Nouzové zásoby stravy

Odpovědět
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od K4cer »

Nevím kolik používáte soli, octu, a cukru, ale mě se to zdá dost málo. Soudě dle počtu kompotů asi moc nezavařujete (což je možná škoda, já docela dost a velmi se mi to osvědčilo) a cukru i soli mám průběžně po 20kg, octu zhruba tak nějak podobně. Taky bych asi přidal rýži a možná i nějaký těstoviny - do vobojího jde přidat cokoli (od koření/masoxu, přes paštiku/rybičky až po nasekaný pampelišky či hlemýždě) a máš funkční jídlo.

Mě právě téměř skončila zavařovací sezóna, takže aktuální stav:

Sladký:
třešně 20x0,7l
višně 10x0,7l
meruňky 20x0,7l
švestky 20x0,7l
hrušky 10x0,7l
jabka 3x0,7l, ty se ještě chystám doplnit do 10ks
džemy různý celkem asi 20x0,3l


Kyselý:
vokurky 45x0,7l
vokurky pikantní 10x0,7l
vokurky kvašený 10x0,7l
květák s cibulkama 10x0,7l
čalamáda 20x0,7l
zelený rajčata 5x0,3l
beraní rohy 10x0,3l
feferonky 10x0,3l


Slaný:
zelený fazolky 10x0,7l
zelenina na polívku 10x0,7l
lečo (polotovar, jen paprika rajčata) 20x0,7l
strouhaná dýně 10x0,7l
hrášek 10x0,7l
hrášek s mrkví 10x0,7l


Ještě se chystám dodělat už zmíněný jabka, strouhanou červenou řepu, nějakou kápii v oleji, a taky nejaký houby. Taky dělám lečo s fazolema (do malejch 0,3l skleniček, té výborná svačina do práce), akorát uvažuju že bych ho zavařil i s nějakou klobáskou - má někdo v tomhle směru nějaký zkušenosti?

Z masovejch konzerv dělám hlavně guláš hovězí a segedýn, ale velmi se mi vosvěčilo i jednoduchý hovězí na šťávě, k němu pak udělám jen vomáčku podle chuti (znojemský, frankfurtský, ...) a na ní maso ze sklenice jen produsím, celý je topráce na patnáct minut, plus příloha samozřejmě.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od K4cer »

Sušený věci mám v 3l sklenicích, takže udávám v litrech (+ z každýho jedna načatá doma ve spíži):

fazole 3l
hrách 3l
čočka 3l
sůl 9l
cukr 18l
cukr práškovej 3l, kostkovej 3l
rýže 18l
mouka 3l
krupice 3l
kolínka 12l
nudle 12l
flíčky 3l
špagety 3l
tarhoňa 6l
sušený hřiby 6l
strouhanka 3l
sušená kořenová zelenina 3x3l (mrkef, petržel, celer)
ostatní zmíněné (vločky, pohanka) nejsem zvyklej používat, takže nemám

Pozn. Kač: 3l sklenice je asi 3kg cukru/rýže, 5kg soli/medu, luštěniny a těstoviny různě podle kompaktnosti, třeba tarhoně nebo špaget vejde do skelnice daleko více než nudlí či kolínek, logicky.

med 6l
ocet 20l
kafe ness 3l
kafe mletý 3l
čaje různé mrtě :)
sušený mlíko 1 krabice, plánuju nahradit Sunarem
sušený vejce 1 krabice
olej téměř nepoužívám, sádlo 2kg, to by asi chtělo navýšit


brambory a cibuli jen operativní zásoba, nemám na to sklep :(
plnej mrazák masa a ten mě znepokojuje, páč ho furt nemám uspokojivě zálohovanej
operativní zásoba čínských/hrníčkových polívek, masox, v lednici nejmíň půl štangle salámu, sýr, špek

mléko 12-24l, vždy jeden karton plnej a druhej načatej
paštiky (bůčková, pali, zuzenýhomasa) desítky ks
rybičky (voleji, šproty) desítky ks - paštiky i rybičky nosím na svačinu do práce

Uváděný čísla sou plánovanej stav, což je (většinou) dvojnásobek minimálního stavu - v praxi to funguje tak, že konzumací zásoby klesají k minimálnímu stavu a jednou za čas když se mi chce si udělám inventuru a doplním zase po maximum, takže skutečný údaje kolíšou v rozmezí plánovanej stav - minimální stav. Taky se snažím aby mi to vyšlo na nákup po kartonech, nakupuju téměř výhradně v lokální Jednotě a při větším nákupu mi to naskládaj vzadu na rampě a můžu to naložit rovnou do auta.
Naposledy upravil(a) K4cer dne 20.09.2017 10:10, celkem upraveno 1 x.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
J-e-n-n-y
VIP
Příspěvky: 872
Registrován: 26.03.2015 8:56
Pohlaví: žena
Bydliště: Novojičínsko

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od J-e-n-n-y »

Je fakt, že zavařeno toho letos moc nemám. Mám jen jablka, hrušky, ostružiny, kořenovou zeleninu, asi 20 džemů a 20 skleniček povidel. Plus něco nasušeno. Letos to na zahradě byla bída. Třešně v minimálním množství, švestek jsme měli tak 10 kusů :-( Snad bude příští rok lepší. Plánuji na podzim dokoupit a zasadit ještě nějaké rybízy, zimolezy, muchovník, maliny a dvě lísky. Na přesrok chci 3-4 rakytníky.

Na zavařování používáte jen vlastní výpěstky nebo jezdíte někam na samosběr/farmu pro ovoce a zeleninu?

K4cere: jak děláš prosím tu zeleninu na polévku a jak lečo? Jen tak pro mou inspiraci :-) Děkuji
Kdo je připraven, není překvapen.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od K4cer »

Zelenina na polévku i lečo jsou polotovary. Krom toho dělám ještě hotový lečo (tedy s cibulí a olejem, do toho dávám i uvařené fazole a zvažuju i klobásku), to je na rychlejší konzumaci - tak do jednoho roku.

Zelenina na polévku: v principu takjako hrášek. Mrkev, petržel, celer v libovolným poměru (já dávám asi půl mrkev a po čtvrtině petržel a celer) nakrájená na kostky nebo špalíčky (dělám 5 a 5 sklenic, špalíčky na hovězí/slepičí a kostky na fšechno vostatní). Do vřící osolené vody (osolím hodně, asi tak jako vodu na rýži nebo ještě trochu víc) dám nakrájenou zeleninu a minutku povařím (já to dělám v jednom kastrolu ale postupně, petržel mrkev celer, protože je takhle plním do sklenic a vypadá to hezky dyš je mrkev v prostředku), dírkovanou naběračkou vyberu rovnou do 0,7l sklenic, a když je mám naplněné zaliju (téměř) vřícím nálevem, zavíčkuju, a okamžitě šoupnu do vařící vody zavařovat, při 100° asi 20 minut, já to dělám tak odhadem.
Po 48 hodinách se musí přesterilizovat, opět při vřící vodě asi 20 minut. Do polévky to používám i s nálevem a počítám s tím že je slanší, takže zezačátku solím málo a doladím to až po vložení zeleniny.
Kořenová zelenina tou sterilizací trochu změní chuť, nejdřív si to vyzkoušej na jedný dvou skleničkách, jestli vám to bude chutnat. Jinak ta na kostky je výborná i jako příloha/obloha, dyš ji zcedíš a poliješ roztopeným máslem.

Lečo polotovar: paprika a rajčata v libovolným poměru, já na 10 kg papriky přidávám ještě kilo pálivý. Papriku vočistím, nakrájím na proužky, a nasolím v kbelíku (tak aby byla hodně slaná), nechám tak hodinu, mezitím si nakrájím rajčata, ty nesolím. No a pak to střídavě po vrstvách plním do 0,7l sklenic (kdybych to míchal dokupy tak se rajčata rozmačkají, mě se to nelíbí ale jinak to nemá vliv na nic), trochu to potlačím , doliju kapkou vody co pustila z papriky, zavíčkuju a zavařuju při 100° asi 45 minut.
Tohle lečo dávám hlavně do guláše a na ražniči, takže absence cibule nevadí (v obojím cibule už je), ale cibule i volej snižuje trvanlivost - tohle mi vydrží několik let.

Lečo hotový: normálně jak děláš živý lečo na večeři. Vosmažím cibulku, na to hodím nakrájenou papriku, osolím (hodně) a chvíli dusím, nepodlévat! Pak přidám rajčata (ty už nesolit), a ještě chvíli dusím, pak plním do skleniček a horký sterilizuju při 100° asi 20-30 minut, tam nemáš moc co zkazit. Já přidávám ještě fazole - takový ty vobrofský tmavý - ty v mírně slané vodě povařím do poloměkka a pak je (bez vody) prostě přimíchám do už uvařenýho leča před plněním do skleniček 0,3l.
Tohle je hotový jídlo, akorát si do něj při vohřívání rozbiju dvě tři vajíčka, nebo ho v práci sním studený, chutný je i tak. Protože je v něm cibule a volej, může mít nižší trvanlivost (ale nikdy jsem to netestoval), takže jej dělám jen tak na jeden rok. Letos jsem jej ještě nedělal, váhám nad přidaním klobásky a rád bych to konzultoval s někým kdo už takový dělal.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
step
Příspěvky: 374
Registrován: 04.04.2015 17:50
Pohlaví: muž

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od step »

Díky za tip na zavařování zeleniny. Je to lepší než ji mít v mrazáku. Jen bych se k tomu rád už konečně dokopal.
Osobně mám v zásobě zavařené do skleniček jedno celé prase (kromě krkovice) a všechny produkty z něj - paštika, prejt, prdelačka, vývar. Během roku se vynikající domácí vepřovky sní a nahradí novou várkou.
Kamarád mi dal dobrý tip na řešení problému kam s kostmi po zabijačce. Nechtělo se mi zavařovat obrovské množství polévky, v mrazáku to také není ono, a kosti v mrazáku zabírají místo. Řešením je domácí bujón, lepší než pytlíková polévka a navíc bez éček.
Také se cítíte divně při nákupu, když máte úplně plný vozík a jsou to přitom jen 3-4 položky v ohromném množství?
Kačer to má vyřešeno, tomu to skládají rovnou na rampu. :yes
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od K4cer »

Hehe.

Velkou inventuru a následnej nákup dělám dvakrát ročně, na jaro a na podzim v souvislostí s přípravou na sezónu (gdo byl na vojně zná termín "přechody"); a moje nákupy nejsou zase žádný mega, já jsem sám sameček :( takže toho tolik nespotřebuju. A můj voblíbenej opchod je opravdu malá Jednota (do který chodím desítky let a znají mě tam) kde maj v regálu 12kg cukru - je pro mě i pro ně jednodušší vzít karton a podat mi ho ze skladu rovnou ke kase, než ho tahat přes celou prodejnu a pak zase zpátky. No a dyš je toho víc, tak mi to naskládaj na rudlík a vyvezou dozadu ven, já to u kasy zaplatím a pak z rampy jen našoupu do automobilu.

S tím zavařováním vepřovýho by ses mohl rozepsat, já s masem moc zkušeností nemám, dělám jen výšepopsané hovězí. Přesunout část masa z mrazáku do sklenic by mi dost bodlo, bo jsem tězkej masožravec a mrazák zálohovanej nemám, můj solární vostrůvek je príliš malej :(
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Atraidis
Příspěvky: 81
Registrován: 26.01.2017 10:47

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od Atraidis »

Mám jeden tip na doplnění dlouhodobé nouzové zásoby. Ve svých zásobách jsem měl Lídl maso ve vlastní šťávě (mají to tam zavařený ve skle a mě to moc chutná) Přes léto jsme to na výletě snědli a do prázdných skleniček (vymytých) dali oříšky a zalily je medem. Je to velice chutná kalorická bomba a dlouho to vydrží. ( osobně vyzkoušeny zatím tři měsíce) Až zase sníme další maso ze zásoby budeme dělat další docela se to osvědčilo.
step
Příspěvky: 374
Registrován: 04.04.2015 17:50
Pohlaví: muž

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od step »

K4cer píše: S tím zavařováním vepřovýho by ses mohl rozepsat...
Však už jsem se o zavařování rozepsal vloni v zavařovacím tématu.
http://www.rozpad.cz/forum/viewtopic.ph ... 80#p130247

Letos jsem zavařování zopakoval, k tomu přidal klobásy a zkusil sušení vepřové kýty v soli. :yes
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1174
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od Patrol »

Zaujal mě způsob konzervace vajec. Ve sklenici zalitá vodou s vodním sklem, to je klasika, ale tohle by taky mohlo fungovat:
....ke konzervaci vajec používají čistý minerální olej. Ten se nejčastěji využívá k mazání a konzervaci strojů a malou lahvičku pořídíte do pětatřiceti korun (koupíte ho v e-shopech na internetu). Stačí si ho jen nanést do dlaní a vajíčka jím důkladně ze všech stran potřít. Takto ošetřená je pak uložte do běžných obalů na vejce a skladujte v chladnu a temnu. I v tomto případě je údajně zaručena trvanlivost dvanáct měsíců.
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Stenny
VIP
Příspěvky: 728
Registrován: 12.05.2012 13:22

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od Stenny »

Už nevím, kde jsem to četl (jsou to roky), ale prý se takhle konzervovala vejce sádlem. To si skoro říká o pokus...
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1298
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od Kapo »

Preboha, len to nepotierajte ropnými olejmi. Stačí rastlinný. Ide o to zavrieť póry na vajíčku, aby nevysychalo. Taktiež sa dá vajce skladovať zaliatím vápennou vodou.
Alebo vajcia uvariť a sterilizovať na kyselo.
Najlepšie je mať doma vajcomat. :lol:
Kto nepozná prístav, do ktorého pláva, tomu žiaden vietor nie je dosť dobrý.
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od kregan »

Potřít tukem a jednou za čas plato převrátit. Pokud se žloutek začne zevnitř dotýkat skořápky (a po pár statických dnech začne) trvanlivost se sníží.
Čím víc víš, tím míň neseš.
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1174
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od Patrol »

Jo, ten minerální olej mi taky nesedí. Sice se asi nezkazí, takže principiálně dobrý, ale raději to sádlo, než něco z ropy dostat do potravin. Sádlo je podle mně jeden z nejlepších konzervačních prostředků. .....Asi si půjdu ještě máznout chleba se škvarkama a šupnout prcka slivovice, když už řešíme tu zdravou stravu. :chuckle
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Uživatelský avatar
J-e-n-n-y
VIP
Příspěvky: 872
Registrován: 26.03.2015 8:56
Pohlaví: žena
Bydliště: Novojičínsko

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od J-e-n-n-y »

Pro klid duše za současného dění jsem přidělala dalších asi 20 sklenic se zavařeným masem, dokoupila rýži, čočku, bulgur, kroupy, cukr plus vééelký nákup v lékárně.
Kdo je připraven, není překvapen.
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od Lyster »

Jo, taky jsem si zašel po dlouhé době do Lidlu. Měli tam do dneška mít v akci zas ty guláše (Maďarský, Vídeňský a Segedín.) Bohužel tam neměli jedinou konzervu, vše vyprodané . Ještě jsem chtěl koupit pár párku ve sklenici, ale ty taky neměly. Nevěděl jsem, že máme v našem městě tolik Rozpadlíků :chuckle . Tak jsem si aspoň koupil něco málo špaget, těstovin, rajčatových omáček a tak. Aby jsem neodešel s prázdnou.
Uživatelský avatar
Ray
Příspěvky: 714
Registrován: 04.02.2018 7:46

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od Ray »

Dneska mi došlo od nácků. I s poštou 150kč/500g balení -> o dost levnější, než jsem viděl u nás (a někde jsou ty ceny opravdu na facku :shake ). Nové šarže. Jen tip, kdyby někdo sháněl ;)
nrg.jpg
"Je lepší mluvit s chytrým člověkem o něčem hloupém než s hlupákem o něčem chytrém" - Jan Werich
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od K4cer »

K mýmu nemilýmu přeqapení jsem zjistil, že mi zesmrádla (žlukla) strouhanka. Nebyla starší než rok, ale z jak starejch rohlíků byla fakt nevím. Každopádně strouhanku jako strategickou zásobu nejde doporučit.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od bivoj »

Pokud je strouhanka z rohlíků, tak v nich je relativne hafo tuku, který prostě zůstává i v té strouhance - a proto strouhanka po čase žlukne.
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
Piston
Příspěvky: 312
Registrován: 13.08.2016 21:33
Pohlaví: muž
Bydliště: Slezsko

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od Piston »

Ne nadarmo je celý název rohlíků „rohlík tukový“. Z toho důvodů se nehodí ani jako dieta při bakteriálních průjmech.
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4506
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od Serža »

jako dieta při bakteriálních průjmech se hodí slivovice ;-)
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Odpovědět