Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Odpovědět
Vito
Příspěvky: 199
Registrován: 29.12.2012 22:48
Pohlaví: muž
Bydliště: Haná

Re: Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvek od Vito »

já vždycky dával do solničky rýži, aby sůl nezvlhla, takže to asi opačně nefunguje :D
Wagoneer
Příspěvky: 159
Registrován: 20.11.2011 21:14

Re: Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvek od Wagoneer »

Používám tohle:
http://www.paketo.cz/vysouseci-sacky/cz/c-1721/
Zatím se mi ty sáčky osvědčily.
Uživatelský avatar
the.marek
VIP
Příspěvky: 1702
Registrován: 07.04.2013 13:35
Pohlaví: muž

Re: Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvek od the.marek »

Ahoj přeživší,
Zajímalo by mě, jak je to s tou skutečnou trvanlivostí těstovin? Řešíla se tu jen rýže a uskladňovací metody a na těstoviny se nějak zapomnělo, byť jsou v názvu topicu :-). Je obdobná jako u rýže? Podle mého je nižší.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvek od sigmark »

když je uzavřeš hermeticky v suchu a ideálně s oxyabosrbérem, tak nevidím důvod pro snížení trvanlivosti.
dušmen
Příspěvky: 8
Registrován: 12.01.2013 12:37

Re: Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvek od dušmen »

Wagoneer. Dík moc za paketo,super odkaz. :!:
Uživatelský avatar
Ma_tes1
Příspěvky: 34
Registrován: 25.08.2013 11:22
Pohlaví: muž

Re: Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvek od Ma_tes1 »

Zdravím,
Mohl by mi někdo poradit s potravinama, u kterých je při správném skladování opravdu prokázána dlouhá trvanlivost v řádu několika let (min. 10 let)?
Děkuji za odpovědi
Heike
VIP
Příspěvky: 527
Registrován: 25.06.2013 11:07
Pohlaví: muž

Re: Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvek od Heike »

Obilniny, luštěniny, kukuřice, ořechy, destiláty.
felix5
VIP
Příspěvky: 685
Registrován: 04.07.2012 17:20

Re: Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvek od felix5 »

možná je to jen má neznalost ale chtěl bych vidět ořech co bude po 10letech poživatelnej . s těma luštěninama bych byl taky obezřetnej , bude záležet na úpravě . nevěřim že by ti čočka v sáčku v kredenci či sklěpě 10let vydržela .
Heike
VIP
Příspěvky: 527
Registrován: 25.06.2013 11:07
Pohlaví: muž

Re: Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvek od Heike »

Při správném skladování zněla otázka. Tak jedlé ořechy jsem viděl, vlašáky, ne ty velké papíráky, ale drobné. Samozřejmě ne každý vydržel. Uskladněné na půdě. S luštěninami buď obezřetný, děda měl v truhle u pšenice na půdě fazole na zasetí, a měl tam některé přebytky roky, klíčily v pohodě. Nejprve to zkus, ale tím že nadhodíš nesmyslný způsob uskladnění a podle toho soudíš, mi nepřijde šťastné. U ořechů je určitá kazivost, pochopitelně. U luštěnin v sáčku bych byl taky opatrný. Nevíš s jakou kontaminací to přišlo do styku. Já našel na půdě obilí z cca 50 let, a část po zasetí normálně vzešla. Samozřejmě, podmínkou byla velmi suchá půda a žádné myši. Vzhledem k ceně sáčku čočky a délce lidského života doporučuju investovat a začít s experimentem ihned. Ořechy neloupané a opravdu vysušené.
kedalsik
Příspěvky: 4
Registrován: 24.08.2013 11:32

Re: Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvek od kedalsik »

Úplne všechno na tomto vláknu jsem nečetl, jestli to tam někde je tak se omlouvám. Já jsem biolog (biochemik). Pokud se nepletu tak se ročne snižuje výživná hodnota semen o 10 procent. Pšenice nebo rýže skladovaná 10-15 let už nemá velkou výživnou hodnotu. Je rozdíl mezi tím co je poživatelné a co je výživné. Ořechy skladované více let bych už nejedl. Těstoviny taky strácí výživnou hodnotu, je jedno do čeho je uložíte. Dělat zásoby obilnin, luštěnin, těstovin na mnoho let není možné.
Heike
VIP
Příspěvky: 527
Registrován: 25.06.2013 11:07
Pohlaví: muž

Re: Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvek od Heike »

kedalsik: Takže to mění situaci...když teda je extrém, třeba jak vězňové gulagu snědli zmrzlého mamuta, asi to bylo jen o poživatelnosti...Mám teda dotaz-jak je to s pravěkými obilnicemi? Mají smysl pro naše účely nebo ne? A jak jako odborník vidíš různé konzervované MRE a jiné pokrmy?
Uživatelský avatar
Leon Chamel
Rozpadlík
Příspěvky: 409
Registrován: 12.03.2012 16:25
Bydliště: Haná

Re: Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvek od Leon Chamel »

kedalsik píše:Pšenice nebo rýže skladovaná 10-15 let už nemá velkou výživnou hodnotu. Je rozdíl mezi tím co je poživatelné a co je výživné. Ořechy skladované více let bych už nejedl. Těstoviny taky strácí výživnou hodnotu, je jedno do čeho je uložíte. Dělat zásoby obilnin, luštěnin, těstovin na mnoho let není možné.
Možná by pomohlo blíže definovat pojem "výživná hodnota". Mám za to, že při delším skladování lze očekávat především úbytek obsažených vitamínů v závislosti na působení vzdušného kyslíku a světla, u některých potravin pak může docházet ke ztrátám enzymů, změnám chuti, vůně, v krajním případě i ke konečnému znehodnocení potraviny (např. žluknutím, tzn. oxidací obsažených tuků). Nicméně celkový obsah základních živin (sacharidů, bílkovin a tuků) a tím i energetická hodnota skladovaných surovin se ani při dlouhodobém (správném!) skladování nejspíše příliš nezmění. Osobně nevidím v suchu, chladu a ideálně s absorbéry kyslíku uložené rýži či jiném obilí žádný problém ani po těch 10-15 letech skladování. Jsou to přece jen potraviny s převahou sacharidů, sloužící především k pokrytí energetického výdeje, ne jako primární zdroj vitamínů. Pokud se mýlím, což je samozřejmě možné, poprosím o bližší vysvětlení.
cipis
Příspěvky: 4846
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvek od cipis »

Těch 10% se předpokládám počítá z aktuální hodnoty, tj. po prvním roce je to 90% původní hodnoty, po druhém roce 81%, po třetím 72,9%, po čtvrtém 65,61%?
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvek od sigmark »

kedalsik: i při hermetickém uložení? neolitický člověk přeci skladoval obilí ve vypálených jamách, kde si obilí samo vydýchalo kyslík, tedy se hermetizovalo. existuje 200 let starý poživatelný pemmican a další příklady, které této rovnici odporují
Uživatelský avatar
Leon Chamel
Rozpadlík
Příspěvky: 409
Registrován: 12.03.2012 16:25
Bydliště: Haná

Re: Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvek od Leon Chamel »

No, hlavně mi není jasné, čeho přesně se ten zmíněný 10% úbytek týká. Pouze obsahu mikronutrientů (vitamínů, min. látek, stopových prvků...) nebo snad i makronutrientů, tzn. základních živin (cukrů, tuků, bílkovin)?
To je totiž ta zásadní otázka při hledání odpovědí na to, zda má dlouhodobé skladování určitých druhů potravin smysl.
cipis
Příspěvky: 4846
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvek od cipis »

On nemluvil ale o poživatelnosti ...
sigmark píše:kedalsik: i při hermetickém uložení? neolitický člověk přeci skladoval obilí ve vypálených jamách, kde si obilí samo vydýchalo kyslík, tedy se hermetizovalo. existuje 200 let starý poživatelný pemmican a další příklady, které této rovnici odporují
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvek od sigmark »

promiň, nepřesně jsem se vyjádřil. pokud ztratí každý rok dle keldy 10% nutriční hodnoty, i 20 let starý pemmican by měl být výživností na úrovni cihly. přesto je a) poživatelný b) výživný. předpokládám, že nutriční hodnota podle tohohle vzorce klesá napříč všemi potravinami, když klesá i v obilninách...

edit
kdybychom se bavili např. o klíčivosti obilnin, tak by mi to číslo připadalo poněkud uvěřitelnější. u poživatelnosti rozhodně nikoliv
Robyn
Příspěvky: 77
Registrován: 02.03.2013 23:23
Pohlaví: muž

Re: Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvek od Robyn »

Třeba zátkovy těstoviny mají trvanlivost 3 roky (bezvaječné a z tvrdé pšenice) a nevěřím, že by se u nich snižovala výživnost. To by to tam museli napsat a snížit trvanlivost.
V penny mají od pátku (6.9.) akci na jejich bezvaječné těstoviny 500g za 7,90Kč. To je skoro zadarmo. Výhodu mají lidi co mají psa. Když se do toho zamíchá nějaké maso občas i nějaké vejce, tak je to dobré psí jídlo.
Ještě jsem chtěl napsat, že jsem tento týden sehnal pěkné plastové přepravky. Kdyby bylo potřeba zásoby rychle přemístit třeba do auta. Ty přepravky jsou fakt fortelné a pevné.
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvek od Terminated Account »

Jsme OT, ale... Cena, zdroj, mají víko?
Robyn
Příspěvky: 77
Registrován: 02.03.2013 23:23
Pohlaví: muž

Re: Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvek od Robyn »

Já jsem je kupoval na manutan.cz, ale měl jsem je podstatně levněji než normálně stojí. Měly tam slevu na bílé 53litrů a kupoval jsem 3 kusy, jeden za 384. Mají tam i všelijaké barely a pixly a kanystry.
Ceny jsou dost vysoké, to uznávám, ale dají se tam koupit i fakt nadstandartně kvalitní věci.
Jo a mají pěkné pevné víko. Síla stěny je 2,5mm + pertl a madla mají 4mm.
http://www.manutan.cz/plastove-odolne-u ... iewSize=30
Odpovědět