Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Odpovědět
Nobody
Příspěvky: 589
Registrován: 18.07.2012 1:17

Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvek od Nobody »

Nevíte někdo, jaká je skutečná trvanlivost rýže v temnu, při pokojové teplotě? Zkoušel jsem to Googlit, ale žádnou věrohodnou informaci, jsem nenašel. Zajímalo by mě jak skladování v 5kg pytlích, tak přerozdělení do suchých PETek opatřených

http://shop.conserva.de/de/sauerstoff-a ... 00157.html

(snad odkaz nevadí, nejde o reklamu :) ). Předpokládám, že při skladování v PETkách bude životnost desítky let, v pytlích bych odhadoval let tak deset. Ale jsou to jen mé odhady, proto by mě zajímalo, zda někdo nemá odkaz na nějaké relevantní studie.

A ještě jedna věc, zvažuji jakou rýži (případně v jakém poměru) zvolit. Pololoupaná bude obsahovat víc minerálů a vitamínů, ale zase k úpravě potřebuje podstatně více energie.

Případně neví někdo, zda je takto upravená rýže vzchopná vzklíčit (klidně v mizerném procentu, ale zda to jde).

Ten poměr cena/jídlo mi přijde u rýže nejlepší, koneckonců polovina světa z ní žije.
Uživatelský avatar
Sehr
Příspěvky: 265
Registrován: 11.01.2012 21:04
Pohlaví: i černoch by záviděl
Bydliště: Praha/Kolin

Re: Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvek od Sehr »

Jedine dulezite je dobra ochrana proti plisni a proti broukum. Jako dite si pamatuji jeste zavarovacky olepene naplasti. A fungovalo to pekne. :)

Neptal bych se na zivotnost,protoze ta je skoro nekonecna,ale na vyzivovou hodnotu.

Mne ryze pripada jako hladova.
Uživatelský avatar
Centurion
VIP
Příspěvky: 671
Registrován: 01.04.2012 15:16

Re: Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvek od Centurion »

Řekl bych že to bude podobně jako s obilím. Dokud se k tomu nedostane voda, teplo a světlo tak to vydrží klidně i 1000 let. Někde jsem četl že obilí co našli v piramidách vyklíčilo ale z rýži nevím. Tady u nás stejně nejsou podmínky pro pěstování.
Uživatelský avatar
Leon Chamel
Rozpadlík
Příspěvky: 409
Registrován: 12.03.2012 16:25
Bydliště: Haná

Re: Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvek od Leon Chamel »

Ano, rýže se skladuje velmi dobře. Nedávno jsem viděl video, němž prepper revidoval své dlouhodobé zásoby potravin. Měl tam i 17 let starou rýži bez obilek, která byla jen volně nasypaná v plastovém kýblu. Vykazovala sice známky oxidace (byla proti čerstvé rýži zežloutlá), ale stále bez problémů konzumovatelná. Dobře zabalená s těmi odkazovanými absorbéry kyslíku a uskladněná na suchém chladném místě bez hlodavců proto musí vydržet celá desetiletí.

Máte prosím někdo nějaký tip, kde výhodně kupovat velká balení rýže (nebo i luštěnin a obilí...)? Pytel z asijské tržnice může obsahovat všelicos...
Odkaz na zmíněné video (rýže viz 1:40): www.youtube.com/watch?v=HVMDBVJCodI&feature=relmfu
Uživatelský avatar
Hdm
Příspěvky: 1003
Registrován: 01.08.2012 15:12
Bydliště: Orlické hory

Re: Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvek od Hdm »

velká balení obilí(lustěniny a rýže - by jsem musel zjistit) sehnat můžu. Záleží co myslíš velká balení, u nás se to počítá na tuny ;)
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvek od Terminated Account »

v normální distribuční síti preferuji MAKRO a podobné podniky - velká balení, dobře zabalená. Obilniny a luštěniny, vydrží opravdu dlouho. Kupuju 5kg balení, které spotřebovávám systémem FIFO.
Uživatelský avatar
Centurion
VIP
Příspěvky: 671
Registrován: 01.04.2012 15:16

Re: Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvek od Centurion »

Leon Chamel píše:
Máte prosím někdo nějaký tip, kde výhodně kupovat velká balení rýže (nebo i luštěnin a obilí...)? Pytel z asijské tržnice může obsahovat všelicos...
Pšenice ve velkým se dá sehnat přimo v JZD tam ti prodaj klidně celej kamion a ceny se pohybujou okolo 2-3 korun za kylo.
Nobody
Příspěvky: 589
Registrován: 18.07.2012 1:17

Re: Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvek od Nobody »

Já našel eshop s rozvozem po PH zdarma, kde 5 kilo stojí 150Kč. Vzhledem k tomu, že bych rád nakoupil nějakých 100Kg, je ten rozvoz celkem vítanej. Za další 3K nakoupím nějaké masové konzervy a mám za 6K zajištěno nouzové jídlo na několik měsíců (a docela i chutné).

Takže myslíte, že stačí nechat to v těch pytlích, aby to řekněme 10 let vydrželo? S temnem se počítá, teplotu bohužel ovlivnit nemohu. Celém bytě je cca 23-25C.

Nevím zda se link smí zveřejnovat, tak ti to posílám do PM.
felix5
VIP
Příspěvky: 685
Registrován: 04.07.2012 17:20

Re: Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvek od felix5 »

důležitý je z čeho těstoviny sou . vezvaječný sou vpodstatě jen cukry a cukr biď sou organické nějak zvlášť časem nedegradujou . problém by teoreticky mohl nastat u vaječnejch který by správně měly obsahovat taky tuky z vajec (né že by se tam opravdu vejce přidávaly) .
problém by to mohl bejt protože tuk žlukne . i přesto je ho tam tak málo že by vo člověku nemělo nic udělat . ale přecijen bych raděj volil bezvaječný.
určitě bych to místo pet láhví dával do skla nebo mylar bagů který sou uvnitř většinou když nic víc aspoň pokovený . Obecně se ví že plast je sračka a že neni dobrý pít balenou vodu a podobně protože se z toho uvolňuje kde co . v relativně krátky 2 letym spotřebnim horizontu to nemusí bejt tak patrný jako když v petce člověk něco skladuje 20let . tedy pokud jde o domácí zásoby volil bych jednoznačně sklo či konzervy . pro taktickej ústup zase milar bagy . asi by nebylo od věci to mít skombinovaný a spižírnu vést ve skle a evakuační zavazadlo v mylar pytlech - dělají se i poměrně velký.
Nobody
Příspěvky: 589
Registrován: 18.07.2012 1:17

Re: Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvek od Nobody »

Obojí vyjde dráž než PETky, navíc ve skle je to hůř přenositelný. Ty pytlíky jsem nenašel žádné vhodné v nějaké rozumné ceně, PETek mám doma dost. Souhlasím s tím, že za několik let se do rýže mohou uvolnit nějaké nepříliš dobré látky, ale pokud už by to dospělo do fáze, kdy tyto zásoby budu jíst, tak si z nějaké potenciální rakoviny za dvacet let příliš dělat hlavu nebudu. Nehledě na to, že jde imho o dlouhodobé užívání, několik měsíců na takové stravě člověka, jinak dbajícího na kvalitu potravin, zase tak neovlivní.

Nicméně tomu plnění bych se nejraději úplně vyhnul, proto se ptám, zda někdo neví, jak dlouho to vydrží jen v těch pytlích. Kdyby to vydrželo řekněme deset let, tak to neřeším a jednou za deset let obměním zásoby a tohle rozdám, v nejhorším jako krmivo.

Těstoviny jsem zvažoval, ale ta rýže se mi zdá vhodnější.
peteres
Příspěvky: 267
Registrován: 13.06.2011 10:06

Re: Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvek od peteres »

Obaly, ve kterých se potraviny běžně prodávají, nejsou určené pro dlouhodobé skladování. Je potřeba nákup ve většině případů přebalit do obalu, který lze hermeticky uzavřít a který je odolný proti hlodavcům. Takže přebalit co nejdřív po nákupu, dokud je nakoupená potravina čistá. Do skla, do plastových nebo do kovových obalů určených pro potraviny, a hermeticky uzavřít.

Hlavní zásadou pro vytváření dlouhodobých zásob je rotace těchto zásob. Kupujte do zásob to co běžně jíte a zásoby průběžně spotřebovávejte. Představa, že si uskladníte jídlo na dvacet let je trochu naivní. Pokud uděláte zásobu na rok, tak během čtyř, pěti let ji spotřebujte a průběžně nahrazujte čerstvými zásobami. Tím máte zároveň kontrolu nad stavem svých zásob a máte jistotu, že to co skladujete jste schopni i zpracovat a zkonzumovat (když se tím už těď částečně živíte).

Na obalech bych nešetřil, závisí na nich to jestli po rozbalení budete mít vůbec co jíst, navíc obal použijete mnohokrát. Očekávaný rozpad možná přijde až po desítkách let a budete tak rotovat uskladněné potraviny třeba až do důchodu. Dají se koupit sudy různých objemů, certifikované pro přepravu potravin, které jsou bytelné a dají se hermeticky uzavřít. Do nich můžete naskládat zásoby v méně odolných obalech. Na menší množství (třeba koření, syntetické vitamíny) se mi osvědčily krabičky Lock&Lock. Plastů bych se nebál, až bude opravdu zle tak budete žrát cokoli a nebudete koukat v čem to bylo skladované. Ostatně vodu ani v ničem jiném než v plastu rozumně neuskladníte.

Trvanlivost potravin je různá, ale obecně se dá říct, že je několikanásobně delší než se uvádí na obalech, za podmínky, že je dobře uskladněná - v chladu, suchu a temnu. Nejdůležitější je teplota. V chladu probíhá degradace potravin podstatně pomaleji než v teple. Sucho a tmu zajistíte už obalem, ale teplota je daná místem, kde to máte uskladněné.
Nobody
Příspěvky: 589
Registrován: 18.07.2012 1:17

Re: Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvek od Nobody »

Rotaci chápu a je v případě jiných lidí určitě rozumná. Sám ale musím vycházet ze svých zvyklostí, kdy je čerstvost potravin pro mě hodně důležitá (90% jídelníčku je stará jen několik dní). Proto chci skladovat nouzové zásoby třeba deset let a pak je obměnit. Proč myslíš, že je představa 20-letého skladování naivní? V bytě jsem proto vybudoval zvláštní "tajnej" prostor, takže mi to nijak nepřekáží. A za 20 let v případě vakuoového balení v temnu, bude podle mého rýže poživatelná. Vlastně bych i věřil těm originálním pytlům, pokud se bavíme čistě o poživatelnosti (ale zdroje jsou z Youtube, tak nevím, zda se tomu dá věřit)
Kolapsnik jr.
Příspěvky: 1140
Registrován: 12.01.2011 23:10

Re: Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvek od Kolapsnik jr. »

Nobody píše: Ten poměr cena/jídlo mi přijde u rýže nejlepší, koneckonců polovina světa z ní žije.
Jak jsem psal jiz v podobnem vlakne, dnesni cena cca 15-19kc (cash&carry -> MOC market) za kg dlouhe ryze je za tu vyzivnou hodnotu historicky stale zcela smesna cena, takze uz jen z duvodu nekolapsovych, kdo veri na mirnou inflaci (nevidi realnou vyssi ci vysokou az hyper pristi), ci ma proste nejake starousky v rodine, na jejichz penzi se "stat" ted zase planuje zahojit, tak alespon par destitek kilo urcite nakupte.. neni problem odvezt/uskladnit..

ps tip: musel jsem nedavno nainstalovat pred regaly v garazi zaves-hadr na lanku ala ikea, pac se me nahodou okolo jdouci sousedi pri vyjizdeni ptali, co ze to tam skladuji za jidla?! :evil: , ackoliv opravdu toho tam moc neni (relativne).. dalsi dukaz jak jsou cechy male a jeste mensi prostor.. nikdy nevite kdo vas pozoruje z ulice..
Nobody
Příspěvky: 589
Registrován: 18.07.2012 1:17

Re: Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvek od Nobody »

Souhlasím. Proto jsem nechal byt upravit tak, že zásoby jsou dobře schovány. Primárně to plní účel temna a zamezení zbytečných otázek v případě návštěv, ale myslím, že by to odolalo i zběžné prohlídce bytu.

S tím skladováním náhodou zkušenosti nemáš? Jde mi hlavně o to, zda je nutné ty pytle přesypat do PETek s vakuem. Přece jen to bude dost práce.
Kolapsnik jr.
Příspěvky: 1140
Registrován: 12.01.2011 23:10

Re: Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvek od Kolapsnik jr. »

Chapu, ze PETky jsou lakave, ale timhle smerem bych nesel, nominalne pry zacnou uvolnovat sajrat az po 40C a UV zareni, ale neveril bych tomu, nesnasim ty pazvuky a cely ten koncept.. Pouzivam zatim kombinaci: pokud lze puvodni baleni pro rychlejsi FIFO, mylar maly (zustavam mesice/rok ve meste), mylar velky (presun na B-C-xyz stanoviste) to vse v umelem sudu nebo lepenkovem s kov uzaverem (levnejsi ale neni uz tak vhodny na prevoz ci hard core polni sklady se zviratky). Budu potrebovat navysit tu dlouhodobou slozku, takze se pridam, pokud bude spol. nakup mylaru, skoda mel jsem toho koupit doforoty vic pred tou zmenou EU celnich pasem, ted uz je to snad jen 50EUR strop ci kolik na zasilku.

Ano, tajne mistnosti a skrine jsou urcite perfektni, u nas se to bohuzel tak casto nevidi..
felix5
VIP
Příspěvky: 685
Registrován: 04.07.2012 17:20

Re: Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvek od felix5 »

Nobody píše:Obojí vyjde dráž než PETky, navíc ve skle je to hůř přenositelný. Ty pytlíky jsem nenašel žádné vhodné v nějaké rozumné ceně, PETek mám doma dost..
jak tu bylo řečeno záleží na tom co kdo preferuje . pro mě je FIFO nepřijatelné protože jíst neustále 2-5let staré potraviny mi nepřipadá zrovna nejvhodnější. je jasný že člověk když už se do nouzovejch zásob dá že mu to je fuk že to bylo v pet lahvích ale je to jen vaše zdraví a je na vás jak s tim naložíte . skladovat zavařovačky" od okurek" vás taky nic nestojí a je to dlouhými léty ověřenej obal .
je jasný že ,mobilnost je důležitá ale je potřeba se nad ní skutečně zamyslet.

Pokud uvážíme rozumnou zásobu na 3 měsíce tak snídaně dejme tomu 200g . oběd a večeře po 300g a sme na 800g na den x 90dní = 72Kg
nedovedu si představit jak prchám se 72kg jídla v petlahvích nebo čimkoliv jiném. pokud budu prchat v autě tak tomu je jedno jestly veze zavařovačky petlahve nebo konzervy . pokud prchám po svejch tak vzhledem k dalšímu nutnému vybavení je maximální limit co odnesu horko těško nějakejch 10kg což je 10 malejch pytlíků za suma sumárum 70kč + doprava.

Takže ona je mobilnost a mobilnost
Nobody
Příspěvky: 589
Registrován: 18.07.2012 1:17

Re: Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvek od Nobody »

Častečně souhlasím, ono pro případný rychlý útěk mám vhrazené BP-5, jedno balení vydrží den a kousek a váží přesně půl kila. Na sebe jich naložil tolik, jak moc by záleželo na rychlosti odsunu. Rýži bych sebou netahal vůbec.

Ale i tak je mobilnost důležitá. Dovedu si představit, že s tím v případě nouze chodím na tržiště a směnuji to za něco jiného. Případně se do bytu vracím a vždy vyzvednu část potravin. Proto jsem také udělal tajnou schránku, pokud o ní někdo neví, tak ji jen těžko objeví. A díkybohu v našich končinách jde o tak řídký jev, že ji asi nikdo ani hledat nebude.
felix5
VIP
Příspěvky: 685
Registrován: 04.07.2012 17:20

Re: Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvek od felix5 »

jo jedno BP-5 by bágl snesl. kdyby se to neprodávalo po bednách za 5000 asi skusim združenku pokud se najdou lidi

Trvanlivost rýže a těstovin! Díky MacGyver
Nobody
Příspěvky: 589
Registrován: 18.07.2012 1:17

Re: Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvek od Nobody »

Tak nakonec jsem se rozhodl pro kompromisní řešení. Cca 75kg rýže půjde do pytlů speciálně k tomu určených (byly i s absorbéry kyslíku skoro stejně drahé jak rýže samotná, ale co se dá dělat :/ ). Tam si myslím, z toho co jsem se dočetl, že vydrží desetiletí. Dalších cca 75kg půjde do PETek. V případě krize budu jíst nedříve tu z pytlů, v nouzi nejvyšší se pustím i do PETek. V tu chvíli mě myslím už nějaká potenciální rakovina příliš trápit nebude, protože svět bude ve sr...ch. Rýže v PETkách bude určená i jako platidlo, jehož hodnotě věřím momentálně víc, jak zlatu, které považuji za uměle nadhodnocené.

Plus hodlám do zásob doplnit cca 300 převážně masových konzerv.

Co se vody týká, mám cca 100 litrů rezervy a filtr Katadyn POCKET.

Jako doplnky plánuji multivitamíny, rybí olej, sušenej česnek, živočišné uhlí, jíl + tu mám vždycky do zásoby několik kg proteinu.

Tím mám myslím jídlo a pití doma vyřešené, jen co se dostanu na plánovaný stav, začnu se věnovat zakopávání zásob v naplánované lokalitě. Postupuje to bohužel pomaleji než bylo v plánu, nechci vzbudit podezření. A kam se hrabe BIS na důchodce, co nemají celý den co na práci :lol:

Ještě jeden dotaz, zvolili byste pro uskladnění raději rýži olopanou, nebo pololoupanou (více živin, ale náročnější na energii, protože se vaří podstatně déle). Případně v jakém poměru?
shtf
Příspěvky: 327
Registrován: 22.08.2012 18:17
Bydliště: CR

Re: Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvek od shtf »

nemate nekdo typ na eshop kde by prodavali plastove kyble s vickem na uchovani potravin
neco jako je k videni v doomsday preppers
neco na tento zpusob:
http://4.bp.blogspot.com/-LiwJY1txi2o/T ... 070677.JPG

a jeste schanim kontakt na eshop nebo prodejce mylarovych pytlu

dik.
Odpovědět