Vaření piva

maci
Příspěvky: 770
Registrován: 24.06.2012 23:22

Vaření piva

Příspěvek od maci »

Pivo má mnoho vitamínu a naši předci na pivu (pivní polévce) vyrůstali. Láká mě uvařit domácí pivo a tak se ptám, jestli už ho někdo nevařil?

Odkaz:
http://pivnirecenze.cz/prodejny-potreb- ... y-pivovary
http://www.pivoteka.cz/vareni-piva-ze-sladu
http://www.gorvin.mysteria.cz/pivo/pivo.htm
http://www.homebrewing.cz/
Uživatelský avatar
miculas
Rozpadlík
Příspěvky: 271
Registrován: 22.07.2012 19:15
Bydliště: Hanácké Athény

Re: Vaření piva

Příspěvek od miculas »

Já osobně občas dělám pivo z koncentrátu svrchním kvašením, je to celkem chutné. Bratr mé švagrové ovšem vaří klasicky ze sladu, zařízení si vyrobil z nerezových kotlů z armádního výprodeje a kvasí spodně ve velké starší lednici. Výsledek je naprosto skvělý. :yes
Uživatelský avatar
Tina
VIP
Příspěvky: 593
Registrován: 21.08.2012 10:06
Bydliště: Severní Čechy

Re: Vaření piva

Příspěvek od Tina »

Tady jsem našla recept na kvašené Zázvorové pivo, možná se někomu bude hodit.

http://www.receptyonline.cz/recept--zaz ... -3709.html

Ovšem netuším, jestli se dá v našich končinách nějak vypěstovat zázvor. Ani ne tak pro to pivo, ale jako vynikající léčebný prostředek při kašli a nachlazení a koneckonců ty odvary, piva, apod z něj by taky nemusely být k zahození.
Pampalíny
Příspěvky: 174
Registrován: 31.08.2012 18:04

Re: Vaření piva

Příspěvek od Pampalíny »

Na pivo je zázvoru škoda - přesně jak píše Tina, je lepší jako lék.
Pěstovat se dá pouze doma. Za totáče se takto pěstoval, ale v květináči asi nebudou nic moc přírustky.
big bang
Příspěvky: 856
Registrován: 12.10.2012 10:45

Re: Vaření piva

Příspěvek od big bang »

Egyptské pivo se připravovalo z pšenice, nebo z ječmene a z datlí. Právě datlová šťává zajišťovala kvašení nápoje. Pivovarník a jeho pomocníci lili čerstvé těsto do rozpálených forem, které se vkládaly do pecí podobných pekařským.To vyžadovalo maximální pečlivost, protože těsto z pšenice nebo ječmene muselo jen lehce zezlátnout na povrchu a uvnitř zůstat syrové. Takto získané chleby byly rozdrobeny do velké nádoby naplněné sladkou tekutinou, která se připravovala z vody a datlí. Pivovarník pak směs šlapal tak dlouho, až byla jednolitá. Po několika dnech začalo kvašení, byl obsah nádoby přelit do velkých džbánů. Pomocí síta se zachytávaly největší kousky chleba nasáklé pivem, které pivovarník vymačkával jako houbu. Někdy se provádělo ještě druhé filtrování, aby zachytili i drobky chleba, které prošly prvním cezením. Protože se dalo dobře uchovávat, ukládalo se do amfor uzavřených zátkou ze slámy a vlhkého jílu, nebo talířkem a trochou sádry. Posledním pivovarníkovým úkolem bylo umístit na pivo svou značku, na niž uvedl datum a místo výroby. Po ukončení kvašení se pivo filtrovalo a uchovávalo v otevřených džbánech. Pěna, která se vytvořila na tekutině, se sebrala a usušila – sloužila pak jako kvasnice při výrobě chleba a jiného pečiva. Před konzumací se pivo lilo do jedno nebo dvoulitrových džbánů a z nich pak do kamenných, kovových nebo keramických pohárků. Nejběžnější bylo pivo černé, pivo světlé bylo vyhrazeno pro svátky. Egypťané s oblibou do piva přidávali bylinky a datlový cukr, aby tak zvýraznili jeho chuť a zvýšili obsah alkoholu.(datle v recepte by sa podľa mňa dali nahradiť medom a chleba je kysnutý kváskový(pravdepodobne)) :beer :geek: :lol:
Uživatelský avatar
zizla
Příspěvky: 51
Registrován: 10.03.2013 15:11
Pohlaví: muž
Bydliště: Krno

Re: Vaření piva

Příspěvek od zizla »

Dovolím si přidat ještě jeden odkaz:

http://www.varimpivo.cz
Uživatelský avatar
Count
VIP
Příspěvky: 875
Registrován: 20.05.2015 19:11
Pohlaví: muž

Re: Vaření piva

Příspěvek od Count »

Pivo v PA bude bez dobrého zázemí problém. V moderním RD, bez funkční elektřiny, skoro nerealizovatelné. Také čistota, energie potřebná k docílení dlouhého varu a suroviny, zejména slad a kvalitní kvasnice budou chybět. Podle mně si po kníku pár let nikdo pivo nedá.

Už delší čas se chystám na várku z divokého chmele, ale ani letos jsem se nedostal k tomu, si ho natrhat. Pořád je něco důležitějšího. :head Tak příští rok. Dnes jsem si střihl rychlovku ze sladového výtažku. Uvidíme, jestli bude dobré, jako to poslední.
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8789
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Vaření piva

Příspěvek od Fabulous »

Vzhledem k tomu, že i v zaostalé Africe zvládají výrobu jakési parodie piva, tak s našimi schopnostmi to zvládneme i v PA. A lépe...
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Vaření piva

Příspěvek od kregan »

Daleko na Sibiři leží malá zapomenutá česká vesnička, téměř odřízlá od světa a do nedávna tam pivo vařili pro celou vesnici (česká nátura se nezapře).
Čím víc víš, tím míň neseš.
Lena
Příspěvky: 18
Registrován: 30.05.2013 11:40

Re: Vaření piva

Příspěvek od Lena »

První pivo jsem vařila klasickou cestou (slad, chmel)na obyčejných kamnech, v zabijačkovým hrnci, cedila přes plíny. Jedinou "technikou" byl teploměr. Bylo to strašně pracný a zdlouhavý ale bylo dobrý. Druhou várku ze slad. výtažků, chmele - bylo dražší a méně pracné - a výborný. Bez elektriky i bez Sava to taky jde. Jo, hustoměr jsem měla půjčený od souseda. :)
Uživatelský avatar
malajizva
Příspěvky: 853
Registrován: 14.10.2014 20:46

Re: Vaření piva

Příspěvek od malajizva »

Leno a co na aroma při vaření říkali ostatní v domácnosti?
Foedum inceptu, foedum exitu.
Quis autem custodiat ipsos custodes?
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Vaření piva

Příspěvek od Baca »

Ak poznas postup a mas ako tak kvlaitne kvasinky, uvaris pivo aj z mrkvy a rajcin :-D
Prežiť !!!
Uživatelský avatar
Count
VIP
Příspěvky: 875
Registrován: 20.05.2015 19:11
Pohlaví: muž

Re: Vaření piva

Příspěvek od Count »

Pokud jsou doma stará kamna a máš kam postavit hrnec, je to výhra. Proto jsem uvedel "u moderních RD". Já si sice v kamnech zatopím, ale ohřeju na nich maximálně malý rendlík.

Když se vůně mladiny rozlévá celým domem, je to nádherné a opojné. Když dospílám, tak ještě strčím hlavu do hrnce a inhaluji. Žel, maželce to smrdí. Ale respektuje mou vášeň u otevřeného okna. :mrgreen:
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Vaření piva

Příspěvek od proforma »

Az budete mit zmaknuty samodomo pivo, dejte vedet, ja umim pivni zmrzlinu :-D
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Toran@ga
Příspěvky: 307
Registrován: 05.03.2015 17:02
Pohlaví: muž

Re: Vaření piva

Příspěvek od Toran@ga »

Pivo jsem 2x vařil za asistence profika u mně na dvorku v brutaru. Klasika, slad, chmel, kvasinky a svrchni kvašení.
Filtrace minimální, stacim brzo a necháme dokvasit v petkach..

V PA dobe mi není jasný kde sebrat dobry kvasnice, neb to je nositel chuti
Lena
Příspěvky: 18
Registrován: 30.05.2013 11:40

Re: Vaření piva

Příspěvek od Lena »

malajizva píše:Leno a co na aroma při vaření říkali ostatní v domácnosti?
Vzhledem k tomu, že bydlím se psem a dvěma kocourama, tak nic. A mně to voní :D
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Vaření piva

Příspěvek od Baca »

Toran@ga píše:
V PA dobe mi není jasný kde sebrat dobry kvasnice, neb to je nositel chuti

Mas dve moznosti, kupit teraz a udrziavat zive, alebo sa spolahnut na klasicky chlebovy kvasok. Ako sa robi najdes na nete, len ho budes pestovat a udrziavat zivy na obili, z ktoreho budes varit pivo. V kniku bude vlastne dost jedno ci mas krystalovo cisty plzensky leziak, alebo zakalene zvrchne kvasene psenicne. Chmel velmi pestovat nebudes a budes hladat ten co rastie nadivoko, alebo nahradis chmel bylinkami, alebo mladym smrekovym ihlicim :-D ci inym korenim, Hlavne bude, ze ti po vypiti ci okostovani neskruti hubu za hlavu, bude aspon trocha nejak chutit a predovsetkym bude mat aky taky obsah alkoholu :-)
Prežiť !!!
Del-in
Příspěvky: 233
Registrován: 28.05.2015 1:07
Pohlaví: žena

Re: Vaření piva

Příspěvek od Del-in »

Kvasinky je možno uchovávat ve fyziologickém roztoku, vyzkoušeno nejdéle rok. údajně vydrží až "roky".
jak na to prakticky? Zakoupit si fýzák, sterilní stříkačku 10 ml a širší jehlu, kvasinky odebrat, ideálně ve fázi kroužků, nebo po rehydrataci a nasazení do sterilní mladiny, a to celou desítku a vstříknout do fýzáku. Má to jen takovou mléčně zakalenou barvu, pak se kvasinky usadí na dně. Uchovávám v chladu kolem 7 stupňů (což mám ve sklepě i v létě). Z rok starých kvasinek nebyl problém :lol:
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Vaření piva

Příspěvek od dracekvo »

Taky vařím. Pěkně ze surovin jak to má být. Je to fajn zábava a o to víc to potom člověku chutná .
Ale to vybavení. Hrnce, lednice, mrazák, měřidla a tak dále. Úplně nejhorší je ovšem to měsíční čekání, než se pivo vyleží. Kolikrát nevydržím a už ucucávám předem :D

Kvasinky se musí dát nějak vyřešit. Však předkové taky neměli zdroj kvasinek z výzkumáku.
Jen to chce se naučit vyrábět slad z ječmene a člověk potom bude naprosto samostatný.
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Vaření piva

Příspěvek od Baca »

VSetko by som v pohode vedel bud nahradit, alebo dokupit. Jediny problem je, kde to pivo nechat lezat. 24 litrov to je 48 flias a to do chladnicky nenadrbem bez toho aby sme kazdy den nekupovali vzdy cerstve jedlo :-D ZA to by ma vyobcovali z domova :-D ( v panelaku :-( )
Prežiť !!!
Odpovědět