Houby, hříbky atd.

Uživatelský avatar
Jason
Příspěvky: 662
Registrován: 19.11.2012 11:30
Pohlaví: muž

Re: Houby, hříbky atd.

Příspěvek od Jason »

tak u nas na Sumave jsou ted zne :o) zatim chodim vetsinou v nizsich polohach a nebylo misto odkud bych si neprinesl kosik hub.. a to vetsinou narazime na haldy odrezku.. az bude trosku vice casu tak vyrazime s pritelkyni na nase "tajna mista" ale ot neni preci jenom prochazka na hodku :o)

zaim vse jime takze rizky, dusene houby, pecene houby atd, letos se chystam co nejvice nakladat do octa..

jinak zkousel jsem ted parkrat velice zajimavy recept na pecene houby - takova rychlovka kdyz neni moc casu:

-plech lehce vymazat olejem (nejlepsi olivovej ale jde pouzit i sadlo)
-houby na platky cca 0,5 - 1 cm naskladat vedle sebe
-lehce posolit
-dat pect do predehrate trouby (150 - 200 stupnu)
-delka peceni je hodne individualni dle druhu hub a obsahu vody. vetsinou je to tak 15 - 20 min. houby jsou krasne krupave a velice chutne
Uživatelský avatar
Centurion
VIP
Příspěvky: 671
Registrován: 01.04.2012 15:16

Re: Houby, hříbky atd.

Příspěvek od Centurion »

Já vyrážim v sobotu, tak snad tam pro mě ještě něco zbyde :D
Uživatelský avatar
Tina
VIP
Příspěvky: 593
Registrován: 21.08.2012 10:06
Bydliště: Severní Čechy

Re: Houby, hříbky atd.

Příspěvek od Tina »

V úterý na Jihlavsku - houbový ráj. Tři plné obr koše, ještě jsem nepřestala krájet. :-)
Konečně mám zase trochu zásobu, už jsem měla houbový absťák. Bylo to přesně takové, jaké si pamatuju, že člověk čistil jednu houbu a letmým okem viděl pět dalších. Nádhera!
Mě ty tamní lesy, ( příroda, lidi ) prostě chybí. Nechcete mě tam někdo za sousedku? Hned bych se tam stěhovala.
Uživatelský avatar
cunas
Příspěvky: 28
Registrován: 09.07.2013 19:07
Pohlaví: muž
Bydliště: Gablona über dem Adler
Kontaktovat uživatele:

Re: Houby, hříbky atd.

Příspěvek od cunas »

Dneska mezi záplavou hříbků i dva krásné kotrče :yes
SAM_7277.JPG
SAM_7277.JPG (94.81 KiB) Zobrazeno 17489 x
Uživatelský avatar
Centurion
VIP
Příspěvky: 671
Registrován: 01.04.2012 15:16

Re: Houby, hříbky atd.

Příspěvek od Centurion »

U nás je to paráda od doby co lesníci ve spolupráci s fízlama začali dávat pokuty lidem za parkováni u lesa, už není v lese ani houbař. Dřív to bylo všechno vyzobaný. Někteří houbaři jsou totiž totálně bezohlení. Najdu hříbky co nemají ani 2 cm, tak je tam necham až vyrostou a jdu druhej den a už tam nejsou. Nechápu k čemu je někomu 2 centimetrová houba. Tohle dělají hlavně důchodci. Když je něco zadarmo, tak vezmou i uschlý hovno.
Uživatelský avatar
Jason
Příspěvky: 662
Registrován: 19.11.2012 11:30
Pohlaví: muž

Re: Houby, hříbky atd.

Příspěvek od Jason »

Tak jsem se byl podivat po Sumave a rekl bych ze teprve ted zacina sezona 8-) Hribku je uz minimum ale spousty jinych podzimnich hub, hodne druhu ktere clovek pouziva na dochucovani a tak. tak ted v tydnu mam v planu par prochazek po lese a uvidi se
Uživatelský avatar
Foxy
VIP
Příspěvky: 534
Registrován: 13.10.2012 18:39
Bydliště: Jižně od Prahy

Re: Houby, hříbky atd.

Příspěvek od Foxy »

Už zase ve velkém vyrazily z jilmových polen vyplázlé jazyky hlívy ústřičné.
Mňam!
Je velký chuťový rozdíl mezi těmi z lesa a z obchodu.
Zjevně hodně závisí na substrátu, ze kterého vyrůstají.
To mimochodem platí i pro žampiony.
Uživatelský avatar
Jason
Příspěvky: 662
Registrován: 19.11.2012 11:30
Pohlaví: muž

Re: Houby, hříbky atd.

Příspěvek od Jason »

Na hlivu se taky ted chystam, mam par peknych mist..

Jinak s tim souhlasim na 100% ze z prirody maji uplne jinou chut - je vcelku jedno na jaky drevine se nasbiraji ale jde hlavne o to ze nejsou z baliku slamy z umeleho pestovani
Uživatelský avatar
miculas
Rozpadlík
Příspěvky: 271
Registrován: 22.07.2012 19:15
Bydliště: Hanácké Athény

Re: Houby, hříbky atd.

Příspěvek od miculas »

Právě jsem sežral 2 talíře václavko-hlívového gulášku. Uff...
Uživatelský avatar
Tina
VIP
Příspěvky: 593
Registrován: 21.08.2012 10:06
Bydliště: Severní Čechy

Re: Houby, hříbky atd.

Příspěvek od Tina »

Tak přátelé, houby rostou jak zběsilé. Kdo můžete, vyražte do lesů, je to nádhera. Už to pomalu nemám kam dávat a houby jsou v každém jídle, kromě bábovky (a ne že bych neuvažovala o slané, houbové verzi).
Nacházela jsem všechno možné - hříbky, klouzky, kozáky, holubinky, růžovky, babky a různé odnože "sameťáků" a sem tam bedlu. A taky docela dost muchomůrek zelených, ale věřím, že tady je to samý znalec, co si dá pozor. :-)
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Houby, hříbky atd.

Příspěvek od Baca »

Centurion, ja tiez zbieram take male hriby a kozaky. Nie preto, lebo zadarmo nech aj creva roztrha, ale koli tomu, ze ich mrazim, nakladam a susim. Pouzivam ich do pastet a plniek do rolad :-) napriklad. Divil by si sa ze chutnaju ovela lepsie ako nakrajane ususene a potom uvarene. Cele ususene plodnice davam rehydrovat na minimalne 24h do prevarenej vody a su (az na nepatrnu zmenu farby) akoby som ich prave nazbieral.
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Houby, hříbky atd.

Příspěvek od Terminated Account »

Chlape, jaký máš postup na sušení celých plodnic. Zatím jsem kromě využití lyofilizátoru v nejmenované labině (pššššt :x zkoumat se musí) nenarazil na nic, co by mi vyhovoval. Díky za tip.
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Houby, hříbky atd.

Příspěvek od Baca »

Ked je cas na tak male plodnice staci rozlozit na velke sito a pod to klasicky izbovy stolny ventilator (moj ma 46cm vrtulu)
za dva dni NEPRETRZITEHO ofukovania su suche. Ak nemam cas alebo nieje miesto, postupujem lyofilizacnou metodou :-) V elektrickej susiarni na plny vykon ventilatora cez noc, (stratia tak 40 az 50% vlhkosti) hned supnem na dalsich par hodin do mrazaku (uz v nich nie je tolko vody aby ich zmrazenie rozmasirovalo na kasu) a ked dokladne premrznu hned naspet do susicky a na plny vykon kym nepraskaju ako suche drevo :-) Po rehydratacii su ako cerstvo nazbierane a nerozlievaju sa na blato (ako iba cerstve zmrazene). Robim to uz par rokov a ani ludia s citlivymi zaludkami nemali problem (huby neplesniveli a ani pocas varenia ci inej pripravy nehnili). Teplota v susicke nesmie prekrocit 40 stupnov celsia, inak huby stracaju na kvalite. Plnym vykonom rozumiem ventilator sa snazi susicku vyniest do vzduchu ako helikopotvoru :-)
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Houby, hříbky atd.

Příspěvek od Baca »

Hahaaaa napriek ochladeniu a sem tam snezeniu prve tohtorocne z Folkmara :-) JUPIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII No mokry som prisiel az po pas.

Malokto vie, ze hribovite vedia vyskocit aj takto skoro na jar, hlavne po priemerne teplej zime a po aspon 8 dnovom otepleni, ked je denna teplota nad 12 stupnov. V malych dolinkach kde nie je prievan na dva tri dni takto vyskocia. Nie su velmi trvanlive a tak sa velmi susit nedaju, ale zamrazit ci hned zkonzumovat WOOOOOOOOOOOW uz sa robi prazenica a cast asi pojde do velkonocnej plnky a polovicu som uz obaril a zamrazil :-D
Přílohy
dubaky.jpg
Prežiť !!!
Uživatelský avatar
Desouza
Příspěvky: 813
Registrován: 02.08.2012 19:07
Pohlaví: muž
Bydliště: Za koncem světa

Re: Houby, hříbky atd.

Příspěvek od Desouza »

Tak to je parádička , v tuhle roční dobu . :clap
Vincit omnia veritas .
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Houby, hříbky atd.

Příspěvek od Baca »

Desouza, aky bol datum, ked som tuto informaciu pridal ???? :-P
Prežiť !!!
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Houby, hříbky atd.

Příspěvek od Maximus »

Baca: :yes :rofl
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Uživatelský avatar
Desouza
Příspěvky: 813
Registrován: 02.08.2012 19:07
Pohlaví: muž
Bydliště: Za koncem světa

Re: Houby, hříbky atd.

Příspěvek od Desouza »

:rofl :clap
Vincit omnia veritas .
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Houby, hříbky atd.

Příspěvek od DeadMan »

Jen tak jsem se prošel hned kolem chaty a našel něco málo do smaženice.

Docela dost teď rostou holubinky, ale to mě nikdo neučil sbírat a jen podle knihy to nechci riskovat (chtělo by to tak 3-4x s někým kdo to zná a pak by to šlo samo).
Přílohy
Houby.jpg
You cannot kill me as I am already dead!
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Houby, hříbky atd.

Příspěvek od DeadMan »

Chci si zkusit vyrobit troud z choroše a tak jsem si jeden "odsekl" ze stromu.

Nejprve jsem se snažil ho rozporcovat na jednotlivé vrstvy a pak jsem to celé nasekal na menší kousky.

Vím, která část se k tomu používá, ale až to uschne, tak to vyzkouším všechno a uvidíme.

Musím říct, že tak houževnatou houbu jsem ještě neporcoval :mrgreen:
Přílohy
Choroš 1.jpg
Choroš 2.jpg
Choroš 3.jpg
You cannot kill me as I am already dead!
Odpovědět