Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Odpovědět
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvek od kregan »

Výhoda PETek je, že se k tomu hůř dostávaj hlodavci, pokud je dokonale vysušená, tak chrání líp před vlhkostí a hlavně se dá potravina odebírat po částech aniž by zůstal obal otevřenej.
Rozhodně bych je ale nezakopával. Zas až tak vlhkotěsný nejsou.
Čím víc víš, tím míň neseš.
kiwiisek
Příspěvky: 57
Registrován: 20.11.2015 8:52

Re: Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvek od kiwiisek »

Hlavně PETka v zemi není pro myš , nebo rejska, žádná překážka..
Uživatelský avatar
Count
VIP
Příspěvky: 875
Registrován: 20.05.2015 19:11
Pohlaví: muž

Re: Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvek od Count »

V nápadu vidím několik úskalí.

- Při uchování v originálním balení mám přehled o datu spotřeby a mohu potraviny točit v systému FIFO (first in, first out). Takto nevím nic.

- Pokud budu chtít jen těstoviny, musím sehnat další obal, vysypat sůl, vydolovat těstoviny, těstoviny zbavit soli, přesypat sůl, atd.

- PET lahve nejsou příliš skladné. Mnohem vhodnější mi příjde originální ploché balení a balíčky uložit do větší bedny z pevného plastu.

- PET hlodavce nezastaví. V zimě rozkoušou kde co, PET nevyjímaje.

- Uvedený postup bych bral pouze jako dlouhodobou uloženku pro barter. Pokud by PET tvořily součást např. krizové schránky zakopané v lese, bude problém je uvařit a raději bych volil něco, co potřebuje jen přelít horkou vodou (kuskus), nebo nepotřebuje vařit vůbec.


Každopádně díky za info o koření, pohledám nějaké informace a použiju. A máš nějaký slušný zdroj absorbérů?
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
tygrsdrakem
VIP
Příspěvky: 579
Registrován: 01.06.2013 18:23

Re: Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvek od tygrsdrakem »

Na jisté terénní základně našeho spolku se čas od času stane, že tam někdo zapomene PETku třeba s pivem. Po nějaké době pak vyhazujeme PETku plnou nafouklých, lehce tekutých myší... PETky nebrat.
„Naši experti tam provedli pár vrtů, a zjistili, že je tam ohrožena demokracie."
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvek od kregan »

Skladování v PETkách mě naučily expedice do hor, kdy se načatej obal sype a nenačatej se po několika dnech pěchování do báglu a jeho přepravy sám načne. Navíc se na PETku dají udělat rysky a snadno tak hlídat denní příděly (když několik dní od civilizace zjistíte, že vám došlo jídlo tak nic moc). Za jednu noc někde v salaši se myši neprohryžou (na rozdíl od původního obalu). Kvůli skladovatelnosti a pohodlnějšího plnění používám hranatý lahve se širokym hrdlem. Navíc ty od Aloe jsou z celkem kvalitního materiálu. Pokud skladujete pouze doma, tak je to asi jedno.
Přílohy
550e9f9f385b8b3cd3f2810078075ea5--mmf250x250.jpg
550e9f9f385b8b3cd3f2810078075ea5--mmf250x250.jpg (8.64 KiB) Zobrazeno 14891 x
Čím víc víš, tím míň neseš.
tomsko
Příspěvky: 3
Registrován: 18.12.2013 23:02
Pohlaví: muž

Re: Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvek od tomsko »

Count píše:V nápadu vidím několik úskalí.
-dakujem za pripomienky..

- Při uchování v originálním balení mám přehled o datu spotřeby a mohu potraviny točit v systému FIFO (first in, first out). Takto nevím nic.
-dopíšem dátum na PETky.

- Pokud budu chtít jen těstoviny, musím sehnat další obal, vysypat sůl, vydolovat těstoviny, těstoviny zbavit soli, přesypat sůl, atd.
-keď sa budem rozhodovať či zjem suseda alebo budem presypávať PETky tak budem rád že mám PETky..

- PET lahve nejsou příliš skladné. Mnohem vhodnější mi příjde originální ploché balení a balíčky uložit do větší bedny z pevného plastu.
-ukladám to v pivnici. mám dosť miesta.

- PET hlodavce nezastaví. V zimě rozkoušou kde co, PET nevyjímaje.
-dobrá poznámka. vyskúšam "králičie pletivo" taký valec o priemere 60cm a zo spodu a z vrchu to prekryjem alebo čo.. vyskúšam a pošlem foto.

- Uvedený postup bych bral pouze jako dlouhodobou uloženku pro barter. Pokud by PET tvořily součást např. krizové schránky zakopané v lese, bude problém je uvařit a raději bych volil něco, co potřebuje jen přelít horkou vodou (kuskus), nebo nepotřebuje vařit vůbec.
-kuskus je dobrý nápad..
ja to beriem tak, že skôr či neskôr tu bude kríza. či bude vyvolaná nezmyselným tlačením dolárov, alebo sebevražednou imigrančnou politkou niektorých štátov EU. proste kríza bude. bude drahota a nedostatok. neriešim situáciu že budem utekať do lesa z batohom. nejaká forma vlády tu bude. predsa sme európa a nie kongo.. Keď si zoberiem že v kauflande stojí 0,5kg špagiet 0,30€ tak mám za jedno éčko 1,5kg cestovín, čo je podla mňa 10 slušných porcií. samozrejme bude k tomu musieť niečo pridať, ale ako základ stačí. proste za pár korún odrazový mostík..

Každopádně díky za info o koření, pohledám nějaké informace a použiju. A máš nějaký slušný zdroj absorbérů?
-http://www.mylarshop.com/oxygen-absorbe ... -absorbers
100 x 100cc Oxygen 16€ + doprava 8€ cena dobrá podla mňa..
Viki08
Příspěvky: 1
Registrován: 10.09.2015 21:58
Pohlaví: muž

Re: Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvek od Viki08 »

Zdravím mám v plánu udělat náké zásoby na horší časy a tak sem se rozhodl že si pročtu náké typy a rady jak efektivně a dlouhodobě uskladnit potraviny(rýži,těstoviny,čočku,fazole apod...) ... A opravdu jsou tady docela dobrý typy který mi pomohli si udělat takový malý plán jak začít akorát mám pár otázek např.:Někdo tady psal že před vysypáním např. rýže do mylar begu dá tuto rýži zamrazit a tím zahubí ty různý breberky a přišlo my to jak dobrý nápad ale řekněte jestli se pletu ale pokud jídlo zamrazím tak stračí důležitý mineráli a vitamíny kvůli kterým tu rýži jíme ne ?? ... A pak bych chtěl zeptat co si myslíte o tomto postupu uskladnění ... Přesypu rýži do myral begu ,hodím k tomu pohlcovač kyslíku a napadlo mě tam fouknout trochu oxidu uhličitého jak tady někdo psal tak ve větším množství to funguje jako jed tím pádem to zabranuje šíření breberek ... zatavím konec begu ... vložím do plechové skříně do sklepa kam by se neměli dostat hlodavci ,teplota by tam měla být v létě max do 20 stupnů ale většinu času do 10 a celoročně tma... Budu rád za každou připomínku ... :nod A pak bych se ještě zeptal jestli někdo neznáte náké CZ E-SHOP kde by prodávali ty myral begy,pohlcovače kyslíku a vlhkosti vím že to lidi tady kupujou např. z ebay ale rači bych něco z CZ ... předem díky :hi :yes
JirkaK
Příspěvky: 411
Registrován: 23.12.2013 20:14
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihomoravský kraj

Re: Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvek od JirkaK »

Ahoj,
moje 4-člená rodina konzumuje převážně rýži a těstoviny, proto tyto potraviny mám jako základ. Potraviny na konzumaci beru zásadně z rezervy a ty tak jednou asi za 3 měsíce doplňuji (sleduji slevy). Potraviny mám ve skladu max. 3 - 4 roky.(konzervy i delší dobu) Vesměs stihnu potraviny zkonzumovat do uvedené doby trvanlivosti, někdy mi to nevyjde, ale ještě se mi nestalo, že by se něco vyhazovalo, nebo zkazilo. Potraviny mám ve sklepě asi ve stejných podmínkách jak popisuješ.

Způsob skladování:
Ryži skladuji v 5l skleněných sklenicích (přesypu), nebo je dám pouze do druhého igelitového sáčku. (tak půl na půl)
Těstoviny skladuji v plastových barelech 30l (cca 70%) a zbytek mám volně na polici. Funguje to tak, že jednou za cca 3-4 měsíce vyložím těstoviny do police a podle akce následně barel naplním. V polici to mám proto, aby si to manželka podle potřeby mohla odebrat.
Fazole a hrách - vše ve sklenicích (přesypu)
Z důvodu, že potraviny pravidelně točím, jsem přestal vymýšlet nějaké složitější skladování a funguje mi to bez problému již dlouho.
Jediná ochrana na hmyz je, že tam mám chytač na moly - chytnu asi tak 5 do roka.

Nejdůležitější je mít dobrý sklep. Sucho, co nejmenší výkyv teploty a ve sklepě je dobré mít tmu.
Pokud budeš potraviny konzumovat a tím pádem točit, tak by to mělo stačit.
Uživatelský avatar
Dagobert
Příspěvky: 581
Registrován: 28.05.2014 12:21
Pohlaví: muž

Re: Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvek od Dagobert »

JirkaK píše: Způsob skladování:
Ryži skladuji v 5l skleněných sklenicích (přesypu)...
To je jedna z věcí, ke kterým jsem došel taky. Sklo totiž hmyzáci ani hlodavci neprokoušou. Jediná slabina je víčko, které musí být buď taky skleněné a dobře padnoucí nebo jiné neprohlodatelné.
Jen pro úplnost - silnostěnné sklo, pokud je tmavé, tím líp. Jen je třeba počítat s tím, že sklo je křehké a když sklenice ťukají o sebe, můžou puknout. V tom případě funguje to, k čemu přišli vinaři u demižónů: oplétat nebo dát to košů vyložených třeba dřevěnou vatou. :)
Možná na sypané věci, třeba na rýži by fungoval i ten klasický demižon.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvek od K4cer »

Klasický vokurkový sklenice sou 3L, pětilitrový se asi čtvrt století nevyrábějí (leda že bych se mejlil teda, mejlej se i ministři). Já v nich skladuju vše sypký, těstoviny, luštěniny, cukr sůl. Víčka mám plastový, ale já v paneláku nemám myši. Je i verze s plechovým šroubovacím, ale hůř se shání. Jestli by odolalo kryse netuším, myším nejspíš ano. ALternativně jde plastový víčko překrýt nějakou plechovkou. Ve sklepě je nasypanej jed na hlodafce, já mám ještě preventivně pastičku (lepící) a mucholapku na moly a podobnou havěť.
Proti rozbití stačí kroužky nastříhaný z automobilový duše, navlečený na sklenici.
Na víčku fixkou napsán datum plnění.

Funguje to tak, že mám doma ve spíži asi 15 3L sklenic (hrách, fazole, jiný fazole, čočka, strouhanka, sůl, cukr, nudle, jiné nudle, flíčky, kolínka, tarhoňa, mouka, krupice) načatejch, a ve sklepě pak plný. Sůl cukr a mouka je samozřejmě i operativně v kredenci. Jakmile něco doma dochází, ze sklepa vynesu plnou sklenici, a vyprázdněnou pak někdy umyju, naplním, a zanesu do sklepa a zařadím dozadu.

V demižonu by to asi šlo taky, ale je to nehamatný a velký a těžký, navíc demižon musím koupit a třílitráky sou běžně k nalezení u kntejneru. Cukr a sůl časem trochu ztvrdne a dostávat to z demižonu asi nebude jednoduchý.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
JirkaK
Příspěvky: 411
Registrován: 23.12.2013 20:14
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihomoravský kraj

Re: Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvek od JirkaK »

K4cer
Máš pravdu, nejsou to 5l, moje chyba. Přesně 3,68 l.
Používám tihle. Prodejnu velkoskladu mám cca 10km od domu. Víčka mám šroubovací.

http://eshop.bricol.cz/sklenice-uhorkac ... a-t-o-100/

Přikládám fotku. Demižon jsem použil pouze jednou, je to nepraktické.
Přílohy
IMG_7659.JPG
Uživatelský avatar
Count
VIP
Příspěvky: 875
Registrován: 20.05.2015 19:11
Pohlaví: muž

Re: Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvek od Count »

Pořád mi hlavou rezonuje Pohlreichovo "Nikdy to neskladujte v originálních obalech." Ale já zatím nepřišel na jediný důvod, proč přesypávat do sklenic. Půlkilovky mám v boxech na stojato, na balení origo datum expirace a protože skladuji v domě ve spíži, hlodavci ani hmyz nejsou. Nebo to má nějakou nevýhodu?
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
JenDAG
Příspěvky: 582
Registrován: 05.02.2015 23:24
Bydliště: Galactic Sector ZZ9 Plural Z Alpha

Re: Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvek od JenDAG »

Co treba, ze plastovy obal casem degraduje a mohou se zneho uvolnovat ne uplne zdrave veci?
sigurd
Příspěvky: 395
Registrován: 04.11.2014 21:31
Pohlaví: muž

Re: Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvek od sigurd »

A z fľaše sa môže uvoľniť džin,z papiera duch lesa :shock:
Posledný plast,z ktorého sa mohlo niečo uvoľniť bolo mäkčené PVC(igelit),ale to sa už 50 rokov nepoužíva...
V súčasnosti používaný polyetylén,polypropylén a PET sa za bežnej teploty dlhodobo nerozkladá,maximálne skryštalizuje(skrehne),a rozsype sa na inertný prášok.
Ta internetom živená paranoja zo škodlivosti plastov,Ečiek je už niekedy fakt na smiech-sme prežratí,prepití a prefajčení,s minimom pohybu,ale zabíja nás ta "chémia" ;)
Maximálna efektivita, a vždy trvale udržateľný rozvoj.
mol
Příspěvky: 4
Registrován: 01.06.2014 21:39

Re: Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvek od mol »

Ozivil bych s dovolením diskusi.

Ryzi uz par roku skladujeme v saccich na mrazeni (jsou pevnejsi), v plastove krabici, ve sklepe. Doposud se kupoval 5kg pytel a teprv az dosel, tak dalsi. Rad bych trochu navysil stavy zasob. Obavy mam z molu a hlodavcu (to by se dalo vyresit ulozenim do skla) a z vhlkosti.

Jak resite vlhkost ve sklepe pro uskladneni potravin? (lepsi tema se mi nepodarilo najit). Pomohl by třeba pytlík kočkolitu v každé přepravce? Vůbec netuším..
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5346
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvek od Rafael »

Někde tady na foru jsem četl, že je vhodné nádobu s uskladněnými potravinami dosypat pšenicí, ta prý vydýchá kyslík a vydrží to velmi dlouho. Nehledě na to, že je to taky k jídlu. Jestli to není pravda, tak mě prosím opravte, mě se totiž tento způsob zdá velice zajímavý

Při správném skladování zněla otázka. Tak jedlé ořechy jsem viděl, vlašáky, ne ty velké papíráky, ale drobné. Samozřejmě ne každý vydržel. Uskladněné na půdě. S luštěninami buď obezřetný, děda měl v truhle u pšenice na půdě fazole na zasetí, a měl tam některé přebytky roky, klíčily v pohodě. Nejprve to zkus, ale tím že nadhodíš nesmyslný způsob uskladnění a podle toho soudíš, mi nepřijde šťastné. U ořechů je určitá kazivost, pochopitelně. U luštěnin v sáčku bych byl taky opatrný. Nevíš s jakou kontaminací to přišlo do styku. Já našel na půdě obilí z cca 50 let, a část po zasetí normálně vzešla. Samozřejmě, podmínkou byla velmi suchá půda a žádné myši. Vzhledem k ceně sáčku čočky a délce lidského života doporučuju investovat a začít s experimentem ihned. Ořechy neloupané a opravdu vysušené.


Pokud si dobře vzpomínám, ze svého raného dětství, tak babička s dědečkem skladovali suché, sušené, potraviny na půdě. Ve sklepě jen brambory, zeleninu apod., tedy věci kterým vyhovuje vlhkost.
Půda, půdy, byla velmi vzdušná a asi i suchá protože v její větší části bylo seno a sláma a ty asi eliminovaly vzdušnou vlhkost.
Sušené ovoce viselo v pytlích na trámech, obilí bylo v oneuzavřených kadlubech a v něm byly zahrabány vajíčka.
Uzené, klobásy, apod., byly uzavřeny v pevné, vzdušné a silným pletivem zabezpečené skříni. Kvůli kočkám které si kvůli hlodavcům a uchování nemasitých produktů drželi. A fungovalo jim to tak.
I po mnoha létech jsem tam pak našel pytel velkých fazolí a nic jim nebylo. Zpočátku jsem měl z nich celkem strach, ale sníst se daly a byly dobré.
Jen jejich výsadba se mi moc nepovedla. Ale jestli to bylo jejich sníženou
klíčivosti nebo mou nešikovností už nevím.
Jinak jsem tam našel i nějaký hrách a podobné věci., ale ty už nebyly tak atraktivní jako ty becoky tak jsem je jíst nezkoušel.
Podobně jako staré sušené ovoce a ořechy i když trochu jedle ještě vypadaly.
(Rýži nepěstovali a ani nejedli, nekupovali, ale myslím, že taky potřebuje hlavně sucho).
Možná, protože si jinak neumím vysvětlit tu dlouhou trvanlivost, že velmi suché skladovací podmínky ochraní některé sušené potraviny před moly a podobnou havětí. Vím, že to vyznívá divně, ale bylo to tak.
(Jaké třeba utrpěli škody nevím, napsal jsem jen to na co si vzpomínám a co jsem na půdách našel...).
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
švéd
Příspěvky: 5
Registrován: 15.01.2019 22:38
Pohlaví: muž

Re: Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvek od švéd »

Zabývám se výrobou domácího vína,vždy pečlivě vysířím všechny demižony,myslím že k uskladnění rýže nebo těstovin lze tento postup také aplikovat,je to levné a lehce dostupné,sirné knoty mají v každé drogerii a stojí pár kaček
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvek od K4cer »

švéd: no aplikovat by to asi šlo, ale jakej je přínos?
Já léta skladuju rýži, luštěniny, a těstoviny v 3l sklenicích vot vokurek (sklenice pečlivě umytý Jarem a žádný další cavyky, blbnutí s absorbéry kyslíku nebo vochrannou atmosférou a pod.), a nikdy jsem s tím problém neměl. Je pravda že mám sklep suchej (panelák) a bez hlodafců. Preventivně mám ve sklepě pár pastiček na miši (ano, vím, ý) a mololepící proužek. Stran zavírání - používám plastová víčka (který údajně nejsou molotěsná, ačkoli já si myslím že nový nevytahaný asi spíš jsou) a jdou koupit i originální plechový, ty asi budou ještě lepší.

mol: zjištění že tohle fórum čtou i moli je poněkud znepokojující :)
K tý vlhkosti, vobávám se že ve vlhkým sklepě nepůjde skladovat nic, možná kromě zeleniny. Vše vostatní dříf nebo později veme zkáza, a nějakej kočkolit na tom nic nezmění. Nejdříf bych se pokusil voctranit vlhkost (větrání, izolace) a podle výsledků by se uvidělo; a zatím bych suchý potraviny skladoval v bytě (20kg rejže je 6 3l sklenic, to není zas tak neskladný). Možná ti někdo jinej poradí nějakej vodotěsnej soudek a možná to i bude fungovat, já bych na to ale nerad spoléhal a furt tam vidím velký riziko.

Rafael: nj, já (a předpokládám že i nějaká část ctěných kolegů tady) bydlím v paneláku a půdu nemám, takže řešení není aplikovatelný.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5346
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvek od Rafael »

K4cer, to ode mne nebyla žádná rada, neodvážil bych se něco takového radit nebo to nějak obhajovat.
Psal, myslel jsem to, jen jako takovou zajímavou zkušenost o které si myslím, že kdybych ji někde četl, nebo slyšel, nevěřil bych tomu...
*
Jinak ty "okurkové" 3,5 a 5l sklenice jsou hodně dobré. A i ta plastová víčka k nim dobře fungují. Hodně je používají včelaři a pokud nejsou moc vytahaná těsni dobře.
(Nejlevněji a i v různých barvách a provedeních jsou asi k dostání ve včelařských obchodech).
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1586
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvek od Grunt »

K4cer píše:švéd: no aplikovat by to asi šlo, ale jakej je přínos?
SO2 je plynný konzervant. Jednak s pomocí sirného knotu vytáhneš z nádoby kyslík (je spálen právě na oxid siřičitý - stejnou práci by zastalo ale i cokoliv hořlavého) a vytvoříš ochranou atmosféru, protože oxid je těžší než vzduch no a jednak je to taky toxický plyn. Díky tomu je to taky plyn s antimikrobiálními a antioxidačními vlastnostmi. Jednoduše likviduje vše od plísní a bakterií až po moly a pokud by se náhodou k uskladněné potravině prokousala myš a dostatečně včas by nevzala roha, asi i tu. Krom toho vinařství se to běžně používá i v případě že je potřeba zakonzervovat sušené ovoce, proti plísním v osivu, těžko říct k čemu všemu ještě. Dostupné v podobě sirných knotů a svící v libovolných vinařských potřebách a na Jižní Moravě asi i v majoritě kovomatů a drogerií (proto to kolega vinař taky zmiňuje). Jen bacha na vlhkost v nádobě a konzervované potravě, protože SO2 reaguje s vodou za vzniku kyseliny siřičité. Takhle zakonzervovaný a ve vhodných podmínkách skladovaný „Staple food“ ti asi vydrží pravděpodobně i celá desetiletí.
K4cer píše:Stran zavírání - používám plastová víčka (který údajně nejsou molotěsná, ačkoli já si myslím že nový nevytahaný asi spíš jsou) a jdou koupit i originální plechový, ty asi budou ještě lepší.
Už to tu někdo zmiňoval, tak doufám že nedostanu trestňák za komerci: Firma Bricol. Krom flašek nabízejí vše možné i ke konzervaci a zavařování. Kovová víčka, skleněná víčka, ztmavené sklo, prachovnice se zábrusem, patentky s plastovým těsněním a vzduchotěsným uzávěrem. atd. Cokoliv si vzpomeneš od 1ks a až po celé palety (běžně kolem toho chodím, mají to v paletách takže když si přistavíš osobní náklaďák a zaplatíš to, je to tvoje k odovozu). Na Slovensku je pak prodejna kousek od Trenčína.
K4cer píše:blbnutí s absorbéry kyslíku
Což není nic jiného než práškové železo, které v přítomnosti kyslíku rezne (tzv. koroduje ;) )
K4cer píše:nebo vochrannou atmosférou a pod.)
Hele a nemáš ty jako svářeč náhodou přístup ke kysličníku uhličitému? Já bych asi nic jiného neřešil.
Odpovědět