" s ním můžu naplnit láhve či hydratační vaky.
http://www.nikingstore.com/shop/pureeas ... er-79.html

Pokud by měl někdo zájem o nějaké brčko či "pumpičku" tak přes SZ se můžem dohodnout. Chci je objednat pro sebe a zkusil bych pak vyjednat lepší cenu za poštovné. Ale čas rychle kvapí a objednávky ze států mimo EU musí přijít do 1.4.2011. Pak napaří naši celníci na zásilky nad 22 Euro DPH a dost se to prodraží.
JimmyJazz
Příspěvky: 819
Registrován: 31.01.2011 12:41

Re: Filtry na vodu

Příspěvek od JimmyJazz »

A jak zkonstruovat filtr z prirodnich materialu? Jedinne, na co jsem prisel ja je vzit okapovou rouru a tu naplnit co nejjemnejsim piskem a drevenym uhlim.
JimmyJazz
Příspěvky: 819
Registrován: 31.01.2011 12:41

Re: Filtry na vodu

Příspěvek od JimmyJazz »

Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Filtry na vodu

Příspěvek od goral »

pokud by byl zajem, mohu sepsat sve zkusenosti s filtraci/dezinfekci vody konkretne
MSR miniworks
camelbak filtr
plus tablety od ruznych vyrobcu...
...?
Uživatelský avatar
hanpari
Příspěvky: 776
Registrován: 15.01.2011 21:10
Pohlaví: muž
Bydliště: Velká Morava

Re: Filtry na vodu

Příspěvek od hanpari »

POkud ty zkušenosti máš a máš čas se o ně podělit, myslím, že nás to bude určitě všechny zajímat. Mne samého by třeba zajímalo, jak bys třeba zjistil, jestli voda je a nebo není závadná, popřípadě pokud by její dlouhodobé používání ti nepoškodilo zdraví.
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Filtry na vodu

Příspěvek od goral »

jak sem to poznal?
ve zkratce- neposral sem se :D (a mit rozhozeny neco v jatrech, prijdu na to pri pravidelny kontrole u doktora)

k filtrum
vlastnim MSR miniworks
camelbak hydrolink filter
testoval jsem
steripen (typ nevim)


z tablet
aquasteril
MICROPUR Forte
___

MSR miniworks
podle me spicka na trhu. Je drazssi, ale ty penize se opravdu vyplati.
tovarni cisla si kazdy muze precist spis me zkusenosti.
Pocitejte tak 2 minuty na litr (pokud se vazne clovek nechce zapotit). Pokud je cista voda, cisti se jednou za cas. Ve chvili kdy zkusite nejakej hroznej bordel, tak pocitejete tak 2 litry a je potreba cistit. Ovsem napriklad voda z chovnyho rybniku skoro nezanesla filtr.
Co se tyce filtrace samotne. Obaval jsem se viru, Pisou ze to viry neodfiltruje. Pak jsem trosku patral, zadaval dotazy po kamaradech doktorech atd. Existuji viry, ktere maji min jak 0,02mikronu (coz je hranicni hodnota filtru), ale tyhle viry se musi vazat na organicke castice, takze pravdepodobnost ze neco projde je miziva. Hodne lidi ty filtry bez problemu pouzivalo v africe a ja se v cechach a okoli moc nebojim. Pokud chcete jistotu, jedina moznost je dodatecna dezinfekce UV svetlem a nebo chemii. Ale tenhle system znamena nosit s sebou kopu dalsich veci. Proste kdo se boji, nesmi do lesa - tohle je riziko, ktere je akceptovatelne.
Dobra vec je ta, ze spodni zavit filtru je kompatibilni nejen s MSR dromedary, ale hlavne i litrovou nalgene...
FIltr samotny je celkem blbuvzodrny, ja osobne jsme spokojen. Odfiltrovano jiz par desitek litru z hodne spatnych zdroju (schvlane vybiram opravdu spatne zdroje - kvuli testovani). Nepil jsem vodu jen ja, ale i lide z meho okoli- mirne zhyckani civilizaci.

camelbak hydrolink filter
zatim jsem ho testoval jen okrajove (mam ho chvili).
Velika vyhoda je kompatibilita s camelbak systemem. Ja osobne ho nosim jako nouzovy filtr. Proste kdyz dojde voda a je pruser (a nemam s sebou z nejakyho duvodu velky filtr), naliju do camelu nejakou cisteji vypadajici vodu, nacvaknu filtr a jedem.
Na pravidelny pouzivani bych ho asi nedoporucil, clovek se celkem nadre nez z nej vysaje vodu, ale nouzovka je to IMHO vyborna (navic pak starvite tak hodinu poradnym cistenim camelu...).
Technologie by v nem mela byt stejna jako v predchozim miniworks (vyrobcem vnitrku toho filtru je MSR...)

steripen
velky hit lonskeho roku v USA, letosniho v CR.
pro me velke zklamani
Musite mit predsazeny filtr, ktery vybere necistoty. Bud origo jejich , nebo se da pouzit filtr na kafe (ten do prekapavace). Cimz padem ale uz nema tak bezvadnou velikost jak se inzeruje. Samotna filtrace probiha tusim 2 minuty. Problem je, ze maximalne 1 litr, vic ta zarovka svitem neutahne. Tedy celkovy filtrovani je delsi nez u MSR minoworks. Posledni, pro me nejvetsi problem je nutnost baterii. To je proste do lesa spatne. Vec na ktere zavisi zivot nemuze byt na baterky.

Kdybych mel srovnat minoworks a steripen. Miniworks zvlada vsechno az na viry (a vetsinu z nich zvladne taky). Steripen zvladne viry, ale treba chemii ve vode uz ne. Nejlip by asi fungovaly spolecne...


aquasteril

pouzival jsem jich nekolik druhu po radu let. Mely by snad byt nezavadne, rozhodne jsou jedny z nejlevnejsich na trhu. Me osobne ale desne smrdi. Dalsi nevyhoda je blby baleni. Bud je prasek ve dvou dozickach, ktery se mi povedlo rozbit a nebo jsou tablety, ktery se vyloupou z platicek temer okamzite a pri setkani s vlhkosti se zacnou rozpoustet...
Ale jako nejlevnejsi varianta do BOBa by to mohlo fungovat


MICROPUR Forte

Micropur je na jine bazi nez aquasteril (ten je chlorovy). voda skoro nepachne, pomerne dobry tablety. Jsou drahy...
Osobne jsem zkousel fasovany armadni, ktery byly v bezvadnym vodotesnym baleni. Ovsem jejich sehnatelnost je asi v CR miziva. Kazdoapdne v civilnim baleni jdou koupit bez problemu



Jeste takove zamysleni na zaver.
Kdysi jsem s jednim chemikem resil zajimavou vec.
teoreticky by nejlevnejsi dezinfekce mela jit poridit nasledovne: Chlor pouzivany na cisteni bazenu. Je jich vic druhu, ale mely by byt nezavadny. Tenhle chlor je totozny s tim, co tam dava treba aquasteril. Problem je vychytat davkovani, to by chtelo laborator a otestovat. Jako dechlorizacni cinidlo by mela bohate stacit kyselina citronova. V zasade se pak muzete s dezinfekci vody dostat na rady haliru za litr...
Uživatelský avatar
hanpari
Příspěvky: 776
Registrován: 15.01.2011 21:10
Pohlaví: muž
Bydliště: Velká Morava

Re: Filtry na vodu

Příspěvek od hanpari »

Co se týče toho testování, tak nějak jsem tušil, že to bude takto. Problém je asi v tom, že se může stát, že ty sám jsi na tak filtrovanou vodu zvyklý, kdežto například dítě by už nemuselo.

jinak věřím tomu, že moderní nanovlákna dokáží odfiltrovat kdeco. Co se týče tablet do vody, tam bych opravdu nebyl jistý, zda by bylo jejich dlouholeté používání tak neškodné.
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Filtry na vodu

Příspěvek od goral »

jo to uznavam ze by mohl byt problem.. dite neni jaksi muj aktualnim problem, takze se tim nezabyvam.. ale premyslel jsem uz nad poslanim par vzorku do hygienickeho ustavu - jen pro zajimavost...
ale to je asi spis otazka vetsiho testu vice jak tri typu filtru...
Fjord
VIP
Příspěvky: 797
Registrován: 05.07.2011 0:50

Re: Filtry na vodu

Příspěvek od Fjord »

Mě se líbí Katadyn Mini, váží jen 220g, přefiltruje 7000 litrů, což mi přijde opravdu hodně. Z louží by se to asi smrsklo na čtvrtinu. Ale píší, že je to jen na rekreační využití, tak na hodně znečištěnou vodu by tohle nebylo.
http://www.bezpecnavoda.cz/products/katadyn-mini/

Dělali tam testy na tyhle bakterie:
Escherichia coli, Fecal Coliforms, Shigella sp., Salmonella typhi, Pseudomonas aeruginosa, Vibrio cholera, Giardia, intestinal cysts, Entamoeba histolytica cysts.
Napsat samozřejmě může výrobce cokoli.
Odpovědět