Testy konzerv a polotovarů

Odpovědět
Uživatelský avatar
Teal'c
Příspěvky: 106
Registrován: 21.10.2020 18:25

Re: Testy konzerv a polotovarů

Příspěvek od Teal'c »

No do teď jsem se toho nebál. Vlastně si nevybavuju kdy jsem naposledy ohříval něco z konzervy, asi jedině při kempování, i uzenou makrelu jim zásadně studenou.

Jen když jsem si jednou zkoušel sušit maso v celku, ještě k tomu veprovou kýtu, tak to jsem obavy trochu měl. Sice jsem nákládal ve směsi s pragandou, ale susil jsem na vzduchu, bez jakékoliv teplotní úpravy. Ještě že mi to moc nezachutnalo.

Jinak jeslti to teda statisticky vychází na cca dvě otravy za rok v ČR tak je to méně jak hlavních výher sportky. A řekl bych že snězených konzerv je řádově více než podaných tiketů. Takže se asi nebudu bát dál, ale budu jen trochu opatrnější jak moc nekvalitní věci kupuji. Takže děkuji za upozornění.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Testy konzerv a polotovarů

Příspěvek od proforma »

Suseny maso je OK, bakterie i toxin nesnasi kyslik. Takze pokud jsi ho potom nezavrel do neprodysneho igelitu, ale hned snedl nebo nechal v otevrenem papirovem ci platenem pytliku, nic se stat nemuze (tedy z hlediska botulinove bakterie, nevim, jak z hlediska jinych).

Asi nejlepsi info o cele problematice je tady https://www.bezpecnostpotravin.cz/az/termin/76494.aspx. A tim bych svuj maly exkurz uzavrela :-)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
MarS
Příspěvky: 501
Registrován: 22.03.2020 11:28
Pohlaví: muž

Re: Testy konzerv a polotovarů

Příspěvek od MarS »

jameson363 píše: 23.03.2022 9:48 Prisla mi mensi zasilka konzervovanejch jidel v pytliku z hotovky.cz.

Prvni dojem - je to celkem tezky a oproti pytlikovejm jidlum z mre docela tekuty. Po dukladnejsim prohlidnuti je ale udavana kaloricka hodnota srovnatelna s jinejma jidlama. (zhruba 100-150kcal vyjimecne k 200kcal/100g). Pro domaci pouziti v pohode, do prirody by jidlo mohlo byt koncentrovanejsi.
taky jsem jich asi rok a půl zpátky vzal pár na zkoušku a dršťkovka šla do záchodu, to se nedalo jíst. Pak ale čočková byla dobrá, hovězí guláš nenadchnul, ale jíst se dal. Zbytek ještě mám, tak uvidim.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Testy konzerv a polotovarů

Příspěvek od PeFi »

Express menu: Hovězí maso 300g, Jelení maso 300g. Kupováno asi před měsícem. Výborná kvalita vstupní suroviny, chuťově i konzistencí super. :yes
jameson363
Příspěvky: 633
Registrován: 29.12.2012 0:02
Pohlaví: muž

Re: Testy konzerv a polotovarů

Příspěvek od jameson363 »

MarS píše: 15.05.2022 23:58 taky jsem jich asi rok a půl zpátky vzal pár na zkoušku a dršťkovka šla do záchodu, to se nedalo jíst. Pak ale čočková byla dobrá, hovězí guláš nenadchnul, ale jíst se dal. Zbytek ještě mám, tak uvidim.
Ja polevky zadny nebral, to je pro me zbytecny, polivku bud domaci nebo mi staci instantni z pytliku.

Ja uz to snedl vsechno, asi 12 jidel behem nekolika mesicu. Samozrejme jsem vyfotil houno, ale nejedl jsem to naposled, tak priste.

Chutove vsechno +- tak 7/10. Uprimne docela mi to i chutnalo, neni to zadny wau, ale jist se to da uplne v pohode. Obcas mozna vic osolene, ale to muze byt jen muj pocit, jelikoz bezne moc nesolim. Obcas jsem zvyklej na jiny styl koreni, ale sto lidi sto chuti. Vic nez chut me jak uz jsem psal v puvodnim postu stve ne-koncentrovanost, proste ze to je na cesty dost tezky. 150kcal na 100g vidim jako nouzovku na doma, do terenu mozna jedno baleni jako moral booster. Pro predstavu Margotka ma asi 450kcal na 100g, Mana taky tak nejak.

Z priloh jsem ochutnal jen testoviny, dobry do prirody, ze jsou jen na zaliti, ale chutove nic moc. Za ty prachy bych preferoval spis bezny minutkovy testoviny z lidlu, ktery v podstate taky jen privedes vodu k varu a oni sami za 10-15 minut v horky vode dojdou, kdyz je nechces 3 minuty varit.
jameson363
Příspěvky: 633
Registrován: 29.12.2012 0:02
Pohlaví: muž

Re: Testy konzerv a polotovarů

Příspěvek od jameson363 »

Veseko - Veprove maso na kmine, 300g, 90% masa. Chutove jsem tahle dobrou konzervu dlouho nemel. Opravdu hodne podobne tomu, jako kdyz si maso upeces doma, fakt super. Primerena chut kminu, nepresolene. Rekl bych chutove jeste o neco lepsi nez vetsina veprovek ve skle, co jsem ochutnal a ktery by mely bejt premiovy. Dal bych 9/10.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2911
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Testy konzerv a polotovarů

Příspěvek od bacil »

Penny/Karlova koruna: Vepřové výpečky s cibulkou, 82% masa, 300g, sklo. Padlo k tomu asi i 300g chleba.

již na pohled hodně šťávy a sádla. V reálu víc masa než jsem čekal. Maso 8/10 (drť, chuť i konzistence neobtěžující), šťávu jsem čekal cibulkovatější, ale asi je jen na tom obrázku, 7/10. Ve srovnání se starou zelenou lidl konzervou (tou bez chemie), která má 9/10, ale je prakticky bez šťávy.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
vrb
VIP
Příspěvky: 895
Registrován: 13.08.2011 1:52

Re: Testy konzerv a polotovarů

Příspěvek od vrb »

Přispěju sem výsledky svých testů:
Test probíhal v suchém suterénu domu, teplota víceméně stálá.

Tatra Salko - Slazené kondenzované mléko:
Nelze dlouhodobě skladovat.
max 1-2 roky. Přesně dle popisku DMT. Potom začne hořknout a tmavnout, a další roky jsem se už bál více ochutnat. Každopádně bych to nejedl, protože podle chuti tam dochází k nějakým rozkladným procesům.
Slepice s tím problém neměly, ale co jimi projde do vajec nedokážu zjistit.

Proteinové přípravky v prášku, různé druhy:
Rok výroby 2020: DMT 1 rok. +1 rok testu navíc - poživatelné bez problémů.
Rok výroby 2017: V roce 2022 už nepoživatelné. Změny barvy a chuti. Po požití střevní obtíže. Více uškodí než pomůže.

Domácí sušené hrušky - křížaly:
Vysušené úplně do tvrda. Uzavřené ve vzduchotěsném plastovém obalu. Po 10 letech beze změny chuti. Po požití žádné problémy. Lze použít jako dlouhodobější nouzovou zásobu.
jameson363
Příspěvky: 633
Registrován: 29.12.2012 0:02
Pohlaví: muž

Re: Testy konzerv a polotovarů

Příspěvek od jameson363 »

Lidl - pikok madarsky gulas. Cena dobra, plechovka 400g asi 40kc, dle slozeni bez konzervantu. Konzistence normalni, nejaky maso v tom bylo. Udelal jsem k tomu k tomu 200g (hmotnost neuvareny) rejze a byly z toho dve poctivy porce jidla. Chutove vsak zklamani. Misto gulase mi to pripominalo spis neco mezi kuretem na paprice a znojemskou ovsem velmi, ale opravdu velmi mdle chuti, jak uho ze spatny skolni jidelny. Bylo to pozivatelne, nebylo to vylozene hnusny, spis bez chuti a jiny nez bych cekal. Chutove tak 4-5 bodu z deseti.

Nekdo tip, cim to vylepsit? Ja se snazil jen trochu opeprit. Zkusim priste susenou papriku a chvili povarit, mozna bujon?

Kdyz vemu v potaz cenu 40kc a rejze z akce 10kc a se krome 15min uvareni rejze a vykydnuti konzervy na panev a par minut michani, cili temer nulovou pracnost, tak pomer cena/vykon nebyla tak hrozna. Dve nouzovy jidla 25kc za jedno. Naredit par kouskama zasobu a snizit prumernou cenu na porci jidla nejspis v poho, ale bez vylepseni kulinarsky zazitek opravdu necekejte.
Uživatelský avatar
Majkl Night
Příspěvky: 327
Registrován: 08.02.2013 23:26
Pohlaví: muž
Bydliště: JN89HF

Re: Testy konzerv a polotovarů

Příspěvek od Majkl Night »

Jídla bez chuti si dochucuji buď lehkou variantou, tedy pesto z medvědího česneku a nebo kečup.
A nebo těžkou variantou a to jsou ze dvě lepší chilli papričky. To je mi potom jedno jak to původně chutnalo, protože brečím apod... :-)
Volí si stezku chodec, nebo stezka chodce?
Uživatelský avatar
Piston
Příspěvky: 311
Registrován: 13.08.2016 21:33
Pohlaví: muž
Bydliště: Slezsko

Re: Testy konzerv a polotovarů

Příspěvek od Piston »

Guláše z Lídlu považuju za rozpočtově i chuťově přijatelnou konzervu. Ale už jsem je snad rok neměl. Možná něco optimalizovali… Pokud se zdají plané, trocha soli, pepře a mlýnek na chilli jim dodají šťávu a vženou slzy do očí.
dolmar
Příspěvky: 305
Registrován: 09.03.2014 8:46
Bydliště: Střední Čechy

Re: Testy konzerv a polotovarů

Příspěvek od dolmar »

Veškerá jídla z konzerv nebo z plastových krabiček v práci (pozůstatek covidu) která to potřebují dochucuji mixem z mletého 4barevného pepře a chilli (Habero, Carolina a tak). Pepř pro chuť a vůni a chilli vlastně taky, plus pálivost. Mám to v polotovaru na PET lahev. Kolegové v práci si na to taky zvykli :D
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3465
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Testy konzerv a polotovarů

Příspěvek od Hohepa »

jameson363 píše: 29.08.2022 4:24 Misto gulase mi to pripominalo spis neco mezi kuretem na paprice a znojemskou ovsem velmi, ale opravdu velmi mdle chuti, jak uho ze spatny skolni jidelny. Bylo to pozivatelne, nebylo to vylozene hnusny, spis bez chuti a jiny nez bych cekal. Chutove tak 4-5 bodu z deseti.

Nekdo tip, cim to vylepsit? Ja se snazil jen trochu opeprit. Zkusim priste susenou papriku a chvili povarit, mozna bujon?
Dnes už ne UHO ale Hnědá Základní Omáčka = HZO
https://www.toppotraviny.cz/bujony-vyva ... g-1-x-3-kg
uho.jpg
uho.jpg (25.25 KiB) Zobrazeno 4993 x
Velkovývařovny typu školní jídelna z toho vaří běžně a někdy se to dá i docela jíst.
Ještě pamatuji jak to dodávali v hranatých plechovkách jak od petroleje.

Co takhle po vzoru těch jídelen vzít cibulku, jemně nakrájet, na sádle osmahnout do zlatova, opepřit a zasypat gulášovou paprikou, tu nechat krátce rozvonět,,,,
a až do tohoto základu kydnout tu konzervu, trochu rozředit vodou a nechat za stálého míchání projít varem ?
10 minut navíc
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Testy konzerv a polotovarů

Příspěvek od PeFi »

Lidl Pikok - konzerva vepřové maso 85 procent (konzerva modré barvy). Příjemné překvapení, možná by to chtělo trochu míň soli, ale já nesolím skoro vůbec. :yes
jameson363
Příspěvky: 633
Registrován: 29.12.2012 0:02
Pohlaví: muž

Re: Testy konzerv a polotovarů

Příspěvek od jameson363 »

Dik za tip na prebiti (ne)chuti necim palivym, ale to fakt neni uplne muj styl.

Hohepa: hehe, dik za upozorneni v nazvoslovi :D Cibuli mam susenou, olej take, ale uz to teda neni moc daleko k tomu to delat cele z veprovky :D prvni test probehne asi jen s kecupem/protlakem, paprikou a mozna rozpustit v plechacku kus bujonu na vyvar.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3465
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Testy konzerv a polotovarů

Příspěvek od Hohepa »

u vepřovky musíš ještě dodělat omáčku,
pracnost jak u plnotučného guláše jen vaříš kratší dobu
tady stačí menší cibulka a jen ředíš...

P.S.: čerstvou cibulku tou sušenou asi nenahradíš co se té mdlé chuti týče
(ale typuji nezkoušel jsem)
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1579
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Testy konzerv a polotovarů

Příspěvek od Grunt »

Ještě k té vaší konverzaci o dochucování mdlých konzervových gulášů: Co místo toho zkusit třeba Pörkölt? Dá se to vůbec konzervovat a doporučí někdo nějakou dobrou konzervu?
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3465
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Testy konzerv a polotovarů

Příspěvek od Hohepa »

Čím se liší Perkelt od Guláše krom toho že ho vařil(a) Maďar(ka)?

Info že je v něm méně vody je velmi velmi pofidérní,
už jsem jedl guláš co v něm málem stála lžíce
BOB2016
Příspěvky: 138
Registrován: 23.01.2018 9:50
Pohlaví: muž

Re: Testy konzerv a polotovarů

Příspěvek od BOB2016 »

Nie som kuchar, ale ked vari manzelka perkelt tak do neho nedava zemiaky. A ako prilohu ku tomu vari cestiviny, väčšinou kolienka.
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Testy konzerv a polotovarů

Příspěvek od Venet »

A čo dochutiť Tamari sójovou omáčkou? (ale originál skutočná sójová omáčka nie tie divno náhradky od vitany...)
Guláš je guláš a má v ňom stáť lyžička. a je sa s chlebom. Tam kde nestojí lyžička je gulášová polievka.
A perkelt - veď do perkeltu ide paprika a rajčiny... je sa s haluškami...
Cogito, ergo armatum sum.
Odpovědět