Oleje a tuky - kvalita, výroba, uchování

kocour-odvedle
Příspěvky: 36
Registrován: 26.03.2015 16:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Kroměříž

Re: Oleje a tuky - kvalita, výroba, uchování

Příspěvek od kocour-odvedle »

Nikde jsem tu nenarazil na zmínku o přepuštěném másle. Kvalitně připravené vydrží ve sklenici velmi dlouho. Já kupuju v Polsku pod názvem ,maslo klarowane, za pár korun a přepouštím do sklenic.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Oleje a tuky - kvalita, výroba, uchování

Příspěvek od K4cer »

To by se mohlo hodit :nod Mohl bys to rozepsat?

Technologie? Jde jenom o to rozpustit máslo a přelít ho do sklenice, nebo je tam něco víc?
Skladování? Co znamená hodně dlouho a v jakých podmínkách?
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Oleje a tuky - kvalita, výroba, uchování

Příspěvek od proforma »

@Kacer: prepousteni masla je v podstate "destilace" co nejcistsiho tuku. Maslo rozpustis a na mirnem ohni varis (opatrne), aby se odparila voda. Kdyz budes sbitat penu, odstranis i mlecnou slozku, ale muzes ji tam i nechat, podle chuti. Muzes i trochu prisolit, jestli to mas rad. To je vsechno. :-)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Oleje a tuky - kvalita, výroba, uchování

Příspěvek od proforma »

Docela se divim, ze se z toho dela takova veda. Nase babicky to delaly po generace, ale kdyz se to dneska nazve honosne "ghi", muzete na tom vydelat majlant :-)

Co se tyce trvanlivosti, to nevim, vetsinou se to pres zimu snedlo :-) Babicka to delala v lete, kdyz kravy mely nejkvalitnejsi mliko (tedy vetsinu smetany prodavala, ale zasoby na zimu pro rodinu take byly nutne) a mela to v hlinenem hrnci ve sklepe, prikryte voskovanym papirem a prevazanym provazkem, zadny velky strachy s tim :-) Po valce, kdyz kravy uz byly v JZD, pak uz to nedelala, nebyla krava ani maslo... Ale vratila se ktomu potom pozdeji, i kdyz rikala, ze z toho kupovaneho masla uz to neni ono...
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
kocour-odvedle
Příspěvky: 36
Registrován: 26.03.2015 16:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Kroměříž

Re: Oleje a tuky - kvalita, výroba, uchování

Příspěvek od kocour-odvedle »

https://cs.wikipedia.org/wiki/P%C5%99ep ... m%C3%A1slo

Ani nemusíš vodu vypařovat, stačí po zahřátí a sesbírání mléčné pěny dát do chladna, máslo stuhne a voda je pod ním. Jen máslo v hrnci propíchneš a vodu vyleješ. Ale v Polsku je přepuštěné máslo běžně k dostání za levno, netřeba se s tím patlat doma.
kocour-odvedle
Příspěvky: 36
Registrován: 26.03.2015 16:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Kroměříž

Re: Oleje a tuky - kvalita, výroba, uchování

Příspěvek od kocour-odvedle »

Pro jistotu přidávám obrázek originál přepuštěného másla, více než 99% tuk.
Přílohy
Snímek 199.jpg
Oskeruše
Příspěvky: 47
Registrován: 25.01.2014 21:35

Re: Oleje a tuky - kvalita, výroba, uchování

Příspěvek od Oskeruše »

Ještě se vrátím k té trvanlivosti, nemá někdo představu, jak dlouho lze to přepuštěné máslo skladovat? Našla jsem jen vágní info, že vydrží "roky". Třeba na těch polských máslech, jaká je tam uvedena trvanlivost? A dají se koupit online? Díky.
kocour-odvedle
Příspěvky: 36
Registrován: 26.03.2015 16:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Kroměříž

Re: Oleje a tuky - kvalita, výroba, uchování

Příspěvek od kocour-odvedle »

Tam jsem právě našel jen trvanlivost okolo půl roku, ale to bude tím obalem, já to přetavuju do zavařovaček. O koupi online nevím, já je kupuju v Tescu nebo v Leviatanu. mají jich tam pné regály.
Martynko
Příspěvky: 41
Registrován: 13.12.2013 21:16
Pohlaví: muž

Re: Oleje a tuky - kvalita, výroba, uchování

Příspěvek od Martynko »

To jsem rád že se tu nakouslo ghí... Jedná se vlastně pouze o máselný tuk, tedy je potřeba másla zbavit bílkoviny a vody (syrovátka) samotný tuk tedy olej vydrží jako standardní olej, tedy hodně dlouho, tedy pod podmínkou dobře odstraněné bílkoviny, která jediná může časem degradovat a živit mikroorganismy. Díky tomu, že se jedná o tuky se střednědlouhými řetězci dodá takový tuk rychle energii aje doře stravitelný, ghí se používá téměř po celém světě obdobně jako u nás sádlo. Výroba je jednoduchá a na cesty či prostě jen pro skladování tohle doporučuji... Také je dobré si mezitím zahřát sklenice v troubě na cca 110 a potom ghí přelít, uzavřít a tedy zavařit, skladování je pak po neomezenou dobu.
https://www.youtube.com/watch?v=BWpZjaDaRSc - tenhle sportovec tam má také video o tucích, dobře popsané které tuky jsou dobré a které ne...
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Oleje a tuky - kvalita, výroba, uchování

Příspěvek od Lyster »

Česko palmový olej nezakáže. Je to věc etiky, ne zdraví, říká Jurečka
http://ekonomika.idnes.cz/jurecka-nechc ... 6_test_ozr
gorivej
Příspěvky: 5
Registrován: 27.12.2013 1:59

Re: Oleje a tuky - kvalita, výroba, uchování

Příspěvek od gorivej »

Archeologicke nalezy ukazuji, ze maslo lze dlouhodobe uchovat v raselinisti :D
https://www.geo.tv/latest/107857-2000-y ... in-Ireland

Je tam nizka teplota, vysoka kyselost prostredi a minimum kysliku.
RAD2
VIP
Příspěvky: 7
Registrován: 07.10.2015 10:17

Re: Oleje a tuky - kvalita, výroba, uchování

Příspěvek od RAD2 »

Ghí jsem dělal už 2x .Správně se vaří několik desítek hodin respektive dokud tvoří pěnu...to ale jako pracující člověk a člověk co platí elektřinu nemohu připustit. Sám ho vařím 4-5hod. Opatrnost je třeba zejména ze začátku aby jste si máslo nepřepálili než se udělá hladinka a pak když se dělá pěna ,není snadné udržet teplotu ...Pěna co se na hladině vytvoří ji "izoluje" a pokud nemáte plotnu s regulací teploty musíte pořád regulovat a sbírat. Více to rozepisovat nebudu net je plný receptů. Nicméně nemusí se skladovat v chladničce - já to i tak dělám ale už nebudu ...při poslední várce sem jednu menší skleničku nechal na kredenci a před týdnem ji cvičně otevřel. Ghí bylo bez jakékoliv změny. ležela tam víc než 8měsíců. Po přepuštění ihned rozlévám do vymytých sklenic od okurek naplněných po okraj a zavírám čímž se i "zavakuují" jak máslo chladne .
Údajně snese vyšší teploty než sádlo a je vhodné i pro lidi alergické na laktózu . Co se té teploty týče řekl bych že to je tak na stejno . Sám ho používám hlavně pod vajíčka a na fazolky a vůbec smaženou zeleninu . I na maso když je nouze ale sádlo je k masu chuťově vhodnější . Když si připravíte mini zavařovačky bude to luxusní doplněk kuchyně pod stan
.Na chleba se ale moc nehodí.
Co se spotřeby týče , přijde mi že je ho potřeba o něco méně než sádla , sám připravuji smažené pokrmy víc než velmi , poslední listopadová várka byla z 32kostek (vždy si počkám na akci máslo za 20,-) a myslím že to vyjde akorát tak na rok. Jo a ještě zmíním že z 1kg 82%másla vyrobíte 820g ghí (v ideálním případě v praxi budou ještě nějaké ztráty)
star
Příspěvky: 13
Registrován: 29.12.2014 22:38
Pohlaví: muž

Re: Oleje a tuky - kvalita, výroba, uchování

Příspěvek od star »

Ghi vydrží roky.. tedy dva.
Co jsem zatím četl, oleje vydrží 2 roky, pak žluknou.. (Pro rostlinné bych to viděl MAX 6 roku při ideálním skladování).

Druhý stupeň jsem četl o ořechu. Liskač i vlašák, když se usuší vydrží až 10 let, pak už se nedájí žrát. Když je rostlina napadena hmyzaky, nevydrží ani půl roku a můžete je hodit leda do kotle.

Nejodolnější tuk, o kterém jsem se dočetl je průmyslově konzervované vepřové sádlo. (50 let)
Vsadil bych se že jen diky kombinaci tepelná úprava, konzervanty, nedostatek vzduchu, teplota do 20 stupňu Celsia, konzerva v suchu.

Nevíte kde by se taková sádlová konzerva dala dneska koupit? (Ideálně za rozumnou cenu.)
paja
Příspěvky: 191
Registrován: 30.03.2014 19:27
Pohlaví: muž

Re: Oleje a tuky - kvalita, výroba, uchování

Příspěvek od paja »

naluju horké sádlo do sklenice a uzavřu víčko?
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Oleje a tuky - kvalita, výroba, uchování

Příspěvek od Baca »

Nezabudni pred zavretim viecka NASOLIT :-) Zhruba cajovu lyzicku na 7decovy pohar :-)
Prežiť !!!
paja
Příspěvky: 191
Registrován: 30.03.2014 19:27
Pohlaví: muž

Re: Oleje a tuky - kvalita, výroba, uchování

Příspěvek od paja »

nevím, nikdy jsme to nedělali a nezkazilo se.
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Oleje a tuky - kvalita, výroba, uchování

Příspěvek od Baca »

Sol je poistka. take mnozstvo nie je velmi citit a isti ti botulizmus, ktory sa moze vyvinut na drobuckych zbytkoch bielkovin v masti :-)
Prežiť !!!
kocour-odvedle
Příspěvky: 36
Registrován: 26.03.2015 16:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Kroměříž

Re: Oleje a tuky - kvalita, výroba, uchování

Příspěvek od kocour-odvedle »

Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Oleje a tuky - kvalita, výroba, uchování

Příspěvek od štaflík »

Baca píše:Sol je poistka. take mnozstvo nie je velmi citit a isti ti botulizmus, ktory sa moze vyvinut na drobuckych zbytkoch bielkovin v masti :-)
Přesně tak.
Pokud by se jednalo o železnou rezervu, nebál bych se i malého množství "zlého" éčkového konzrvantu. Trocha beznoovky, nebo tak.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Oleje a tuky - kvalita, výroba, uchování

Příspěvek od proforma »

Baca píše:Sol je poistka. take mnozstvo nie je velmi citit a isti ti botulizmus, ktory sa moze vyvinut na drobuckych zbytkoch bielkovin v masti :-)
Ja nevim, sadlo bezne uchovavam v lednicce, nejakych tech 7 sklenic spotrebuju behem 12-15 mesicu a ziju :-) Nikdy jsem nesolila, spolehajic na nizkou teplotu pri uchovavani. Pokud se mi nezda konzistence posledni sklenice, jde sadlo na boty :-) Ja vim, ze botulin citit neni, tak to nepoznam, proto ta lednicka.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Odpovědět