Nouzové zásoby pitné vody

Odpovědět
Uživatelský avatar
Count
VIP
Příspěvky: 875
Registrován: 20.05.2015 19:11
Pohlaví: muž

Re: Nouzové zásoby pitné vody

Příspěvek od Count »

K té nádrži - mít někde v patře, nebo na půdě stále 1000L vody, neměl bych asi dobré spaní. Nádrž bych udělal dvojplášťovou a pro klid bych pod ní, nebo do ještě lépe mezi pláště umístil zátopové čidlo. Tak bych měl informaci v případě, že bude jedna část prosakovat, ale ještě dost prostoru pro nápravu.

K tomu WaterBoBu. Chvíli jsem to studoval. Problém podle mého je v opakovaném použití. Výrobce to nedoporučuje a taky sušit a desifikovat takový vak nebude hračka. Takže myšlenka zajímavá, ale z pohled cena / výkon diskutabilní. I když nevylučuji, že v oblastech kde je nouze o studny, nebo povrchovou vodu, to může mít význam.

Edit: dvojplášť - klidně "vanu" pod nádrž.
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Nouzové zásoby pitné vody

Příspěvek od bacil »

A co mráz? To vás fakt nenapadlo, že ve zdejších zeměpisných podmínkách voda na půdě není reálná?
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Uživatelský avatar
the.marek
VIP
Příspěvky: 1702
Registrován: 07.04.2013 13:35
Pohlaví: muž

Re: Nouzové zásoby pitné vody

Příspěvek od the.marek »

No nevím, jak ty, ale mě na půdě teda nemrzne... :D
Jestli tobě jo, tak bych to asi začal řešit čoveče...
Nikdy nenaser šest chlapů, když máš jen pětiranný revolver ...
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Nouzové zásoby pitné vody

Příspěvek od sigmark »

asi v žádném normálně obývaném a jinak než lidským teplem vytápěném domě se to neděje.

jen dodatek k nenáviděnému chloru:
i na filtru od saywera máte napsáno, že při uskladnění ho máte propláchnout vodou s trochou chlorového bělidla ;-) do půl hoďky vytěká a voda je pitná.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Nouzové zásoby pitné vody

Příspěvek od K4cer »

Můj předchozí příspěvek řešil zadání jen z hlediska funkce a zapojení. Samozřejmě je potřeba zohlednit další faktory, jako únosnost stropu, teplotní podmínky v zimě a v létě, v neposlední řadě přístup (přes vosumdesátky dveře kubíkovou nádrž nejspíš nedostanete).

IBCčka sou k mání i v černém plastu, nevím jestli by neprůsvitná nádrž omezila růst řas nebo něčěho, laskavě doplní místní biologové. Ve věci zamrznutí je nutno znát podmínky v konkrétním stavění, který nebyly součástí zadání - každopádně by šla obložit polystyrenem nebo jinou izolací, a v extrémních mrazech třeba vypouštět.
Svařit z plechu vanu pod nádrž, a udělat jí 50 nebo 70mm odtok na střechu, nebo do odvětrání kanalizační stupačky z wc, není zas takovej technickej problém. Vana nemusí být veliká, IBCčka nepraskne naráz, ta kovová klec kolem ji podrží.

Tlak půl atmosféry není nic moc, to je pravda. Ale na krmení pračky, myčky, a splachovače to stačí (pomůže použít silnější trubky, 3/4 místo 1/2"), na teplou vodu by to taky mohlo stačit.

IBCčko proto, že sou jich k mání tři prdele, sou lehký a dobře manupulovatelný, a hodně toho vydrží. Tlaková nádoba s provozním tlakem 0,6MPa (normovanej tlak ve vodovodu) použitelného objemu se bude shánět o hodně hůř a bude stát balík; v nerezu ještě víc, a do smaltovaný se blbě dělaj díry. Navíc, kubíkovou nádobu odolávající tlaku vodovodu půjde dostat na půdu tak jeřábem nanejvejš.

Ve věci těch bakterií: na pití/vaření se spotřebuje jen malá část vody, ty dva kbelíky denně není zas takový problém vynést ze sklepa/od pumpy ručně. Ale mít (ve spojení se zmíněnou Lilou) průběžně kubík vody na mytí, praní, a splachování, při zachování plné funkce vodovodního rozvodu, je rozhodně lepší, než to všechno tahat ručně - jednou za pár dnů Lilou ve sklepě naplnit nádrž, a vše funguje, studená voda teče (i když jen na mytí), teplá teče, hajzlík splachuje, pračka (předpokládám přítomnost elektrocentrály) pere, Kapo si může napustit vanu a Janways se nemusí dřít s prádlem na valše (rumpli) :mrgreen:
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3470
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Nouzové zásoby pitné vody

Příspěvek od Hohepa »

IBC 600 litrů prý projde osmdesátkami dveřmi. Ale osobně jsem to nezkoušel.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Nouzové zásoby pitné vody

Příspěvek od K4cer »

Těch 600vek ale právě tolik není, daleko častější (a tím pádem levnější) sou tisícky, alespoň tady teda.

Nádrž by šla udělat i z plastový kanalizační trubky většího průměru, se zaslepenými konci (to už tady někdo někde psal, že to tak má), velká péče by se musela věnovat tomu zaslepení konců.
Nebo v nouzi i z několika plastovejch 200L sudů (z HDPE), pospojovanejch trubkama (ty projdou i 60sátkama dveřma).

HDPE je všeobecně dobrej materiál, je relativně lehkej, levnej, a hlavně je pevnej, nemá tendenci praskat, a dobře se do něj montujou trubky.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
step
Příspěvky: 374
Registrován: 04.04.2015 17:50
Pohlaví: muž

Re: Nouzové zásoby pitné vody

Příspěvek od step »

Konečně jsem dnes zprovoznil nouzovou zásobu pitné vody. Vzhledem k tomu, jaké je sucho, tak si myslím, že určitě nepřijde vniveč.
Pustil jsem se cestou dvou zásobníků na vodu, kde bude voda pravidelně obměňována s ročním intervalem. Posun obměny mezi zásobníky bude půl roku, takže v nejhorším případě bude mít jeden zásobník rok starou vodu a druhý půl roku starou vodu. Plánuji pořízení podzemních nádrží na dešťovou vodu, v čemž mě utvrdilo letošní sucho. Do těchto nádrží budu při obměně vodu vypouštět - ani kapka nazmar a spláchnu si s ní ještě záchod. Při současných cenách vody z městského řadu mě vychází litr na 0,10 Kč, což není nic likvidačního.
Při nutnosti nouzového využití vody budu používat oba zásobníky současně, aby v případě kontaminace a 'zkažení' vody, zůstal alespoň zbytek druhého zásobníku k využití. Zde jsem se inspiroval u transoceánských plaveb plachetnic, které to dělají stejně. Jak říkají, nejhorší je vytočit poslední litr z prvního zásobníku a zjistit, že ve druhém je voda zkažená a nepitelná.
Počítám 4l na osobu, takže pro čtyřčlennou rodinu to dělá 16l denně jako minimum na pití, vaření a hygienu. Zásobníky jsem zvolil 2x500l, tak mi to vychází na dva měsíce s nouzovou zásobou pitné vody. Užitkovou si obstarám z řeky a na WC budu chodit na zahradu.
Jsem trošku omezen dveřmi ve sklepě, které jsou jen sedmdesátky, tak tím bohužel IBC neprocpu a musel jsem pořídit něco menšího. Sehnal jsem sudy na víno OFF i s kohoutky, obalil je černou folií proti světlu a narval do sklepa. Plnění jednoho sudu z vodovodu trvá cca 20 min. Voda z městského vodovodu je chlorovaná, tak počkám půl roku a potom vezmu vzorky na rozbor vody a dám vědět jak to dopadlo. Nechám vodu zcela bez ošetření čímkoliv, jen vlastní chlor z vodovodu.
I kdybych nepotřeboval vodu při SHTF, tak se určitě bude hodit při pravidelných odstávkách vodovodu, kontaminaci jako v Dejvicích, rekonstrukci vodovodu v ulici, nebo při záplavách s kontaminací městského zdroje vody.
Je to jen nouzovka při setrvání v domě, při VP se přesunu na chalupu se studnou.
Přílohy
20150814_192314.jpg
Martynko
Příspěvky: 41
Registrován: 13.12.2013 21:16
Pohlaví: muž

Re: Nouzové zásoby pitné vody

Příspěvek od Martynko »

Já bych měl jinou otázku, jak dlouho vydrží voda zbavená všech breberek? tedy jak dlouho bude poživatelná, když ji protlačím nějakým bakteriálním filtrem a třeba i dalšími (uhlíkový a pod)., páč když nad dlouhodobým skladováním pitné vody přemýšlím, tak pokud lahve či kanystry dobře vypláchnu předem, tak by se tam snad nemohla vyskytnout žádná breberka, která by se časem rozmnožila a tu vodu zkazila, navíc pokud budu filtrovat čerstvou vodu z vodovodu, tak to budu mít ještě s plynným chlorem jako takovou pojistku, teoreticky by taková voda na tmavém chladném místě mohla vydržet i několik let, leč je otázka, jestli vůbec... brzo chci mít ve sklípku pár lahví přefiltrovanejch jako nouzovku, vím je to málo ale pořád lepší jak nic, ikdyž s osobním filtrem se dá pít i z kaluže, tak hlavně kvůli chemickým znečištění, né každý může tahat sebou přístroj s reverzní osmozou ale ta není pro dlouhodobé požívání vhodná...
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3470
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Nouzové zásoby pitné vody

Příspěvek od Hohepa »

..jak dlouho vydrží voda zbavená všech breberek? tedy jak dlouho bude poživatelná?
Neomezeně dlouho !
Vodu z pramenů piješ také starou desítky až tisíce let :D
Jen mít jistotu, že je zbavená opravdu odevšech breberek a nezůstala ani jediná.
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Nouzové zásoby pitné vody

Příspěvek od kregan »

Vodu ke skladování je dobrý něčim ošetřit. U uzavřených nádrží na pitnou vodu se často doporučuje kapka Sava. Já teď dělám dlouhodoběj pokus s vodou se Sanosilem. Možná by pomohlo i pár zrníček hypermanganu. A nebo to natvrdo naprat chlorem z dvousložkový dezinfekce a mít u nádoby z venčí připravený druhý činidlo.
Čím víc víš, tím míň neseš.
Martynko
Příspěvky: 41
Registrován: 13.12.2013 21:16
Pohlaví: muž

Re: Nouzové zásoby pitné vody

Příspěvek od Martynko »

Jasný, takže dejmetomu vodu stačí přefiltrovat od nečistot třeba Sawyerem a projistotu tam kápnout kapku chloru, protřepat-nemíchat a dát na tmavé chladné místo, pak je alespoň nějaká jistota, že to vydrží připravené několik let aniž by voda zkvasila, rozmnožili se v tom zákeřné potvory a pod., no zkusím to...
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Nouzové zásoby pitné vody

Příspěvek od kregan »

Taková věc k zamyšlení...

- už se k Cílkovi přidávají i další vědci a badatelé s názorem, že imigrační vlnu odstartoval (byť nepřímo) nedostatek vody
- zima téměř bez sněhu, deště v posledních měsících nestojí za nic
- tradiční podzimní vodácké akce se letos ruší kvůli nedostatku vody (Botič, Rokytka, Vavřinec...)
- na Brdech je většina pramenů, který mají vodu i přes horké léto vyschlá

Je to jen náhoda, shoda okolností? Jestli ne, tak by to byl velkej průšvih. Jak jsou na tom vodní zdroje ve vašem okolí? Zaznamenali jste za poslední dobu vydatný, déletrvající déšť?
Čím víc víš, tím míň neseš.
krvfx
VIP
Příspěvky: 1617
Registrován: 15.08.2013 9:25
Pohlaví: muž

Re: Nouzové zásoby pitné vody

Příspěvek od krvfx »

Červený potok,pramenící v Brdech na +- normálním stavu.
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Nouzové zásoby pitné vody

Příspěvek od kregan »

Potoky jakž takž, ale teď o víkendu sem narazil na pět studánek bez vody. To sem eště nezažil.
Čím víc víš, tím míň neseš.
Uživatelský avatar
the.marek
VIP
Příspěvky: 1702
Registrován: 07.04.2013 13:35
Pohlaví: muž

Re: Nouzové zásoby pitné vody

Příspěvek od the.marek »

Voda samozřejmě jednou bude velký průšvih a někde už je, ale svádět na to dnešní migrační problémy mi příjde zcestné a směšné, takový "butterfly efect".
Nikdy nenaser šest chlapů, když máš jen pětiranný revolver ...
Uživatelský avatar
Desouza
Příspěvky: 813
Registrován: 02.08.2012 19:07
Pohlaví: muž
Bydliště: Za koncem světa

Re: Nouzové zásoby pitné vody

Příspěvek od Desouza »

Železné hory a Žďárské vrchy ,

podle starousedlíků takovéto sucho nepamatují , některé prameny jsou vyschlé . Letošní vemi slabé přeháňky a mírná zima můžou příští rok přinést opravdu velké problémy .

Letos vydatný déšť v podstatě nebyl . Tento týden prý má konečně pořádně zapršet , no uvidíme .
Zejména úroda hub je vemi slabá .
Vincit omnia veritas .
majez
Příspěvky: 3
Registrován: 06.10.2015 11:19
Pohlaví: muž

Re: Nouzové zásoby pitné vody

Příspěvek od majez »

Ahoj synek byl letos v lázních Kynžvart a místní personál nám doporučil vzít si i na domu Pramen Richard, že prý vydrží. Opravdu ho máme doma 9 měsíců a stále naprosto luxusní. Prý se za WWII vozila našim na frontu do Tobruku, pro její výdrž. Chuťově je překvapivě dobrá a stáčí se přímo v areálu lázní tuším, že asi za 2,- litr.
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Nouzové zásoby pitné vody

Příspěvek od Cep »

majez píše: ... Prý se za WWII vozila našim na frontu do Tobruku, pro její výdrž. ...
Za WWII? Kynžvart v rukou němců a naši u Tobruku za angličany? Pro zajatce to asi nevozili ...
Uživatelský avatar
DanBlack
Příspěvky: 1478
Registrován: 02.02.2012 23:19
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Severní Čechy

Re: Nouzové zásoby pitné vody

Příspěvek od DanBlack »

Však jo, vozili to "našim" němcům... :mrgreen:
------------------------------------------------------------------
Štěstí neexistuje...jsou jen průsery co dobře dopadly.
Odpovědět