Nouzové zásoby pitné vody

Odpovědět
Cep
Příspěvky: 1705
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Nouzové zásoby pitné vody

Příspěvek od Cep »

Kurnik šopa... to mi nedošlo, a to se vždy snažím vzít v úvahu všechny možné varianty.
Asi mi to moc dobře nejde :D
Martynko
Příspěvky: 41
Registrován: 13.12.2013 21:16
Pohlaví: muž

Re: Nouzové zásoby pitné vody

Příspěvek od Martynko »

Co se týká vysychání pramenů, povrchové budou vysychat, v takovém suchu to je jasný, ale jak v našem podhorském kraji pozoruji, ikdyž ty povrchové vyschnuli, ty hlubokonosné stále tečou, zrovna nedávno jsem od jednoho místně oblíbeného pramene tahal několik litrů velmi chutné vody a to jsem tam šel s obavou, že nic nepřinesu...
Uživatelský avatar
Count
VIP
Příspěvky: 874
Registrován: 20.05.2015 19:11
Pohlaví: muž

Re: Nouzové zásoby pitné vody

Příspěvek od Count »

Tak mi dneska blesklo hlavou, že jako nouzová zásoba vlastně slouží i rozvod v domě a přípojka od vodovodního řadu. Tam se voda neustále obměňuje a v případě výpadku bude čerstvá a je možné ji, za crelativně nizkých nákladů vyčerpat ven.

Chci v domě za tlakovou stanici udělat napojení na ruční pumpu, kterou, při zastaveném hlavním přívodu vody do domu, vodu vytlačím některým kohoukem v přízemí. Podobně to chci realizovat i pro přípojku, která má cca 40m. Jen zavřít musím jak přívod v domě, tak napojení na řad a pak ruční pumpou a hadicí, kterou do přípojky vsunu, napumpuji do přípojky vzduch a vodu vytlačím.

První variantu vyzkouším co nejdřív. Sám jsem zvědav, kolik toho v rozvodech mám. :D
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
Uživatelský avatar
Hdm
Příspěvky: 1002
Registrován: 01.08.2012 15:12
Bydliště: Orlické hory

Re: Nouzové zásoby pitné vody

Příspěvek od Hdm »

No jestli to dobře chápu ... tak za hlavním přívodem vody (a vodoměrem) bývá kohout na vypuštění vody z baráku. Tam bych čerpal já třeba do nějakého kbelíku. Když se jedná o nouzový stav tak bych se s nějakým vytlačováním nedělal.
Uživatelský avatar
Lupus
Příspěvky: 140
Registrován: 10.06.2015 9:35
Pohlaví: muž

Re: Nouzové zásoby pitné vody

Příspěvek od Lupus »

Nějak nechápu rentabilitu. Za kolik vynaložených nákladů očekáváš, že získáš kolik litrů vody ze suchého vodovodního řádu? Jestliže ti neteče do baráku voda, tak přívodní trubky jsou asi prázdné ne? Takže když tam napojíš ruční pumpu, tak je to sice pěkné, ale pořád nemáš co čerpat, pokud není tedy pumpa na tvé studni a ty jí jen přehodíš abys vytlačil vodu stávajícím potrubím výš. Samotný objem vodovodních trubek v domě asi nebude závratný.
Uživatelský avatar
herman
Příspěvky: 1881
Registrován: 26.12.2013 17:51
Pohlaví: muž
Bydliště: Ostrava

Re: Nouzové zásoby pitné vody

Příspěvek od herman »

Vodovodní řad je většinou pod zemí, takže je asi níž než obydlí Vzhledmem k tomu, že vodárny používají principu samospádu (netrvrdím že všechny), tak v potrubí voda bude. A nejspíš jí bude dost. Tolik má úvaha.
Až v pekle nebude volného místa, pak mrtví budou bloudit po zemi.
SWED
Příspěvky: 144
Registrován: 06.10.2015 21:22
Pohlaví: muž

Re: Nouzové zásoby pitné vody

Příspěvek od SWED »

Nechci ti kazit nápad,ale výš jak vypadá voda ve vodovodním řadu bez dostatečného průtoku po pár hodinách odstávky a nedej bože dnech.Tato voda začne velice rychle reagovat s materiálem potrubí.Což velice často je ocel či litina podle stáří potrubí a vzniká rezavá břečka popřípadě obohacená o další chuťovky.Přeji dobrou cuť.
Uživatelský avatar
Count
VIP
Příspěvky: 874
Registrován: 20.05.2015 19:11
Pohlaví: muž

Re: Nouzové zásoby pitné vody

Příspěvek od Count »

Lupus píše: Samotný objem vodovodních trubek v domě asi nebude závratný.
V systému mám ještě ATS (automatická tlaková stanice), která zvyšuje tlak v rozvodech domu. Má objem 60L, což není málo. Ale až se do toho pustím, tak napíšu, kolik vody jsem dostal z které části.

Ad SWED: Ano, uvědomuji si, že vodovodní řad je složnina z různě starých částí a voda v něm po odstávce vypadá všelijak. Odpojení (uzavření) přípojky pro můj RD od vodovodního řadu je v případě výpadku dodávky vody na prvním místě. Má přípojka je dva roky stará a v plastu, takže po tomto kroku by zastarání vody nemělo mít takový rychlý spád.

Každopádně musím zapracovat i na nádobách pro uložení takto vyčerpané vody. V tuto chvíli nemám nic většího než cca 10ks 2L PET a to není v pořádku. Protože nemám sklep, optimální se mi jeví sládací 5L, 10L a 20L kanystry (uvítám doporučení). Vyčerpanou vodu následně hodlám zajistit Sanosilem, či jiným přípravkem pro úpravu a konzervaci.
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
Uživatelský avatar
Lupus
Příspěvky: 140
Registrován: 10.06.2015 9:35
Pohlaví: muž

Re: Nouzové zásoby pitné vody

Příspěvek od Lupus »

A není skoro jednodušší obětovat někde jednu skříň a nabouchat místo deseti PETek lahví 100?
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Nouzové zásoby pitné vody

Příspěvek od K4cer »

V rámci podzimních "přechodů" jsem vyměnil karton (6x1,5L PET) vody z auta, za novej.

Novej má záruku do 9/17, to bude dva roky od výroby.
Starej má záruku do 10/15, takže byl koupenej někdy v 2013. Od tý doby se nepřetržitě vozí v autě, v překližkový bedně ve středu auta, takže v temnu a částečně izolován. Auto venku, přežilo letošní mírnou zimu, i 38° vedro.

Dva roky stará voda je normálně pitná (neposral sem se), bez jakýkoli chuti, zápachu, čehokoli.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Nouzové zásoby pitné vody

Příspěvek od kregan »

Ona je to udávaná minimální trvanlivost. Docela by mě zajímalo, jak dlouho balená voda vydrží. Ještě sem neslyšel o někom, komu by se zkazila. Jen o zkažený vodě v nádržích plachetnic.
Čím víc víš, tím míň neseš.
paja
Příspěvky: 191
Registrován: 30.03.2014 19:27
Pohlaví: muž

Re: Nouzové zásoby pitné vody

Příspěvek od paja »

ono taky co dělá vodu pitnou v těch trubkách je tlak. při nějaké netěsnosti tlačí ven, voda se trácí ale je furt pitná. při poklesu tlaku těma netěsnostma do těch trubek nateče voda co tekla ven obohacena o kontaminaci.
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Nouzové zásoby pitné vody

Příspěvek od kregan »

Lidi z Dejvic by mohly vyprávět.
Čím víc víš, tím míň neseš.
Uživatelský avatar
the.marek
VIP
Příspěvky: 1702
Registrován: 07.04.2013 13:35
Pohlaví: muž

Re: Nouzové zásoby pitné vody

Příspěvek od the.marek »

Zajímalo by mě jaký netěsnosti máš namysli. Vodovodní řad opravdu není děravej :-D. Když klesne tlak, tak max. chvíli teče rezatá voda, jak se po opětovném natlakování uvolní rez z trubek (pokud jsou teda ocelové, litinové) a to je asi tak všechno ;-).
Nikdy nenaser šest chlapů, když máš jen pětiranný revolver ...
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Nouzové zásoby pitné vody

Příspěvek od kregan »

Třeba v Praze činí ztráty řadu přes 20%
http://www.vodarenstvi.cz/clanky/ztraty ... rne-klesly
A v Dejvicích se naposled stalo to, co píše paja a celý Dejvice se z toho podělali
Přílohy
Veolia_Dejvice.jpg
Čím víc víš, tím míň neseš.
Uživatelský avatar
the.marek
VIP
Příspěvky: 1702
Registrován: 07.04.2013 13:35
Pohlaví: muž

Re: Nouzové zásoby pitné vody

Příspěvek od the.marek »

No v Dejvicích se stalo něco trochu jinýho. Bohužel o tom něco vím :-D
Nikdy nenaser šest chlapů, když máš jen pětiranný revolver ...
SWED
Příspěvky: 144
Registrován: 06.10.2015 21:22
Pohlaví: muž

Re: Nouzové zásoby pitné vody

Příspěvek od SWED »

Copak jsem napsal špatného,že zveřejnění mého způsobu zabezpečení zdrojů pitné vody zmizelo?
floky
Příspěvky: 263
Registrován: 17.12.2011 22:37

Re: Nouzové zásoby pitné vody

Příspěvek od floky »

Netreba zabudať, že ženy, prípadne deti maju problém manipulovať s kanistrami o objemoch 20-25L, vedia ju vačšinou len posuvať, nakloniť...rozhodnie nie zdvihnuť alebo preniesť...

Najlepšie sa javí zásoba vody v malých kanistroch objemu 5l, prípadne 10l....alebo najjednoduchšie riešenie, plastové flaše o objeme 2l, ktoré za a) nič nestoja...a za b) odolné, skladné a na manipulaciu vhodné aj pre deti...

Ešte pridám jeden typ...

V prípade vykurovacej sezóny a náhlej odstávky vody, na spláchnutie záchoda vyborne posluží voda z radiatorov...málokoho toto kreatívne riešenie napadne...ale v prípade, že sa vo vode kúpe pán Hnedý, je takáto rada na telefóne z kategorie "ježiš, čo by som bez teba robila" :) :)
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3465
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Nouzové zásoby pitné vody

Příspěvek od Hohepa »

To je rada za všechny peníze. :head
Při topné sezóně je to nejjednodužší způsob jak být nejen bez vody ale i bez tepla.
V činžácích a panelácích bývá odvzdušňovací ventil jen v posledním patře
a v případě rodiného domu může odstavit topný okruh již ztráta pár litrů topného média.


Navíc bývá UT plněno nemrznoucí směsí a ne samotnou vodou , takže se to spláchnutí může hezky prodražit.
Martynko
Příspěvky: 41
Registrován: 13.12.2013 21:16
Pohlaví: muž

Re: Nouzové zásoby pitné vody

Příspěvek od Martynko »

Ve vaně člověka napadnou věci, tak mi znovu proběhla hlavou myšlenka o vodě, tedy jsem tu nedávno psal rozsáhlejší text, asi mne ta technika nemá ráda nebo jsem v tom porušil desatero pravidel, páč se tu nedochoval takže bych to chtěl osvětlit znovu, mám za to, že tohle je důležité téma o kterém se až tak moc nemluí...

Tedy, jezdíval jsem po vrtech, čerpačkách, vodojemech, čističkách takže mám jaksi základní informace o struktuře vodovoního systému u nás... V prvé řadě každému doporučuji nastudovat si místní systém zdroje pitné vody a popřípadě si najít i několik blízkých pramenů, nemusí to být nutně pitná voda ale stačí běžný pramen (osobní filtr ala Sawyer to jistí)...

proč to píšu do nouzové zásoby vody je jednoduché, voda je základ to je prostě priorita č. 1... takže ve většině vodovodních systémů jsou zásoby vody minimálně na 1 den, nebo-li se to takto koncipuje pro zásoby 1-3dny základní spotřeby, může se stát, že vodojem na jednom tlakovém pásmu bude mít napojeno více domů a hrozí tedy výdrž kolem 1 dnu při zvýšené spotřebě ale může se stát, že v menších obcích bude i těch 1000 kubíků na několik dní, jsou i veliké vodojemy o objemech 20 - 50 tis. kubíků skoro pro celý okres...
takže, pokud máte to štěstí a nebydíte zrovna nejvýše v obci s malým vodojemem, ve většině případů pokud se v regionu vypne elektřina či se stane nějaký průser, je ideální nečekat a okamžitě pustit do vany, předpoklad je ještě lepší, kdo by se ve městě zrovna bez elektriky sprchoval nebo koupal, většina lidí bude v tu dobu řešit jiné kraviny, takže o to více zbude vody pro vás... proto tedy píšu, v prvé řadě pustit kohoutek dokud to teče, mezitím plnit láhve, kanistry, určitě zbude dost na naplnění nejedné vany...
Ještě k distribuci, častěji jsou k vidění různé místní rekonstrukce, kde i na vodojemu (hlavně v nížinách) jsou na výstupu tlakové čerpadla, ty nejsou nijak elektricky zálohované a tak prostě voda bez elektřiny nepoteče anebo velmi málo, naštěstí v neštěstí někde se i jedna menší obec rozloží na několik tlakových pásem tedy malé okruhy, takže pokud sousedi prchnou, zbude toho ještě víc na vás...
Další kapitolou jsou přímo zdroje vody, narazil jsem na velikou rozmanitost zdrojů, existují povrchové, kde je prostě vybetonovaný bazén 3m hluboký na pískovém podloží, kde voda vyvěrá, až se to zaplní tak se čerpá, existují jednoduché studně 10-30m, kde voda vyvěrá, někde se čerpá, pak jsou vrty a artéské studně, většina vrtu se čerpá ale jsou i vrty, kde voda vyvěrá, vrty jsou od 30m až po 300m...
Z toho plyyne mnoho informací, takže u nás třeba vím, že když bude nouzovka vody, tak pravděpodobně na čerpačce budou mít cisternu, voda totiž z vrtu vyvěrá a u čerpačky je menší akumulačka, ikdyž má naše čerpačka možnost napojení generátoru, v zásobách máme na 2-3 dny, z tohoto pohledu jsem tedy klidnější, proto je tedy opravdu dobré mít zjištěné lokální zdroje... kdyby to celé vyschlo, pod kopcem je místní pramen a za dalších 6km kopcem je velmi kvalitní pramen léčivé arézské vody... takže vím, pokud by byl chamický poplach, tato voda je snad stoletá a vyvěrá z veliké hloubky, tyto kvalitní prameny se nacházejí většině ve skalnatém podloží, pak pouze hluboké vrty (viz, minerálky)

Jistěže je dobé mít v zásobě pár lahví balené vody, ale to už je opravdu veliká nouze nebo v momentě chemického průseru... Rozhodně bych nic jako odsávání domovních rozvodů nedoporučoval, maximálně tak pro spláchnutí wc nebo umytí se ale nikoliv ke konzumaci, možná přes filtr ale nikoliv napřímo (koncentrované kaly jsou velmi nebezpečné)...
čím více se ví o zdrojích vody v okolí, tím se zlepší šance k její získání, jakékoliv vymýšlení pitomostí ala topení a pod je nesmysl, voda je dostupná všude, docela ne stále překvapuje ta rozmanitost a počet tolika vrtů, studní, pramenů v naší republice ještě je, jen se o tom tolik nemluví, stále se bojím, aby u nás nebo v sousedních státech nezačali s frakováním, problémy jsou viditelní v emérice i stovky kilometrů od vrtu jsou spodní vody zničené, byli by sme byyť s jedním takovým vrtem minimálně ze čtvrtiny republiky s veškerou vodou v pérdeli... tak to je snad vše, doufám, že jsem tím alespoň někomu podal užitečnou informaci...
Odpovědět