Nouzové zásoby stravy

Odpovědět
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od DeadMan »

Abraka Dabra Spam Ban Fab :lol:
You cannot kill me as I am already dead!
Uživatelský avatar
MartinSk
Příspěvky: 193
Registrován: 18.09.2016 11:56
Pohlaví: muž
Bydliště: Ještě mám...

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od MartinSk »

V kuchyni mám sporák Mora - oběd uvařím v pohodě na třech polenech. Než připravím věci k vaření, tak je sporák dávno rozehřátý. Takže s potravinami k vaření nemám problém. Jen v létě, kdy to tolik netáhne raději elektrický dvouplotýnkový vařič. A v obýváku - prostřední pokoj bytu - mám Jotuly. Naprostá spokojenost.

A abych nebyl úplně mimo, tak teď jedny stavebniny začaly nabízet hotová jídla - ve vaničce s papírovým přebalem - za docela zajímavé ceny. Zkusím si nechat něco poslat a pak podám informace.
Generálmajor Carl von Clausewitz: "Laikové studují strategii, stratégové studují logistiku..."
pekoz
Příspěvky: 251
Registrován: 04.07.2012 8:27

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od pekoz »

Král stavebnin vyhlásil boj vlašáku s rohlíkem – nabídne stavařům hotovky

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/kral ... -internetu
jameson363
Příspěvky: 633
Registrován: 29.12.2012 0:02
Pohlaví: muž

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od jameson363 »

Jason píše: 01.03.2020 0:58 K tem krbum (vim ze je tu na to jine tema ale jenom co se tyce ohrevu vody na vareni) - ted dodelavame projekt na RD. Architekt mne celou dobu tlaci do krbu se zadnim prikladanim a cely zapusteny do steny. Takze v mistnosti je jenom to sklo. Argumentoval to tim ze to chteji naprosto vsichni a vsichni to tak ted delaji. Samozrejme ze jsem z krbovek necouvnul :o)
Jo, to jsem myslel, hrozna kokotina. Dobre si udelal ;) Je videt, jak lide zdegenerovali pohodlim moderni doby.
skafloc píše: 29.02.2020 23:21 Já to teda ještě nezkoušel, ale už mě to napadlo dříve - dají se třeba těstoviny "uvařit" tak jako rýže (kuskus i bulgur) v termosce? Prostě jen zalít vařící vodou a počkat?
Zkoušeli jste někdo, jestli je to potom k jídlu?
Nezkousel jsem a kvuli cisteni termosky bych ani nezkousel, to by musela bejt nouze nejvetsi. Osobne jedu z vetsi casti jen na kuskusu, kterej se varit nemusi vubec, staci jen zalejt horkou vodou. I kdyz me tak napada, mozna by bylo dobry pouzit misto termosky klasickej hrnec zabalenej do deky/perin. Bude to fungovat podobne, ale bude se to lip cistit, jen bacha, aby to nevyteklo.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3470
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od Hohepa »

Zkoušel a funguje, jen si to chce pořídit termosku na jídlo ne na čaj.
Taková ta nízká , široká s velkým uzávěrem, co bez problémů se z ní dá jíst lžící.
termoska.PNG
termoska.PNG (174.5 KiB) Zobrazeno 8435 x
a pak do ní strčíš ruku i z houbičkou .
Já ji cpu i do myčky, tedy bez víčka, a jen slezla barva
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od dracekvo »

Osobní zkušenost. Ve městě mouka vykoupená. Na vesnici v pohodě ke koupi.
Tam to lidi až tak neřeší, protože většinou mají ve sklepě brambory a plnej mrazák masa.
Uživatelský avatar
neviditelny
Příspěvky: 102
Registrován: 24.02.2020 22:16

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od neviditelny »

Ještě jedna moje osobní zkušenost. Před lety na čundru jsem ztratil trysku z vařiče uprostřed parku Saltfjellet-Svartisen v Norsku. Sebou jsem měl jen věci k vaření a jako železnou zásobu jídla bramborovou kaši. Brkaše večer rozmíchaná zastudena do ešusu a další den postupně odjídaná byla týden jedinou nouzovou stravou, kromě pár bobulí, co jsem našel, než jsem dorazil zpět k autu. Nic jiného, co jsem měl, zastudena dostatečně rychle nenabobtnalo do poživatelného stavu.
surikata
Příspěvky: 394
Registrován: 08.10.2012 22:56

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od surikata »

Se dobrovolně prásknu v zásobách zapomenuté 3konzervy hovězí maso ve vlastní šťávě, do roku 12/2017.
Není nafouklá nic byly v chladu. Co s tím?
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od Bill Masen »

Sežer to :rock
cipis
Příspěvky: 4843
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od cipis »

Prvně k tomu ale čuchni :)
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8790
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od Fabulous »

surikata píše: 04.03.2020 22:30 Se dobrovolně prásknu v zásobách zapomenuté 3konzervy hovězí maso ve vlastní šťávě, do roku 12/2017.
Není nafouklá nic byly v chladu. Co s tím?
Úplně normálně sníst.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od bacil »

Pokud to není prorezlé nebo Hamé, tak je to v pohodě. Co je ale prorezlé ven (má rez na stejném místě uvnitř i venku), tak vyhodit.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
surikata
Příspěvky: 394
Registrován: 08.10.2012 22:56

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od surikata »

Než to sním tak se tu dopředu rozloučím
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od proforma »

Hele, to je v pohode, maso by to melo vydrzet. Proti pripadnemu botulinu staci 20 minut povarit a je to OK. Pokud pri otevreni nejak divne nesmrdi (jine procesy nez botulin, ktery citit neni), tak to prevareni by melo byt dostatecne.

Ja jednou takhle testovala mesic prosle Salko (to slazene kondenzovane mleko). Uz to vickrat neudelam, mela jsem celkem rozbehanou noc :-D Holt mleko je neco jineho. Nevim, jak se zeleninou (treba ruzne fazolove konzervy a tak), to jsem jeste nezkousela. Ale maso je pri dodrzeni vyse uvedenych zasad OK.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3470
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od Hohepa »

Maso v konzervě vydrží tak dlouho, jak dlouho vydrží hermetičnost oné konzervy.
Uživatelský avatar
gravedigger
Příspěvky: 449
Registrován: 22.01.2011 20:40

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od gravedigger »

Minulý týden jsem snědl vepřové ve vlastní šťávě a luncheon meat, který byly do 2015. Nesmrděli a po tepelné úpravě byly dobrý.

U nás v Penny a Lidlu vybraná mouka, dokonce i ocet. Makro HK měli všechno, tak jsem doplnil i konzervy.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8790
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od Fabulous »

Běžně jím konzervy staré 10 i více let. Kdo si čte Rozpad, tak by měl už přece vědět, že je to OK :)
skafloc
Příspěvky: 127
Registrován: 19.08.2014 0:05
Pohlaví: muž

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od skafloc »

proforma píše: 05.03.2020 8:49 Hele, to je v pohode, maso by to melo vydrzet. Proti pripadnemu botulinu staci 20 minut povarit a je to OK. Pokud pri otevreni nejak divne nesmrdi (jine procesy nez botulin, ktery citit neni), tak to prevareni by melo byt dostatecne.

Ja jednou takhle testovala mesic prosle Salko (to slazene kondenzovane mleko). Uz to vickrat neudelam, mela jsem celkem rozbehanou noc :-D Holt mleko je neco jineho. Nevim, jak se zeleninou (treba ruzne fazolove konzervy a tak), to jsem jeste nezkousela. Ale maso je pri dodrzeni vyse uvedenych zasad OK.
S tím Salkem jsi musela mít vyloženě smůlu - já před Vánoci "testoval" pikslu Salka, co jsem ji nějak zapoměl v blatníkové kapse v autě, 2,5 po expiraci, celou dobu v tom autě - v zimě mráz, v létě horko, naprosto v pohodě jsem to pak doslova "sežral" na posezení, když mě chytla předvánoční mlsná :)
Jo a byla tam i ta menší konzerva kukuřice, u té jsem trochu váhal, ale nakonec jsem ji také snědl a v pořádku.
Stejně tak polévky ze sáčku (takové ty malé, na 2 deci vody) - někdy přes víkend jsem trochu uklízel spíž, objevil jsem tři s datem expirace něco 2016, přes víkend jsem si je v pořádku dal. Na tom se prostě asi nemá co zkazit :)
Sovy nejsou, čím se zdají být..
Uživatelský avatar
neviditelny
Příspěvky: 102
Registrován: 24.02.2020 22:16

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od neviditelny »

Dnes jsme měli rýžový nákyp s jabkovou zavařeninou z roku 2008. Rýže byla teprve rok po expiraci. Mléko čerstvě nadojené, z biofarmy. Olizoval jsem se až za ušima :P
Raději expirovanou konzervu než exnout hlady.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5352
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od Rafael »

Asi by se to spíš hodilo do nějakého váječného vlákna, ale snad i tady jako nouzovka, byť celkem krátkodobá tu nebude přímo OT.

Kdysi na podzim jsem nechal na chalupě pár plat vajec. Čerstvých, barter od kolegy zdola z vesnice. Byly v chladu, v šeru, mrazem nepřešly a během zimy se nespotřebovaly. Dožíral jsem je příští rok skoro až do léta. Na hniličku apod. jsem se neodvážil, ale po tepelné úpravě to bylo bez nějakých zažívacích a zdravotních problémů.
I když občas, ale jen ojediněle, se nějaké zkažené objevilo - chtělo je to zpracovávat po jednom a odděleně.
*
Jestli byl v tom chovu kohout nevím, protože se tak nějak traduje, že oplodněná vejce mají kratší trvanlivost....
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Odpovědět