Nouzové zásoby pitné vody

Odpovědět
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Nouzové zásoby pitné vody

Příspěvek od goral »

K te vane...
Zaujala me jedna vecicika, ktera ani kupodivu neni moc draha

Kód: Vybrat vše

http://www.survivalmetrics.com/store/Item/id-aquapod-bathtub-h20-reservoir-liner-blivet
"The era of procrastination, of half-measures, of soothing and baffling expedients, of delays, is coming to a close. In its place we are entering a period of consequences."
Strelec
Příspěvky: 5
Registrován: 21.10.2013 22:32

Re: Nouzové zásoby pitné vody

Příspěvek od Strelec »

Pročetl jsem si se zájmem toto vlákno o nouzových zásobách vody. Zajímavé je, že nikdo nemá objektivní přesné informace o trvanlivosti kohoutkové vody ani o možnostech fungování vodárenské sítě v případě nějaké katastrofy. Mám ve svém okolí několik odborníků, poptám se.

Abych přispěl něčím užitečným, pokud někdo skladuje velké množství vody, existuje rozumný způsob jak ji dlouhodobě udržet sterilní, a to pomocí UV záření. Docela dobře si dokáži představit velký barel (nádrž) vody, z něj trubku (hadici), malé čerpadlo, UV lampu a zpět. Napájení napojit na nějaký časovač, který vše pustí automaticky jen občas (kvůli redukci spotřeby elektřiny a prodloužení životnosti lampy). Zajímavé je např. toto: http://www.filtry-vodni.cz/katalog/filt ... /1747.html. Celkové náklady by se tak mohly dostat do 4-6.000,- Kč. Třeba by někdo dokázal lampu vodotěsně "zabalit" do křemenného skla. Pak by se pravděpodobně dala spustit přímo do nádrže.
štek
Příspěvky: 150
Registrován: 03.01.2016 1:04
Pohlaví: muž

Re: Nouzové zásoby pitné vody

Příspěvek od štek »

UV lampy i s čerpadlem koupíš běžně v akvaristických potřebách. Pohybovalo se to kolem 2000 Kč lampa plus čerpadlo 500-1500Kč. Udává se pro objemy nádrží mezi 200-350 litry ty nejmenší. Viděl jsem i na 1000l.
Oboje je na 230V
Myslím že pro zmiňované účely by to plně postačovalo.
Martynko
Příspěvky: 41
Registrován: 13.12.2013 21:16
Pohlaví: muž

Re: Nouzové zásoby pitné vody

Příspěvek od Martynko »

Než nějaké to UV a ktomu ještě čerpadla, u kterého je možnost poruchy bych raději volil chemickou cestu, zajednak se tak dezinfikuje celý obsah najednou a za druhý se vyloučí možnost zůstatku biologicky aktivní složky...

Co se týče "výdrži" kohoutkové vody, to je problém to přesně definovat, dost záleží čím se chloruje a kde se ještě po cestě z vodojemu chloruje (čerpačky), je něco jiného být u vodojemu či na druhém konci řádu, když si natočím u vodojemu kde se výstup chloruje by se dalo očekávat delší trvanlivosti než na konci, kde chlor bude více rozpuštěný a možná i vyprchaný, obecně by voda měla v chladu a temnu vydržet snad i měsíce ale musí být zajištěno, že se v žádném případě nekontaminuje aktivními složkami, což nelze zajistit, leda mikrobiologickou filtraci a vyčištění úložné nádoby již filtrovanou vodou... pro delší skladování bych však opět volil možnost přimíchat chemii přímo do skladovací nádoby s vodou, chemie na bázi chloru za delší čas stejnak vyprchá...

no a pak pro inspiraci mne bylo známým doporučeno toto, asi si to pořídim: http://www.decathlon.cz/mekky-kanystr-1 ... 92305.html#
Jenda
Příspěvky: 288
Registrován: 24.12.2013 9:46
Bydliště: JO70FB
Kontaktovat uživatele:

Re: Nouzové zásoby pitné vody

Příspěvek od Jenda »

Přemýšlel jsem o tom a vidím dva problémy:

- čerpání sterilizuje vodu, ale teoreticky můžou pořád růst kolonie na stěnách
- ponoření do větší nádrže by nejspíš potřebovalo s vodou míchat a UV může degradovat stěny, je-li kanystr plastový

Takže jsem tam nakonec dal trochu Sanosilu (stříbro s peroxidem vodíku, praštěně drahé) a peroxidu. Slaboučký roztok peroxidu podle mě není na pití škodlivý, případně můžete zkusit před konzumací protřepat s trochou oxidu manganičitého, který peroxid rozloží na čistý kyslík.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Nouzové zásoby pitné vody

Příspěvek od Hohepa »

Jestli jsem dobře vnímal , tak Želivka od devadesátých let nechlóruje, ale používá ozón.
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Nouzové zásoby pitné vody

Příspěvek od kregan »

Jak píše kolega nade mnou. Chloruje se i dodatečně v čerpačkách a velkých vodojemech. Na pokus mám uloženej jeden kanystr kohoutkový se Sanosilem a jeden nenačatej kojenecký vody. Někteří známí skladují vodu s trochou Sava nebo s trochou hypermanganu. V řádu měsíců s tím nemají problém.
Čím víc víš, tím míň neseš.
JirkaK
Příspěvky: 411
Registrován: 23.12.2013 20:14
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihomoravský kraj

Re: Nouzové zásoby pitné vody

Příspěvek od JirkaK »

Celkem zajímavý způsob skladování vody.
http://www.novinky.cz/domaci/399630-han ... ccich.html

Bohužel tam chybí, jak tahle voda dlouho vydrží a jak je ošetřena.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Nouzové zásoby pitné vody

Příspěvek od K4cer »

Není mi jasný, jakej je přínos proti vodě v PETkách. Ze sáčku to půjde blbě nalejvat, a v souladu s tady fungujícími principy bude stát jeden prázdnej sáček tolik jak karton PETek :lol:

Taky dost dobře nerozumím, proč každá domácnost nemůže prostě mít kanystr vody a tento občas obměňovat; nebo rezervní karton balený vody.

Edit: Kregan: skladuju 20L kanystr (černej plastovej NATO) běžný vody z kohoutku, bez dalšího ošetření. Měním tak 4x do roka, když si vzpomenu. Funguje to normálně, voda je bez jakýchkoli pozorovatelných změn, nikdy sem nepozoroval změněnou chuť nebo něco, nikdy sem se neposral.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
step
Příspěvky: 374
Registrován: 04.04.2015 17:50
Pohlaví: muž

Re: Nouzové zásoby pitné vody

Příspěvek od step »

Provedl jsem po roce kontrolu uložené vody v nových nádržích s obalem z černé folie (viz příspěvek před rokem).

Voda byla před rokem napuštěna do nádrží rovnou z vodovodu bez jakéhokoliv dodatečného ošetření.
Skladovací podmínky: zavřené uzávěry, ochrana před světlem, umístění ve sklepě. Teplota průměrně 10st. C, v létě se mi vyšplhala až na 20st. C.
Vycházel jsem z předpokladu, že nemá smysl zkoumat změny v minerálních látkách rozpouštěných ve vodě a postačí zjistit bakteriální kontaminaci. Po 48 hodinách kultivace byly obě nádrže negativní, po prodloužení na 96 hodin vyšla u jedné nádrže pozitivita 5 kolonií/ml, což bych připsal kontaminaci vzorku při odběru, protože pokud tam něco je, tak to roste už po 24 hodinách. Biologický test (jako že bych to vypil) jsem zatím neprováděl, ale vůbec se toho nebojím, vodu zatím skladuji dále bez ošetření, v plánu je výměna vody z důvodu stavebních úprav.
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Nouzové zásoby pitné vody

Příspěvek od Lyster »

Ve vodě v Novodvorské ulici v Praze se přemnožila legionella
https://www.novinky.cz/domaci/419817-ve ... nella.html
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Nouzové zásoby pitné vody

Příspěvek od dracekvo »

Že mě to nenapadlo dřív to sem dát.
Jelikož mám doma věci na vaření piva, tak sem v letních měsících experimentoval a do pivního sudu natočil obyč vodu z kohoutku, nechal trošku odvětrat, potom uzavřel a napral tam z flašky CO2. Vlastně stejnej princip jako používá soda stream, nebo ten klasickej syfónovač na bombičky. Dřív to měl doma každej.
Asi půl roku sem měl pěknej čerstvej sifón a věřím tomu, že voda nasycená CO2 by vydržela i mnohem déle.
Vesměs potřebujete jen pivní sud, narážeč, nějakej ventil, aby bylo jak sodovku čepovat a nějaký zdroj CO2. Klidně postačí sněhovej hasičák. Manometr je už jen bonus, ale tlak v sudu se nechá odhadnout podle toho jak moc se voda tlačí ven.

Ještě bych mohl někdy zkusit jak v takovém nerez sudu vydrží dlouho čerstvá voda bez sycením CO2. Ale nemám jak otestovat. Špatnou vodu poznám jen po čuchu.
krvfx
VIP
Příspěvky: 1617
Registrován: 15.08.2013 9:25
Pohlaví: muž

Re: Nouzové zásoby pitné vody

Příspěvek od krvfx »

Zajímavé - jak ty sudy vyplachuješ? Normálně přes naražeč s vyndaným plovákem? A kudy tam napereš to CO2? Taky tak?

Mívali jsme doma 30L sifonovač z kantýny ČKD, ale asi utíkal přes čepovací hlavu.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Nouzové zásoby pitné vody

Příspěvek od dracekvo »

Sud jde vymejt více způsobama. Buď tak jak se to dělá v pivovaru. Otočí se dnem vzhůru a dírou pro pivo se tam tlačí voda a vytejká to dírou pro tlakování. Je potřeba lehce upravit narážeč.
Ale pro domácí podmínky je lepší vyšroubovat jehlu a pak do sudu něco nalejt (např louh) zavřít. válet. otevřít, vylejt, vypláchnout.

CO2 se normálně pere tou dírou kudy se tlakuje, když se točí pivo.
Atraidis
Příspěvky: 81
Registrován: 26.01.2017 10:47

Re: Nouzové zásoby pitné vody

Příspěvek od Atraidis »

Zdarvím

Nevíte někdo přesnou dávku Sava na na 1 litr vody z kohoutku pro dlouhodobější uskladnění? (V řádu měsíců). Chtěl bych uskladnit vodu v kanystrech.
Wagoneer
Příspěvky: 159
Registrován: 20.11.2011 21:14

Re: Nouzové zásoby pitné vody

Příspěvek od Wagoneer »

Atraidis - já dávám na 200l sud s víkem napuštěný kohoutkovou vodou polévkovou lžíci Sava co cca 2 měsíce. Momentálně mám ve sklepě vodu od června ( nějak jsem zapomněl..), tak jsem využil kontaktů v blízkém špitálu a nechal udělat mikrobio. Ve vodě nic. Nevím tedy, zda je to správná dávka, stejně bych vodu převaŕoval, ale asi to stačí.
Uživatelský avatar
zdoch
Příspěvky: 237
Registrován: 06.01.2016 13:39
Pohlaví: muž

Re: Nouzové zásoby pitné vody

Příspěvek od zdoch »

Na Savu je ředění (dezinfekce studní a bazénů) napsaný. Na dezinfekci vody ve studni se doporučuje na 1000l vody rozředit 0,009l Sava ve vodě a pokropit konví povrch. Do dvou kubíků vody ve studni dávám málý štamrple (0,02l). Po hodině je takto ošetřená voda pitná (pokud neobsahuje další nečistoty nebo chemikálie viz. rozbor vody, kterej ti udělaj ve vodárnách).
Voda v bazénu se ředí 10x větší koncentrací. Startovací dávka 20x.
Do kanystrů bych určitě nedával víc než do studně, kde se chlór časem odpaří oproti uzavřenýmu kanystru. Asi by to chtělo pak převařit, aby se chlór z vody uvolnil, nebo před použitím nechat 24h odvětrat.
Buď opatrný v tom, co trénuješ, můžeš se stát opravdu dobrým, ve špatné věci!
Tony Blauer
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Nouzové zásoby pitné vody

Příspěvek od K4cer »

Nedávám žádný Savo. Voda z městskýho vodovodu (tedy chlorovaná), skladuju v 20L kanystrech tak půl roku, v pokojový teplotě. Voda bez jakýchkoli změn, následky žádné.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Atraidis
Příspěvky: 81
Registrován: 26.01.2017 10:47

Re: Nouzové zásoby pitné vody

Příspěvek od Atraidis »

Asi použiji teda koncentraci pro studny i když tam je to proudící voda. Díky za radu.

Ještě přidám jeden tip na odstranění chloru který tu nezazněl.
Chlor ve vodě se jde zbavit provzdušněním neb chlor reaguje se vzduchem. Jeden můj kamarád pro tento účel používal takovéto probulávátko co se dává do aqárií. Značně to urychlí proces a nemusí se čekat ani převařovat. Stačilo by pár minut. V PA by se asi dalo spíchnout něco podobného co nepotřebuje elektřinu.
Uživatelský avatar
zdoch
Příspěvky: 237
Registrován: 06.01.2016 13:39
Pohlaví: muž

Re: Nouzové zásoby pitné vody

Příspěvek od zdoch »

Dneska mi to nedalo a koukl jsem na nový Savo (už 10 let kupuju chlornan sodný do bazénu přímo z vodáren místo bazénový chemie nebo sava, vyjde to mnohem levněji) a koukám, že na starým a novým obalu od Sava je jiný (vyšší) dávkování, Starý savo mělo vyšší koncentraci a na starým obalu bylo:
Dezinfekce pitné vody ve studnách
na novým obalu:
Dezinfekce nepitné užitkové vody ve studnách
Savo podražilo a navíc naředili koncentraci, takže asi tak, rozdíl mezi savem a bazénovou chemií z baumaxu, mountfieldu... vyjde šul nul :?
Buď opatrný v tom, co trénuješ, můžeš se stát opravdu dobrým, ve špatné věci!
Tony Blauer
Odpovědět