Jídlo do auta

Odpovědět
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Jídlo do auta

Příspěvek od Bill Masen »

Máš tam toho strašně moc. Navíc rejže jako příloha, patnact minut ji budeš vařit a pak k tomu konzervu? Sklu bych se taky vyhnul. A volil věci vařený krátce, nebo ohřejvaný. Vidím tam 6 lžiček, ale žádný hrnek. S tím cukrem si to taky přehnal, do čeho ho budeš sypat? Co budeš krájet na prkénku? A ty makarony bych tam taky nevozil, porušuješ tím zákon.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Jídlo do auta

Příspěvek od Hohepa »

No ono vepřové či hovězí ve vlastní šťávě je mnohem stravitelnější s rýží než samotné nebo se sucharem.
Osobně to dělám podobně, rýži dušenou , jeden hrnek rýže & dva hrnky vody cca . Hotová se nemusí slévat a ani vařit až do konce - nechá se dojít.
Používám termosku na jídlo a tam stačí jen zalít vroucí vodou a půl hoďky počkat.
Konzerva se ohřeje přimícháním obsahu k rýži.
Cukru není nikdy dost, zvláště do čaje s rumem ;)
Má tam ešus , tak na co hrnky ? Z ešusu se v pohodě nají čtyři lidi , pokud teda má každý vlastní lžíci ,
když jedna koluje tak je to dost opruz a pro některé i poněkud eklující.

Mně osobně chybí koření ( sůl je asi v té menší skleničce ).
Pepř, kari, paprika, zázvor, drcený kmín a hřebíček( do rumu nebo rýže)
dokážou hodně zpříjemnit KDéčka. Jednu sadu mám z krabiček od TIC-TACků. Dneska mají stěny docela pružné a odolné a díky placatosti jsou i skladné :D
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Jídlo do auta

Příspěvek od K4cer »

Dík za komentáře.

Ad Bill:

Rejže a kolínka sou příloha k velkejm konzervám, něco jako rizoto (k tomu ta hráškomrkef) a hovězí na houbách s kolínkama. Už sem to několikrát dělal (doma) a jedlý to je, akorát to chce trochu pepře - ten tam asi doložím.

Jasně že nebudu vařit rejži na svodidlech u dálnice, pokud teda nebudu muset. Spíš je to myšleno pro případ, že přijdu někam a není tam nic k žrádlu, tak z tohodle do půl hodiny udělám plnohodnotný jídlo pro dvě hladový osoby.. nebo se třeba něco vysere tak že budu muset někde zakempovat, a přijde mi to lepší než žvejkat listí.

Na akutní události na dálnici je hrníčková polífka a menší konzervička. Slaný i sladký tyčinky, voříšky, sardinky a paštiky se jí studený, studený dou jíst i malý konzervy a to chilli, a koneckonců i ty velký. Hrníčkový a čínský sou zalejvací, detto čaj a kafe, takže vaří se jenom kolínka a rejže. Jako nemusela by tam být (ta rejže), ale je to vhodná náhrada chleba nebo sucharů a automobil ji uveze, a čas od času ji vyměním a doma spotřebuju.
Chtěl jsem se hlavně vyhnout kdejakým MRE a pod., co já s tím pak? Tohle všechno jím i běžně, snad s výjimkou těch velkejch masovejch.

Cukr je pochopitelně do čaje/kafe, já mám rád sladký. Sklo nevadí ničemu, neprasklo ani v mrazech a za cca 6 let jsem žádný nerozbil, a váha mi nevadí.
Žádný hrníčky - no je tam třídílnej ešus a v kabině hrníček na kafe. Lžičky sou pro více osob a jíst můžou z konzervy, nebo společně z ešusu, nebo třeba z nalezený plechovky/kastrolu. Nějaký hrníčky chci doložit, hledám plastový stohovatelný aby nezabírali moc místa.
Prkýnko a nůž na krájení čehokoli, mrňavý prkýnko nosím i na čundr.

Ad Hohepa:

Ano, sůl je to bílý v menší skleničce na druhý fotce. Rejže/voda 1:2 přesně, a zakrytý 15 minut na malým vohni - pokud máš sádlo tak ještě předtím vosmažit a pak zalejt, ale jedlá je i bez toho.
S kořením máš pravdu, to černý už jsem komentoval výše, bez ostatních se asi obejdu, ještě to promyslím.
Jinak ten Masox je tam právě na dochucení, počítám že by značně vylepšil i polívku z hlemýžďů a nějakýho listí.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Jídlo do auta

Příspěvek od Bill Masen »

Ale ty lžičky jsou malý, proto dotaz na hrnečky. Já to mám koncipovaný právě na vaření v autě u krajnice v koloně, proto mi to nesedí. Levný plastový stohovatelný nádobí jsou dětský sady z ikey.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Jídlo do auta

Příspěvek od dracekvo »

Já bych připalil nějakou 0,7l dózu s click clack víčkem s těsněním. Pokud teda něco začneš kuchtit a najednouse to rozjede, tak to aspoň máš do čeho rychle přelejt a uzavřít bez rizika, že by se to v autě vylilo.
Osobně bych do těchto click clack dóz dal vše co máš ve skle. Já mám volšový ruce a cukr ve skle bych stejně dřív nebo později rozmlátil.
Nejrychleji hotová příloha je asi instantní br. kaše.
Možná to jen není vidět, ale chybí mi tam čaj, 3v1, nebo rozpustný kafe.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Jídlo do auta

Příspěvek od K4cer »

Bramborová kašše je dobrej nápad, zakoupím a vyzkouším.
Taky Kreganův Sunar by moch bejt alternativa mlíka do kafe.

Kdejaký plastový misky já nerad, mám k plastu averzi a vyhýbám se mu jak můžu, i hrníček na kafe v autě mám plechovej.
Ale za cca 6 let se sklem nebyl žádnej problém, doma mám taky všechno ve skle a nerozbil sem nic, takže zatím bych to nechal tak jak je.
V případě nutnosti odjetí odstavím ešus, z něj to na silnici nevyleju, nejsem tydýt. :mrgreen:
Kafe z hrnku taky ne, v tom se kafe vozí běžně (z termosky).

Kafe je zalejvací i ness (mletý ve větší a ness v malý sklenici), to je snad rozpustný dost. 3v1 sem zakoupil nedávno pokusný, ale ještě sem ho nevařil. Čaj je černej pytlíkovej ve stejný sklenici jako mletý kafe, viz druhá fotka.

---

Na dálnici jsem vařil zatím jednou, když sem vjel do kolony a stvrdnul jsem tam 6 hodin, v únoru. Uvařil jsem si hrníčkovou slepičí, vohřál párek s fazolí, a uvařil sobě i dvěma autobusákům kafe (tehdy jsem tam měl jednorázový kelímky). Pohled na demoralizovaný vystresovaný civilisty kterejm dochází palivo a mrznou ve fábii je srandovní.
Zato daleko častěji řeším situace, že přijdu ke kolegovi do dílny, vaří se kafe, ale došel cukr, nebo se tam zdržíme do deseti večer a máme hlad, tak vylovím konzervičku. V případě náhlý potřeby slavit mám rum a colu : )
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
Hdm
Příspěvky: 1003
Registrován: 01.08.2012 15:12
Bydliště: Orlické hory

Re: Jídlo do auta

Příspěvek od Hdm »

máš to pěkné, ale jedna otázka neznalého, nebojíš se jíst konzervy? Přece jen v autě v létě na slunci je teplota daleko přes 30 stupnu a botulotoxin...
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Jídlo do auta

Příspěvek od kregan »

K4cer píše:Bramborová kašše je dobrej nápad, zakoupím a vyzkouším.
Dlouhodobym testovánim sem jako jedinou poživatelnou instantní br. kaši vyhodnotil Knorr s mlékem. Ostatní zatím jen s vysokym sebezapřenim (případně s přimíchanou hořčicí, která to trochu zvedne).
Čím víc víš, tím míň neseš.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Jídlo do auta

Příspěvek od K4cer »

Cojávím, asi nebojím. Allách je velkej :mrgreen:

Všechny konzervy by měly bejt konzervovaný E250 (ty masový od Hamé to maj napsaný, Tatrakoňácký paštiky ne ale předpokládám že v nich bude taky), takže botulotoxin by neměl vznikat.
Kdyby se mi konzerva nezdála, tak ji nesním. Jo já vím že botox není vidět, ale kdyby se konzerva - přes všechny konzervanty a (zřejmě dvojitou) sterilizaci zkazila tak, že v ní vznikne botulín, tak v ní zřejmě vznikne i kdeco jinýho a to už poznat bude.
Kastlík KPZ (voda jídlo spacák vaření) je ve středu auta, v nábytku z překližky (i s deklem); celej zadek volepenej fóliema a zvrchu stíní zahrádka - takže zas takový vedro tam není.. jasně, 40 v autě je, ale není v něm 70 - a v onom kastlíku bude ještě míň asi, to jsem nikdy neměřil. Rozhodně neleží přímo na slunci.
Jo, a měním je jednou ročně (při záruce 3 nebo 4 roky), takže jsou relativně čerstvý. No, jak říkal ten padající z mrakodrapu, zatím je to dobrý..

Koneckonců, jak jedí konzervy v Řecku, a v Iráku? Přece je nevozí a neskladují v ledničce..
Sou nějaký případy otravy z průmyslově vyráběných konzerf? Já to teda nestudoval, ale co vím tak pokaždý je to z domácích klobásek, který se solí solí a né 250kou.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Jídlo do auta

Příspěvek od K4cer »

Ad Bill's dotaz votvedle:

Poslední fotky sou aktuální, jsem to koncem zimy vybalil a celý vobnovil, a do podzimu na to nešáhnu (to čemu končí záruka dám do krabice do spíže a příležitostně sežeru, když je krabice téměř prázdná tak ji doplním z auta a tam dám čerstvý - takže se to obměňuje zhruba dvakrát ročně, nešponuju to až ke konci záruky vzhledem na skladovací podmínky v autě).

Těch třetin ti vyšlo nějak moc :)
V týhle sestavě je to takový různorodý, není to striktně bugout jídlo na čtyři dny, je to spíš takovej mix zásob. Jsou tam věci přímo k zakousnutí studený (tyčinky slaný i sladký, sardinky, paštiky), věci co vyžadují jen zalití (čínský, hrníčkový, nudle v kelímku, čaj kafe) až po vařenou večeři (sou ty velký konzervy a rejže/kolínka).
Nejčastěji se používá na to že se zdržím f práci a dostanu hlad, tak si udělám čínskou nebo zalejvací polífku; nebo kolegům vedle v dílně dojde kafe nebo cukr (nebo krmení pro kočičku, použil jsem rybičky). Jednou jsem vařil kafe sobě i autobusákům v zimě v 6hodinový koloně na dálnici, pak ještě zalejvací slepičí a vohříval si konzervičku. Takže taková rezervní svačina dejme tomu.
Rejže a kolínka sou tam jako trvanlivá příloha, pokud se něco vysere tak že budu jíst čtyři dny ze zásob auta, tak předpokládám že sem někde zakempovanej (v dílně, nebo ve křoví u dálnice) a mám čas uvařit rejži. Jinak se tam jen vozí a po obměně se uvaří doma.
Masox je právě na vylepšení nasbíraný/ulovený potravy, nakrájím do něj nějaký listí, nebo ježka, a ten masox to udělá chutnější.
Paštiky namažu na cokoli co mám, v nejhorším na nic. Pokud budu mít štěstí tak chleba budu mít nebo seženu, a pokud ne tak je lepší paštika bez chleba než nic bez chleba.
Chvíli sem tam vozil nějaký "křupavý vole rohlíčky", ale moc se to nevosvěčilo. Jsou hnusný jak prdel takže sem je nejedl, vyhazovat mi je je líto, a po půl roce žlukli a smrděli jak nemocná noha; jo a zabírali mrtě místa. Rohlíčky sem vyhodil bez náhrady; na krabici sucharů prostě nemám místo.
Jinak na svačinu si beru půlku chleba (sním tak polovinu), takže nějakou malou zásobu čerstvýho mám při sobě. To samý v zimě pokud jedu na výjezd (někoho vytahovat nebo tak), beru termosku s čajem a chleba z domu (té minimálně půlka vždy), pro případ zdržení a komplikací.
Čaj a kafe (mletý i ness) sou f těch sklenicích, největší je cukr, menší je sůl, čaj, a mletý kafe, nejmenší je nesska.

Doplnil jsem tři plastový stohovatelný hrníčky na kafe, ty na fotkách nejsou. Taky jsem zakoupil pytlík pepře, ale musím vymyslet v čem jej tam budu skladovat, nějakou turistickou pepřenku musím zakoupit. Ale sůl a pepř mám v takový kombinovaný slánce v pracovním báglu, takže na chvíli by mi to stačilo.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Jídlo do auta

Příspěvek od Bill Masen »

Třetiny jsou v pořádku :chuckle Třeba segedín od Pikoku, nebo párky v konzervě jsou sežratelný za studena i ohřátý. A kratší doba přípravy je vždy lepší. Taky mi tam chybí energetický bomby, ale jestli to takhle máš prověřený praxí...
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Jídlo do auta

Příspěvek od bacil »

Takovej ten černej finskej chleba vydrží půl roku, ale záleží jak dlouho už ležel na krámě. Je to půlkilová malá kompaktní kostka a je to tak hnusný, že vám to nikdo předčasně nesežere.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Jídlo do auta

Příspěvek od K4cer »

No, vždyť párek s fazolema nebo čilli jde taky jíst studený i teplý. V nouzi jdou jíst studený i ty velký konzervy.

Energetický bomby jaký? Mám tam 4 redbully a ruličku Energitu, zatím mi nic nechybělo.

Vověřený praxí, mno, jak se to veme. Vozím to v nějaký podobě asi 6 let, zhruba cojávím, postupně to krapet vylepšuju. Občas se z toho něco hodí, jak jsem psal, nejčastěji někde dojde cukr nebo kafe, nebo nás v práci přepadne hlad tak si uvaříme čínský nebo hrníčkový polívky. Jednou jsem nakrmil kočičku, který se zapomělo koupit jídlo, a jednou jsem ztvrdnul 6 hodin na dálnici pro zapadlý kamiony, to jsem vařil pro tři lidi kafe, a pro sebe pak hrníčkovou a vohřál si párek s fazolema. Jiný praktický zkušenosti nemám, krom toho že obměněný jídlo doma uvařím a konzumuju, vepřový s hráškomrkví a rejží jako rizoto, a hovězí s hříbkama a kolínkama, nebo se špagetama - není to z konzervy žádná hitparáda, ale s cibulí a pepřem je to jedlý. Ostrej test, jíst 5 dní jen zásoby z auta, jsem nezkoušel.

K tomu chlebu, vozit tam bochník chleba nebo krabici sucharů už fakt nemám místo. Ale do práce na svačinu si vždy beru víc chleba, pokud jedu na nějakej výjezd (vyprošťovat někoho nebo tak), tak beru nejmíň půlku z domu (i když jedu jen sem kousek, jeden nikdy neví, taky už jsem vykopával zapadlý auto celej den). V případě evakuace detto, k tomu ještě navíc dvě půlky co mám furt v mrazáku. Krom toho počítám, že v případě krize bude alespoň zásobování chlebem poměrně prioritní - a i když ne, furt jsem na tom líp než 90% civilistů.

Myslíš že je to vyskládaný blbě? Já zatím nenašel zásadní nedostatky a zdá se to fungovat, tedy pro mě alespoň. Já hlavně nechtěl mít jen krabici KDček, takhle je to takový univerzální na všechno, a všechno (až na ty velký konzervy) jím i běžně. Jídlo je stejně jen bonus navíc, důležitý je že sou tam cigára, voda, a hajzlpapír :))
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4506
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Jídlo do auta

Příspěvek od Serža »

Bill Masen píše:Třetiny jsou v pořádku :chuckle Třeba segedín od Pikoku, nebo párky v konzervě jsou sežratelný za studena i ohřátý. A kratší doba přípravy je vždy lepší. Taky mi tam chybí energetický bomby, ale jestli to takhle máš prověřený praxí...
energetický gely od PowerBaru - neljepší poměr sacharidů na objem, vydrží tak 5 let a když už je hodně starej, vlastně se nic nestane, jen tam krystalizuje ten cukr
v reálu zkoušeno na ironmanech, na celodenních MTB závodech a super efekt
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Jídlo do auta

Příspěvek od bacil »

Kapačka a půllitr glukózy do žíly. To je teprve efekt!
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8789
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Jídlo do auta

Příspěvek od Fabulous »

Nějaké nové zkušenosti ohledně nouzové energie do auta? Vybalil jsem po roce půl kila čokolády z autobáglu a byla jaksi (očekávatelně) jiná. Tuk z ní odtekl pryč a zbyl jen kakaový prášek s cukrem. K jídlu to moc nebylo.
FMJ
VIP
Příspěvky: 806
Registrován: 30.09.2012 18:54

Re: Jídlo do auta

Příspěvek od FMJ »

Nemyslím si, že něco přirozeného, ne příliš plného konzervantů je schopno ustát ty teplotní výkyvy. Pokud to nebudeš rotovat, jako veškerou trvanlivou potravinu....odejde vše. Možná tak, med ve sklínce od přesnídávky, zabalený do spacáku někde v kufru.....
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: Jídlo do auta

Příspěvek od hrd »

Kupuji "sojový suk", kvůli vysokým teplotám, že se neroztopí, jen změkne.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Jídlo do auta

Příspěvek od Hohepa »

Bebe dobré ráno a voříšky (směs) pro dospělé :angel
a Lázeňské trojhránky kolonáda od Opávie pro juniora :wasntme
Teď má období, kdy na nich ujíždí .....

Ale jestli vydrží rok netuším, tak dlouho netknuté zásoby ještě nevydržely :wasntme

Z čokolád mě teoreticky napadá schokakola
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Jídlo do auta

Příspěvek od cipis »

Ten sojovy suk. Daji se i mussly tycinky, ale po nejakych velkych cyklech chutnaji take "jinak". Pruser je, ze to vsechno stejne vyzeru kvuli lennosti si najit neco jineho driv.
Nakonec to jisti ty mussly tycinky v normalnim batohu, co furt taham sebou, tak ten nema moc sanci se, tolikrat a tak moc jako auto, prehrat nebo zmrznout.
Odpovědět