Jídlo do auta

Odpovědět
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Jídlo do auta

Příspěvek od Hohepa »

No on hlavní důvod toho neštěstí nebylo vaření, ale skladování !! netěsnící PB lahve uvnitř auta.
To jestli tu explozi inicializoval zapalovač při zapalování vařiče nebo cigarety je pro toto téma nepodstatné.
Vařič jako součást Jídelní zálohy do auta by asi byl vhodnější lihový.
Pokud už někdo volí vařič na plyn , určitě zkladovat oddělený vařič od bomby.

Na střeše auta mám střešní box jetbag ten krátky cca 300l.
Z důvodu, že ho nemám kde uskladnit, tak ho defakto nesundávám.
Box mám už deset let , původně na olcitu.
Za posledních šest let co mám nové auto tak mi auto vybrali třikrát , dvakrát rozbité okénko,
jednou vylomený zámek u řidiče.
Box ani jednou a to to je plastová bedna se zámečkem na pidi klíček.
Mám v něm celtu, deku, spacák ,nočník pro malého aj drobnosti..
V něm bych se pb bombu skladovat vůbec nebál.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Jídlo do auta

Příspěvek od K4cer »

V rámci podzimních "přechodů" (kontrola a údržba všeho a příprava na zimu) zkontroloval a částečně vobměnil jídlo v autě, doložil novězakoupenej spacák, a při tý příležitosti to i odfotil.

Jídlo:
- čalamáda Hamé, malá sklenice; švestkovej kompot v plechovce
- hrášek v plechovce; žampiony v plechovce
- rejže 0,5kg; kolínka 0,5kg
- vepřový maso, velká plechovka; vedle mletý hovězí, velká plechovka
(z tohodle předpokládám rizoto na 2 dny/1osoba; druhý sloupec hovězí s houbama a kolínkama, taky na 2 osobodny)
- kelímek zalejvací nudle 2x
- čínská polífka 2x
- hrníčková polívka 2x
- vepřová konzerva střední; Spam
- paštika 2x
- rribičky 2x
- pytlík "křupavejch rohlíčků", jako náhrada pečiva 2x po 250g

- tyčinka máčená (tatranka a pod.) 6ks
- ve sklenicích je sůl, kafe mletý, kafe nes (mrňavá sklenice), cukr (7dl sklenice)
- Salco v plechofce
- kukuřice v plechovce
- fazole s párkem v plechovce
- Hašlerky a Bonpari
- slaný voříšky
- šumivý Céčko
- Energit

Mimo záběr ještě 6x1,5L balená voda, neperlivá.
IMG_20130823_091627_0.jpg
Účelem je mít co pod zub v nejrůznějších situacích, od zapomenutý svačiny, přes zjištění že jídlo na chatě sežrali myši, uvíznutí v koloně na dálnici přes noc, až po nečekanou evakuaci trvající několik dní. Pravděpodobnost "soft" problému považuju daleko vyšší, proto kafe, zalejvací polívka, a párek s fazolema, prostě něco na zakousnutí/vypití, a pozdvižení morálky. V případě "hard" scenáře předpokládám že s tímhle luxusně přežiju 4 dny, poněkud méně luxusně tejden.

(pokr.)
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Jídlo do auta

Příspěvek od K4cer »

(2/2; pro přehlednost rozděleno)

- hajzlpapír 4x
- ešus klasickej třídílnej
- vařič Primus Něco Duo (typ si nepamatuju, duo je ten co de namontovat na kartuši se závitem i bez něj)
- velká plynová kartuše
- sirky
- dvě lžičky z teska, vařečka, nůž
- houbička na mytí nádobí zmenšená
- Jar ve flašce zabalená v pytlíku
- svíčka hřbitovní 4x
- rum 0,5L a cigára (karton)
- malá polní (prázdná), jako univerzální taška na cokoli.

Tady je zjevně prostor pro vypepšení, postrádám tam nějaký hrníčky, případně nějaký kuchyňský nářadí možná.

Mimo záběr spacák Carinthia Brenta, a skládací (harmonika) karimatka - ta je rozřízlá na dvě části, delší je na spaní, válení se pod autem, a akorát zakryje čelní vokno protivá kroupům; kratší je z ní zbytek, vhodnej na podložení pozadí pří sezení na studeným, nebo pod kolena. Chybí celta nebo tak něco, na nouzovej přistřešek - je v řešení.
IMG_20130823_091951_0.jpg
Celý i s jídlem je to naskládaný v jednom z kastlíků v autě, rozměrovo asi jak řeznická přepravka, 70x40x30cm, zhruba. To co je na fotkách je ve dvou textilních taškách, zbytek (voda, spacák, karimatka, hajzlpapír) je volně.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
Alstratt
Příspěvky: 1152
Registrován: 01.08.2015 16:34
Bydliště: US

Re: Jídlo do auta

Příspěvek od Alstratt »

Pokud nebudeme pocitat vybavu tak k jidlu mam v aute par kusu hlavniho jidla z MRE, par balicku NRG a nekolik proteinovych tycinek bez chemie. V aute mam i Stay Alert Chewing Gum Caffeine Supplement (vysoce kofeinove zvykaci bonbony). Vetsinou kdyz jedu nekam daleko autem tak si sebou neco pribalim z domova.
The more you sweat in training, the less you bleed in combat.
nextclick
Příspěvky: 52
Registrován: 29.11.2015 19:08
Pohlaví: muž

Re: Jídlo do auta

Příspěvek od nextclick »

Vozím sebou 2xdeku, 2xmikiny s kapucí, levný pracovní bavlněný rukavice, teplý ponožky, piškoty, vodu/colu a kofeinový tablety (200mg na půllitelnou tabletu)
Jediný co se mi ještě nehodilo je ten čistý kofein. Vodu z petky jsem pil i po dvou letech v autě, a jak se mi v tom 35+ vedru, když jsem auto vyprošťoval z příkopu mezi polma hodila. Bez tý vody bych to asi nedal. Jinak je to divný, ale petka mi ještě v autě mrazem nepraskla.

Jako bonus sebou vozím cukr,sul,pepř, který "kradu" v mekáči. Cukr mizí vždy celkem rychle :).
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Jídlo do auta

Příspěvek od goral »

Alstratt píše:Stay Alert Chewing Gum Caffeine Supplement
Mas na ne nejaky zdroj? Klidne SZ...
Uz mi dosly nasbirane zasoby a obcas se siknou
"The era of procrastination, of half-measures, of soothing and baffling expedients, of delays, is coming to a close. In its place we are entering a period of consequences."
Uživatelský avatar
Alstratt
Příspěvky: 1152
Registrován: 01.08.2015 16:34
Bydliště: US

Re: Jídlo do auta

Příspěvek od Alstratt »

Stay Alert Chewing Gum nebo Military Energy Gum je jedno a to same jen jiny obal. Vetsinou ve vetsim mnozstvi kupuji na Amazonu kde se da sehnat skoro vse takovehle veci a zaroven si proctu i nejake to hodnoceni na amazonu. http://www.amazon.com/Military-Energy-G ... B0017O19Q2 USA
http://www.amazon.de/ALERT-Military-Caf ... B008981MWU Nemecko
Nakupuji ve vetsim mnozstvi vetsinou veci vyjde to levneji hlavne pri necem co stoji docela dost penez coz tyhle kofeinove zvykaci bombony neni nic draheho aspon ne pro me nez kupovat jen po par baleni a to este pak stejne cast z toho rozprodam mezi cleny naseho teamu. Kupuji si jen spearmint a arctic mint ty hnede skoricove mi moc nechutnaji. Pomaha mi to pri akci vydrzet o nejakou dobu dele nebo kdyz jedu autem nekam daleko. Nejradsi objednavam veci z offi zdroju nechci se nechat oskubat.

http://www.zvykacky-shop.cz/zvykacky-special/ Cesko ale z tohoto obchodu nemam zkusenosti
The more you sweat in training, the less you bleed in combat.
honza
Příspěvky: 8
Registrován: 15.12.2015 22:43

Re: Jídlo do auta

Příspěvek od honza »

Ahoj, uz par dni ctu toto forum a tohle tema me tak nejak "donutilo" k registraci.

K tomu, co se mi honi hlavou - vzdy jsem byl veden k tomu, ze pokud napriklad maso jednou dam do mrazaku a zmrazim, po rozmrazeni upravim a konzumuji a nemrazim podruhe, protoze bych ho znehodnotil.

Nejak si ale, jelikoz nejsem odbornikem na tuto problematiku, nedokazu rict, jestli bude problem i v pripade nejakych konzerv, atd., proste sterilizovanych potravin nebo balenych v ochranne atmosfere.
Bezne pokojove teploty OK, teploty bod nulou OK, ale co ty teplotni zmeny, ktere v aute bezne nastavaji?
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Jídlo do auta

Příspěvek od Baca »

V lete mam lunchmeat rano nechany v aute a vecer otvoreny, krasne predpeceny :-) Ak je bezna plechova konzerva naozaj poriadne vyhotovena, teploty v rozmedzi od -5 do + 80 by jej nemali nejak vazne ublizit. Pri vysokych teplotach okolo tych +80 by sa dokonca opakovane sterilizovala :-) Konzervy v skle by mohli mat tendenciu k destrukcii bud vyssim tlakom pri prehriati, alebo expanziou zmrnutej vody. susenym potravinam ak sa k nim nedostane vlhkost by taketo a aj vacsie rozmedzie teplot nemalo nijak vazne uskodit. Kvalitativne zmeny na samotnych potravinach su verlmi pravdepodobne, hlavne pri zavaranych potravinach. Opakovana sterilizacia ci zmrazenie rozrusuje konzistenciu. Cize napriklad konzervovane maso bude blatoidne, zelenina a ovocie tiez. Vyzivova hodnota sa vsak velmi nezmeni. Teplom likvidovatelne ziviny sa zrusia uz pri prvom vareni a sterilizacii. Hlavne cast vitaminov. Opakovanym zahrievanim na sterilizacnu teplotu sa budu ich hodnoty dalej zmensovat (hlavne vitaminy). Je celkom mozne, ze netepelne sterilizovane ovocie strati az tolko vitaminu C, ze aj castou konzumaciou tychto kompotov aj tak dojde k jeho nedostatku a k vyskytu skorbutu (uviedol som ako priklad), u ostatnych vitaminov a zivin to bude podobne, v rozlicnej miere.
Tvoj priklad so znova zmrazenym masom nie je az taky vazny. Ide v podstate o to, ze na povrchu rozmrazovanej potraviny (u vacsiny) sa geometricky a dost prudko rozmnozuju mikroorganizmy predtym zapuzdrene v cystach. Ono to u nich funguje tak, ze ked sa zmenia podmienky pre ich zivot v ich prospech, vybusne sa zacnu aktiovat a snazia sa stihnut boom k rozmnozeniu. Dalsie poskodenie masa je v tom, ze sa v bunkach vytvoria dalsie ladove ihlicky a este viac rozrusia bunkovu stenu takze uz po druhom rozmrazeni sa vacsina druhov masa hodi maximalne na mletie a do hambacov a ani tie nie su uz bohvieco :-)
Prežiť !!!
honza
Příspěvky: 8
Registrován: 15.12.2015 22:43

Re: Jídlo do auta

Příspěvek od honza »

J, to je mi jasné.
Má představa není úplně taková, aby mi to vydrželo jeden nebo pár dní, tzn. několik teplotních cyklů, spíše hledám něco, co bych mohl nechat jako nouzovku v autě i delší dobu (pár měsíců), aniž bych měl mít pak obavy z použití.
Běžně vozím třeba deku, v zimě skládací lopatu a pilku, rukavice, atd. a zatím se mi vše už min. jednou hodilo.
Ale říkám si, že by nebylo špatné mít v autě o cosi na zakousnutí, pokud bych byl nucen někde zůstat, z libovolného důvodu (počínaje např. kalamitní situací na cestě a dobrovolným neplánovaným setrváním někde konče).

Tuky mohou žluknout v teplu, masová konzerva (obsahující dost tekutin)prošlá několikrát mrazem sem a tam bude vypadat taky asi jako, no...
Co třeba sušené maso typu jerky, atd? Nebo i tam je riziko a raději pořídit dehydratovanou stravu typu NRG5, kde, předpokládám, by problém z důvodu vakuového balení a absence vody, neměl nastat?
Uživatelský avatar
Desouza
Příspěvky: 813
Registrován: 02.08.2012 19:07
Pohlaví: muž
Bydliště: Za koncem světa

Re: Jídlo do auta

Příspěvek od Desouza »

Zdar Honzo

klasické MRE to řeší. (seženeš ho +- za kilo) a nebo je tu varianta udělej si sám. Tedy něco sušeného. (od ovoce po maso, výběr je ohromný. (veškeré návody jsou na trubce, nebo tu) ;)
Vincit omnia veritas .
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8789
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Jídlo do auta

Příspěvek od Fabulous »

V autě jsem vozil v zavazadle hromadu tyčinek Snickers jako pohotovostní a vysoce kompaktní zásobu energie. Při roční kontrole vykazovaly díky střídání teplot rozpad čokolády (drobila se), ale jinak byly plně poživatelné. MRE je dost nepohotové (nutná příprava), takže stále u mě vedou tyčinky ;)
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Jídlo do auta

Příspěvek od K4cer »

O šest příspěvků nahoru je popsaný jídlo do auta na 4 dny +, kdyby to teda někdo četl, že.

Schválně je to složený tak, aby tam bylo něco k okamžitýmu zakousnutí, sladký i slaný, něco co jde ohřát a v nouzi jíst i studený, a několik teplých jídel s rozličnou složitostí přípravy, hrníčkovou polévkou počínaje.

Funguje to tak několik let, nic nežlukne, všechno je normálně jedlý. V tyčinkách se roztekla čokoláda, a ztvrdl mi cukr, na funkci to ale vliv nemá.

Pokud chceš jídlo na jeden den, tak bych navrhl nějakou tatranku, nějaký slaný něco (já mívám slaný tyčinky, ty ale počas focení podlehly sežrání), konzervu leča s klobásou (ta de sníst i studená) a nějaký pečivo. Pokud máš vařič nebo alespoň konvici, tak 3v1 kafe a hrníčkovou polévku.
Takle ti to v klidu vydrží půl roku, pokud seš pedant tak 3 měsíce, pak to obměníš a to původní zkonzumuješ třeba na výletě.

Krabice snickersů podle mě fungovat nebude, po třetí radši sníte boty, než další čokoládu. Ale to je subjektivní názor a já sladký moc nerad; možná někdo je dokáže jíst tejden.

---

Nezapomeň nějaký nářadí, lžička na tresku a otvírák je minimum, hodí se i slánka, plecháček na kafe/polívku/vodu, lžíce, malej nožík.
Na lepší pumpě zakoupíš spirálu na vaření v hrníčku, na 12V - je to nouzovka a šíleně to žere, ale zase pohledy kolemmrznoucích občanů, když si usrkáváš horkou slepičí, za to stojej : )
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
honza
Příspěvky: 8
Registrován: 15.12.2015 22:43

Re: Jídlo do auta

Příspěvek od honza »

Ahoj, cetl jsem to, ale mel jsem prave pochybnosti ohledne nekterych jidel, jako ty konzervy, co to bude delat, az to bude stridave nekolikrat prochazet mrznutim a rozmrazenim. Pocitam s nekolikamesicnim obnovovacim cyklem. Dalsi veci a vybaveni v aute samozrejme mam :)

Kazdopadne diky :)
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Jídlo do auta

Příspěvek od proforma »

Ja bych se konzervam radeji vyhnula. Pokud mam jist neco z konzervy, tak vzdycky ohraty - bojim se botulinu. I kdyz konzerva vypada OK, ale nikdy nemuzete mit 100% jistotu. Pokud hodlas ohrivat, OK, pokud ne, volila bych radeji jine druhy trvalnivych potravin - susene apod. To plati nejen o zasobach do auta, ale pro mne obecne pro jakekoli zasoby.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
Alstratt
Příspěvky: 1152
Registrován: 01.08.2015 16:34
Bydliště: US

Re: Jídlo do auta

Příspěvek od Alstratt »

To ja ted chci vyzkouset TAC-BAR. Momentalne mam v aute MRE, NRG a proteinove tycinky z duvodu ze se to da stridat i kdyz ne dlouhodobe. Prijde mi to tak trochu blbost ze to prodavaji v tom plastovem boxu to ja nepotrebuji. Snad najdu nekde kde se to jidlo da koupit samostatne.

http://www.tac-bar.com/facts/
https://www.youtube.com/watch?v=ebd9WRZpKQo
The more you sweat in training, the less you bleed in combat.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Jídlo do auta

Příspěvek od proforma »

Jestli nenajdes a budes se pak toho plastoveho boxu chtit zbavit, dej mi vedet, ja bych ho brala na kesku :-)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Jídlo do auta

Příspěvek od Hohepa »

BRRRR
napřed na mě vykoukne tenhle strašák
prepper.PNG
prepper.PNG (70.22 KiB) Zobrazeno 15001 x
a pak ta úžasná cena :ne
Ta krabice je na tom asi to nejužitečnější .
ale...
K čemu pásek :?:
a k čemu tablety na čištění vody , když nikde kolem nebude žádný zdroj vody ?

Každopádně doufám, že poreferuješ zda to je alespoň stravitelné . ;)
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Jídlo do auta

Příspěvek od Hohepa »

Jinak vepřovku z Lidlu či fazole v tomatě mám v kufru auta pořád .
( a 1,5 litru vody v PET)
Tedy většinou déle než tři čtyři měsíce nevydrží neb po výletu bývá hlad a rodina mi to po cestě domů schaluje :lol:
Zatím jsme všichni zdraví bez trávicích problémů . :wasntme
Uživatelský avatar
Alstratt
Příspěvky: 1152
Registrován: 01.08.2015 16:34
Bydliště: US

Re: Jídlo do auta

Příspěvek od Alstratt »

No ty tablety a opasek taky nechapu proc to k tomu davaji me jde spis jen o to jidlo jak to chutna zkusit neco jineho no kdyz do toho davaji ten cisty med pry to chutna dobre ale vyzkousene to nemam. Krabicky nepotrebuji ja mam radsi veci co moc nezabiraji a malo vazi proto miluji veci zabalene v mylar bags to si hezky mohu poskladat do batohu. Kvuli pitomym tabletam ktere mam davno svoje a kvuli pitomemu opasku a krabicce to stoji tolik penez. Kdyz toho koupi clovek vic tak co s tolika opasky bude delat? ... Proto hledam kde se to da koupit samostatne na vyzkouseni to jidlo at nemam doma zbytecne moc kramu typu opasky apod.
The more you sweat in training, the less you bleed in combat.
Odpovědět