Jihoamerická masná morčata

Etranger
VIP
Příspěvky: 291
Registrován: 29.10.2012 1:47
Bydliště: Východ

Re: Jihoamerická masná morčata

Příspěvek od Etranger »

V našich zeměpisných šířkách se víc vyplatí králíci.Nároky na chov/ustájení/jsou stejné,výtěžnost řekl bych větší a jako bonus máte kůži.Krom toho nemáte k obědu myš.Věřím že i na ně v PA dojde ale zatím si dám raději králičí pečínku.
Kolapsnik jr.
Příspěvky: 1140
Registrován: 12.01.2011 23:10

Re: Jihoamerická masná morčata

Příspěvek od Kolapsnik jr. »

bylo by pekne mit seznamek cz-chovatelu kraliku (pokud existuji) kteri jedou co mozna nejvice "natur" system tj. minimalni granule a ockovani.. a to po nekolik generaci.. (mysleno zwiratek) od nich pak zalozit vlastni.. kdyz jsem videl cim to vetsina lidi pere za sajrajt, tak tuto kapitolu jsem prozatim z techto duvodu neotevrel, ale souhlasim, ze to ma vynikajici potencial..
maci
Příspěvky: 770
Registrován: 24.06.2012 23:22

Re: Jihoamerická masná morčata

Příspěvek od maci »

To už se mi zdá lepší holub king
Přílohy
bb.jpg
Heloriorn
Příspěvky: 35
Registrován: 28.04.2013 11:33
Pohlaví: muž

Re: Jihoamerická masná morčata

Příspěvek od Heloriorn »

Osobne se taky priklanim ke kralikum...chov neni nijak tezky, zvlaste pokud mate zahradu. Trava v lete a v zime seno, sem tam nejake granule pokud mozno co nejmene chemicke a jinak treba nate ze zeleniny a tvrde pecivo, hlavne chleba, coz by v nasich koncinach opravdu nemusel byt nijak velky problem :)
A pokud mate zname na vesnici nebo tak, tak by nemusel byt ani problem sehnat kraliky na chov, kteri maji podobnou dietum, ale to se budete muset nejspise poptavat u duchodove/tesne predduchodove casti obyvatelstva, protoze hlavne tito krmi stale postaru, protoze novym vecem moc neveri....a dokud jsme chovali kraliky, tak jsme je myslim ani neockovali a nebyly temer zadne problemy ;)
Merlin
Příspěvky: 47
Registrován: 08.12.2012 15:42

Re: Jihoamerická masná morčata

Příspěvek od Merlin »

Heloriorn píše:... a dokud jsme chovali kraliky, tak jsme je myslim ani neockovali a nebyly temer zadne problemy
Šťastný člověk. Tady u nás jsou králící pomalu ob chalupu a každou chvíli příjde nějaká mixomatóza nebo králičí mor nebo podobnej bacil a sousedům vymírá jedna králikárna za druhou - očkování / neočkování. Když vidím, jak s tím rok co rok několik sousedů vzteky praští, ač jsem o králících sám dumal, moc se mi do nich nechce.

Ta Cuy morčata údajně nic takového nepostihuje a chov je tak vcelku nenáročný, už jsem o tom také uvažoval. Váhám, chtělo by to víc zkušeností s chovem v našem podnebí. Nemáte je někdo doma?

Obrázek

Takhle nějak by se mi to líbilo :o) ... bez klecí, jako v Peru.
cogito
Příspěvky: 7
Registrován: 22.05.2013 17:19
Pohlaví: muž

Re: Jihoamerická masná morčata

Příspěvek od cogito »

Zajace sa u nás chovajú desaťročia, bez granúl, bez očkovaní. Možno tak raz za 5-10 rokov príde pliaga a podochnú. Základ je mať "obyčajných" - pouličnú zmesku. Žiadne belgické super mega výmysli. Potom s nimi nie je problém. Dávam ich aj pobehať na dvor, studený odchov :D

Morčatá som kedysi tiež dovliekol domov - len tak na hranie. Behali medzi zajacmi a namnožili sa tak, že museli preč (nejedli sme ich). Nemali žiadnu starostlivosť a žrali to čo zajace.
Kolapsnik jr.
Příspěvky: 1140
Registrován: 12.01.2011 23:10

Re: Jihoamerická masná morčata

Příspěvek od Kolapsnik jr. »

Hlas Tondy Divokeho 1973 (Kostelka): "..ttakove male prasattecko {..mlask..}"
tisack> d. za nazorne foto - no clovek si jen trochu predstavi v te uprave sele a uz by to morce slo..
Heloriorn
Příspěvky: 35
Registrován: 28.04.2013 11:33
Pohlaví: muž

Re: Jihoamerická masná morčata

Příspěvek od Heloriorn »

Jak pise cogito, proste zadni slechteni kralici...a na mor a takove...davat bacha, aby trava nebyla ani trochu navlhla a pres leto dobre chranit pred komary, kteri roznasi prave tu mixomatosu a pak je to vcelku v pohodel :)

No kazdopadne, preji hodne uspechu v pripadnem chovu morcat a doufam, ze sem nahodite pak fotky chovu, vase oblibene recepty a fotky jidel :D
felix5
VIP
Příspěvky: 685
Registrován: 04.07.2012 17:20

Re: Jihoamerická masná morčata

Příspěvek od felix5 »

je to jen můj amatérskej odhad ale nemyslim si že by morčata potřebovala něco extra víc než králíci. o chovu morčat toho je na internetu dost - už pár let se chovaj jako domácí mazlíčci tak bych skusil čerpat od tud.
Kolapsnik jr.
Příspěvky: 1140
Registrován: 12.01.2011 23:10

Re: Jihoamerická masná morčata

Příspěvek od Kolapsnik jr. »

tisack> no musime patrat, lze generalizovat ze v kazdem subchovatelstvi je vzdy par magoru co jedou zamerne linii co nejvice prirodniho chovu.. urcite bude par lidi i zde u cuy-prasatek / alespon najit nejakou rovnovahu tj. cim mene doppingu v poslednich par generacich tim lepe..
Dáda
VIP
Příspěvky: 98
Registrován: 13.04.2012 22:42

Re: Jihoamerická masná morčata

Příspěvek od Dáda »

Ohledně Tisacka souhlasím. Kdysi jsem na nějakém webu našich krevních skupin četl článek Zrádná králičí dieta. Z králíků, které jsme chovali, byli nejchutnější králíci angorští, mají maso s krátkým vláknem. Dnes už tohle plemeno není časté. Kontakty na chovatele králíků, holubů, morčat atd. se dají nejlépe získat na výstavách drobného domácího zvířectva. Pouze teoretickou úvahou si myslím, že ve třetí generaci chovaného zvířectva by se nežádoucí látky v jejich těle neměly objevit, pokud jim je nadále nebudeme dodávat.
Uživatelský avatar
Rase
VIP
Příspěvky: 541
Registrován: 27.04.2012 0:19
Pohlaví: muž
Bydliště: Prostějov
Kontaktovat uživatele:

Re: Jihoamerická masná morčata

Příspěvek od Rase »

Je zvláštní že vás zajímají morčata, když tady má dlouhou tradici chov nutrijí. Zhruba pět let zpátky sme bourali betonové kotce pro nutrie, takový velký žlab v zemi, ve kterém byla částečně voda. Praděda je kdysi dávno choval.
Dřív totiž byla ceněná i samotná kůže, která se vykupovala. Množstvím masa mě přijde nutrie srovnatelná, ba lepší, než ony zázračná morčata. Nutrijí maso sem ale osobně ještě nejedl, ale ani morčecí :mrgreen:
Já osobně bych zůstal u tradice - nutrie, než vymýšlet nějaké novinky
maci
Příspěvky: 770
Registrován: 24.06.2012 23:22

Re: Jihoamerická masná morčata

Příspěvek od maci »

Nutrie má výborné maso, i když jsem měl zpočátku k němu odpor. Lepší jak králík. Další předsudek je k masu chobotnice nebo sépie. Myslel jsem si, že to nikdy nepozřu a kupodivu je maso chobotnice lepší než kuřecí. Co se týká jídla, tak by neměl být nějaký předsudek a prostě to zkusit. ;)
Jimi
VIP
Příspěvky: 45
Registrován: 15.03.2011 20:06

Re: Jihoamerická masná morčata

Příspěvek od Jimi »

Problém u nutrie je dlouhá doba od zabřeznutí do jateční velikosti. Nevím jak ta morčata, ale tam by to mohlo být rychleší a ve větším počtu.
DEMON
Příspěvky: 1
Registrován: 20.10.2013 13:08

Re: Jihoamerická masná morčata

Příspěvek od DEMON »

Ako správne píšte čisté plemená králikov nie su vhodné pretože časteješie podliehaju chorobám a su náročnejšie na stravu, alebo dlhšie dospievaju jatočnej vlekosti (napr nemecký obor výrazne ozvaluje až za niekolko mesiacov). Neosvedčili sa mi ani vyslovne mäsové plemená - nakolko na to aby dosahovali požadovanú hmotnoť v ich veku potrebuju kvalitné krmivo. Takže najvhodnejší sa javia klasický zmixovaný x krát prekrížené plemená medzi sebou. Avšak pozor ak dostanete napr myxomatozu tak vam vychcípa väčinou celý chov (pokial nie su zaočkované - čo v post apo dobe určite nebudú).
No ale k veci, čo sa týka morčiat. Síce sa to nezdá ale mäsa majú celkom dosť, chuťovo je lepšie ako králičie ani nie je také suché. Viac krát som ich zo zvedavosti jedol (pripravené na grili, na ohni, na pekáči) + ich pečen a obličky využil na výrobu plnky. Medzi ich výhody patria to že maju rovnaké podmienky na potravu ako králici, takže možu sa chovať spolu s kralikmi v jednom chlieve a ani si nejak nevadia, nepotrebuju očkovať, su velmi otužile voči zime (viac ako králiky). Mám odskúšané že moje samice dokázali odrodiť mladatá v zime ked bola dlhodobo teplotak v noci okolo -20 C.
Nevýhody: nedokážu syntetizovať vitamíc C takže v zime pokial budu krmen iba senom a obilovnivami nastane problém - začnu chradnúť a potom kapať, ale da sa tomu predýsť - krmiť ich aj potravou ktorá obsahujc viac Cčka ako napr (jablká). Dalšia nevýhoda majú rýchli metabolizmus a zožeru hrozne vela potravy. Napr kilové morča zožerie tolko potravy čo dva kilové králiky. Dakšia nevýhoda nižšia reprodukčná schopnosť ako u králikov. Standardne 4, niektoré linie 6 kusov. Gravidita trvá cca 3mesiace čím sa dostávame ročne k malému počtu vyreprodukovaných mladat vzhladom na králika. Okrem toho musíte dopredu plánovať rozmnožovanie napr ak je dostatok potravy pre zvieratá tak prispustite kralikov a za meisac su mladé čím využijete zdroje, kým u morčiat zakial sa vám narodia mladé už može byť davno po zdrojoch. Ale to sa da vyrieši plánovaním pripúštania.
Ako najlepšiu alternativu vidím kombinovaný chov morčiat a kralikov. Jednak rozmanitá strava vám zdvihne morálku (samozrjeme prijemete aj väčie spektrum potrebných živín), a okrem toho ste poistený v prípade náhleho umrtia kralikov z nejakého onemocnenia.
MorceL
Příspěvky: 1
Registrován: 23.04.2015 15:18

Re: Jihoamerická masná morčata

Příspěvek od MorceL »

Spam, ban, Fab.
cipis
Příspěvky: 4848
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Jihoamerická masná morčata

Příspěvek od cipis »

To je jako reklama?
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4246
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Jihoamerická masná morčata

Příspěvek od Lyster »

Permonik
Příspěvky: 501
Registrován: 01.11.2016 10:32
Pohlaví: muž
Bydliště: JM

Re: Jihoamerická masná morčata

Příspěvek od Permonik »

Zajímavé video, ale spíš pro silnější povahy, takhle tupý nůž jsem snad v životě neviděl. Nožofilům může způsobit psychickou újmu.

Měl někdo příležitost ochutnat morče? Ono s dostatkem koření, slaninou, polévání tmavým pivem,... se dá upéct a sníst asi jakékoliv zvíře. Králíka si dám, ale králičí maso mám na žebříčku celkem nízko, protože má nulovou chuť a je suché. Náročnost chovu morčat bude jak u králíků a pokud by měli lepší chuť masa, tak bych si ten chov vyzkoušel.
paja
Příspěvky: 191
Registrován: 30.03.2014 19:27
Pohlaví: muž

Re: Jihoamerická masná morčata

Příspěvek od paja »

Morče sem neměl ale měl jsem nutrii (chov na kůži) a taky jemnější (vlákna svaloviny) králík, tak odhaduju že to budepodobné.
Odpovědět