Stránka 1 z 4

Vaření piva

Napsal: 25.08.2012 13:53
od maci
Pivo má mnoho vitamínu a naši předci na pivu (pivní polévce) vyrůstali. Láká mě uvařit domácí pivo a tak se ptám, jestli už ho někdo nevařil?

Odkaz:
http://pivnirecenze.cz/prodejny-potreb- ... y-pivovary
http://www.pivoteka.cz/vareni-piva-ze-sladu
http://www.gorvin.mysteria.cz/pivo/pivo.htm
http://www.homebrewing.cz/

Re: Vaření piva

Napsal: 31.08.2012 7:31
od miculas
Já osobně občas dělám pivo z koncentrátu svrchním kvašením, je to celkem chutné. Bratr mé švagrové ovšem vaří klasicky ze sladu, zařízení si vyrobil z nerezových kotlů z armádního výprodeje a kvasí spodně ve velké starší lednici. Výsledek je naprosto skvělý. :yes

Re: Vaření piva

Napsal: 31.08.2012 12:57
od Tina
Tady jsem našla recept na kvašené Zázvorové pivo, možná se někomu bude hodit.

http://www.receptyonline.cz/recept--zaz ... -3709.html

Ovšem netuším, jestli se dá v našich končinách nějak vypěstovat zázvor. Ani ne tak pro to pivo, ale jako vynikající léčebný prostředek při kašli a nachlazení a koneckonců ty odvary, piva, apod z něj by taky nemusely být k zahození.

Re: Vaření piva

Napsal: 31.08.2012 18:39
od Pampalíny
Na pivo je zázvoru škoda - přesně jak píše Tina, je lepší jako lék.
Pěstovat se dá pouze doma. Za totáče se takto pěstoval, ale v květináči asi nebudou nic moc přírustky.

Re: Vaření piva

Napsal: 09.12.2012 22:13
od big bang
Egyptské pivo se připravovalo z pšenice, nebo z ječmene a z datlí. Právě datlová šťává zajišťovala kvašení nápoje. Pivovarník a jeho pomocníci lili čerstvé těsto do rozpálených forem, které se vkládaly do pecí podobných pekařským.To vyžadovalo maximální pečlivost, protože těsto z pšenice nebo ječmene muselo jen lehce zezlátnout na povrchu a uvnitř zůstat syrové. Takto získané chleby byly rozdrobeny do velké nádoby naplněné sladkou tekutinou, která se připravovala z vody a datlí. Pivovarník pak směs šlapal tak dlouho, až byla jednolitá. Po několika dnech začalo kvašení, byl obsah nádoby přelit do velkých džbánů. Pomocí síta se zachytávaly největší kousky chleba nasáklé pivem, které pivovarník vymačkával jako houbu. Někdy se provádělo ještě druhé filtrování, aby zachytili i drobky chleba, které prošly prvním cezením. Protože se dalo dobře uchovávat, ukládalo se do amfor uzavřených zátkou ze slámy a vlhkého jílu, nebo talířkem a trochou sádry. Posledním pivovarníkovým úkolem bylo umístit na pivo svou značku, na niž uvedl datum a místo výroby. Po ukončení kvašení se pivo filtrovalo a uchovávalo v otevřených džbánech. Pěna, která se vytvořila na tekutině, se sebrala a usušila – sloužila pak jako kvasnice při výrobě chleba a jiného pečiva. Před konzumací se pivo lilo do jedno nebo dvoulitrových džbánů a z nich pak do kamenných, kovových nebo keramických pohárků. Nejběžnější bylo pivo černé, pivo světlé bylo vyhrazeno pro svátky. Egypťané s oblibou do piva přidávali bylinky a datlový cukr, aby tak zvýraznili jeho chuť a zvýšili obsah alkoholu.(datle v recepte by sa podľa mňa dali nahradiť medom a chleba je kysnutý kváskový(pravdepodobne)) :beer :geek: :lol:

Re: Vaření piva

Napsal: 20.03.2013 11:04
od zizla
Dovolím si přidat ještě jeden odkaz:

http://www.varimpivo.cz

Re: Vaření piva

Napsal: 08.11.2015 19:43
od Count
Pivo v PA bude bez dobrého zázemí problém. V moderním RD, bez funkční elektřiny, skoro nerealizovatelné. Také čistota, energie potřebná k docílení dlouhého varu a suroviny, zejména slad a kvalitní kvasnice budou chybět. Podle mně si po kníku pár let nikdo pivo nedá.

Už delší čas se chystám na várku z divokého chmele, ale ani letos jsem se nedostal k tomu, si ho natrhat. Pořád je něco důležitějšího. :head Tak příští rok. Dnes jsem si střihl rychlovku ze sladového výtažku. Uvidíme, jestli bude dobré, jako to poslední.

Re: Vaření piva

Napsal: 08.11.2015 20:20
od Fabulous
Vzhledem k tomu, že i v zaostalé Africe zvládají výrobu jakési parodie piva, tak s našimi schopnostmi to zvládneme i v PA. A lépe...

Re: Vaření piva

Napsal: 09.11.2015 7:59
od kregan
Daleko na Sibiři leží malá zapomenutá česká vesnička, téměř odřízlá od světa a do nedávna tam pivo vařili pro celou vesnici (česká nátura se nezapře).

Re: Vaření piva

Napsal: 10.11.2015 14:34
od Lena
První pivo jsem vařila klasickou cestou (slad, chmel)na obyčejných kamnech, v zabijačkovým hrnci, cedila přes plíny. Jedinou "technikou" byl teploměr. Bylo to strašně pracný a zdlouhavý ale bylo dobrý. Druhou várku ze slad. výtažků, chmele - bylo dražší a méně pracné - a výborný. Bez elektriky i bez Sava to taky jde. Jo, hustoměr jsem měla půjčený od souseda. :)

Re: Vaření piva

Napsal: 10.11.2015 14:44
od malajizva
Leno a co na aroma při vaření říkali ostatní v domácnosti?

Re: Vaření piva

Napsal: 10.11.2015 15:35
od Baca
Ak poznas postup a mas ako tak kvlaitne kvasinky, uvaris pivo aj z mrkvy a rajcin :-D

Re: Vaření piva

Napsal: 10.11.2015 15:37
od Count
Pokud jsou doma stará kamna a máš kam postavit hrnec, je to výhra. Proto jsem uvedel "u moderních RD". Já si sice v kamnech zatopím, ale ohřeju na nich maximálně malý rendlík.

Když se vůně mladiny rozlévá celým domem, je to nádherné a opojné. Když dospílám, tak ještě strčím hlavu do hrnce a inhaluji. Žel, maželce to smrdí. Ale respektuje mou vášeň u otevřeného okna. :mrgreen:

Re: Vaření piva

Napsal: 10.11.2015 15:43
od proforma
Az budete mit zmaknuty samodomo pivo, dejte vedet, ja umim pivni zmrzlinu :-D

Re: Vaření piva

Napsal: 10.11.2015 16:23
od Toran@ga
Pivo jsem 2x vařil za asistence profika u mně na dvorku v brutaru. Klasika, slad, chmel, kvasinky a svrchni kvašení.
Filtrace minimální, stacim brzo a necháme dokvasit v petkach..

V PA dobe mi není jasný kde sebrat dobry kvasnice, neb to je nositel chuti

Re: Vaření piva

Napsal: 10.11.2015 16:38
od Lena
malajizva píše:Leno a co na aroma při vaření říkali ostatní v domácnosti?
Vzhledem k tomu, že bydlím se psem a dvěma kocourama, tak nic. A mně to voní :D

Re: Vaření piva

Napsal: 10.11.2015 18:50
od Baca
Toran@ga píše:
V PA dobe mi není jasný kde sebrat dobry kvasnice, neb to je nositel chuti

Mas dve moznosti, kupit teraz a udrziavat zive, alebo sa spolahnut na klasicky chlebovy kvasok. Ako sa robi najdes na nete, len ho budes pestovat a udrziavat zivy na obili, z ktoreho budes varit pivo. V kniku bude vlastne dost jedno ci mas krystalovo cisty plzensky leziak, alebo zakalene zvrchne kvasene psenicne. Chmel velmi pestovat nebudes a budes hladat ten co rastie nadivoko, alebo nahradis chmel bylinkami, alebo mladym smrekovym ihlicim :-D ci inym korenim, Hlavne bude, ze ti po vypiti ci okostovani neskruti hubu za hlavu, bude aspon trocha nejak chutit a predovsetkym bude mat aky taky obsah alkoholu :-)

Re: Vaření piva

Napsal: 28.11.2015 20:24
od Del-in
Kvasinky je možno uchovávat ve fyziologickém roztoku, vyzkoušeno nejdéle rok. údajně vydrží až "roky".
jak na to prakticky? Zakoupit si fýzák, sterilní stříkačku 10 ml a širší jehlu, kvasinky odebrat, ideálně ve fázi kroužků, nebo po rehydrataci a nasazení do sterilní mladiny, a to celou desítku a vstříknout do fýzáku. Má to jen takovou mléčně zakalenou barvu, pak se kvasinky usadí na dně. Uchovávám v chladu kolem 7 stupňů (což mám ve sklepě i v létě). Z rok starých kvasinek nebyl problém :lol:

Re: Vaření piva

Napsal: 09.12.2015 16:07
od dracekvo
Taky vařím. Pěkně ze surovin jak to má být. Je to fajn zábava a o to víc to potom člověku chutná .
Ale to vybavení. Hrnce, lednice, mrazák, měřidla a tak dále. Úplně nejhorší je ovšem to měsíční čekání, než se pivo vyleží. Kolikrát nevydržím a už ucucávám předem :D

Kvasinky se musí dát nějak vyřešit. Však předkové taky neměli zdroj kvasinek z výzkumáku.
Jen to chce se naučit vyrábět slad z ječmene a člověk potom bude naprosto samostatný.

Re: Vaření piva

Napsal: 09.12.2015 16:43
od Baca
VSetko by som v pohode vedel bud nahradit, alebo dokupit. Jediny problem je, kde to pivo nechat lezat. 24 litrov to je 48 flias a to do chladnicky nenadrbem bez toho aby sme kazdy den nekupovali vzdy cerstve jedlo :-D ZA to by ma vyobcovali z domova :-D ( v panelaku :-( )