Nouzové zásoby pitné vody

Odpovědět
guntroll
Příspěvky: 997
Registrován: 26.11.2015 5:27
Pohlaví: muž

Re: Nouzové zásoby pitné vody

Příspěvek od guntroll »

Tak nejlip mi vychazi ze neni nad vodu konzervovanou v pivu :mrgreen:
Uživatelský avatar
DanBlack
Příspěvky: 1471
Registrován: 02.02.2012 23:19
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Severní Čechy

Re: Nouzové zásoby pitné vody

Příspěvek od DanBlack »

Nebudeš věřit, jak blízko seš pravdě. :chuckle
Už ve středověku (v době epidemií) se pilo víc pivo než studniční voda. (i když bylo o dost slabší) Dokonce se dělala pivní polévka... :puke

I když, zrovna koukám na dno jedné pivní plechovky a má trvanlivost jenom rok. :sad
------------------------------------------------------------------
Štěstí neexistuje...jsou jen průsery co dobře dopadly.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8781
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Nouzové zásoby pitné vody

Příspěvek od Fabulous »

A nemá náhodou "přírodní" pivo životnost v řádu dní?
Uživatelský avatar
DanBlack
Příspěvky: 1471
Registrován: 02.02.2012 23:19
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Severní Čechy

Re: Nouzové zásoby pitné vody

Příspěvek od DanBlack »

V řádu dní, bohužel. :beer

Dneska bych jako běžný nápoj na zahnání žízně bral spíš čaj. (který tenkrát v evropě neznali)
------------------------------------------------------------------
Štěstí neexistuje...jsou jen průsery co dobře dopadly.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3465
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Nouzové zásoby pitné vody

Příspěvek od Hohepa »

hele a co ležák ?
ten má životnost také v řádu dní ?
co víno ? vždyť i to je též jen kvasný proces...
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Nouzové zásoby pitné vody

Příspěvek od Bill Masen »

DanBlack píše:...Dokonce se dělala pivní polévka... :puke...
pivní polévky se dělají pořád, původně se ale pivo nepilo, ale jedlo lžící z misky, odtud pochází výraz ožrat se.
https://www.novinky.cz/zena/styl/421179 ... lzici.html

Pro zvýšení trvanlivosti se pivo konzervovalo vyšším obsahem alkoholu, a nebo chmele. Tím vznikla IPA.
Uživatelský avatar
Desouza
Příspěvky: 813
Registrován: 02.08.2012 19:07
Pohlaví: muž
Bydliště: Za koncem světa

Re: Nouzové zásoby pitné vody

Příspěvek od Desouza »

Když jsme u toho píva , tak mám vyzkoušeno že pasterizované od prazdroje vydrží minimálně rok ( v sudu a v 15°C ) . :beer
Vincit omnia veritas .
Atraidis
Příspěvky: 81
Registrován: 26.01.2017 10:47

Re: Nouzové zásoby pitné vody

Příspěvek od Atraidis »

Kdysi jsme byly na exkurzi v pivovaru a tam říkali že dělají piva pro domácí trh ty vydrželi 6-8 měsíců a pak vyráběli piva na export a tam říkali že to prodlužují nějakým technologickým postupem na 12-15 měsíců.

Kvůli dítěti jsem byl nakupovat kojeneckou vodu a objevil jsem tady tyto 5 ti litrové barely :https://cwshop.cz/kojenecka-voda/1352-n ... x-15l.html (omlouvám se za reklamu) Voda než ji člověk načne vydrží opravdu dlouho. (zatím vyzkoušeno 5 měsíců beze změny ve sklepě při cca 15-18 stupních) A navíc potom zbývá perfektní kanystr pěti litrový s uchem. Dobře se přenáší a díky čtvercovému tvaru se i slušně skladuje. Kupoval jsem v Makru za 38 korun.

Takže hned jsem jich koupil cca 5 a do použitých napouštím vodu a dávám je zpět do sklepa. Uvidíme jak dlouho v nich vydrží voda z kohoutku. Zatím jí tam mám měsíc a vypadá v pořádku.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Nouzové zásoby pitné vody

Příspěvek od K4cer »

Mě vydrží kohoutková (chlorovaná) voda v kanystrech nejmíň půl roku (víc jsem netestoval, pravidelně měním cca po třech měsících, zkušebně jsem jeden kanystr nechal půl roku).
Kanystry mám černý a skladuju normálně doma ve spíži; žádnou chemii nepřidávám.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
step
Příspěvky: 374
Registrován: 04.04.2015 17:50
Pohlaví: muž

Re: Nouzové zásoby pitné vody

Příspěvek od step »

Provedl jsem kontrolu vody v barelech (sklep, černá folie), skladována 4 roky, napuštěno z vodovodního řádu, mírně přichlorováno savem. Senzoricky je to stále voda bez chuti a bez zápachu. Chemické složení se nemá moc jak změnit, barely určeny pro styk s potravinami. Kultivačně 7 dnů bez průkazu bakterií. Pokračuji ve skladování. :yes
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Nouzové zásoby pitné vody

Příspěvek od PeFi »

Nevýhodou (i výhodou) sava je, že se samovolně rozpadá. Proto je taky skladovatelnost Sava omezená a je potřeba si hlídat expiraci.
Nevinatko
Příspěvky: 45
Registrován: 07.11.2021 20:22

Re: Nouzové zásoby pitné vody

Příspěvek od Nevinatko »

Je lepsi koupit kus stibrneho plechu nebo dratu a dat kus do kazdeho barelu. To udrzi vodu cistou od mikrobu.
step
Příspěvky: 374
Registrován: 04.04.2015 17:50
Pohlaví: muž

Re: Nouzové zásoby pitné vody

Příspěvek od step »

Voda je čistá bez stříbra a dalších zásahů. Jen na počátku při napouštění přidáno savo k jednorázové dezinfekci případné kontaminace barelů. Budu dále sledovat a skladovat.
Kdykoliv ji mohu přechlorovat nebo pustit přes filtr.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Nouzové zásoby pitné vody

Příspěvek od PeFi »

Co jsem četl materiály k chlorovým desinfekcím, tak se doporučuje vodu na vstupu maximálně přefiltrovat co nejjemnějším mechanickým filtrem, protože to jednak sníží rychlost degradace desinfekcí a pak taky vzniká minimum potenciálně škodlivých sloučenin s chlorem. Ale jakmile je voda jednou vydesinfikovaná, uzavřená a ve tmě, tak není důvod, aby se kazila - bakterie taky musí něco žrát, aby se mohly množit. Je super, že jsi experimentálně potvrdil, že teorie odpovídá realitě. :yes
rajtyš
Příspěvky: 16
Registrován: 19.04.2021 8:50
Pohlaví: muž

Re: Nouzové zásoby pitné vody

Příspěvek od rajtyš »

test vaku na vodu. celkový objem je 3m2, naplnil jsem jej něco přes polovinu a už na něm jedem týden celá domácnost. dva dospělí, dvě malé děti. vodou nijak extra nešetříme, ani neplýtváme. umístění je zatím improvizované, přívod do domku je vyhříván odporovým drátem. v mraze je uvnitř vaku zamrzlá vrstva na povrchu (jako v rybníce). voda jde přes čerpadlo s expanzkou ve sklepě. je to taková nouzovka pro případ, že se vypne voda v zahrádkářské kolonii, ale aspoň je člověk připraven.
do budoucna by šel vak pod dřevostavbu (je na patkách), bude chráněn před povětrnostními i jinými vlivy. nevím, jestli kvůli velikosti pozemku a špatné dostupnosti půjde udělat nádrž pod zem. letos chci aspoň využít stávající jímku na dešťovou vodu ke splachování.
ještě pořídit elektrocentrálu, aby i to čerpadlo mělo z čeho jet ;)
IMG_20220107_091442670.jpg
během pár dní doplním vak na plnou kapacitu, tak pak když tak hodím fotku..
mart0
Příspěvky: 984
Registrován: 09.08.2020 21:39

Re: Nouzové zásoby pitné vody

Příspěvek od mart0 »

To má i atest na pitnou vodu? Nebyl by odkaz? Díky
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4240
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Nouzové zásoby pitné vody

Příspěvek od Lyster »

Také se přimlouvám za odkaz. Děkuji.
rajtyš
Příspěvky: 16
Registrován: 19.04.2021 8:50
Pohlaví: muž

Re: Nouzové zásoby pitné vody

Příspěvek od rajtyš »

Vyrábí to frantíci, myslím, že název firmy je Citerneo. České zastoupení FTvaky nebo tak nějak. Tento je na pitnou, dělají i na užitkovou, PHM... Tenhle je jeden z nejmenších..
colek
VIP
Příspěvky: 686
Registrován: 18.02.2011 18:36
Pohlaví: muž
Bydliště: Vysočina

Re: Nouzové zásoby pitné vody

Příspěvek od colek »

Pokud máš pozemek, není lepší studna?
mart0
Příspěvky: 984
Registrován: 09.08.2020 21:39

Re: Nouzové zásoby pitné vody

Příspěvek od mart0 »

Studna je lepší, ale v zahrádkářské kolonii bude mít možná problém dostat úzkými cestičkami na pozemek vrtnou soupravu, na kopání může být voda hluboko. Často mají vodu jen jaro-podzim kvůli rozvodům po povrchu.

Přemýšlel jsem o průtočné nádrži do vodoměrné šachty, která by byla připojena na normální vodovodní přípojku a byla by v ní stále obměňovaná zásoba vody. Jelikož jsem to ale nezrealizoval hned, tak teď do šachty dokážu průlezem dostat maximálně nějaký vak. Tak kdyby bylo něco spolehlivého a levného... Obávám se ale, že ve finále je lepší mít zásobu x 5l vod za pár korun a ty jednou za 2 roky vyměnit, protože tohle funguje i pro případ znečištění řadu.
Odpovědět