Nouzové zásoby stravy

Odpovědět
Del-in
Příspěvky: 233
Registrován: 28.05.2015 1:07
Pohlaví: žena

Re: Nouzové zásoby stravy

Příspěvek od Del-in »

Cipis, to bylo asi na mě s těmi dětmi, nepředpokládám, že by raději umřely hladem vedle misky lívanců, byť divně smrdících 😂 I když si myslím, že by nejstarší syn vyrazil raději na lov třeba ryb nebo veverek, než by jedl ovesnou kaši 😂Ale v takové situaci jsme nebyli a ty bezmála tři týdny v izolaci byla pro mne (pominu-li stav ve kterém jsme se kvůli kovidu nacházeli) zajímavá zkušenost z hlediska koncepce nouzových zásob o jejichž stavu jsem se podělila v jiném vlákně. A mimo jiné došlo na otevření tři roky prošlého sušeného mléka. A bylo hnusné. Jojo taky jsem četla, že v tuším šedesátých letech se dalo konzumovat mléko po americké armádě z WWII. Tak tohle zkrátka nebyl ten případ. Nic víc nic míň.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Nouzové zásoby stravy

Příspěvek od dracekvo »

Já točím zhruba dva balíky trvanlivého mléka. Teď přesně nevím jakou to má trvanlivost, ale rok minimálně.
Když je akce, tak prostě nakoupím a žijem z toho do další akce.
Držet sušené mléko se mi nechce, protože bych dopadl tak, že bych to pak vyhodil, bo v normální době by to nikdo nepil. Nemá smysl držet zásoby, které průběžně netočím.
Dva balíky je 24L mléka. Běžná spotřeba je krabice na den. Když bych se uskromnil, tak určitě mám zásobu min na měsíc.
JirkaK
Příspěvky: 411
Registrován: 23.12.2013 20:14
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihomoravský kraj

Re: Nouzové zásoby stravy

Příspěvek od JirkaK »

Jak píše dracekvo. U nás je velká spotřeba mléka. Tak nakoupím běžně i 4 balíky a mám vyzkoušené, že se nezkazí a vydrží i více něž půl roku po době trvanlivosti. (balík se mi zamíchal do nově nakoupeného)
Del-in
Příspěvky: 233
Registrován: 28.05.2015 1:07
Pohlaví: žena

Re: Nouzové zásoby stravy

Příspěvek od Del-in »

Jo to chápu, ale není to řešení pro nás, neb v normálním provozu mám mléko čerstvé od vlastních koz, či od krávy ze sousedství, když mám kozy zasušené jako teď, bývá doma balík krabicáku, ale byl načatý a rychle došel. Normálně máme ten záložní balík tak na půl roku, i víc a v NZ sušené. A vzhledem k tomu mi už mockrát krabicák o dost prošel. Po otevření se tváří normálně (většinou), ale do večera zhořknul nebo se zdrcnul. Byl to Pilos. Jaký krabicák ti vydrží i půl roku po trvanlivosti a je ok? Myslím značku.
Uživatelský avatar
Jason
Příspěvky: 662
Registrován: 19.11.2012 11:30
Pohlaví: muž

Re: Nouzové zásoby stravy

Příspěvek od Jason »

Tak ja si dat sklenici mleka tak se zeseru jako alik - to moje brisko nemuze... Mam zasoby kondenzovanyho do kafe, to je pro mne tak hranicni - kafe s troskou mleka :D

Ale zpet k tematu - zasob mam opravdu hodne ale sam jsem zjistil ze to neni uplne tak dobre vyreseny. Mit tuny testovin je ok, ale muzu je pak jist max s kecupem a i ten mi dejte (sice za dlouho pac ho mam opravdu hodne)... Musim trosku dorovnat zasoby konzerv, susene zeleniny, nakladane zeleniny atd... Proste aby se dalo varit vice variant ze zakladnich surovin.. Pozn.: Rad varim a jsem se tim zivil, troufnu si rict ze i dobre. Ale jsem zvyklej drzet zasobu cerstvych veci a z toho varit, pri delsim vypadku nakupu neumru hlady, ale kvalita pujde velmi rychle dolu...
Říkali mi, že můžu být čím chci. Tak jsem se stal ostudou své rodiny.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Nouzové zásoby stravy

Příspěvek od PeFi »

jason: zkus si svoje zásoby hodit do nějaké nutriční kalkulačky - člověka to donutí se trochu víc zamyslet nad tím, co mu tam chybí.
Uživatelský avatar
Jason
Příspěvky: 662
Registrován: 19.11.2012 11:30
Pohlaví: muž

Re: Nouzové zásoby stravy

Příspěvek od Jason »

Na nutricni hodnoty jsem se dival ale spise my slo o to, ze bez cerstvych veci to bude jidlo porad stejne a takove "chude". Ze to chce i vice doplnku, aby se daly ty jidla ze zakladnich surovin trosku obmenit nebo obzvlastnit..
Říkali mi, že můžu být čím chci. Tak jsem se stal ostudou své rodiny.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Nouzové zásoby stravy

Příspěvek od Bill Masen »

Tak nějak jsem došel i k tomu, že nouzové jídlo musí obsahovat i zákusek. Nejen nutriční hodnota je důležitá, ale i psychologie. Prodtě lanšmít s brkaší je dobrý jídlo, ale když k němu přidám jahodovej kompot, nebo kousek čokolády, tak je to o velkej level vejš.
Uživatelský avatar
Count
VIP
Příspěvky: 875
Registrován: 20.05.2015 19:11
Pohlaví: muž

Re: Nouzové zásoby stravy

Příspěvek od Count »

Proto mám doma bednu "posilovačů morálky". Jednak čokolády a oplatky, ale taky jednotlivě zabalené bombóny. Pak můžu každému doma dát jeho denní příděl a jak s ním naloží, je jeho věc.
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1298
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Nouzové zásoby stravy

Příspěvek od Kapo »

Del-in píše: 20.12.2021 18:12 Jo to chápu, ale není to řešení pro nás, neb v normálním provozu mám mléko čerstvé od vlastních koz, či od krávy ze sousedství, když mám kozy zasušené jako teď, bývá doma balík krabicáku, ale byl načatý a rychle došel....
Inak toto riešime tak, že v prípade že sa mlieko od kôz nestíha spracovať, tak sa proste zamrazí. A v prípade potreby sa rozmrazí. Vždy lepšie ako UHT patoky.
Kto nepozná prístav, do ktorého pláva, tomu žiaden vietor nie je dosť dobrý.
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Nouzové zásoby stravy

Příspěvek od Lyster »

Relativní novinka na CZ/SK (zatím se dá sehnat jen na SK shopech.) Tak kromě sušeného mléka, vajec atd..., tak
se dá sehnat i SUŠENÉ MÁSLO v konzervě... Co jsem tak pochytil, dá se normálně například namazat na chleba (samozřejmě asi po zředění vodou dle návodu...)... takže není jen na vaření i když je i tak hutnější než klasické máslo.... trvanlivost v konzervě dle výrobce 15 let. 500g sušeného másla vydá za 700g klasického másla. Cena kolem 20 Euro za balení.
Přílohy
Sušené máslo.jpg
Benedict
Příspěvky: 63
Registrován: 20.10.2023 19:20
Pohlaví: muž

Re: Nouzové zásoby stravy

Příspěvek od Benedict »

To už nemá daleko k vězeňské "fintě" z detektivky Edgara Wallace - sušená brandy v ručníku, stačí namočit, vyždímat do sklenky a ... vím, že je to kravina. Ale pan spisovatel zřejmě ne. Tak to dopadá, když nedochodíte základku.

Co to může být? Ztužené ghí?
Uživatelský avatar
DanBlack
Příspěvky: 1478
Registrován: 02.02.2012 23:19
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Severní Čechy

Re: Nouzové zásoby stravy

Příspěvek od DanBlack »

Slozeni: 86% maslo, nizkotucne mleko v prasku

Trochu me zarazil postup pripravy - zalejte urcenym mnozstvim vrouci vody... :shock:
To pochopim u michanych vajicek nebo ovesne kase, ale masla ktere je skoro jen tuk?
------------------------------------------------------------------
Štěstí neexistuje...jsou jen průsery co dobře dopadly.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Nouzové zásoby stravy

Příspěvek od bacil »

Asi to budou nějaké malé vločky, jak ta šmietanka do kawy.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Odpovědět