PA kuchařka Magdalény Dobromily Rozpadlé

Magdaléna
Příspěvky: 74
Registrován: 29.07.2012 19:28

Re: PA kuchařka Magdalény Dobromily Rozpadlé

Příspěvek od Magdaléna »

Tina: Bezva nápady...pamatuju, jak jsme dětem na táboře dělali "šunkovou pěnu"...rozmixovali vepřovku s taveným sýrem, cibulkou a trochou hořčice...obložili zeleninou a děti mlaskaly...

I když tvrdím...konzerva je opravdu nouzovka...já se obejdu, ale chlapy nakrmit musím...
Magdaléna
Příspěvky: 74
Registrován: 29.07.2012 19:28

Re: PA kuchařka Magdalény Dobromily Rozpadlé

Příspěvek od Magdaléna »

Jednoduchý bramborový salát

Suroviny: vařené brambory, pórek nebo jarní cibulka, olej, sůl, pepř, nálev z okurek

Postup: Brambory nakrájet na kostičky nebo protlačit kolečkem.
Přidat nakrájený pórek nebo cibulku - na kolečka.
Osolit, opepřit, zakápnout olejem a zalít trochou okurkového nálevu.
Vše smíchat a nechat chvilku odležet...
Magdaléna
Příspěvky: 74
Registrován: 29.07.2012 19:28

Re: PA kuchařka Magdalény Dobromily Rozpadlé

Příspěvek od Magdaléna »

Chlebové čtverce

Suroviny: chlebové těsto jakékoliv, může být i koupené...používám běžné těsto na kváskový chleba(kvas, mouka, voda, sůl, kmín), bílek na potření, semínka(dýně, kukuřice, sezam, len,kmín, vločky) na posypání.

Postup: Zaděláme těsto na chléb, necháme vykynout, zpracujeme a místo do bochníku jej roztáhneme na plech(s pečícím papírem). Rádýlkem nakrájíme na čtverce, potřeme bílkem a posypeme jednotlivé čtverce semínky. Necháme nakynout.
Pečeme cca 20 -25 minut.
Esk
Příspěvky: 1
Registrován: 02.02.2013 19:49
Pohlaví: žena

Re: PA kuchařka Magdalény Dobromily Rozpadlé

Příspěvek od Esk »

Smaženice
Nevím, jestli se to tady neobjevilo, ale z hub se dělá obyčejná vydatná smaženice:
Na pánvičce se povaří houby, přidá se krupice (od oka) tak, aby nabobtnala a v pánvičce vznikla hustá hmota, pak se přidá vejce a ještě chvíli se nechá na sporáku.

Bramborové těsto
Uvařené brambory se rozmačkají a smíchají s hrubou moukou, aby vzniklo lehce tvarovatelné těsto, které má dvojí využití:
a) Pekáče - z těsta se udělají placky a nasucho se opečou, jí se nasladko s marmeládou nebo jen tak (jídlo mojí babičky z Vysočiny)
b) Zahýbance - z těsta se vytvoří placka, na půlku se dají nastrouhaná jablka. Druhou půlkou placky se to celé přiklopí a kraje zahnou, aby to drželo pohromadě. Pak se zahýbance pečou (též od mojí babičky)

Šmórynek
Tohle je možná trochu offtopic, ale je to oživení nudné krupičné kaše:
Uvaří se hustá krupičná kaše (mléko, krupice), pak se směs dá na plech a celé se to upeče (je potřeba to čas o času trochu promíchat) do podoby tvrdých hrudek, ale ne až na kámen. Podává se většinou s nějakým kompotem. (nezdá se to, ale jídlo má opravdu jinou chuť než kaše) - opět recept z Vysočiny
Magdaléna
Příspěvky: 74
Registrován: 29.07.2012 19:28

Re: PA kuchařka Magdalény Dobromily Rozpadlé

Příspěvek od Magdaléna »

Jablkové knedlíky
Suroviny: jablka, hrubá mouka, špetka soli
Postup:Jablka nastrouhat a přidat tolik mouky, abychom vypracovali těsto. Necháme odpočinout a tvarujeme knedlíky, které uvaříme ve vodě. Trvá to jen několik minut podle velikosti knedlíků.
Můžeme posypat cukrem, mákem, tvarohem a polít máslem...

Opravdu to drží bez vajíčka - vyzkoušeno...:D
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: PA kuchařka Magdalény Dobromily Rozpadlé

Příspěvek od Fabulous »

Sliny se mi sbihaji. V tydnu vyzkousim ;)
Magdaléna
Příspěvky: 74
Registrován: 29.07.2012 19:28

Re: PA kuchařka Magdalény Dobromily Rozpadlé

Příspěvek od Magdaléna »

Nejlepší kombinace je s nastrouhaným tvarohem, cukrem a rozpuštěným máslem...

Ale je to dobré i s omáčkou z horkého ovoce... :)
Uživatelský avatar
Tina
VIP
Příspěvky: 593
Registrován: 21.08.2012 10:06
Bydliště: Severní Čechy

Re: PA kuchařka Magdalény Dobromily Rozpadlé

Příspěvek od Tina »

Zeleninová pasta k uchování, bez sterilace.

90dkg celeru
90 dkg mrkve
40 petržele
40 květáku
40 kapusty
40 cibule
20 póru
8 dkg natě petržel a celer
8 dkg česneku
1-2 kedlubny

Toto vše pomlet na masovém strojku. Rozpustit 2 celá másla a přidat 1 kg soli. Vše promíchat s pomletou zeleninou, dát do pekáčku do trouby a podusit cca 20 minut na zhruba 150°C. Párkrát během pečeňo-dušení promíchat.

Plníme do čistých skleniček různých velikostí (doporučuju spíš menší), zavíčkovat a otočit dnem vzhůru, nechat zchladnout. Nemusí se sterilovat, poměr zeleniny lze libovolně měnit, nám se osvědčilo tohle.
Přestože je v tom máslo, tak to nežlukne a vydrží to léta.
Přidávám do polévek kromě běžné zeleniny, kterou do nich dávám. Do polévek zeleninových, vývarů i luštěninových. Když jsme třeba jeli na vodu, brala jsem vždycky skleničku sebou a když se vařila pytlíkovka, lžíce tady té pasty se tam přidala a hned to mělo takovou domácí chuť.
Překvapivě se to nekazí ani po otevření, každopádně raději doporučuju ty menší skleničky, aby se do toho přece jen nějaká plíseň po otevření nedala.
Rozpadlík87
Rozpadlík
Příspěvky: 107
Registrován: 26.02.2012 12:45

Re: PA kuchařka Magdalény Dobromily Rozpadlé

Příspěvek od Rozpadlík87 »

Masová konzerva z lidlu jako tlačenka

postup je jednoduchý: obsah konzervy nějak vhodně pokrájet a přidat ocet s cibulí :lol:

přiznám se, že jednou začas, když je vyjedená lednička tak si tohle dám :chuckle
Uživatelský avatar
Milli
Příspěvky: 342
Registrován: 28.12.2011 22:52
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha, Znojmo

Re: PA kuchařka Magdalény Dobromily Rozpadlé

Příspěvek od Milli »

Hezké odpoledne Rozpadlíci a Rozpadlice,
po dlouhé době mám opět volnou neděli (Ne že bych si neuměl naplánovat volný čas, tento víkend jsem měl být s Míšou v Ralsku na zdravotnickém kurzu, že Alive!). Proto jsem se rozhodl volný čas využít a opět přispět do našeho fóra obsáhlejším článkem.

Předpokládám, že většina z vás má blízko k turistice. Jako mladík jsem prochodil s batohem na zádech celou republiku. Po třicítce jsem zaměnil pohorky za trekingové kolo a projel na něm celé pohraničí, dříve nepřístupné. Ve čtyřiceti jsem si koupil nafukovací loď a věnuji se vodní turistice. Je mi padesát a už se pomalu rozhlížím po čtyřkolce. Předpokládám, že stejný proces prodělá většina z vás.

S tím jak jsem stárnul, měnil se i můj pohled na pohodlí. Ve dvaceti jsem se vyspal na louce jen s batohem pod hlavou. Dnes mám tři stany, které si vybírám podle situace, počasí a ročního období a spím na nafukovací matraci. Já vás slyším, teď jste si řekli, fůůj, ten ale zlenivěl. Ne není to tak.
Každý i Vy, po třech dnech špatného spaní, konzumaci vepřových konzerv s rozdrobeným chlebem a pitím vody z potoků zeslábnete jako králíci. Je to mnou stokráte ověřený fakt.
Když jedete na týden, dva, na slovenské řeky, po celodenním pádlování a boji s peřejemi je dobré spaní a jídlo přijatelným přepychem. A já v tomto příspěvku rozeberu pár mých zkušeností s vařením.

Všichni již máte vepřovku nebo luncheomeat s chlebem za sebou. Po masových konzervách jste pozvolna přešli na konzervované nebo dehydrované hotovky, ale jen málo z Vás, zejména Vás mladších si v přírodě vaří. A přitom Vás to čeká všechny, v okamžiku, kdy se rozhodne vzít do lesů svoje potomstvo. Tak proč se s možnostmi jaké máme neseznámit již teď. A pro ty, kdo si na vícedenních akcích vaří, budiž moje povídání námětem k doplnění na fóru.
Uvařit dobré jídlo v přírodě, když víte, jak na to je i pro chlapa otázkou čtvrt, maximálně půl hodinky a jste schopni nakrmit několik lidí. Další výhodou vaření v přírodě je, že se jídlo dá přidáním vody, přílohy a dochucovadel libovolně namnožit. Výrobci uzenin na to přišli již dávno.

Základy jídel.
Main.jpg
Základem jídla mohou být jak dehydrované omáčky které váží opravdu jen pár gramů, tak i jedno až několika porcové hotovky. Myslím, že v tomto případě nelze ani hovořit o přípravě ale spíše o ohřevu. Příprava se je tak snadná, že jí lze obvykle pověřit i dítě.

Přílohy.
Prilohy.jpg
Přílohám se zde budu věnovat nejvíce. Už vás zase slyším, chleba je dobrá příloha. Nepopírám, ale není to jediná příloha. A jestliže chci jednou 150 gramovou konzervou dobře nakrmit čtyři lidi, tak mi chleba moc nepomůže. A právě přílohy nám umožňují vyrobit z minima surovin hrnec dobrého jídla.

Knedlíky.
Již jsem vám o nich psal. Vyndáte z krabice mikrotenové koule s granulátem a hodíte je na deset minut do potoka. Mezitím si dáte vařit vodu a ohřejete některou z gulášových hotovek, Po deseti minutách hodíte knedlíky do vařící vody a uvaříte. Než se vám uvaří, můžete udělat salát z listů pampelišky, šťovíku, potočnice, kopřiv. Na zálivku stačí pár kapek octa, cukr, sůl a špetka pepře.

Kuskus.
Také jej určitě většina z vás zná. Já ho připravuji tak, že do vody nasypu sušenou zeleninu, nasbírané byliny, nalámu sušené maso a lehce povařím. Po povaření do této "polévky" nasypu kuskus. Promíchám, zaklopím pokličkou a počkám pár minut, než nabobtná. Opět stačí pár plátků sušeného masa, nebo jakákoli konzerva, trocha bylin a výsledným produktem je "těstovinové" rizoto.

Desetiminutová rýže.
Tady nevím co dodat, rýži jako přílohu zná každý. Už vím, Renča ji dělá se sušeným mlékem na sladko, s ovocem, které posbírá po cestě. Jahody, maliny, borůvky, však víte.

Tříminutové těstoviny Panzani expres.
Než se vám ohřeje voda na těstoviny, tak si připravíte dehydrovanou omáčku. Hromadu špaget se sýrovou omáčkou a tuňákem máte hotovou opravdu za deset minut.

Bramborové kaše s mlékem.
Jestliže máte v batohu plechovku s luncheomeatem, určitě bude mnohem chutnější pro děti i dospělé osmažený s kaší než studený s chlebem.

Pro případ, když to přeženu s "množením" omáčky vodou, sebou vozím masové bujony a sušenou zeleninu (bez soli). Pomocí těchto pár gramů vážících surovin se dá napravit skoro vše.

Jaro je tady a většina z vás se těší, až bude moci vyrazit s potomky nebo vnoučaty na pár dní do přírody, na vodu, pod stan nebo na chatu. Snad se vám některé z rad budou hodit. A vy, ženy, který jsem asi neřekl vůbec nic nového, můžete toto moje povídání doplnit vlastními zkušenostmi.

Hezký zbytek dne
FarmářJan
Příspěvky: 537
Registrován: 15.04.2013 21:40
Pohlaví: muž
Bydliště: v horách

Jarní špenáty

Příspěvek od FarmářJan »

Kromě už zmíněného špenátu z kopřiv je výborný špenát z bršlice. Někomu chutná i víc než kopřivový a běžný špenát. Bršlice kozí noha je sice otravný plevel, ale lze jej přeměnit na dobrou přílohu a pokud vám zachutná, máte problém s pletím zahrádky vyřešen.
Postup je v podstatě stejný jako u kopřiv, trhat mladé lístky nebo celé vršky, podusit na cibulce, tak čtvrt hodiny, pokud by byly listy už odrostlejší tak déle. Dosolit, pepř, česnek, dát i třeba vejce. Je to fakt dobré.

Dříve se lidé na tyhle zelené jarní rostliny jako jsou kopřivy, pampelišky apod. hned zjara vrhli, ne vždy z hladu, vždyť kaloricky to není významné, ale protože jsou velmi zdravé, čistí, jsou to antioxidanty atd. Dnes utrácejí za drahé formy chlorofylu jako je spirulina a chlorella v obchodech nebo dovezenou zeleninu a toto mají pod okny. Navíc to roste mnohem dřív než zasazený špenát.
Michal S.
Příspěvky: 144
Registrován: 12.02.2013 16:28
Bydliště: Zapadákov

Re: PA kuchařka Magdalény Dobromily Rozpadlé

Příspěvek od Michal S. »

FarmářJan souhlas
S bršlicí a pampeliškou lze vystačit namísto klasickýho salátu. Obojí roste téměř všude a kolikrát to nežerou ani slimáci narozdíl od salátu. Další level jsou listy kostivalu, příjedmně křupavý, ale přecejen už kapku chlupatě pichlavý.
Nutno konzumovat jen mladší listy (kostivalu) ve starších jsou prý jakýsi alkaloidy.
FarmářJan
Příspěvky: 537
Registrován: 15.04.2013 21:40
Pohlaví: muž
Bydliště: v horách

Re: PA kuchařka Magdalény Dobromily Rozpadlé

Příspěvek od FarmářJan »

Navíc to je chutnější než salát ze španělského skleníku pěstovaný místo v hlíně na rockwoolu. I kopřiva je super do salátu. Natrhat jen mladé vršky, na půl hodiny do citronové šťávy s olejem a trochou soli. Tím naložením a promícháním to přestane pálit. Ale kdybych to nezkusil u známých jaká to je dobrota, tak bych to kvůli předsudkům sám nevyzkoušel.
FarmářJan
Příspěvky: 537
Registrován: 15.04.2013 21:40
Pohlaví: muž
Bydliště: v horách

Re: PA kuchařka Magdalény Dobromily Rozpadlé

Příspěvek od FarmářJan »

s tou bršlicí je dobré si pospíšit než přeroste, pak už je má méně přijatelou chuť. Tak do toho dokud je ještě malá a výborná.

S kostivalem bych byl spíš opatrný, raději jako léčbu a i tam s rozumem, protože ty účinky nejsou úplně prozkoumané.


A ještě bych doporučil jednu příručku, která se jmenuje Potraviny z lesa a louky, vyšla někdy v r. 1991 a je tam skoro vše z rostlinskva, co se dá venku bezpečně sežrat :lol: Bývá v knihovnách, ale pokud bych měl čas, přefotím jí a dám ji sem v pdf, protože to je velmi dobrý zdroj a do našich znalostí se to hodí.
Fjord
VIP
Příspěvky: 797
Registrován: 05.07.2011 0:50

Re: PA kuchařka Magdalény Dobromily Rozpadlé

Příspěvek od Fjord »

O tu brožurku určitě mám zájem - potravin z lesa není nikdy dost :mrgreen: Koukala jsem, jestli se to dá někde koupit, ale nenašla-takže nezbývá asi než naskenovat. :angel že tedy děkujeme předem-asi nás bude víc.
FarmářJan
Příspěvky: 537
Registrován: 15.04.2013 21:40
Pohlaví: muž
Bydliště: v horách

Re: PA kuchařka Magdalény Dobromily Rozpadlé

Příspěvek od FarmářJan »

Ok, já to mám někde i ofocené, takže bych to mohl prohnat scannerem a bude to rychlejší. Fakt se to hodí, spousta těch "plevelů" je i chutná a hodně zdravá.
Uživatelský avatar
Tina
VIP
Příspěvky: 593
Registrován: 21.08.2012 10:06
Bydliště: Severní Čechy

Re: PA kuchařka Magdalény Dobromily Rozpadlé

Příspěvek od Tina »

Všude teď kolem mě rostou pampelišky, ty krásná žlutá sluníčka, tak přidávám recept na pampeliškový med.

300 květů pampelišek (bez zelených lístků a stonků, jen utrhnuté hlavičky)
2 citrony
1,5 kg cukru
1,5 litru vody

Květy vypereme ve studené vodě a pět minut je povaříme v 1,5l vody. Necháme stát přikryté do druhého dne. Přecedíme přes gázu, nebo jemné sítko, a do scezeného roztoku přidáme dva oloupané a na kostičky pokrájené citrony. Přisypeme cukr a přivedeme do varu. Mícháme a vaříme do zhoustnutí.
Až tekutina zhoustne, opět přecedíme přes nekovové sítko, ještě chvíli povaříme a horké plníme do sklenic.
Pampeliškový med má spíš konzistenci sirupu, než medu, ale do čaje je vynikající. Kdo chce mít hustší, pampelišky v první fázi povaří delší dobu, nebo místo obyčejného cukru přidá želírovací.
Med je dobrý i při nachlazení a proti kašli.
Poustevnice
Příspěvky: 35
Registrován: 27.01.2012 12:59

Re: PA kuchařka Magdalény Dobromily Rozpadlé

Příspěvek od Poustevnice »

Nevím, jestli to tu už není, nemám čas pročítat celé vlákno, ale doporučuji sehnat v antikvariátu, nebo na na Aukru knihu "Česká strava lidová" od Marie Úlehlové-Tilschové. Nejsou to přímo recepty, ale jsou tam popisy jídel, jak se co s čím jedlo a kdo je jen trošku zběhlý v kuchyni, tak je to obrovský zdroj inspirace.
Uživatelský avatar
Desouza
Příspěvky: 813
Registrován: 02.08.2012 19:07
Pohlaví: muž
Bydliště: Za koncem světa

Re: PA kuchařka Magdalény Dobromily Rozpadlé

Příspěvek od Desouza »

Ahoj ,

jo je to tu http://www.rozpad.cz/forum/viewtopic.ph ... %A1#p23168

Poznámka : Pod obrázkem V3Sky je založka Hledat , je dobré se s tím naučit pracovat protože, už je to ohromné množství příspěvků a prohledávat to po jednom je o duševní zdraví . :lol: A také se zamezí duplicitě příspěvků . :yes
Uživatelský avatar
Hdm
Příspěvky: 1003
Registrován: 01.08.2012 15:12
Bydliště: Orlické hory

Re: PA kuchařka Magdalény Dobromily Rozpadlé

Příspěvek od Hdm »

Tino, jak ten med uchováváš dlouhodobě? My jsem ho po rozlití do sklenic zatáhli a otočili sklenice, aby chytla víčka, ale stejně nám jich spoustu začalo chytat plíseň :-(
Pak už nás to další roky odradilo od dalších pokusů.
Odpovědět