Tatarský biftek

Odpovědět
GloryToSunTsu
Příspěvky: 839
Registrován: 05.03.2011 18:28

Tatarský biftek

Příspěvek od GloryToSunTsu »

Existuje hodně nepřesných vysvětlení původu Tatarského bifteku, zde je správný:

Místa zachování kultury:
Toto chování je doložené u některých Afrických kmenů, kam se dostalo přes Arabský poloostrov.

Původ vzniku:
Stepní oblasti Asie, kde nebylo dost dřeva na uvaření masa, ale bylo horko a maso se kazilo.

Důvod vzniku:
Máte málo krav a nemůžete si dovolit o žádnou přijít.
Pokud jí přesto zabijete, nestihnete zpracovat všechno maso dřív, než se zkazí a ani na to nemáte dost paliva.
Navíc by jste se museli s masem vláčet, stejně jako s nákladem, který ta kráva jinak nesla.

Řešení:
Krávu nezabijete!
Jen jí naříznete kůži, uříznete si biftek, odříznutou kůži připlácnete zpět na místo a nadlábnete se.

Výhody:
- dál máte svou živou ledničku
- dál se pase a nabývá na váze
- pořád to je samohybná lednička, na kterou můžete ještě něco naložit
- z kravské moči se prý dala vyrobit dezinfekce na kravské rány


Prý se z toho mělo vyvinou i údajně Mongolské mučení zvané ,,svlékání trička".
mučení, známé jako „svlékání trička“. Oběti zaživa nařízli kůži v pase a pak ji stahovali až přes hlavu.
Stažená kůže se vrátila zpět a další den se tričko zase stahovalo.
Zajatci vydrželi i několik dní, zato způsobená bolest hnisáním i samotný stahováním trička byla bohulibá.
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Tatrský biftek

Příspěvek od Karlos »

A co na to ta krava, pripadne mi to docela drasticke? Jeste tak odcepovani par dousku krve u velblouda ale odriznout si kus masa... ale asi kdyz jde o zivot...
GloryToSunTsu
Příspěvky: 839
Registrován: 05.03.2011 18:28

Re: Tatrský biftek

Příspěvek od GloryToSunTsu »

2 admin

Tak oni to dělali z čistě praktických důvodů, stejně jako se to ještě běžně praktikuje v Africe.
Prostě to je praktická, krávy se na názor nikdo neptá.
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Tatrský biftek

Příspěvek od alibaba »

Tatarak jsem jedl pouze jednou vyhecovan spoluzaky a tak nejdrive jsem si dal dve dvanacky a po te uz nevim kolik . My nejsme neandertalci abychom mohli jisti syrove maso a nas zaludek se uplne jinak vytvoril . Ze bych mohl vyriznout z kravy kus svaloviny a nic se nestalo tomu neverim ,vsak by ta rana strasne krvacela a prilozit tam kuzi utvari pro dobytek znacne utrpeni .
A ze to tricko jako muceni zajatcu bylo praktikovano v minulosti je pravda a posledneto bylo praktikovano proti Afgancum za ruske invaze co koncila rozpadem SSSR. Jenze tohle jsou vsechno barbarske zvyky jako chytani kojotu a dalsich do zelez ......
Vse so jime jako maso a treba vejce je treba dobre uvarit a opeci jinak chytime ty bakterie co potraviny obsahuji a pak ty nemoci a zde je vzdy nejaky skandal s vejci co obsahuji bakterie atd lidi je piji syrove a pak onemocni, neco co ja bych vubec nepostrehl ,nebot vse varim ,to same z vodou pokud vime ze obsahuje bakterie cholery tak ji prevarime .
Uživatelský avatar
marish
VIP
Příspěvky: 654
Registrován: 12.01.2011 21:29
Bydliště: Liberec

Re: Tatrský biftek

Příspěvek od marish »

Když pominu drastičnost, není to podle mne ani moc praktický. Uříznete kus svaloviny, najíte se a vydržíte dva- tři dny. Uříznete z druhé strany a kráva už neujde ani pár kilometrů a brzo pojde.
Slyšel sem že si dávali fláky syrovýho masa pod sedlo. Když dojeli, bylo naklepaný i "uvařený". To bych pochopil spíš, šetřili čas i palivo. I když limitující byla asi únava, člověk se vyhecuje, oblbne, ale kůň se uštve.
GloryToSunTsu
Příspěvky: 839
Registrován: 05.03.2011 18:28

Re: Tatrský biftek

Příspěvek od GloryToSunTsu »

Tomu masu pod sedlem bych moc nevěřil, myslím, že to je jen pověra.

Zkuste nechat syrové maso 6 nedej bože 12 hodin v teplotě 37,5 stupně (teplota dospělého koně) pod sedlem.
Z masa se vymačkává krev, která stéká po koni a dál se kazí.
I kdyby se maso poprvé nekontaminovalo nebezpečnými bakteriemi, nejste schopní koně ve stepi dostatečně umýt, aby bakterie zmizely. Ohrožujete tím tak DRAHÉHO koně, protože se na něm vytváří nebezpečné bakterie, které mu zatékají do kůže.

Jestli si tam dávali maso sušené nebo jinak konzervované?
Ano, to je možné.
Ale to s tatarákem nemá nic společného.
Pravý tatarák vznikl jak jsem psal výše.

Jinak krávy v Africe přežijí rozhodně desítky a možná i stovky ,,odběrů" masa.
A kromě masa se samozřejmě (jak už bylo zmíněno) čepuje i krev.
Mají to vymakaný lumpíci jedni opálení.
Slick7
Příspěvky: 401
Registrován: 10.11.2011 21:03
Bydliště: BRNO

Re: Tatarský biftek

Příspěvek od Slick7 »

Pojídání syrového masa, pokud je ze zdravého zvířete a pokud je čerstvé, je prý lepší pro tělo v tom, že jej dokáže líp zpracovat a hlavně zužitkovat, než maso tepelně upravené. Každý třeba ví, že čím déle se zelenina vaří (tepelně upravuje), tím méně v ní zůstane vitamínů, Vyjímkou je karotka, kterou naše tělo zpracuje lépe, pokud byla tepelně upravená.
michal
VIP
Příspěvky: 142
Registrován: 17.02.2013 18:18

Re: Tatarský biftek

Příspěvek od michal »

Slick7 píše:Pojídání syrového masa, pokud je ze zdravého zvířete a pokud je čerstvé, je prý lepší pro tělo v tom, že jej dokáže líp zpracovat a hlavně zužitkovat, než maso tepelně upravené. Každý třeba ví, že čím déle se zelenina vaří (tepelně upravuje), tím méně v ní zůstane vitamínů, Vyjímkou je karotka, kterou naše tělo zpracuje lépe, pokud byla tepelně upravená.
Jsou lidé kteří považují tepelnou úpravu masa za znehodnocení a maso požívají pouze syrové.Já sám, když nesu mleté maso (hovězí) z obchodu ,tak domů donesu půlku a je pro mne opravdovou lahůdkou.Samozřejmě že je to veliký risk
(tasemnice, choroboplodné zárodky....) ale zatím jsem nikdy žádné problémy neměl.Jinak masna v Písku prodává 200gr
štangle mletého masa na tatarák ,,maso z mladých býčků"-vynikající! (nejsem majitelem ani zaměstnancem masny Písek).
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3471
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Tatarský biftek

Příspěvek od Hohepa »

--------------------------------------------------------------------------------

A závěrem ještě připomeňme jeden omyl, který se v případě tataráků traduje. A sice: tatarský biftek měli do Evropy přinést kočovní Tataři (proto tatarský) před téměř tisíci lety. Právě tito barbarští jezdci, kteří neměli čas na vaření, si podle rozšířené legendy dávali pod sedlo kus syrového masa, které se během celého dne krásně naklepalo a navíc i prosolilo, to díky koňskému potu. Jenže to je podle kulinárních historiků jen romantický příběh, jehož zrození lze nejspíše připisovat slovu tatarský.

A jaká je realita? Podle historiků jídla vznikl tatarský biftek na přelomu 19. a 20. století v Paříži, kde se začalo nabízet syrové hovězí maso se syrovým žloutkem, kapary a cibulí. Tehdy se mu ovšem říkalo americký biftek, ale protože se k tomuto jídlu podávala ještě tatarská omáčka, získalo po čase název tatarský biftek.
Citace z Idnes a považuji to za mnohem pravděpodobnější a uvěřitelnější než vyřezávání bifteků z živých krav
:http://cestovani.idnes.cz/tatarak-ve-sv ... -sveta_tom
cipis
Příspěvky: 4846
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Tatarský biftek

Příspěvek od cipis »

No vidíš to, a já jsem si myslel, že tatarský biftek je z toho, jak tataři rozsekali své nepřátele na hromady krvavého masa :)
Odpovědět