Stévie a vše s ní související

felix5
VIP
Příspěvky: 685
Registrován: 04.07.2012 17:20

Re: Stévie a vše s ní související

Příspěvek od felix5 »

já jí v neděli prve ochutnal. lístek utrženej rovnou do huby a můžu potvrdit že to nechutná jako klasickej cukr i fakt že je třeba ho rozrušit aby pustil až překvapivě silnou sladkou chuť připomínající umělé sladidlo . ale spíš bych si tipnul že jde o zvyk.
jameson363
Příspěvky: 633
Registrován: 29.12.2012 0:02
Pohlaví: muž

Re: Stévie a vše s ní související

Příspěvek od jameson363 »

Maximus píše:vyžaduje pravidelnou a přiměřenou zálivku (nesmí stát ve vodě a ani vyschnout), což může být pro někoho docela problém :evil:.
Neni to uplne esteticke a pro kazdeho, ale da se to resit kapackou.
felix5
VIP
Příspěvky: 685
Registrován: 04.07.2012 17:20

Re: Stévie a vše s ní související

Příspěvek od felix5 »

nebo samozavlažovacim truhlíkem
achopsalista
Příspěvky: 300
Registrován: 10.05.2013 14:19
Pohlaví: muž

Re: Stévie a vše s ní související

Příspěvek od achopsalista »

na jeseň som presadil stéviu zo sklenníka do kvetináča a šup s ňou na parapet kuchynského okna.
asi pre mesiacom zakvitla a vytvorila množstvo semienok. pokusne som ich nechal zapichnuté v kvetináči okolo materskej rastliny. pomaly už začínajú rásť.
zaujímalo by ma či pôvodná rastlina následne uhynie a či sa dá prípadne rozmnožiť aj odrezkom /či sa zakorení namočeným do vody/.
moja rastlina má korunu zo štyroch konárikov dlhých tak 40 cm. reku dva odstrihnem a skúsim zakoreniť.
ak máte niekto skúsenosti a grif ako na to prosím o radu.
zrejme by toto patrilo už skôr do farmárčenia, ale nechcem zakladať nové vlákno...
Uživatelský avatar
revas
Rozpadlík
Příspěvky: 76
Registrován: 07.08.2011 9:11
Bydliště: Kousek od Blanska

Re: Stévie a vše s ní související

Příspěvek od revas »

O stévii je něco zajímavýho i tady
http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1 ... va-anketa/
zvuk
Příspěvky: 79
Registrován: 30.03.2014 10:15
Pohlaví: muž

Re: Stévie a vše s ní související

Příspěvek od zvuk »

Stévie má jeden velmi zajímavý vedlejší účinek a to po pužití když si zapálíte cigaretu tak je vám strašně nablití a radši tu :yes
cigaretu zahodíte (vyzkoušeno na kamarádech) :yes
Tommmmy
Příspěvky: 51
Registrován: 22.02.2014 14:51
Pohlaví: muž
Bydliště: Lounsko

Re: Stévie a vše s ní související

Příspěvek od Tommmmy »

To jako fakt? To musím vyzkoušet :-)
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Stévie a vše s ní související

Příspěvek od bacil »

Zkus to na manželce, bude si myslet, že je těhotná
Tommmmy
Příspěvky: 51
Registrován: 22.02.2014 14:51
Pohlaví: muž
Bydliště: Lounsko

Re: Stévie a vše s ní související

Příspěvek od Tommmmy »

No ještě toho trochu, když máme teď doma jednu čtyřměsíční křiklounku :-)
Uživatelský avatar
herman
Příspěvky: 1881
Registrován: 26.12.2013 17:51
Pohlaví: muž
Bydliště: Ostrava

Re: Stévie a vše s ní související

Příspěvek od herman »

No, já mám slabou cukrovku a stévií sladím. Vzhledem k tomu, že jsem nekuřák tak nemohu potvrdit negativní vliv na kouření cigaret. :?: :angel
ale rád si zapálím fajfku, či doutníček a vůbec mi to nevadí. :|
Uživatelský avatar
Jihlavak
Příspěvky: 99
Registrován: 29.11.2012 13:17
Pohlaví: muž

Re: Stévie a vše s ní související

Příspěvek od Jihlavak »

Já bych se s dovolením vrátil trochu na zem a poprosil někoho kdo má se stévií praktickou zkušenost:
1. Energetická hodnota stévie je? Nula nula nic? Takže se jedná čistě o chuťovou záležitost?
2. Někdo tady zmínil, že čaj slazenej sušenou stévií dopadnul nevalně, ještě někomu zůstává prášek na hladině?(estetika), sladí stévií někdo i kafe? Turka třeba....

Z "rozpadlického" hlediska se mi to jeví tak, že by mohlo být vhodné nasyslit hodně rafinovaného cukru jako levnou a trvanlivou zásobu energie + držet doma i stévii jako obnovitelnej zdroj sladké chuti třeba pro prťata, případně kdyby mi ruplo v kouli a chtěl jsem žít zdravě... :)

EDIT:
ad. 1. - opravdu nula nula nic, omlouvám se - stačil pohled na wiki :oops:
RobertK
Příspěvky: 360
Registrován: 02.06.2016 13:19
Pohlaví: muž

Re: Stévie a vše s ní související

Příspěvek od RobertK »

Stévii jsem začali používat máme sypkou ve velkém balení a jen jen vhodná do slazení pokrmu, určitě se nehodí do čaje a podobně , nám přijde že přímé ochutnání je taková hořká, v buchtě a spol je výborná. na čaj a podobně používáme med.
Robert
-----------------------------------------------------------
Očekávám to nejlepší ale připravuji se na nejhorší.
Petr B.

Re: Stévie a vše s ní související

Příspěvek od Petr B. »

Pokud sladíte stévií, je potřeba nějaký den zkoušet jaké množství vám bude vyhovovat. To samé u sladidel. Některé sladidla jsou až příliš hořká, když dáte velké množství.

Jinak o stevií se pěkně píše na http://www.vykaktus.cz a také na jejich FB stránkách. Mají tady i hodně výrobků se stévií. Zkoušel jsem čokoládu se stévií a chuť dobrá.

Spam. Ban. Fab
kubamk
Příspěvky: 49
Registrován: 06.04.2017 19:37
Pohlaví: muž

Re: Stévie a vše s ní související

Příspěvek od kubamk »

No spíš by se to mělo jmenovat alternativa cukru.

Každopádně já nyní mám doma rostlinku která se jmenuje Aztécký cukr. Chutná to vírazně lépe než Stevie, která je taková až domentolova.

Dobře to roste.
Sofi
Příspěvky: 71
Registrován: 22.11.2018 9:12
Pohlaví: žena

Re: Stévie a vše s ní související

Příspěvek od Sofi »

Aztécký cukr můžu taky doporučit. Má výrazně sladkou chuť, podobně jako normální cukr. Rostlina se jmenuje lipie sladká (lippia dulcis), ale určitě to chce odrůdu "colada", která neobsahuje kafr. Původní lípie sladká obsahuje poměrně dost kafru, takže se dá užívat jen ve velmi malém množství a děti a těhotné by ji neměly užívat vůbec. Navíc ta kafrová vůně a příchuť každému nesedí (mimochodem kvůli tomu se lípie používá i na odrazování psů a koček), ale je možné kafrovou lípii využít k léčebným účelům. Na slazení určitě raději "coladu".
Odpovědět