Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Odpovědět
cipis
Příspěvky: 4843
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvek od cipis »

A jak to v tom sudu děláš, abys vytáhl tu nejstarší? Vždyť to takhle musíš furt přeskládávat ...
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvek od sigmark »

kdybys je tam měl v pytlíkách naštosovaný (dlouhé pytlíky mohou být vedle sebe po celé výšce sudu?)
JirkaK
Příspěvky: 411
Registrován: 23.12.2013 20:14
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihomoravský kraj

Re: Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvek od JirkaK »

Asi 3 x do roka to holt přeskládám. Práce na 2minuty. Dřív jsem to míval volně na polici, ale tak mi to zabírá míň místa a na police můžu umístit jiné věci.

Jak píše Sigmark - potraviny jsou v suchu a bez parazitů a ta chvilka na přeskládání mi za to stojí.
Uživatelský avatar
RjR
Příspěvky: 8
Registrován: 07.12.2014 17:09

Re: Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvek od RjR »

Zdravím ;)

Myslíte že bude tenhle sud stačit na skladování rýže.?

Sud bude umístěn v temném a suchém místě. Ale jak je to tam s teplotou to nevím.
Je to kůlna která je mimo domov, v létě tam je ale o něco chladněji než venku.
A v zimě zase opak, menší zima než venku...


plastovy-sud-s-vikem-30-l-original.jpg
plastovy-sud-s-vikem-30-l-original.jpg (39.3 KiB) Zobrazeno 19027 x
Uživatelský avatar
Dagobert
Příspěvky: 581
Registrován: 28.05.2014 12:21
Pohlaví: muž

Re: Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvek od Dagobert »

Už jsem se setkal s tím, že podobné nádoby byly prokousány různými hlodavci. Plast nezastaví ani plcha, ne tak potkana.
JirkaK
Příspěvky: 411
Registrován: 23.12.2013 20:14
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihomoravský kraj

Re: Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvek od JirkaK »

Používám stejné sudy, jak je na fotce 50l a 30l. Myši ve sklepě nemám a je to v pohodě. Horší to buš mít s tou teplotou. Vysoké letní teploty potravinám nesvědčí.
Dosud se mi do uzavřeného sudu nikdy žádná havěť nedostala.
peteres
Příspěvky: 267
Registrován: 13.06.2011 10:06

Re: Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvek od peteres »

Skladovaným potravinám obecně vadí kolísání teploty, takže líp než v kůlně jim bude ve sklepě, kde je stabilnější teplota. Tyhle sudy se dají vzduchotěsně uzavřít (ve víku mají těsnění a hrdlo sudu se k němu po stažení sponou přitlačí), takže je můžeš dát i do vlhkého sklepa. Správně těsnící sud poznáš tak, že ho někde v teple uzavřeš, přeneseš do chladna a po ochlazení otevřeš. Dobře těsnící sud při otvírání trochu zasyčí. Náhradní těsnění se dá dokoupit. Zevnitř na víko dej pytlík silikagelu. Mám v těchto sudech uskladněnou pšenici pro drůbež a myši tam nějaké pobíhají, do sudů se ale zatím nedostaly. Granule na krmení v takovém sudu vydržely bez zkažení nebo napadení škůdci přes čtyři roky. Při nákupu sudů na skladování potravin si ověř, co v nich bylo původně. Běžně se v nich dodává i různá chemie a to pak už na potraviny samozřejmě není vhodné. Jsou to dobré sudy.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvek od K4cer »

Ve sklepě jsem nalezl sklenici s rýží, která se ve všeobecném bordelu "samovyřadila" z rotace zásob. Datum plnění 2005. Po zakoupení (běžná rýže z coopu nebo odněkud) přesypána do třílitrových sklenic od vokurek, plastový víčko. Uskladněno v suchém sklepě ve tmě, teplota od 0 do +20, cca. Žádné absorbéry ani nic.

Část s ní jsem uvařil a zkonzumoval ke kuřeti - rýže je jedlá a chutná, není jí vůbec nic.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvek od sigmark »

Dokud se dodrží stabilní teplota a minimální vlhkost, myslím si, že skladovatelnost potravin je téměř neomezená... Minulý týden jsem vypil kanystr vody, který jsem naplnil před rokem. byl ve skladu ve tmě, bez jakéhokoli ošetření, bez úprav. Střeva bez problémů souhlasila. Mám ve špajzce i nějaký pratěstoviny asi 8 let starý a taky jsou dobrý, bez jakýchkoli speciálních skladovacích pitchovin, jen v pytlíkách ve kterých jsem je koupil.
pyronovotny
Příspěvky: 22
Registrován: 17.07.2014 21:43

Re: Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvek od pyronovotny »

Myslíte že kuskus,nebo kroupy jsou na tom s délkou trvanlivosti jako rýže?Ještě pro zajímavost,skladujete klasickou,nebo např jasmínovou rýži?Dík
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvek od Baca »

Kuskus je ak dobre viem uz predvareny, ak sa ale dobre vysusi a nebude s pristupom vzduchu, mal by vydrzat ako kazda dehydrovana potravina. Obilniny sa za riadneho skladovania doziju aj viac ako 5 rokov v pozivatelnom stave. Ak budu nevymlatene teda v supe, klicivost si udrzia okolo 3 az 4 rokov. Pravda za predpokladu, ze sa k nim nedostane vlhkost a nezmrznu. Teda sa k nim nesmu dostat hlodavce, ktore ako vieme, neudrzia moc.
Prežiť !!!
Mistral
Příspěvky: 4
Registrován: 29.11.2015 10:47

Re: Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvek od Mistral »

Dobrý den vespolek, cosik jsem hledal a narazil jsem na toto fórum. Skladování má svoje specifika, největším problémem jsou škůdci a plísně. Obecně, zalévání obsahu inertním plynem jako je dusík atd bude fungovat (proti škůdcům) jen tehdy, pokud ho tam budete mít 99,9 %, což těžko dosáhnete. Objem by se musel dusíkem proplachovat, aby se vymyl kyslík, který je mezi zrny, v kavernách, pod obaly atd. Škůdci přežívají i velice nízké koncentrace kyslíku. Oxid uhličitý je lepší, tam stačí cca 60% koncentrace, protože je to jed.
Co se týče absorbéru kyslíku, kupoval jsem je v čr zde: http://www.absorberykysliku.cz/cz/co-je ... y-absorber bez problémů v malém.
Co se týče skladování zrnin a likvidace škůdců s pomocí absorbéru kyslíku, tak zajímavý materiál najdete na stránkách Výzkumného ústavu rostlinné výroby zde: http://www.vupp.cz/czvupp/departments/o ... _hmyzu.pdf

Je tam pár zajímavých čísel, například kolik vzduchu je v nasypaném obilí a kolik tedy kyslíku, upozornění na minimální vlhkost, jinak riziko kvašení atd.

Jinak osiva se desítky let skladují při -18 °C bez významné ztráty klíčivosti. Čas od času se najdou nějaké v suchu uložené zásoby semen staré desítky let a kupodivu z nich i něco vyklíčí, takže v zásadě bych se skladování obilnin a obdobných produktů z pohledu ztráty kvality nebál. Důležité je ale ukládat suchou komoditu, bez výskytu škůdců (včetně jejich vajíček). Ve větším bych se tedy pokoušel nakupovat přímo od velkého spolehlivého výrobce, který zodpovědně plynuje fosforovodíkem. Jakýkoliv další krok totiž zvyšuje riziko, že se v nějakém skladu do komodity dostanou škůdci.
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvek od Joe Azbest »

Tak zrovna na udané adrese mi odmítli absorbéry prodat, protože prý chtějí mít kontrolu nad správným použitím. A nechtěl jsem mu vysvětlovat na co to budu používat. S manažerem jsem si vyměnil pár zajímavých mailů. Napsal jsem mu na závěr, že má plné právo nechtít moje peníze a tím to skončilo. :(
Mistral
Příspěvky: 4
Registrován: 29.11.2015 10:47

Re: Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvek od Mistral »

Zajímavé - loni mi je prodali, letos budu kupovat znova. Tak uvidíme.
Uživatelský avatar
Alstratt
Příspěvky: 1153
Registrován: 01.08.2015 16:34
Bydliště: US

Re: Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvek od Alstratt »

A co treba castecne ten sud zakopat a aby koukalo jen malo? Tim by se dal nastavit vetsi chlad pro potraviny ne? A v sudu mit potraviny zabaleny v Mylar Bags (ochranne obaly k uskladneni ruznych veci nejde k tomu kyslik ani svetlo) do kterych prihodite radsi i Oxy-Sorb - Oxygen Absorbers (pohlcovace kysliku).

http://www.amazon.com/ShieldPro-1-Gallo ... B006ICASE2 tyhle pouzivam ja 1 gallon - 3.8 litru + maji 5-mil coz je dost.

http://www.amazon.de/25-ShieldPro-Emerg ... B00TBTGT10 na nemeckym amazonu mate i 2 gallonove - 7.8 litrovy a taky maji 5-mil
The more you sweat in training, the less you bleed in combat.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvek od proforma »

BTW: dnes maji v Lidlu 5kg ryze za 200 Kc, docela dobry kauf...
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
jolky palky
Příspěvky: 384
Registrován: 12.12.2014 21:56
Bydliště: KH kraj

Re: Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvek od jolky palky »

Zas taková sláva to není.
V Makru stejná váha za 153,-.
„Nestřílejte, vždyť jsou tady lidi!“
tomsko
Příspěvky: 3
Registrován: 18.12.2013 23:02
Pohlaví: muž

Re: Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvek od tomsko »

Ja som si začal skladovať strukoviny a špagety v PET flašiach 2l 5l a 10l. Do fľaše som dal špagety, sáčik mletého korenia a pár bobkových listov (to sme dávali do sušených hríbov aby tam neboli červíky). pár sáčkov oxy absorbéra a potom som to zasypal soľou aby som vyplnil priestor (nech je tam čo najmenej vzduchu). A soľ sa mi vždy zíde (konzervácia). Tak mám za pár korún slušný základ keby niečo...
Přílohy
pagety 2l.jpg
pagety 2l..jpg
oxyabsorber.jpg
Uživatelský avatar
the.marek
VIP
Příspěvky: 1702
Registrován: 07.04.2013 13:35
Pohlaví: muž

Re: Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvek od the.marek »

Mě přijde lepší nechat to v původním obalu, než tohle... :roll:
Nikdy nenaser šest chlapů, když máš jen pětiranný revolver ...
tomsko
Příspěvky: 3
Registrován: 18.12.2013 23:02
Pohlaví: muž

Re: Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvek od tomsko »

takto to vydrží x rokov v pivnici alebo aj zakopané v zemi..
Odpovědět