Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Odpovědět
kedalsik
Příspěvky: 4
Registrován: 24.08.2013 11:32

Re: Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvek od kedalsik »

Deset procent je orientačná hodnota. Já jsem trochu starší ( doba před internetem) a nikdo asi neuvažoval o skladování ve vakuu. Je to za přístupu vzduchu. Ale rozklad aminokyselin a tuků se nezastaví ani když to hermeticky uzavřete, jen spomalí.
K tomu mamutovi " od Heike" , 1.byl zmrzlý (viz Špicberské globální úložiště semen kde mínus 20°C spomalí rozklad) , 2. kde je solidní informace, že člověk jedl mamuta jako hlavní chod ve 20. století.
K Leon Chamel. Máš v podstatě pravdu. Sacharidy se rozkládají nejpomaleji. Nemůžu najít jak rychle se rozkládají sacharidy. Nikdo asi neplánuje (myslím vládu, firmy ,zemědelce) skladovat úrodu 10 let, takže asi není moc informací v této oblasti, možná víc v oblasti krmení zvířat, ale to je jedno.
Rozkladem tuků vznikají aldehydy a ketony , nedá se zastavit a všechna semena obsahují tuky a to pak ovlivňuje kvalitu potravin. Důkazem rozkladu aminokyselin je omezení klíčivosti semen na několik let.
K Sigmark. Neolitický člověk určitě neměl zásoby které by mohl skladovat 10 let. Spíš naopak. Byl rád ,že má co skladovat.

Prosím nesnažte se počítat nějaké procenta, prostě jsem chtěl upozornit , že směr kterým se vaše debata vyvíjí není úplně
správný.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvek od sigmark »

Doklad existuje pane, akorat s bizonim masem - 36000 let zmrzlý bizon. To krapet staví na hlavu tu tvou teorii. Najdi si jmeno R.Dale Guthrie nebo Blue Babe. Guthrie kus toho bizona v rámci experimentu sežral. Mel bys odkaz na vystupy nejakeho vyzkumu na tomlhe poli? Zase se odvolam na pemmican. Dolozenych 100 let pozivatelnosti
Naposledy upravil(a) sigmark dne 05.09.2013 20:03, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8789
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvek od Fabulous »

Nouzove jidlo NRG5 je defacto soja a ma trvanlivost nejmene 10 let. Takze i po deseti letech v dobre zabalenem a uskladnenem jidle zbyde dosti energie a zivin.

Chtelo by to nejakou odbornou studii...
Heike
VIP
Příspěvky: 527
Registrován: 25.06.2013 11:07
Pohlaví: muž

Re: Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvek od Heike »

Byl na Sibiři, v permafrostu, nalezen při nějakých pracech, než dorazili výzkumníci, vězni jej snědli. Nevím zda solidní: Souostroví Gulag, Alexandr Solženicyn...Nevím přesně který z dílů, splývá mi to. Jednalo se o vězně, vzhledem k úmrtnosti by to vyšlo asi nastejno kdyby jedli led...Ale nadhodil jsem to protože mi to přišlo zajímavé. Ale osobně jsem tam nebyl. Četl jsem to z více zdrojů, ale ne na netu. A prohrabovat se knihovnou abych to uhájil se mi fakt nechce. Jinak, mezi potraviny lze započítat třeba i koňak z potopených lodí :)
kedalsik
Příspěvky: 4
Registrován: 24.08.2013 11:32

Re: Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvek od kedalsik »

Tvrdý alkohol vydrží.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvek od sigmark »

Kedalsik: můžeš dodat nějaké relevantní informace (testy, výsledky výzkumu, odkaz na odbornou literaturu) k Tebou nastíněné globální degradaci uložených potravin?
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvek od Maximus »

Osobně si myslím, že degradace potravin v optimálních podmínkách skladování (tma, chlad, stabilní klima, odolný obal, ...) tak rychle neprobíhá. Cukr/med je v podstatě stejný i za 100 let. Je jasné, že různé enzymy a složitější látky v medu se rozloží, nicméně energetická hodnota daná cukrem se příliš nezmění.
U tuků hodně záleží na přístupu vzduchu - pokud zamezíme jeho přístupu, tak tuky vydrží řádově déle a v případě bílkovin je to podobné.

Z analýz obilek dochovaných v egyptských pyramidách vyplývá, že by byly v pohodě poživatelné i po více než 4000 let.
Nejstarší vyklíčené semeno pochází z 1. století našeho letopočtu, tj. téměř 2000 let. Proto rozklad bílkovin a jiných složitých organických látek nemůže být v optimálních podmínkách tak rychlý, protože jinak by se nezachovala klíčivost, podmíněná komplexního složitého biologického systému, jakým je například i semeno rostliny.

Navíc my se tu bavíme v řádu maximálně několika málo desetiletí, takže třeba těstoviny v survival schránce zakopané v nezámrzné hloubce (tj. více než 1m, kde se pozvolna teplota mění v průběhu roku obvykle v intervalech max. 2 - 20 °C - při optimálním zvolením místa jsou výkyvy podstatně nižší) v zataveném soudku a s absorbérem kyslíku budou stejné jako dnes i za 10 let.
urbanwarrior
VIP
Příspěvky: 810
Registrován: 24.08.2012 22:16

Re: Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvek od urbanwarrior »

K otázce skladovatelnosti ořechů si dovoluji dát zkušenost z vlastní praxe. Jsem šťastným majitelem dvou gigantických vlašáků, a ořechů mám tradičně přebytky. Přestože každoročně hromady rozdám, stejně zbývá mraky na uložení. Letos konzumuji ořechy z r.2005 a úplně bez závad, jako s čerstvými - občas nějaký suchý, občas nějaký žluklý. Nedělám žádnou statistiku, ale je to jak píšu. Skladuji normálně v severovýchodním pokoji, který v chalupě používáme jako ložnici pro hosty, nicméně občas se v něm topí i v zimě, žádné dezinfekční opatření nepoužívám, uložení v kartonových krabicích, naskládaných do komínků zhruba po pěti na sobě.
Ta desetiprocentní degradace poživatin se mi taky nezdá - spíš se jedná o ztrátu klíčivosti. Osobně jsem jedl pečivo z padesát let staré pšenice (uložená v objevené skrýši).
achopsalista
Příspěvky: 300
Registrován: 10.05.2013 14:19
Pohlaví: muž

Re: Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvek od achopsalista »

nakúpili sme nudlové polievky v tescu /60 gramové/, na mixéri som ich pomlel a naplnil do sklenenych 5l fliaš od lacného talianskeho vína. do jednej flaše ich vojde 44ks... tešil som sa že to je na veky, jelikož to je dehydrovaná poživina...
až kým som si lepšie neprečítal že aj tie samotné nudle obsahujú vraj okolo 30% rastlinného oleja. :-(
aj keď som kovový vrchnák ešte pre istotu zavoskoval, obávam sa že až to archeológovia raz nájdu tak to moc k zjedeniu nebude... časť máme zabalenú v pe flašiach, /napriek tomu že sme kvôli tým 5litrákom so ženou začali poctivo chlastať, tak to nestačí :) /.
naskladnili sme aj ryžu /rovnakým spôsobom/, voľba predvarených cestovín- tzv. vifoniek, však má zo všeobecného pohladu u nás pre pa dobu jasne prevahu.
inak tvrdý alkohol nevydrží. mám s tým vlastné skúsenosti...
možno keby ho bolo skladom o hodne viac
:D
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvek od bacil »

Fabulous píše:Uz jsem to tu x-krat napsal. Zakupte a vlozte ke kazde hermeticky ulozene potravine pohlcovac kysliku a nebude vam nic oxidovat/zluknout.
Jako dobrý a levný pohlcovač kyslíku je možno použít i pytlík s pšenicí. Jak velký, no nevím, by woko bych zkusil 1:10. Z pár dní naklíčené pšenice se dají dělat placky jako bramboráky, nebo přinejhorším jen tak sežvýkat (jako děcka jsme to tak dělali, v puse pak zbyla taková "žvýkačka" z lepku).
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvek od bacil »

Nobody píše: ...
Jako doplnky plánuji multivitamíny, rybí olej, sušenej česnek, živočišné uhlí, jíl + tu mám vždycky do zásoby několik kg proteinu.
...
Prozradíte mi někdo, na co jíl?
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvek od bacil »

http://www.lds.org/topics/food-storage/ ... y?lang=eng
Warning: Botulism poisoning may result if moist products are stored in packaging that reduces oxygen. When stored in airtight containers with oxygen absorbers, products must be dry (about 10% or less moisture content).
Takže na odkysličovače bacha, pokud současně neodstraníte i vlhkost, jinak se tam vytvoří botulin.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvek od Hohepa »

Nejanči , studuj a info z netu alespoň dvakrát ověř z jiných zdrojů.
Stačí teplota nad 60°C po dobu alespoň 10 minut a je po toxinu.

No a to se při přípravě jak rýže tak těstovin tak nějak předpokládá - jinak jsou nepoživatelné.

Navíc v evropě je prý rozšířen typ bakterií Clostridium botulinum B,
která napadá převážně maso. Proto se mu také česky říká klobásový jed.
To proto že domácí klobásy se někdy udili i při nižší teplotě.
Většina otrav u nás je z masových konzerv,
které jsou po prošlé expiraci konzumované bez tepelné úpravy,
jako například paštiky či lunchmeaty.
Jeden případ znám osobně - soused mé sestry se v 80tých letech přiotrávil zrovna lunchmeat (čínským).
Pokud si pamatuji tak to odnesli játra ? a zůstal na invalidním důchodu.

I tak od roku 1960 do roku 2000 bylo u nás jen 103 otrav které ne vždy končí smrtí.
viz Wiki
Naposledy upravil(a) Hohepa dne 26.11.2013 18:04, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvek od MRAK »

bacil píše: Prozradíte mi někdo, na co jíl?
Jíl působí podobně jako živočisné uhlí , při sračkách, bolestech břicha, otravách ...
(naváže na sebe žaludeční hleny)

hledej lék s názvem SMECTA

ale to je mimochodem dost OT
Uživatelský avatar
Patrixon
Příspěvky: 84
Registrován: 05.11.2013 10:39
Pohlaví: muž

Re: Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvek od Patrixon »

Nedávno jsem našel ve skříni zapomenuté sáčky s žitnou a pšeničnou moukou, které mají uvedené datum spotřeby 2008. Mouka je tedy minimálně 6 let stará. Bylo mi je líto vyhodit, tak jsem z nich upekl chleba. Po otevření se mouka tvářila celkem normálně. Z žitné mi dokonce vzešel úplně krásný kvásek! Chleba je výborný, už jsme snědli dva a žádné problémy nemáme. Mouka nebyla nijak speciálně skladovaná. Neotevřený, papírový sáček uložený ve skříni v kuchyni. Není to úplně o těstovinách a rýži, ale určitě užitečná informace :-)
marrba
Příspěvky: 31
Registrován: 09.12.2012 11:45

Re: Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvek od marrba »

Je nějaký zásadní rozdíl v kvalitě mezi:
Hliníkovými obaly z Conserva.de - http://shop.conserva.de/en/11-aluminium-laminated-bags
a
Mylarové obaly např. zde -http://www.mylarshop.com/cs/mylar-bags
Minimilně ceny těch mylarových obalů hovoří jasně pro když jsou cca na 1/4 ceny oproti obalům z Německa.

V půli vlákna se mluví o ideálně kombinaci kyslíkových absorbérů a pohlcovačů vlhkosti. Každopádně pokuď použijete pohlcovač kyslíku je pohlcovač vlhosti zbytečný jak uvádí tato stránka: https://www.usaemergencysupply.com/info ... -xDkmNdyAt
achopsalista
Příspěvky: 300
Registrován: 10.05.2013 14:19
Pohlaví: muž

Re: Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvek od achopsalista »

Patrixon, povedal by som že táto informácia nieje len užitočná, ale velmi dôležitá. :yes
dík. /prečo som si to tu všimol až teraz? :head .../
shinigami
Příspěvky: 50
Registrován: 16.10.2014 21:40

Re: Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvek od shinigami »

Co rikate na tohle baleni ryze?

http://www.countrylife.cz/ryze-dlouhozr ... untry-life

Deklaruji tam zivotnost 2 roky, je to takova tuzsi folie, opravdu vakuovane, cele je to takova tvrda cihla. Coz mi mj prijde fajn kvuli moznosti rovnat to jako cihly;).
JirkaK
Příspěvky: 411
Registrován: 23.12.2013 20:14
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihomoravský kraj

Re: Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvek od JirkaK »

Ta rýže mi přijde zbytečně drahá.

Na skladování stačí obyčejná rýže, kterou běžně konzumuješ. Mám 30 kg rýže v plastovém sudu a uzavřené víkem + 10 kg volně na spotřebu. Když se spotřebuje těch 10 kg rýže, tak vytáhnu 10 kg se sudu a doplním ji nově zakoupenou. Vychází mi, že obsah sudu vyměním jednou za dva roky.
Stejně to dělám s těstovinami. Těch mám sice trochu víc, ale protočím je tak jednou za 3-4 roky.
Rýže a těstoviny po skladování v pohodě.
Sudy používám proto, že obaly jsou v poslední době dost nekvalitní a do sudu se žádný hmyz nedostane.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvek od sigmark »

souhlas. nemyslím si že na suché potraviny je potřeba nějaké speciální zařízení, hlavně sucho a bez parazitů
Odpovědět